CZ26324U1 - Tavený sýr s amarantovou moukou - Google Patents
Tavený sýr s amarantovou moukou Download PDFInfo
- Publication number
- CZ26324U1 CZ26324U1 CZ2013-28613U CZ201328613U CZ26324U1 CZ 26324 U1 CZ26324 U1 CZ 26324U1 CZ 201328613 U CZ201328613 U CZ 201328613U CZ 26324 U1 CZ26324 U1 CZ 26324U1
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- amaranth flour
- cheese
- processed cheese
- processed
- amaranth
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A23—FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
- A23C—DAIRY PRODUCTS, e.g. MILK, BUTTER OR CHEESE; MILK OR CHEESE SUBSTITUTES; PREPARATION THEREOF
- A23C19/00—Cheese; Cheese preparations; Making thereof
- A23C19/06—Treating cheese curd after whey separation; Products obtained thereby
- A23C19/068—Particular types of cheese
- A23C19/08—Process cheese preparations; Making thereof, e.g. melting, emulsifying, sterilizing
- A23C19/082—Adding substances to the curd before or during melting; Melting salts
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A23—FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
- A23C—DAIRY PRODUCTS, e.g. MILK, BUTTER OR CHEESE; MILK OR CHEESE SUBSTITUTES; PREPARATION THEREOF
- A23C19/00—Cheese; Cheese preparations; Making thereof
- A23C19/06—Treating cheese curd after whey separation; Products obtained thereby
- A23C19/068—Particular types of cheese
- A23C19/08—Process cheese preparations; Making thereof, e.g. melting, emulsifying, sterilizing
Landscapes
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Food Science & Technology (AREA)
- Polymers & Plastics (AREA)
- Dairy Products (AREA)
Description
Technické řešení se týká taveného sýru s amarantovou moukou, jejíž přítomnost odstranila nutnost používání fosfátových solí.
Dosavadní stav techniky
Od roku 1911, kdy byly tavené sýry poprvé vyrobeny, až do nynější doby, jsou známé tavené sýry pouze s tavícími solemi ve formě citrátů, orthofosfátů a polyfosfátů. Jedná se o následující fosfátové soli:
Orthofosforečnany - monohydrogenfosforečnan sodný NA2HPO4 (pH 9,1)
Dihydrogendifosforečnan sodný Na2H2P2O7 (pH 4,1)
Trifosforečnan sodný Na5P3Oi0 (pH 9,7)
Polyfosforečnan sodný (Grahamova sůl) (pH 6,6)
Všechny tyto fosforečnany obsahují v průměru přes 50% kyseliny fosforečné.
Jedná se o chemické látky uměle vytvořené, nevhodné pro celiaky, vegetariány a děti. Fosforečnany vypuzují z těla vápník (Ca). Jejich přítomnost způsobuje tvorbu příliš ostré chuti a nebezpečí snížení stability taveného sýra přítomností nadměrně hydrolyzované bílkoviny.
Surovina s nadměrně hydrolyzovanou bílkovinou vede k uvolňování vody v taveném sýru.
S rostoucím obsahem dusíkatých látek se zvyšuje tuhost a zhoršuje roztíratelnost tavených sýrů. Skladba tavících solí pro tavený sýr je závislá na schopnosti a umu obsluhujícího personálu. Neexistuje žádná metoda, která přesně stanoví poměr skladby jednotlivých tavících solí. Stává se tudíž, že fosfátové soli jsou obsaženy v nedostatečném množství, stejně tak jako v nadbytečném množství. Je prokázáno, že při časté konzumaci taveného sýra s fosfátovými solemi je negativně ovlivněn zdravotní stav konzumenta.
Ze stavu techniky je rovněž znám užitný vzor CZ 25124, který sice používá amarantovou mouku, ale obsahuje jako další složku alfa amylázu, která neplní funkci rozpouštěče ammarantové mouky. Jako další složka je v uvedeném užitném vzoru uveden obsah extraktu stévie, který způsoboval nepříjemné chuťové vjemy.
Podstata technického řešení
Uvedené nedostatky odstraňuje tavený sýr s amarantovou moukou podle tohoto technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že tavenina obsahuje 1,5 až 8 % hmotn. amarantové mouky a 1 až 4 % hmotn. pufru pro úpravu pH na hodnotu 5,3 až 6,0. Tavenina dále obsahuje 1 až 4 % hmotn. sušeného odtučněného mléka. Tavenina dále obsahuje 0,05 až 1 % hmotn. bylinek. Tavenina dále obsahuje 8 až 12 % hmotn. šunky.
Výhody taveného sýra s přídavkem amarantové mouky spočívají vtom, že neobsahuje fosfátové soli. Amarantová mouka je rostlinného původu a nemá žádné vedlejší účinky. Velmi dobře váže vodu s proteiny. Další výhoda taveného sýra s amarantovou moukou spočívá v tom, že se jedná o bezlepkový komponent, vhodný pro celiaky, vegetariány, děti, sportovce, má vysoké nutriční vlastnosti a v žádném případě nevyvolává alergie. Tavený sýr podle tohoto technického řešení má velmi dobrou mikrobiologii a je zbaven nepříjemných chuťových vjemů.
-1 CZ 26324 U1
Příklady uskutečnění technického řešení .Tavený sýr Nátur s amarantovou moukou (sušina 45 %, tuk v sušině 50 %)
Výrobní receptura
| Suš.% | T.vs.% | suš.jed. | tuk.jed. | ||
| 52,90 | 30,24 | Eidam 30% zralá surovina | 12 kg | 6,348 | 1,919 |
| 53,07 | 30,14 | Eidam 30% střední zralost | 14 kg | 7,420 | 2,230 |
| 63,30 | 44,23 | Mor.bochník střední zralost | 10 kg | 6,330 | 2,799 |
| 82,00 | 98,17 | Máslo 18 % H2O | 9,50 kg | 7,790 | 7,647 |
| 90,00 | 8,3 | Amarantová mouka | 2,10 kg | 1,890 | 0,156 |
| 95,00 | 0 | Kukuř. škrob (pufr) | 1,50 kg | 1,425 | 0 |
| 95.00 | 0 | Suš. mléko odtuč. | 1.50 kg | 1.425 | 0 |
| Celkem suroviny | 50,60 kg | 32,628 | 14,751 |
t.v.s.- 45,20
Kondensovaná voda 5 lt
Přidaná voda 16,83 lt
Celkem kotel_________72.43 kg
Sýry jsou taveny za přímého vstřiku ostré páry na teplotu 92 až 95 °C po dobu 8 až 12 min.
Doba krémování je 3 až 5 min. na požadovanou konzistenci. Bylo provedeno několik zkoušek na teplotu 145 °C a 1 až 2 min. krémování, které vykazovalo stejnou jakost.
2.Tavený pomazánkový sýr 30 až 32 % t.v s, s amarantovou moukou
Výrobní receptura
Surovina nízkodohřívaná
Amarant.mouka
Sušené mléko
Kukuřičný bezlepkový škrob (pufr)
Voda
| min.% hmotn. | max.% hmotn. |
| 42,00 | 45,00 |
| 3,2 | 3,5 |
| 1,00 | 3,00 |
| 2,00 | 4,00 |
| 51.80 | 44.50 |
100 % 100 %
3.Taveny pomazánkový sýr 50 až 55 % t.v s. s amarantovou moukou
Výrobní receptura
| min.% hmotn. | max.% hmotn. | ||
| Surovina nízkodohřívaná | 30 % t.v s. | 30,00 | 34,00 |
| Surovina vysokodohřívaná | 45 % t.v s. | 12,00 | 14,00 |
| Tvaroh tučný | 3,00 | 4,00 | |
| Máslo | 18 %H2O | 11,15 | 13,20 |
| Amarantová mouka | 3,00 | 3,30 | |
| Sušené mléko odtuč. | 1,50 | 3,00 |
-2 CZ 26324 Ul
| Kukuřičný škrob(bezlep.) Voda | (pufr) | 2,00 37,19 | 4,00 24.50 |
| 100 % | 100 % | ||
| 4.Tavenv pomazánkový sýr 63 až 65% t.v s. s amarantovou moukou | |||
| Výrobní receptura | |||
| min.% hmotn. | max.% hmotn. | ||
| Surovina nízkodohřívaná | 30 % t.v s. | 10,00 | 12,20 |
| Sur. vysokodohřívaná(Cedar) | 50 % t.v s. | 8,00 | 9,90 |
| Sur. vysokodohřívaná (Emmentál) 45 % t.v.s. | 5,00 | 8,20 | |
| Tvaroh tučný | 4,50 | 6,50 | |
| Máslo | 18%H2O | 16,50 | 19,50 |
| Amarantová mouka | 3,00 | 3,30 | |
| Sušené mléko odtuč. | 2,00 | 4,00 | |
| Kukuřičný škrob (bezlep.) | (pufr) | 2,00 | 4,00 |
| Voda | 49.00 | 32.40 |
100% 100%
5. Tavený pomazánkový sýr 53 až 55% t.v s. s amarantovou moukou
| Výrobní receptura | |||
| min % hmotn | max % hmotn. | ||
| Surovina -ementaler | 45 % t.v s. | 12,00 | 14,00 |
| Surovina - masdamer | 45 % t.v s. | 10,00 | 11,00 |
| Eidam | 48 % t.v.s. | 10,00 | 11,00 |
| Máslo 18% H2O | 12,00 | 12,50 | |
| Amarantová mouka | 2,10 | 2,40 | |
| Sušené mléko odtuč. | 1,00 | 1,50 | |
| Kukuřičný škrob (bezlep.) | (pufr) | 1,50 | 2,00 |
| Šunka 25% suš. | 40 % t.v.s. | 7,00 | 7,00 |
| Voda | 44.40 | 38,60 |
100% 100%
6. Tavený pomazánkový sýr s bylinkami 55 až 56% t.v s. s amarantovou moukou
Výrobní receptura
| min % hmotn | max % hmotn. | ||
| Surovina -ementaler | 45 % t.v s. | 12,00 | 14,00 |
| Surovina - masdamer | 45 % t.v s. | 12,00 | 13,00 |
| Eidam | 48 % t.v.s. | 10,00 | 11,00 |
| Máslo | 18%H2O | 12,00 | 12,50 |
| Amarantová mouka | 2,10 | 2,40 |
| Sušené mléko odtuč. | 1,00 | 1,50 | |
| Kukuřičný škrob (bezlep.) | (pufr) | 1,50 | 2,00 |
| Bylinky | 0,05 | 0,60 | |
| Voda | 49,35 | 43.00 |
100% 100%
Všechny receptury se s dosavadním stavem shodují ve složení sýrů, tvarohů, vody a másla. Není doporučeno vyrábět tavený sýr jen z jednoho druhu přírodního sýra.
Jako další sýry se používají měkké zrající a čerstvé sýry. Mohou být použity všechny druhy tvarohu. Dále je možno do taveniny tavených sýrů přidat různé komponenty jako NaCl, bylinky, šunku, houby, smaženou cibulku, česnek, plísňové a uzené sýry, krevety, tuňáka, lososa atd.
U všech receptů je nutno posoudit jakost vstupních surovin tj. kyselost, zralost, mikrobiologii, sušinu, tuk v sušině, chuťové vlastnosti.
Bylo provedeno cca 1000 zkoušek u žádné zkoušky nedošlo k samovolnému uvolnění vody z hmoty taveného sýra a uvolnění lipidů (tuků, másla) z této hmoty. Amarantová mouka má konstantní pH, je nutno se držet specifikace jednotlivých dodávek.
Jedná se o jednosložkový hotový komponent, který nahrazuje předchozí skladbu tavících solí a nelze ho zaměnit za jiný komponent.
Po těchto zkouškách, které byly provedeny již sýr neobsahoval žádné nežádoucí mikroorganismy ani jejich spory.
Zkoušky byly prováděny až do teploty 145 °C. Nebyly zaznamenány žádné změny chuti, barvy, vzhledu ani konzistence.
Záruční doba uvedeného výrobku je stanovena na čtyři měsíce.
Balení je možné do alu folie, kelímků, skleniček, tub i jako plátky do plastové folie.
Průmyslová využitelnost
Sýr s amarantovou moukou podle tohoto technického řešení lze využít ve všech tavímách sýrů, kde se dosud používají fosforečné soli. Jedná se o velký objem těchto solí, které mohou být využity pro jinou průmyslovou výrobu.
Claims (4)
1. Tavený sýr s amarantovou moukou, vyznačující se tím, že tavenina obsahuje 1,5 až 8 % hmotn. amarantové mouky a 1 až 4 % hmotn. pufru pro úpravu pH, na hodnotu 5,3 až 6,0.
2. Tavený sýr s amarantovou moukou podle nároku 1, vyznačující se tím, že tavenina dále obsahuje 1 až 4 % hmotn. sušeného odtučněného mléka.
3. Tavený sýr s amarantovou moukou podle nároku 1, vyznačující se tím, že tavenina dále obsahuje 0,05 až 1 % hmotn. bylinek.
4. Tavený sýr s amarantovou moukou podle nároku 1, vyznačující se tím, že tavenina dále obsahuje 8 až 12 % hmotn. šunky.
Priority Applications (2)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CZ2013-28613U CZ26324U1 (cs) | 2013-10-10 | 2013-10-10 | Tavený sýr s amarantovou moukou |
| PCT/CZ2014/000109 WO2015051769A1 (en) | 2013-10-10 | 2014-10-02 | Processed cheese with amaranth flour |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CZ2013-28613U CZ26324U1 (cs) | 2013-10-10 | 2013-10-10 | Tavený sýr s amarantovou moukou |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CZ26324U1 true CZ26324U1 (cs) | 2014-01-09 |
Family
ID=49944483
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CZ2013-28613U CZ26324U1 (cs) | 2013-10-10 | 2013-10-10 | Tavený sýr s amarantovou moukou |
Country Status (2)
| Country | Link |
|---|---|
| CZ (1) | CZ26324U1 (cs) |
| WO (1) | WO2015051769A1 (cs) |
Families Citing this family (1)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| RU2614129C1 (ru) * | 2015-12-31 | 2017-03-22 | Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Кубанский государственный аграрный университет" | Композиция для плавленого сыра |
Family Cites Families (2)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| DE102009015701A1 (de) * | 2009-03-31 | 2010-10-14 | Raps Gmbh & Co. Kg | Mehl aus Amaranth und/oder Quinoa als Ersatzstoff für Lebensmittelzusatzstoffe in der Lebensmittelherstellung |
| CZ25124U1 (cs) | 2012-12-05 | 2013-03-25 | Neudek@Pavel | Tavený sýr s amarantovou moukou |
-
2013
- 2013-10-10 CZ CZ2013-28613U patent/CZ26324U1/cs not_active IP Right Cessation
-
2014
- 2014-10-02 WO PCT/CZ2014/000109 patent/WO2015051769A1/en not_active Ceased
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| WO2015051769A1 (en) | 2015-04-16 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| Badem et al. | Production of caseins and their usages | |
| Buňka et al. | The effect of concentration and composition of ternary emulsifying salts on the textural properties of processed cheese spreads | |
| JP2020054393A (ja) | 再構成天然プロテイン・マトリクス | |
| JP7734494B2 (ja) | チーズ様食品とその製造方法、及び食品 | |
| JP5830425B2 (ja) | 常温流通可能なプロセスチーズの製造方法、それを用いたプロセスチーズ類の製造方法、および流通方法 | |
| JP2012175922A (ja) | プロセスチーズ類およびその製造方法 | |
| CZ26324U1 (cs) | Tavený sýr s amarantovou moukou | |
| RU2019105149A (ru) | Сухой воздушный пищевой продукт на основе белка и способ его изготовления | |
| JP4905984B2 (ja) | チーズ類の製造法 | |
| WO2016181830A1 (ja) | 保存性の良好な容器詰めの弾力性のあるナチュラルチーズの製造方法 | |
| US20060246180A1 (en) | Natural cheese fortification | |
| JP6420970B2 (ja) | プロセスチーズの製造方法 | |
| JP6092953B2 (ja) | プロセスチーズ類 | |
| JP2018500946A5 (cs) | ||
| CZ25124U1 (cs) | Tavený sýr s amarantovou moukou | |
| JP6324002B2 (ja) | 食品類を添加したカビによる表面熟成軟質チーズ及びその製造方法 | |
| WO2023191025A1 (ja) | 繊維状チーズ | |
| JPH08196209A (ja) | プロセスチーズ及びその製造方法 | |
| JP5774823B2 (ja) | プロセスチーズ類 | |
| RU2350089C1 (ru) | Соль-плавитель для производства плавленых сыров | |
| CA2119313C (en) | Form of processed cheese product | |
| JP6936457B1 (ja) | 固形食品及びその製造方法 | |
| WO2024204216A1 (ja) | チーズとその製造方法 | |
| RU2570555C2 (ru) | Способ производства сырного продукта | |
| JP5242556B2 (ja) | プロセスチーズ類及びその製造方法 |
Legal Events
| Date | Code | Title | Description |
|---|---|---|---|
| FG1K | Utility model registered |
Effective date: 20140109 |
|
| ND1K | First or second extension of term of utility model |
Effective date: 20171011 |
|
| MK1K | Utility model expired |
Effective date: 20201010 |