CZ20011252A3 - Stabilizační činidlo - Google Patents
Stabilizační činidlo Download PDFInfo
- Publication number
- CZ20011252A3 CZ20011252A3 CZ20011252A CZ20011252A CZ20011252A3 CZ 20011252 A3 CZ20011252 A3 CZ 20011252A3 CZ 20011252 A CZ20011252 A CZ 20011252A CZ 20011252 A CZ20011252 A CZ 20011252A CZ 20011252 A3 CZ20011252 A3 CZ 20011252A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- sub
- stabilizing agent
- mol
- stabilizing
- copolymer
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C08—ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
- C08K—Use of inorganic or non-macromolecular organic substances as compounding ingredients
- C08K5/00—Use of organic ingredients
- C08K5/16—Nitrogen-containing compounds
- C08K5/34—Heterocyclic compounds having nitrogen in the ring
- C08K5/3412—Heterocyclic compounds having nitrogen in the ring having one nitrogen atom in the ring
- C08K5/3432—Six-membered rings
- C08K5/3435—Piperidines
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C08—ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
- C08L—COMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
- C08L23/00—Compositions of homopolymers or copolymers of unsaturated aliphatic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond; Compositions of derivatives of such polymers
- C08L23/02—Compositions of homopolymers or copolymers of unsaturated aliphatic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond; Compositions of derivatives of such polymers not modified by chemical after-treatment
- C08L23/04—Homopolymers or copolymers of ethene
- C08L23/06—Polyethylene
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C08—ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
- C08F—MACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
- C08F210/00—Copolymers of unsaturated aliphatic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond
- C08F210/02—Ethene
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C08—ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
- C08L—COMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
- C08L2201/00—Properties
- C08L2201/08—Stabilised against heat, light or radiation or oxydation
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C08—ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
- C08L—COMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
- C08L23/00—Compositions of homopolymers or copolymers of unsaturated aliphatic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond; Compositions of derivatives of such polymers
- C08L23/02—Compositions of homopolymers or copolymers of unsaturated aliphatic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond; Compositions of derivatives of such polymers not modified by chemical after-treatment
- C08L23/04—Homopolymers or copolymers of ethene
- C08L23/08—Copolymers of ethene
- C08L23/0846—Copolymers of ethene with unsaturated hydrocarbons containing atoms other than carbon or hydrogen
- C08L23/0892—Copolymers of ethene with unsaturated hydrocarbons containing atoms other than carbon or hydrogen with monomers containing atoms other than carbon, hydrogen or oxygen
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- Polymers & Plastics (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
- Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
- Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
- Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
Description
Vynález se týká stabilizačního činidla pro polymerni materiály a polymerního materiálu obsahujícího toto stabilizační činidlo.
Dosavadní stav techniky
Polymerni materiály, jakými jsou polyolefinové materiály například ethylenové polymery, mají zpravidla poměrně slabou odolnost proti vlivu různých okolních podmínek, jakými jsou například světlo, teplo a počasí.
Zlepšení fyzikálních vlastností polymerních materiálů a zvýšení jejich odolnosti proti vlivu okolních prostředí se zpravidla dosahuje přidáním různých stabilizačních aditiv v celkovém množství přibližně 0,05 % hmotn. až 5 % hmotn., výhodně přibližně 0,1 % hmotn. až 4 % hmotn. Tato aditiva zahrnují antioxidanty, jakými jsou například stericky bráněné fenoly, aromatické aminy, organické fosfity a thiosloučeniny, a světelné stabilizátory, jakými jsou bráněné aminové světelné stabilizátory (HALS). Zpravidla se do polymerního materiálu přidává „koktejl, alespoň dvou různých stabilizačních činidel, například HALS sloučeniny a bráněné fenolové sloučeniny. Známá stabilizační aditiva však často poskytují nedostatečný stabilizační účinek nebo se stávají nedostatečnými v důsledku oddělení od polyolefinového materiálu. Stabilizační aditivum, které účinně chrání polymerni
01-1236-01-Če • · • · materiály před vlivem okolního prostředí a které se nevylučuje z polymerního materiálu, je proto stále žádané.
Jedno takové stabilizační aditivum je popsáno v patentové přihlášce EP-A-0 468 418 a je tvořeno kopolymerem ethylenu (A) a vinylové sloučeniny (B) obecného vzorce
CH2---C (CH3)2 ve kterém Ri a R2 každý nezávisle znamená atom vodíku nebo methylovou skupinu, R3 znamená atom vodíku nebo alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku; poměr (B) ku součtu (A) a (B) je menší než 1 % mol.; množství vinylových sloučenin (B) , které nejsou postupně navázány na podobné jednotky (B) v řetězci, ale jsou navázány na jednotky (A) na obou stranách svého řetězce, ku celkovému množství (B) jednotek v kopolymeru je alespoň 83 %; a MFR kopolymeru se pohybuje v rozmezí od 0,1 do 200 g/10 min.
V patentové přihlášce EP-A-0 468 418 se uvádí, že snížení světelné stability aditiv na bázi bráněného kopolymeru je způsoben blokovou strukturou obsahující alespoň 2 postupně navázané vinylové zbytky, které mají bráněné aminy v bočním řetězci nebo které mají nezreagované residuální esterové skupiny. Nejdůležitějším znakem EP-A0 468 418 je tedy fakt, že množství vinylových sloučenin (B) , které nejsou postupně navázány na ostatní jednotky (B) v řetězci, ku celkovému množství (B) je alespoň 83 %. Z toho vyplývá, že poměr vinylové sloučeniny (B) ku součtu
01-1236-01-Če ethylenové (A) a vinylové sloučeniny (B) je menši než • ·
Patentová přihláška US-A-4,294,949 (Karrer) popisuje jako aditiva vhodná pro plasty homopolymerni akryláty a methakryláty, které nesou N-heterocyklické kruhy v boční poloze a jejichž kopolymery se sloučeninami obsahují alespoň jednu polymerovatelnou dvojnou vazbu. Tato přihláška však neuvádí žádné příklady, které by demonstrovaly ochranný účinek v případě kopolymerů ethylenu nebo propylenu a 2,2,6,6-tetramethyl-4-akryloyl piperidinu.
Evropská patentová přihláška EP-A-0 063 544 definuje kopolymery ethylenu a 2,2,6,6-tetramethyl-4-akryloxypiperidinu (sloučenina (B)), které obsahují 1 % mol. až 50 % mol. kopolymerů (B) . Tyto kopolymery se syntetizují kopolymerací ethylenu a akrylátu a následnou esterifikací s N-heterocyklickou sloučeninou.
Podstata vynálezu
Nyní se překvapivě zjistilo, že i navzdory komentáři uvedenému v přihlášce EP-A- 468 418 je možné získat účinné stabilizační činidlo kopolymerů ethylenu nebo propylenu (A) a vinylové sloučeniny (B) obecného vzorce I, kde se poměr vinylové sloučeniny (B) ku součtu ethylenu nebo propylenu (A) a vinylové sloučeniny (B) pohybuje od 1 % mol. do 4 % mol. Toto stabilizační kopolymerní aditivum lze použít jako předsměs pro stabilizaci polymerních materiálů, a zejména polyolefinových materiálů, jakými jsou například ethylenové polymery, před vlivem kyslíku, světla a tepla.
01-1236-01-Če • ··· ·· ·· · · · · · • ······· «··· «· ·· ·· ·· ···
Vynález konkrétněji poskytuje stabilizační činidlo pro polymery, které je charakteristické tím, že je tvořeno kopolymerem ethylenu nebo propylenu (A) a vinylové sloučeniny (B) obecného vzorce I
Ri
ch2---C (CH3)2
I, ve kterém X znamená atom kyslíku, iminoskupinu nebo NR5; Ri, R2 a R3 každý nezávisle znamená atom vodíku, alkylovou skupinu s 1 až 8 atomy uhlíku, alkenylovou skupinu s 1 až 8 atomy uhlíku nebo substituovanou arylovou skupinu s 1 až 8 atomy uhlíku; R4 znamená atom vodíku, alkylovou skupinu s 1 až 8 atomy uhlíku, cykloalkylovou skupinu se 6 až 12 atomy uhlíku, acylovou skupinu s 1 až 10 atomy uhlíku, acyloxyskupinu s 1 až 10 atomy uhlíku nebo alkyletherovou skupinu s 1 až 8 atomy uhlíku; R5 znamená alkylovou skupinu s 1 až 8 atomy uhlíku; přičemž kopolymer obsahuje 1 % mol. až 4 % mol. (B); a má MFR2 1 až 1000 g/10 min.
Vynález rovněž poskytuje polymerní materiál obsahující výše definované stabilizační činidlo jako kombinované světelné a tepelné stabilizační činidlo.
Další výhody a znaky odlišující vynález od dosavadního stavu techniky budou zřejmé z následujícího popisu a přiložených nároků.
01-1236-01-Če
Výhodnými vinylovými monomerními sloučeninami (B) obecného vzorce I ve stabilizačním činidle podle vynálezu jsou sloučeniny, ve kterých X znamená atom kyslíku; Rx a R2 znamenají atom vodíku; R3 znamená atom vodíku nebo methylovou skupinu; a R4 znamená atom vodíku, alkylovou skupinu s 1 až 8 atomy uhlíku, výhodně methylovou skupinu, nebo acylovou skupinu s 1 až 9 atomy uhlíku, výhodně acetylovou nebo acetoxylovou skupinu.
Nejvýhodnější vinylovou monomerní sloučeninou (B) v rámci vynálezu je
2,2,6,6-tetramethyl-4-piperidinylmethakrylát, tj . Rx a R2 znamenají v obecném vzorci I atom vodíku a R4 znamená atom vodíku nebo alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku a R3 znamená methylovou skupinu.
| Jak | již bylo | uvedeno výše, charakteristickým | ||
| vynálezu | je to, | že | kopolymerní | stabilizační |
| zahrnuj e | komonomer | (B) | v množství | 1 % mo 1. až 4 |
| výhodně | alespoň | 1,2 | % mol., a | nejvýhodněj i |
znakem činidlo alespoň
Horní
1,5 % mol.
komonomeru hranice pro množství % mol., (B) je výhodně 4 % mol.
a zvláště výhodné je, pokud se množství (B) pohybuje v rozsahu od 1,5
To znamená, že v porovnání s EP-A-0 468 418 komonomeru % mol.
do % mol.
komonomeru (B) vyšší (B) je navázán na je a velký počet komonomerních další komonomerní jednotky množství j ednotek (Β), což představuje rozdíl oproti patentové přihlášce EP-A0 468 418, která uvádí, že alespoň 83 % komonomerních jednotek (B) musí být navázáno na jednotky (A). Ve skutečnosti se ukázalo, že při použití rozsahů definovaných podle vynálezu pro komonomer (B) se dosáhne v případě polyolefinového materiálu lepšího stabilizačního účinku při vyšším obsahu komonomeru (B) ve stabilizačním činidle. Tato skutečnost je ve světle citovaného dokumentu EP-A-0 468 418 zcela překvapující.
01-1236-01-Če
4 • 4 «4·· • 4 4· • 4·· • · ·· • · 4· • 4 • 44 • 4
Hodnota kopolymerniho stanoví „rychlosti stabilizačního tečeni hodnotě podle „tavného normy ISO 1133 indexu.
taveniny činidla podle vynálezu se a odpovídá dříve používané
Rychlost tečení (MFR) stanoví taveniny se při zatížení 2,16 kg (MFR2) . stabilizačního činidla podle vynálezu 1 g/10 min. do 1000 g/10 min. a výhodně
400 g/10 min. Monomer (B) obecného vzorce I lze připravit
MFR2 leží kopolymerniho v rozmezí od od 10 h/10 min. do známými postupy, viz například postupem popsaným v evropské patentové přihlášce EP-A-0 468 418. Kopolymerní stabilizační činidlo podle vynálezu lze rovněž připravit známými způsoby, například kopolymerací popsanou ve zmiňované patentové přihlášce EP-A-0 468 418.
Jak již bylo zmíněno dříve, jedním z aspektů vynález je polymerní materiál, do kterého bylo zabudováno výše definované stabilizační činidlo. Výraz „polymerní materiál zpravidla a v souvislosti s vynálezem označuje makromolekulám! materiály neboli materiály s vysokou molekulovou hmotností, které jsou přírodního původu nebo které jsou výhodně připraveny synteticky. Jako příklady těchto polymerních materiálů lze zmínit polyolefiny, zejména α-olefinové polymery, a zejména ethylenové a propylenové polymery; polyakrylátové polymery, jakými jsou například polymethyl(meth)akrylátové polymery; polyesterové polymery, jakými jsou například polyethylentereftalátové polymery; polyamidové polymery, jakými jsou například polyamid 6 a polyamid 6/6; polyurethany; polymery obsahující halogeny, jakými jsou například polyvinylchlorid a polyvinyliden chlorid; aromatické polymery, jako například polystyren; polykarbonátové polymery; atd. Úplnější seznam vhodných polymerních materiálů uvádí citovaná přihláška EP-A0 468 418.
01-1236-01-Ce
9 99 99 • · · · · 9 9
9 9 9 9 9
9999 9 9
Zvláště výhodnými polymernimi materiály, které lze stabilizovat zabudováním výše definovaného stabilizačního kopolymerů, jsou polyolefiny, například olefinové polymery s 1 až 8 atomy uhlíku, výhodně ethylenový polymer nebo propylenový polymer, a nejvýhodněji ethylenové polymery. Polymerem může být homopolymer olefinu nebo kopolymer olefinu s 1 nebo více komonomery, které lze kopolymerovat s olefinem. V uvedeném kopolymerů by měl tvořit hlavní část hmoty. Výraz „ kopolymer zahrnuje roubované kopolymery. Ethylenové polymery včetně ethylenových homopolymerů a ethylenových kopolymerů jsou zvláště výhodnými polyolefinovými materiály, které lze stabilizovat stabilizačním kopolymerem podle vynálezu. Kopolymery ethylenu mohou zahrnovat přibližně až 50 % hmotn., výhodně přibližně 1 % hmotn. až 35 % hmotn. jednoho nebo více komonomerů, které lze kopolymerovat s ethylenem. Tyto komonomery jsou odborníkům v daném oboru známy a není tedy předkládat jejich široký výčet, nicméně jako příklady lze zmínit vinylicky nenasycené monomery například a-olefiny se 3 až 8 atomy uhlíku, jakými jsou například propen, buten; vinylicky nenasycené monomery obsahující funkční skupiny, hydroxylové skupiny, alkoxyskupiny, karbonylové skupiny, karboxylové skupiny a esterové skupiny. Tyto komonomery mohou být například tvořeny kyselinou (meth)akrylovou a jejími alkylestery, jako například methyl(meth)akrylátem, ethyl(meth)akrylátem a butyl(meth)akrylátem; vinylicky nenasycenými hydrolyzovatelnými silanovými sloučeninami, jakými jsou například vinyltrimethoxysilan; vinylacetátem atd.
Výhodným ethylenovým polymerem v rámci vynálezu je nízkohustotní polyethylen (LDPE) tj. polyethylen připravený radikálovou polymerací za vysokého tlaku.
01-1236-01-Če
Stabilizační činidlo by mělo být do polymerniho materiálu zabudováno homogenně, čehož lze dosáhnout smísením polymerniho materiálu a stabilizačního činidla ve formě předsměsi. Tato předsměs může být tvořena pouze kopolymerním kopolymerní stabilizačním činidlem nebo může obsahovat stabilizační činidlo společně s dalším předsměsovým polymerem, jakým je například polyethylen.
Předsměs může zahrnovat i další aditiva včetně dalších stabilizačních činidel, která se zabuduj i do polyolefinového materiálu.
Nicméně stabilizační činidlo podle vynálezu poskytuje kombinovanou světelnou a tepelnou/oxidační stabilizaci. To znamená, že stabilizační činidlo podle vynálezu nahradí stabilizační „koktejly, které se používaly doposud. Použití stabilizačního činidla podle vynálezu s sebou přináší určité výhody ve smyslu finančních nákladů a s ohledem na životní prostředí a lidské zdraví. Množství stabilizačního činidla v předsměsi není podstatným znakem vynálezu, ale vhodným množstvím je množství stabilizačního činidla, které poskytne 2 % hmotn.
až 25 % hmotn. komonomerních jednotek (B) ve směsi.
Pokud jde o množství kopolymerního stabilizačního činidla přidaného do polymerniho materiálu, jakým je například ethylenový polymer, toto množství závisí na obsahu komonomeru (B) ve stabilizačním činidle. Pro množství kopolymerního stabilizačního činidla je tedy rozhodující celkové množství komonomeru množství kopolymerního stabilizačního činidla jako takového.
Zpravidla je výhodné, pokud se do polymerniho materiálu zabuduj e takové množství kopolymerního stabilizačního činidla, které poskytne 0,01 % hmotn. až kopolymeru (B) .
0,80 % hmotn., a výhodněji 0,05 % hmotn. až 0,60 % hmotn.
• · 4
01-1236-01-Ce * 4 4 · • · 44
Stabilizační činidlo podle vynálezu lze sice použít jako stabilizační činidlo pro různé výše definované polymerní materiály, nicméně zvláště výhodné je jeho použití pro ethylenové polymery a propylenové polymery. Stabilizační činidlo se výhodně použije jako stabilizační činidlo pro ethylenové polymery, přičemž zvláště dobré výsledky se získaly při stabilizaci nízkohustotního (LDPE) a rovněž vysokohustotního polyethylenu (HDPE).
Nyní následují příkladná provedení vynálezu, která mají pouze ilustrativní charakter a nikterak neomezují rozsah vynález, který je jednoznačně vymezen přiloženými patentovými nároky.
Příklady provedeni vynálezu
Přiklad 1
Tento příklad ilustruje zvýšenou rezistenci proti tepelně oxidační degradaci, kterou poskytnou stabilizační činidlo podle vynálezu.
Základní pryskyřici použitou pro degradačni testy byl LDPE polymer s rychlostí tečení taveniny (MFR2) 2 g/10 min., stanoveno podle normy ISO 1133, a s hustotou 0,920 g/cm3. Celkem se testovala tři stabilizační činidla, jedno stabilizační činidlo A podle vynálezu a dvě kontrolní stabilizační činidla B resp. C.
Stabilizačním činidlem A podle vynálezu byl kopolymer ethylenu a vinylové sloučeniny obecného vzorce I, ve kterém X znamená atom kyslíku; Rx, R2 a R4 znamenají atom vodíku; a R3 znamená methylovou skupinu. Stabilizační činidlo A obsahovalo přibližně 1,4 % mol. vinylové sloučeniny
01-1236-01-Če
4 4
4·4 · obecného vzorce I, stanoveno pomoci NMR (6,3 jednotek vinylové sloučeniny/1000 atomů uhlíku). MFR2 stabilizačního činidla A byl přibližně 200 g/100 min.
Kontrolním stabilizačním činidlem B byl kopolymer podobný stabilizačnímu činidlu A s tou výjimkou, že obsahoval pouze 0,5 % mol. (2,3 jednotek vinylové sloučeniny/1000 atomů uhlíku) vinylové sloučeniny obecného vzorce I. MFR2 stabilizačního činidla B byla rovněž přibližně 200 g/10 min. Kontrolním stabilizačním činidlem C bylo dobře známé oligomerní HALS stabilizační činidlo dostupné pod obchodním označením Chimassorb 944 od společnosti Ciba-Geigy. Množství stabilizačního činidla přidané do základní pryskyřice bylo takové, aby poskytlo základnímu polymeru ve všech případech stejnou molární koncentraci stabilizačních skupin.
Testované vzorky se připravily smísením dvou složek (základní pryskyřice a stabilizačního činidla) v plastifikátoru Brabender pracujícím při teplotě 140 °C a při frekvenci otáčení 40 min-1. Při přípravě testovacích vzorků stabilizačního činidla C se nejprve připravila předsměs obsahující 1,2 % hmotn. stabilizačního činidla C a tato předsměs se potom naředila větším objemem základní pryskyřice na koncentraci 0,06 % hmotn. stabilizačního činidla C. Stejný postup se použil v případě stabilizačního činidla A resp. B, ačkoliv koncentrace, v % hmotn., se nastavila tak, aby se u všech tří testovaných vzorků získala stejná koncentrace stabilizačních skupin (% mol.).
Testovací vzorky se následně vylisovaly v horkém lisu (125 °C) do tenkých fólií s tloušťkou 0,1 mm až 0,2 mm, které se následně použily pro testy stárnutí. Stárnutí se provádělo při 90 °C v komorové peci Elastocon EB01. Pro
01-1236-01-Če v · • 9 testy stárnuti se použila rychlost proudění vzduchu
0,8 1/min.
Stárnutí se monitorovalo pomocí měření FT-IR a SEC (Size Exclusion Chromatography) . FT-IR měření se prováděla na přístroji Perkin-Elmer FT-IR-2000, který určil tepelně oxidační degradaci na základě karbonylového indexu (Cl) . Karbonylovým indexem je maximální absorpce při 1717 cm'1 vydělená maximální výškou vnitřního standardu při 2019 cm“1. SEC měření se prováděla na zařízení typu Waters 150 CV pracujícím při teplotě 135 °C a s trichlorbenzenem jako mobilní fází. Přístroj se kalibroval pomocí úzkých polystyrénových standardů a lineárních polyethylenových vzorků podle principu univerzální kalibrace. Hodnoty hmotnostní průměrné molekulové hmotnosti (Mw) nebyly upraveny pro dlouhé větve řetězců.
Výsledky FT-IR měření jsou znázorněny na obr. 1 a výsledky SEC měření jsou znázorněny na obr. 2.
Jak je evidentní z obou obrázků, má stabilizační činidlo A podle vynálezu s největším množstvím HALS komonomeru vynikající výkon v porovnání se stabilizačním činidlem B a i se stabilizačním činidlem C.
Příklad 2
Tento příklad ilustruje zvýšenou rezistenci proti degradaci způsobené ultrafialovým zářením (UV zářením), kterou poskytuje stabilizační činido podle vynálezu.
Celkem se testovala tři stabilizační činidla: (i) stabilizační činidlo I podle vynálezu, které odpovídalo stabilizačnímu činidlu A z příkladu 1; (ii) stabilizační
01-1236-01-Če
| 1« | ♦ A | 4·» | |||||
| • c | • · | « | • | t | • | A · | |
| • | Φ · | • | • | A | |||
| • | ··· · | 4 | 9 | • | • | • · | Φ |
| • | « | • | ♦ | • | • | • | • |
| • · » · | 4« | *4 Φ |
činidlo II (kontrolní), které odpovídalo stabilizačnímu činidlu C z příkladu 1;
(iii) stabilizační činidlo III (kontrolní), kterým bylo HALS stabilizační činidlo s nízkou molekulovou hmotností, o němž je známo, že poskytuje dobrou stabilitu proti UV degradaci a které je komerčně dostupné pod obchodním označením Tinuin 770 od společnosti CibaGeigy.
Vzorky pro UV degradační test se připravily stejným způsobem jako v příkladu 1. UV degradační testy se prováděly při teplotě 65 °C na Atlas Wheatherometer opatřeném xenonovou lampou pracující v intervalu vlnových délek 290 nm až 400 nm při 50 % relativní vlhkosti. Udaná teplota je teplota, při které se černé těleso umístí do testovací komory a nikoliv skutečná teplota testovaných vzorů. Testy se prováděly podle normy ISO 4892-2.
UV degradace se monitorovala na základě měření karbonylového indexu (Cl) a molární hmotnosti (Mw).
V případě UV degradačních testů je základem Cl hodnot pík při 1712 cm-1 vydělený vnitřním standardem při 2019 cm1”. Molární hmotnost (Mw) se určila stejným způsobem jako v příkladu 1. Výsledky jsou znázorněny na obr. 3 a obr. 4.
Jak je evidentní z obr. 3, vzorky stabilizované stabilizačním činidlem III (Tinuvin 770) dosáhly velmi vysoké Cl hodnoty a vykazovaly významné snížení Mw po 2500hodinovém stárnutí, tj. stabilizační účinek stabilizačního činidla III proti UV degradaci byl slabý. Stejné hodnocení lze uplatnit v případě stabilizačního činidla II (Chimassorb 944), ačkoliv v menším rozsahu.
01-1236-01-Če
Stabilizační činidlo I podle vynálezu vykazovalo, pokud jde o stabilizaci proti UV degradaci, vynikající výkon.
Výsledky příkladů 1 a 2 ukazují, že stabilizační činidlo podle vynálezu je vynikajícím kombinovaným světelným a tepelným stabilizačním činidlem.
Claims (9)
1. Stabilizační činidlo pro polymery, kopolymerem ethylenu nebo propylenu sloučeniny (B) obecného vzorce I, které (A) a je tvořeno vinylové
Rj Rg O '3
R1-C = C-C —X-/CH2—C\(CH3)2
CH N—R4 \ /
CH2---C (CH3)2
I, nebo NR5;
alkylovou alkenylovou skupinu s 1 až ve kterém X znamená atom kyslíku, iminoskupinu Ri, R2 a R3 každý nezávisle znamená atom vodíku, skupinu s 1 až 8 atomy uhlíku, atomy uhlíku nebo substituovanou arylovou skupinu s 1 až atomy uhlíku; R4 znamená atom vodíku, alkylovou skupinu s až 8 atomy uhlíku, uhlíku, acylovou acyloxyskupinu s skupinu s 1 až 8 s 1 až 8 atomy cykloalkylovou skupinu se 6 až 12 atomy skupinu s 1 až 10 atomy uhlíku, až 10 atomy uhlíku nebo alkyletherovou atomy uhlíku; R5 znamená alkylovou skupinu uhlíku; přičemž kopolymer je připraven kopolymerací (A) a (B) a obsahuje 1 % mol. až 4 % mol. (B); a má MFR2 1 až 1000 g/10 min.
01-1236-01-Če .· ·· ·· ·· ,··. ,;
• « φ φ · ·· · · · φ · • φ φ φφφφ · · φ .· :
• ΦΦΦ φφ φφ ·· ·· ···
2. Stabilizační činidlo podle nároku 1, ve kterém X znamená atom kyslíku, Ri, R2 a R4 znamenají atom vodíku a R3 znamená methylovou skupinu.
3. Stabilizační činidlo podle nároku 1 nebo 2, ve kterém kopolymer obsahuje 1,2 % mol. až 4 % mol. vinylové sloučeniny (B).
4. Stabilizační činidlo podle nároku 1 nebo 2, ve kterém kopolymer obsahuje 1,5 % mol. až 4 % mol. vinylové sloučeniny (B).
5. Stabilizační činidlo podle některého z nároků 1 až 4, ve kterém se MFR pohybuje v rozmezí od 10 g/10 min. do 400 g/10 min.
6. Polymerní materiál obsahující jako stabilizační činidla pouze kopolymery podle některého z nároků 1 až 4 jako kombinované světelné a teplé stabilizační činidlo.
7. Polymerní materiál podle nároku 6, ve kterém je množství stabilizačního činidla takové, že obsahuje 0,01 % hmotn. až 0,80 % hmotn. vinylové sloučeniny (B).
8. Polymerní materiál podle množství stabilizačního činidla • · • * 4 • · • · · · nároku
7, ve kterém je takové, že obsahuje
0,05 % hmotn. až 0,60 % hmotn. vinylové sloučeniny (B).
9. Polymerní materiál podle některého z nároků 6 až 8, kterým je polyolefin.
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| SE9803511A SE512919C2 (sv) | 1998-10-15 | 1998-10-15 | KOmbinerat ljus- och värmestabiliseringsmedel för polymerer |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CZ20011252A3 true CZ20011252A3 (cs) | 2001-11-14 |
Family
ID=20412952
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CZ20011252A CZ20011252A3 (cs) | 1998-10-15 | 1999-10-13 | Stabilizační činidlo |
Country Status (12)
| Country | Link |
|---|---|
| US (1) | US6887939B2 (cs) |
| EP (1) | EP1155058B1 (cs) |
| JP (1) | JP2002527545A (cs) |
| AT (1) | ATE291044T1 (cs) |
| BR (1) | BR9914504A (cs) |
| CZ (1) | CZ20011252A3 (cs) |
| DE (1) | DE69924298T2 (cs) |
| ES (1) | ES2237171T3 (cs) |
| MX (1) | MXPA01003658A (cs) |
| SE (1) | SE512919C2 (cs) |
| SK (1) | SK4802001A3 (cs) |
| WO (1) | WO2000022013A1 (cs) |
Families Citing this family (6)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| GB0009965D0 (en) * | 2000-04-25 | 2000-06-14 | Clariant Int Ltd | Synergistic stabilizer compositions comprising copolymers of ethylene with hin dered amine moieties containing acrylate or methacrylate comonomers |
| WO2007052771A1 (ja) * | 2005-11-07 | 2007-05-10 | Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. | ワイプパターン生成装置 |
| EP1787989A1 (de) * | 2005-11-17 | 2007-05-23 | Degussa GmbH | Triazinverbindungen mit Aminogruppen- und Carboxygruppen-haltigen Substituenten |
| JP5244779B2 (ja) * | 2009-12-24 | 2013-07-24 | 日本ポリエチレン株式会社 | バイオディーゼル燃料容器用材料及び成形品 |
| DE102011077608A1 (de) | 2011-06-16 | 2012-12-20 | Evonik Degussa Gmbh | Verfahren zur Herstellung eines polymergebundenen Stabilisators |
| FR3105148B1 (fr) * | 2019-12-23 | 2023-10-06 | Commissariat Energie Atomique | Systeme et procede pour la detection d’un defaut dans un rail d’une voie ferree |
Family Cites Families (16)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| EP0000496B1 (de) * | 1977-07-19 | 1982-05-19 | Ciba-Geigy Ag | Seitenständige N-heterocyclische Ringe tragende Acrylatpolymere und deren Verwendung als Lichtschutzmittel |
| US4413096A (en) * | 1981-04-13 | 1983-11-01 | Ciba-Geigy Corporation | α-Olefin copolymers containing pendant hindered amine groups |
| EP0063544A1 (de) * | 1981-04-13 | 1982-10-27 | Ciba-Geigy Ag | Alpha-Olefincopolymere mit sterisch gehinderten Aminseitengruppen |
| DE3219915A1 (de) | 1982-05-27 | 1983-12-22 | Chemische Werke Hüls AG, 4370 Marl | 2-methoxyethyl-cyclododecenylether, verfahren zu seiner herstellung sowie seine verwendung zur herstellung von 2-methoxyethyl-cyclododecylether |
| DE3633520A1 (de) | 1986-10-02 | 1988-04-14 | Huels Chemische Werke Ag | Verfahren zur herstellung von n-substituierten morpholin- und piperidin-derivaten |
| US5182349A (en) * | 1990-02-08 | 1993-01-26 | Mitsubishi Petrochemical Company, Ltd. | Ethylene copolymer and method of producing same |
| DE4219459A1 (de) | 1992-06-13 | 1993-12-16 | Huels Chemische Werke Ag | Verfahren zur Herstellung von 2,2,6,6-Tetramethylpiperidin-N-oxyl und seinen in 4-Stellung substituierten Derivaten |
| DE4239247A1 (de) | 1992-11-21 | 1994-05-26 | Huels Chemische Werke Ag | Katalysator für ein Verfahren zur Herstellung von 4-Hydroxy-2.2.6.6-tetramethylpiperidin |
| US5888356A (en) | 1994-08-19 | 1999-03-30 | Huels Aktiengesellschaft | Inhibition of polymerization of vinylaromatic or vinylaliphatic |
| DE4442990A1 (de) | 1994-12-02 | 1996-06-05 | Huels Chemische Werke Ag | Verfahren zur Herstellung von 4-Amino-2,2,6,6-tetramethylpiperidin |
| DE19532215B4 (de) | 1995-09-01 | 2009-06-25 | Evonik Degussa Gmbh | Verfahren zur Herstellung von 4-Acylamino-2,2,6,6-tetramethylpiperidinen |
| DE19544599A1 (de) | 1995-11-30 | 1997-06-05 | Huels Chemische Werke Ag | Kontinuierliches Verfahren zur Herstellung von 4-Amino-2,2,6,6-tetramethylpiperidin |
| DE19617991A1 (de) | 1996-05-04 | 1997-11-13 | Huels Chemische Werke Ag | Verfahren zur kontinuierlichen Herstellung von Estern thermisch labiler Säuren |
| DE19704460A1 (de) | 1997-02-06 | 1998-08-13 | Huels Chemische Werke Ag | Kontinuierliches Verfahren zur Herstellung von 4-Aminopiperidinen |
| DE19711226A1 (de) | 1997-03-18 | 1998-09-24 | Huels Chemische Werke Ag | Verfahren zur Herstellung von 1,2,3,6-Tetrahydro-2,2,6,6-tetramethylpyridin-N-oxyl |
| DE19732589A1 (de) | 1997-07-29 | 1999-02-04 | Huels Chemische Werke Ag | Verfahren zur Herstellung von 1,2,3,6-tetrahydro-2,2,6,6-tetramethylpyridin |
-
1998
- 1998-10-15 SE SE9803511A patent/SE512919C2/sv not_active IP Right Cessation
-
1999
- 1999-10-13 ES ES99953808T patent/ES2237171T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1999-10-13 MX MXPA01003658A patent/MXPA01003658A/es not_active IP Right Cessation
- 1999-10-13 CZ CZ20011252A patent/CZ20011252A3/cs unknown
- 1999-10-13 DE DE69924298T patent/DE69924298T2/de not_active Expired - Fee Related
- 1999-10-13 BR BR9914504-9A patent/BR9914504A/pt not_active Application Discontinuation
- 1999-10-13 EP EP99953808A patent/EP1155058B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1999-10-13 AT AT99953808T patent/ATE291044T1/de not_active IP Right Cessation
- 1999-10-13 WO PCT/EP1999/007695 patent/WO2000022013A1/en not_active Ceased
- 1999-10-13 JP JP2000575915A patent/JP2002527545A/ja not_active Withdrawn
- 1999-10-13 SK SK480-2001A patent/SK4802001A3/sk unknown
-
2003
- 2003-01-03 US US10/335,931 patent/US6887939B2/en not_active Expired - Fee Related
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| SE9803511D0 (sv) | 1998-10-15 |
| DE69924298T2 (de) | 2006-08-24 |
| JP2002527545A (ja) | 2002-08-27 |
| EP1155058A1 (en) | 2001-11-21 |
| SE9803511L (sv) | 2000-04-16 |
| SE512919C2 (sv) | 2000-06-05 |
| EP1155058B1 (en) | 2005-03-16 |
| SK4802001A3 (en) | 2002-02-05 |
| US6887939B2 (en) | 2005-05-03 |
| MXPA01003658A (es) | 2003-07-21 |
| DE69924298D1 (de) | 2005-04-21 |
| ES2237171T3 (es) | 2005-07-16 |
| ATE291044T1 (de) | 2005-04-15 |
| WO2000022013A1 (en) | 2000-04-20 |
| US20030125428A1 (en) | 2003-07-03 |
| BR9914504A (pt) | 2001-06-26 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| EP1863873A1 (en) | Moisture crosslinkable polymeric composition having improved heat aging performance | |
| CN105283502B (zh) | 组合物、由其制成的热塑性硫化橡胶和由其形成的物品 | |
| JP4034475B2 (ja) | ポリオレフィン系樹脂組成物 | |
| KR102850983B1 (ko) | 단량체 조성물, 메타크릴계 수지 조성물 및 수지 성형체 | |
| CZ20011252A3 (cs) | Stabilizační činidlo | |
| JP2003129033A (ja) | 紫外線吸収性重合体、ポリオレフィン系材料及び該材料からなるシート、フィルム | |
| ES2925350T3 (es) | Una película multicapa y artículos fabricados a partir de la misma | |
| JP4034474B2 (ja) | ポリオレフィン系樹脂組成物 | |
| JP2004043596A (ja) | 耐候性に優れた押出ラミネート用ポリオレフィン樹脂組成物 | |
| JP4034473B2 (ja) | 押出ラミネート用ポリオレフィン系樹脂材料 | |
| KR100214346B1 (ko) | 내후성 가교결합 폴리올레핀 배관용 수-가교결합성 폴리올레핀 배관 | |
| JPS62174245A (ja) | ポリオレフイン組成物 | |
| US12378392B2 (en) | Polyolefin compositions with high dimensional stability for sheet applications | |
| JP2004043595A (ja) | 耐候性に優れた樹脂組成物 | |
| JP2021091769A (ja) | オレフィン系樹脂組成物 | |
| KR19980025597A (ko) | 내후성 폴리프로필렌 수지 조성물 | |
| SK116093A3 (en) | Rubber composition, vulcanized rubber composition and radiator hose | |
| JP3391197B2 (ja) | 農業用ポリオレフィン系被覆材 | |
| JPH11263887A (ja) | 農業用ポリオレフィン系被覆材 | |
| JPH09278835A (ja) | オレフィン系グラフトポリマー | |
| CN111148787A (zh) | 可用于醛消除的热塑性聚烯烃组合物 | |
| TH155114A (th) | วัสดุห่อหุ้มเซลล์แสงอาทิตย์ประเภทที่ทำจากเอธิลีนออคทีนโคพอลิเมอร์ |