Aufhängevorrichtung für ein Rohr oder ein anderes langgestrecktes Element
Info
Publication number
CH453011A
CH453011A CH1269965A CH1269965A CH453011A CH 453011 A CH453011 A CH 453011A CH 1269965 A CH1269965 A CH 1269965A CH 1269965 A CH1269965 A CH 1269965A CH 453011 A CH453011 A CH 453011A
Prior art keywords
legs
slide part
suspension device
locking
slide
Prior art date
Application number
CH1269965A
Inventor
Schmid Arthur
Original Assignee
Schmid Arthur
Filing date
Publication date
Application filed by Schmid Arthur filed Critical Schmid Arthur
Priority to CH1269965A priority Critical patent/CH453011A/de
Priority to AT966265A priority patent/AT265780B/de
Priority to DE1965SC037949 priority patent/DE1290387B/de
Priority to GB4603965A priority patent/GB1083097A/en
Priority to BE673937D priority patent/BE673937A/xx
Priority to NL6516763A priority patent/NL6516763A/xx
Priority to SE16832/65A priority patent/SE325452B/xx
Priority to FR43937A priority patent/FR89291E/fr
Publication of CH453011A publication Critical patent/CH453011A/de
Links
Classifications
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16L3/14Hangers in the form of bands or chains
Landscapes
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Clamps And Clips (AREA)
  • Holders For Apparel And Elements Relating To Apparel (AREA)
Description
  Beim Einschieben der     Verriegelungsschenkel    13 des           Schieberteiles    11 in die Durchbrüche 20 des     Schiebertei-          les    18 werden diese entgegen der Wirkung ihrer Feder  kraft gemäss der in     Fig.    2 in strichpunktierten Linien  eingezeichneten Stellung zusammengedrückt,