CZ283993B6 - Fungicidní přípravky - Google Patents
Fungicidní přípravky Download PDFInfo
- Publication number
- CZ283993B6 CZ283993B6 CS881534A CS153488A CZ283993B6 CZ 283993 B6 CZ283993 B6 CZ 283993B6 CS 881534 A CS881534 A CS 881534A CS 153488 A CS153488 A CS 153488A CZ 283993 B6 CZ283993 B6 CZ 283993B6
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- fungicides
- mixture
- bis
- fungicide
- fungicidal
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A01—AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
- A01N—PRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
- A01N47/00—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic compounds containing a carbon atom not being member of a ring and having no bond to a carbon or hydrogen atom, e.g. derivatives of carbonic acid
- A01N47/08—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic compounds containing a carbon atom not being member of a ring and having no bond to a carbon or hydrogen atom, e.g. derivatives of carbonic acid the carbon atom having one or more single bonds to nitrogen atoms
- A01N47/28—Ureas or thioureas containing the groups >N—CO—N< or >N—CS—N<
- A01N47/34—Ureas or thioureas containing the groups >N—CO—N< or >N—CS—N< containing the groups, e.g. biuret; Thio analogues thereof; Urea-aldehyde condensation products
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A01—AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
- A01N—PRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
- A01N43/00—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds
- A01N43/72—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with nitrogen atoms and oxygen or sulfur atoms as ring hetero atoms
- A01N43/84—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with nitrogen atoms and oxygen or sulfur atoms as ring hetero atoms six-membered rings with one nitrogen atom and either one oxygen atom or one sulfur atom in positions 1,4
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A01—AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
- A01N—PRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
- A01N47/00—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic compounds containing a carbon atom not being member of a ring and having no bond to a carbon or hydrogen atom, e.g. derivatives of carbonic acid
- A01N47/08—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic compounds containing a carbon atom not being member of a ring and having no bond to a carbon or hydrogen atom, e.g. derivatives of carbonic acid the carbon atom having one or more single bonds to nitrogen atoms
- A01N47/10—Carbamic acid derivatives, i.e. containing the group —O—CO—N<; Thio analogues thereof
- A01N47/12—Carbamic acid derivatives, i.e. containing the group —O—CO—N<; Thio analogues thereof containing a —O—CO—N< group, or a thio analogue thereof, neither directly attached to a ring nor the nitrogen atom being a member of a heterocyclic ring
- A01N47/14—Di-thio analogues thereof
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A01—AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
- A01N—PRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
- A01N47/00—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic compounds containing a carbon atom not being member of a ring and having no bond to a carbon or hydrogen atom, e.g. derivatives of carbonic acid
- A01N47/08—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic compounds containing a carbon atom not being member of a ring and having no bond to a carbon or hydrogen atom, e.g. derivatives of carbonic acid the carbon atom having one or more single bonds to nitrogen atoms
- A01N47/10—Carbamic acid derivatives, i.e. containing the group —O—CO—N<; Thio analogues thereof
- A01N47/18—Carbamic acid derivatives, i.e. containing the group —O—CO—N<; Thio analogues thereof containing a —O—CO—N< group, or a thio analogue thereof, directly attached to a heterocyclic or cycloaliphatic ring
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A01—AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
- A01N—PRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
- A01N47/00—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic compounds containing a carbon atom not being member of a ring and having no bond to a carbon or hydrogen atom, e.g. derivatives of carbonic acid
- A01N47/08—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic compounds containing a carbon atom not being member of a ring and having no bond to a carbon or hydrogen atom, e.g. derivatives of carbonic acid the carbon atom having one or more single bonds to nitrogen atoms
- A01N47/10—Carbamic acid derivatives, i.e. containing the group —O—CO—N<; Thio analogues thereof
- A01N47/26—Oxidation products of dithiocarbamic acid derivatives, e.g. thiuram sulfides
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A01—AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
- A01N—PRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
- A01N47/00—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic compounds containing a carbon atom not being member of a ring and having no bond to a carbon or hydrogen atom, e.g. derivatives of carbonic acid
- A01N47/08—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic compounds containing a carbon atom not being member of a ring and having no bond to a carbon or hydrogen atom, e.g. derivatives of carbonic acid the carbon atom having one or more single bonds to nitrogen atoms
- A01N47/28—Ureas or thioureas containing the groups >N—CO—N< or >N—CS—N<
- A01N47/38—Ureas or thioureas containing the groups >N—CO—N< or >N—CS—N< containing the group >N—CO—N< where at least one nitrogen atom is part of a heterocyclic ring; Thio analogues thereof
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A01—AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
- A01N—PRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
- A01N53/00—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing cyclopropane carboxylic acids or derivatives thereof
Landscapes
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Agronomy & Crop Science (AREA)
- Pest Control & Pesticides (AREA)
- Plant Pathology (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Dentistry (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Wood Science & Technology (AREA)
- Zoology (AREA)
- Environmental Sciences (AREA)
- Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
Abstract
Popisuje se fungicidní prostředek, který vedle obvyklých nosných látek a pomocných látek obsahuje 5 až 95 % hmotnostních směsi účinných látek sestávající z A) alespoň jednoho derivátu acylamidu zvoleného ze skupiny tvořené methyl-N-(2-methoxyacetyl)-N-(2,6-xylyl)-D,L-alaninátem, methyl-N-(2-furoyl)-N-(2,6-xylyl)-D,L-alaninátem, methyl-N-fenylacetyl-N-(2,6-xylyl)-D,L-alaninátem, 2-chlor-N-(2,6-dimethylfenyl)-N-(tetrahydro-2-oxo-3-furanyů)acetamidem, 3-chlor-N-(tetrahydro-2-oxo-3-furanyl)cyklopropankarboxanilidem, 2-methoxy-N-(2-oxo-1,3-oxazolidin-3-yl)-N-(2,6.dimethylfenyl)acetamidem, methylesterem N-isoxazol-5-yl-N-(2,6-xylyl)alaninu a N-(2,6-dimethylfenyl)-2-methoxy-N-(tetrahydro-2-oxo-3-furanyl)acetamidem, B) alespoň jednoho derivátu morfolinu ze skupiny, která je tvořena 2,6-dimethyl-4-tri-decylmorfolinem, 4-cyklododecyl-2,6-dimethylmorfolinem, směsí N-C.sub.12.n.-alkyl-2,6dimethylmorfolinu a N-C.sub.12.n.-alkyl-2,5-dimethylmorfolinu a (.+-.)-cis-4-|3-(4-terc.butylfenyl)-2-methylproŕ
Description
(57) Anotace:
Popisuje se fungicidní prostředek, který vedle obvyklých nosných látek a pomocných látek obsahuje 5 až 95 % hmotnostních směsi účinných látek sestávající z A) alespoň jednoho derivátu acylamidu zvoleného ze skupiny tvořené methyl-N-(2-methoxyacetyl)N-(2,6-xylyl)-D,L-alaninátem, methyl-N-(2-furoyl)-N(2.6-xylyl)-D.L-alaninátem, methyl-N-fenylacetyl-N(2,6-xylyl)-D,L-alaninátem, 2-chlor-N-(2,6-dimethylfenyl)-N-(tetrahydro-2-oxo-3-furanyl)acetamidem, 3-chlor-N-(tetrahydro-2-oxo-3-fura nyDcyklopropankarboxanilidem, 2 -methoxy-N (2-oxo-1,3-oxazolidin-3-yl)-N-(2,6-dimethyl fenyl Jacetamidem, methylesteremN-isoxazol-5-yiN-(2,6-xylyl)alaninu a N-(2.6-dimethylfenyl)-2methoxy-N-(tetrahydro-2-oxo-3-furanyl)acetami dem, B) alespoň jednoho derivátu morfolinu ze skupiny, která je tvořena 2.6-dimethyl-4-tridecylmorfolinem, me thylm orfolinem, methylmorfolinu
N-Ci2-alkyl-2,6-diN-Ci2-alkyl-2,5-dia 2-(4-thiazolyl)-lH-benzimiD) alespoň jednoho derivátu nebo disulfidu ze skupiny, ethylen-bis-dithiokarbamátem ethylen-bis-dithiokarbamátem ethylen-bis-dithiokarbamátem
- cyklododecyl-2,6-disměsí a
methylmorfolinu a (±)-cis-4-[3-(4-terc.butylfenyl)-2-methylpropyl]-2,6-dimethylmorfolinem a C) alespoň jedné fungicidně účinné látky ze skupiny tvořené diethyl-4,4'-(o-fenylen)bis(3-thioallofanátem),dimethyl-4,4' -(o -fenylen-bís-3-thio allofanátem),methyl-benzimidazol-2-yl-karba mátem,methyl-1 -(butylkarbamoyl)benzimidazol - 2 -ylkarbamátem dazolem, nebo z dithiokarbamátu která je tvořena zinečnatým, manganatým, manganato-zinečnatým, amoniakálním komplexem ethylen-bis-dithiokarbamátu zinečnatého a polyethylen-bis-thiuramdisulfidu, polypropylenbis-dithiokarbamátem zinečnatým a směsí amoniakálního komplexu ethylen-bis-dithiokarbamátu zinečnatého a polyethylen-bis-thiuramdisulfidu a polypropylen-bis-dithiokarbamátu zinečnatého v poměru 1:3. Tato synergická kombinace se používá k ochraně rostlin proti houbovým chorobám.
Fungicidní přípravky
Oblast techniky
Vynález se týká synergických směsí známých fungicidně účinných látek a jejich použití při ochraně rostlin.
Dosavadní stav techniky
Používání N-alkylmorfolinových derivátů ve funkci fungicid při ochraně rostlin je známo, viz DE-PS 1 164 152 i 1 198 125, jakož i DD 140 112.
Nevýhodou těchto známých prostředků je to, že mají pouze úzké spektrum účinnosti, přednostně pak proti houbám typu padlí (Erysiphe) v obilovinách. S přihlédnutím k jejich vedlejším fytotoxickým účinkům lze tyto látky používat jen v omezeném rozsahu.
Dále je známo, že různé acylamidové deriváty, viz DD118 979 a 118 510, DE-PS 2 515 091, 1 448 810 a 2 903 612, GB-PS 1 603 730 a EP 26 873 mají dobrou účinnost proti houbám ze třídy Comycetes, ale nejsou účinné vůči jiným hospodářsky důležitým fytopathogenním houbám.
Je rovněž známo používání benzimidazolkarbamátů a dithiokarbamátů jako fungicida při ochraně rostlin k potírání houbových chorob, viz GB-PS 1 193 461, 1 190 614 a 1 000 137. Nevýhodou fungicid benzimidazolového typu je rychlý vznik rezistence u hubni populace, kterou je třeba pomocí tohoto fungicida ničit.
Pro současné potírání různých druhů hubních chorob se používají směsi N-alkylovaných derivátů morfolinu a dithiokarbamátů, viz DD 111 014.
Je rovněž známo, že se s úspěchem používají k potírání hubních chorob deriváty Nalkylmorfolinu ve směsi s methylesterem N-(2-methoxyacetyl)-N-(2,6-xylyl)-D,L-alaninu, viz HU-PS-T/33 363.
Podstata vynálezu
Úkolem tohoto vynálezu je příprava fungicidních prostředků a přípravků s lepšími vlastnostmi při potírání hubních onemocnění. Přípravek vedle obvyklých nosných látek a pomocných prostředků obsahuje 5 až 95 % hmotnostních účinné složky, což je směs (A) nejméně jednoho z dále uvedených fungicid (A;) methylester N-(2.6-dimethylfenyl)-N-(2’-methoxyacetyl)-D,Dl-alaninu (Metalexyl), (A2) methylester N-(2.6-dimethylfenyl)-N-2-furoyl-D,L-alaninu (Furalaxyl), (A3) methylester N-(fenylacetyl)-N-(2,6-dimethylfenyl)-D,L-alaninu (Benalaxyl).
(Α») (+)-a-[2-chlor-N-(2,6-dimethylfenyl)-acetamido]-y-butyrolakton (Ofurace) (As) (±)-a-N-(3-chlorfenyl)-cyklopropankarboxamido]-7-butyrolakton (Cyprofuram), (A6) 2-methoxy-N-(2-oxo-l,3-oxazolidin-3-ylaceto)-2’,6’-xylidin (Oxadixyl), (A7) methylester N-ixoxazol-5-yl-N-(2,6-dimethylfenyl)-D,L-alaninu,
- 1 CZ 283993 B6 (A8) N-(2,6-dimethylfenyl)-2-methoxy-N-(tetrahydro-2-oxofuranyl)-acetamid, a
(B) jednoho z dále uvedených morfolinových fungicid:
(Bj) 2,6-dimethyl-4-tridecylmorfolin (Tridemorph), (B2) 4-cyklododecyl-2,6-dimethylmorfolin (Dodemorph), (B3) (±)-cis-4-[3-(4—terc.-butylfenyl)-2-methylpropyl]-2,6-dimethylmorfolin (Fenpropimorph) (B4) směs N-alkyl(C]2)-2,6-dimethylmorfolinu a N-alkyl(C12)-2,5-dimethylmorfolinu (Aldimorph) spolu s buď (C) jedním z dále uvedených fungicid (Ci) diethyl-4,4’-(o-fenylen)-bis-(3-thioallofanát), (Thiophanate), (C2) dimethyl—4,4’-(o-fenylen)-bis-(3-thioallofanát), (Thiophanat-Methyl), (C3) methylester kyseliny benzimidazol-2-yl-karbamové (Carbendiazim), (C4) methylester kyseliny l-(butylkarbamoyl)-benzimidazol-2-yl-karbamové (Benomyl), (C5) 2-thiazol-4-yl-lH-benzimidazol (Thiabendazol), nebo (D) jedním z dále uvedených dithiokarbamátů či disulfidických fungicid (Di) zinečnatá sůl kyseliny ethylen-bis-(dithiokarbamové), polymemí (Zineb), (D2) manganatá sůl kyseliny ethylen-bis-(dithiokarbamové), polymemí (Maneb), (D3) manganatá sůl kyseliny ethylen-bis-(dithiokarbamové), polymemí komplex se zinečnatou solí (Mancozeb), (D4) komplex zinku a amoniaku se třemi ekvivalenty ethylen-bis-(dithiokarbamáto)tetrahydro-l,2,4.7-dithiazocin-2,8-dithionu, polymemí (Metiram), (D5) zinečnatá sůl ky seliny propylen-bis-(dithiokarbamové), polymemí (Propineb), (D6) komplex zinku a amoniaku se třemi ekvivalenty ethylen-bis-(dithiokarbamáto)tetrahydro-l,2,4.7-dithiadiazocin-3,5-dithionu, polymemí (Metiram) a zinečnaté soli kyseliny propylen-bis-(dithiokarbamové), (Propineb) v poměru 1 : 3 Polycarbazin.
kdeže hmotnostní poměr složek A, B a C je 1 : 3-5 : 1-6, složek A, B a D 1 : 3-5 : 5-10, a A:B:C může být v případě A7B4C4 roven 1:2:2, v případě A3B]O4 může být roven 1:1,11: 1,22 a poměr A:B:D může být v případě směsí A6B]D2 a A6B)D3 roven 1:4:4, vždy s vhodným nosičem.
Prostředky podle tohoto synálezu se mohou používat výhodně k potírání houbových chorob, které jsou vyvolávány různými druhy hub.
S překvapením bylo zjištěno, že při použití fungicidního prostředku podle vynálezu vůči celé řadě různých druhů hub lze pozorovat zvýšenou účinnost, která je založena na synergický
-2CZ 283993 B6 zvýšeném účinku spíše než na součtovém účinku jednotlivých složek. Tento účinek lze vypočítat například podle Colbyho vzorce:
E=X+YX-Y
100 kde
Y je účinnost složek A + B a
Y je účinnost složek C - D.
Jinou metodou stanovení synergického účinku je HORSFALL-úv model, při kterém se srovnávají toxické účinky různých ošetření při téže koncentraci. To znamená, že každá složka fungicidní směsi se testuje v dávce, která je stejná jako dávka celkové směsi. Kriterium synergismu je následující:
LSD5% comb< | X, | = CT, - MRVmax, kde
| LSD5% comb | = nejnižší standardní odchylka při p = 5 % při pokusu, |
| CT, | = účinek ..i varianty ošetření fungicidní směsí, |
| MRVmax | - maximální účinnost nejtoxičtější složky směsi, pokud byla použita samotná v dávce odpovídající celkové dávce dotyčné směsi. |
Je-li X, pozitivní hodnotou - dochází k synergismu;
je-li Xj negativní hodnotou - dochází k antagonismu.
Další metodou stanovení synergického účinku je model SUN, při kterém se používá Co.T.I. (Comparative Toxicity Index), který se vypočítá následujícím způsobem:
Co.T.I.= / ED™,X* a ! b ’ ed5 y 0 + ed2 kde
EDjo je účinnost známé směsi Y,
EDB50 je účinnost aktivní složky Z, a a b udávají obvyklé hmotnostní díly složek Y a Z ve směsi.
Další výhoda směsi podle vynálezu spočívá ve snížení rizika vzniku resistence, to znamená ve snížení výskytu kmenů hub rezistentních vůči shora uvedeným sloučeninám v důsledku výběru fungicidů podle vynálezu. To je způsobeno rozdílným typem účinku složek a absencí pozitivní zkřížené rezistence mezi složkami.
Na základě shora uvedeného lze směsí podle vynálezu používat ke snížení širokého spektra houbových populací, které nelze bezpečně kontrolovat při obvyklé aplikaci individuálních složek nebo/a jejich dvousložkových směsí.
Na základě systemických vlastností některých složek lze účinně potírat fytopathogenní houby jako plíseň slunečnicovou (Plasmopara halstedii; Peronosporales, Oomycetes), plíseň sojovou (Peronospora manshurica; Peronosporales, Oomycetes), Sclerospora graminicola (Peronosporales, Oomycetes), S. macrospora, plíseň hrachovou (Peronospora pisi; Peronosporales, Oomycetes), sněť kukuřičnou (Ustilago maydis; Ustilaginales, Basidiomycetes), prašnou sněť ovesnou (ustilago avenae; Ustilaginales, Basidiomycetes), fuzariovou hnilobu cibule (Fusarium oxysporum; Deuteromycetes), Verticillium spp. (Deuteromycetes), kořenomorku bramborovou (Rhizoctonia solani; Polyporales, Basidiomycetes), stříbřitost listů (Stereum purpureumidiomycetes) atd., přičemž zůstávají rovněž chráněny i nově vyrostlé části rostlin. Optimální kombinací účinných složek podle vynálezu je možno potírat následující skupiny fytopathogenních hub: různé druhy padlí, například Erysiphe spp. (Erysiphales, Ascomycetes), Aspergillus spp. (Eurotiales, Ascomycetes), Penicillium spp. (Eurotiales, Ascomycetes), Phoma betae (Dothiales, Ascomycetes), Phoma macdonaldii, Didymella applanata (Dothiales, Ascomycetes), Fusarium graminearum (Hypocreales, Ascomycetes), Nectria cinabarina (Hypocreales, Ascomycetes), strupovitost jabloní (Venturia inaequalis; Dothiales, Ascomycetes), Khuskia oryzae (Sphaeriales, Ascomycetes), Colletrotrichum atramantarium (Sphaeriales, Ascomycetes), Colletotrichum dematium, Diaporthe phaseolorum (Sphaeriales, Ascomycetes), Phomopsis mali (Sphaeriales, Ascomycetes), Ceratocystic ulmi (Sphaeriales, Ascomycetes), Botrytis spp. (Helotiales, Ascomycetes), hlízenka obecná (Sclerotinia sclerotiorum; Helotiales, Ascomycetes), Ustilago spp. (Ustilaginales, Basidiomycetes), Verticillium spp., kořenomorka bramborová (Rhizoctonia solani; Polyporales, Basidiomycetes), stříbřitost listů (Stereum purpureum), Tr. versicolor, Sphaeropsis malorum, Pythium spp. (Peronosporales, Oomycetes). Phytophthora spp. (Peronosporales, Oomycetes), plíseň bělostná (Albugo candida; Peronosporales, Oomycetes), Bremia bectucae (Peronosporales, Oomycetes), plíseň cibulová (Peronospora destructor; Peronosporales, Oomycetes), peronospora révy vinné (Plasmopara viticola; Peronosporales. Oomycetes), Pseudoperonospora cubensis (Peronosporales, Oomycetes). Peronospora spp. (Peronosporales, Oomycetes), Altemaria spp. (Deuteromycetes), Fusarium oxysporum a další Fusarium spp. (Deuteromycetes), Verticillium spp. (Deuteromycetes).
Fungicidní prostředek podle vynálezu se může rovněž používat k potírání gram-pozitivních bakterií a gramnegativních bakterií (Corynebacterium michiganense. Corynebacterium nebraskense, Corynebacterium flaccumfaciens a Xanthomonas malvacearem, Xanthomonas phaseoli. Xanthomonas translucens, Xanthomonas oryzae), jakož i pathogenních mikroorganismů Bacillus, Staphylococcus a Streptomyces spp.
Prostředky podle vynálezu se připravují v obvyklém složení, například jako smáčitelné prášky, granuláty nebo mikroenkapsulované prostředky, emulzní koncentráty nebo suspenzní koncentráty (WP, EC, FW, G, SD). Pro tento účel se účinné složky rozpustí v obvyklých kapalných nosných látkách, pokud je to žádoucí, za přítomnosti povrchově aktivních pomocných látek, popřípadě se v takovýchto nosných látkách dispergují nebo se smísí s pevnými nosnými látkami, nebo se převedou na takovéto přípravky jinými známými postupy.
Prostředky podle vynálezu obsahují 5 až 95 % hmotnostních, výhodně 5 až 50 % hmotnostních účinných složek. Tyto prostředky je možno aplikovat obvyklým způsobem, například postřikem, poprašováním, ponořováním nebo mořením osiva.
Aplikované množství závisí na způsobu aplikace a obecně se pohybuje mezi 0,3 a 5 kg účinné látky/ha.
Prostředek podle vynálezu se může používat k ošetřování cukrové řepy (Beta vulgaris). slunečnice, sóji, brambor, rajských jablíček, kukuřice, pšenice, okurek, vinné révy, tabáku, janovce metlatého, prosa, bobu koňského (Vicia faba), bavlníku, různých druhů citrusovníku. jabloně, cukrové třtiny, avokáda, manga (Mungos mungo), hlávkového salátu, cibule, tulipánu.
-4CZ 283993 B6 hyacintu, gladiolu, hrachu, fazolu, podzemnice olejně, vojtěšky (Medicago), jetele, sladkých brambor (Xanthosoma spp.), tj. rostlin citlivých vůči infekcím pathogenními houbami.
Složení a přípravu prostředků podle vynálezu a jejich účinnost ilustrují následující příklady. Tyto příklady však rozsah vynálezu v žádném směru neomezují.
Příklady ilustrující složení a přípravu prostředků
Příklad 1
V 508 g vody se rozpustí 21,2 g Tensilinu FN 80, 7,6 g Tensiofixu CG 21, 7,6 g Tensiofixu B 7425. K získanému roztoku se za pomalého míchání přidá 47,5 g ethylenglykolu a poté za energického míchání se přidá 156 g Carbendazimu a 38 g LAB 149202. Po homogenizaci se suspenze přenese do třecího mlýnu o obsahu 1,5 litru, který je naplněn křemencovými perličkami o poměru 1 mm. Mlýn se otáčí po dobu 30 minut rychlostí 1440 otáček za minutu a později se otáčí rychlostí 30 otáček za minutu. K získané suspenzi se přidá následující roztok: 156 g Tridemorphu, 4g Triton- X-15, 31,2 g Triton X-114. Po míchání vzniklé suspenze se přidá 16,8 g parafinového oleje a 1,8 g Emulsogenu M. Směs se míchá a poté se pomocí síta oddělí skleněné (křemencové) perličky. Vzplývavost suspenzního koncentrátu činí podle metody CIPAC 95 %.
Příklad 2
Do homogenizátoru o obsahu 3 litrů se předloží 200 g Wessalonu S. Vedle toho se k 261 g Tridemorphu přidá 6,6 g Tritonu X-15, 52,8 g Tritonu X-114 a 6,6 g Tritonu X-45. Za pomalého míchání se z této směsi připraví homogenní roztok. Tento roztok se za pomalého míchání přidá k Wessalonu S. Po dalším míchání se přidá 250 g Carbendazimu a 88 g LAB 149202. Po 5 minutách homogenizace se přidá 50 g Atlox 5320 a 75 g Atlox4862 a po dalších 5 minutách se směs doplní přidáním 10 g aerosilu. Získaná prášková směs se granuluje ve dvou částech v laboratorním granulačním zařízení pomocí vody (k 500 g práškové směsi se přidá 66 ml vody). Vzniklý granulát se vysuší v sušárně při teplotě 60 °C až k dosažení konstantní hmotnosti. Velikost částic granulátu činí pro 95% podíl 0,1 a 0.6 mm. Vzplývavost získaného produktu stanovená podle metody CIPAC činí 84 %.
Příklad 3
Do homogenizátoru o obsahu 3 litrů se předloží 150 g Zeolexu 414 jako nosné látky. V oddělené nádobě se za pozvolného míchání navzájem smísí 266 g Tridemorphu, 6,8 g Tritonu X-15, 6,8 g Tritonu X-45 a 54,2 g Tritonu X-114. Získá se homogenní roztok, který- se za jednotného míchání přenese do homogenizéru. Po vzájemném smísení se ke směsi přidá 266 g Carbendazimu a 66,6 g Benalaxylu. Směs se homogenizuje a poté se k ní za nepřetržitého míchání přidá 88,6 g sacharózy, 30 g smáčecího prostředku IS (výrobek firmy Hoechst, NSR) a 65 g sodné soli ligninsulfonové kyseliny.
Prášková směs se poté rozemele v mlecím zařízení se vzduchovými tryskami na částice o rozměru 10 pm. Vzplývavost práškové směsi získané tímto způsobem činí podle metody CIPAC 87 %. Doba smáčení činí 18 sekund.
- 5 CZ 283993 B6
Příklad 4
Ve třecím mlecím zařízení o obsahu 1,5 litru se smísí 60,54 g vody a 6,55 g ethylenglykolu. K. získanému roztoku se přidá 2.21 g Tensiofixu B 7425, 1,7 g Tensilinu FN 80, 12,5 g Carbendazimu a 3,1 g Benalaxylu. Třecí mlecí zařízení se naplní křemencovými skleněnými perličkami o průměru 2 mm a mísící mechanismus mlecího zařízení se po dobu 30 minut otáčí rychlostí 800 otáček za minutu. Potom se získaný roztok přidá k předběžně homogenizované suspenzi 9,4 g Tridemorphu, 0,23 g Tritonu X-15. 0,23 g Tritonu X-45 a 1,84 g Tritonu X-l 14. Směs se dále míchá a potom se k ní přidá 1,35 g parafinového oleje a 0,15 g Emulsogenu M. Potom se perličky z křemencového skla odfiltrují od suspenze. Za míchání pomocí míchadla s vysokým střihovým momentem se k roztoku přidá 0,2 g Tensiofixu 821.
Vzplývavost suspenze stanovená metodou CIPAC činí 97 % (98 % částic má velikost pod 5 pm).
Příklad 5
K 605,4 g vody se přidá 65 g ethylenglykolu, 22,2 g Tensiofixu CG-21 a 17 g Tensilinu FN-80. K získanému roztoku se potom za míchání míchadlem s vysokým střihovým momentem nepřetržitě přidává 125 g Carbendazimu a 31 g Metalaxylu. Suspenze se homogenizuje při maximálních otáčkách míchadla za sekundu (12.000 otáček za minutu). Potom se získaná suspenze vylije do laboratorního třecího mlecího zařízení o obsahu 1,5 litru a mlecí zařízení se naplní keramickými perličkami o průměru 1 mm. Míchací mechanismus třecího mlecího zařízení pracuje při maximálním počtu otáček za sekundu (1440 otáček za minutu) po dobu 30 minut. Potom se do třecího míchacího zařízení zavede roztok 94 g Tridemorphu, 2,3 g Tritonu X-15, 2,3 g Tritonu X-45 a 18,4 g Tritonu X-l 14 a vmíchání se pokračuje po dalších 5 minut. Ze získané suspenze se pomocí síta odstraní keramické perličky. Za použití míchadla s vysokým střihovým momentem se k získané suspenzi přidá předběžně podobně suspendovaná směs obsahující 13,5 g parafinového oleje, 1,5 g Emulsogenu M a 2 g Tensiofixu 821 a směs se homogenizuje po dobu 3 minut. Vzplývavost získané suspenze podle metody CIPAC činí 92 %. Průměrná velikost částic činí u 97 % pod 5 pm.
Příklad 6
Do laboratorního homogenizátoru pro práškové směsi o obsahu 3 litrů se předloží 300 g Wessalonu. V jiné nádobě se k 266 g Tridemorphu za pomalého míchání přidají 4g Tritonu X-15, 4 g Tritonu X—45 a 25 g Tritonu X-l 14. Poté se za míchání vylije roztok Tridemorphu pozvolna do homogenizátoru obsahujícího Wessalon. Směs se potom dále míchá a během míchání se k ní přidá směs 266 g Carbendazimu, 66 g Metalaxylu, 30 g smáčecího přípravku IS a 39 g natriumligninsulfátu. 2 minuty po homogenizaci se prášková směs rozemele v laboratorním mlecím zařízení se vzduchovým paprskem na částice pod 10 pm. Vzplývavost práškové směsi stanovená podle metody CIPAC činí 86 %. Doba smáčení činí 23 sekund.
Příklad 7
Do laboratorního homogenizátoru pro práškové směsi o obsahu 3 litrů se předloží 549,5 g Wessalonu S. V jiné nádobě se ke 131 g Tridemorphu přidá 3,3 g Tritonu X-15, 26,4 g Tritonu X-l 14 a 3,3 g Tritonu X-45. Za pomalého míchání se ze směsi připraví homogenní roztok. Tento roztok se pak za pomalého míchání přidá do homogenizátoru k Wessalonu. Za dalšího míchání se přidá 175 g Carbendazimu a 44 g LAB 149202. Po 5 minutovém homogenizování se přidá 25 g Atloxu 5320 a 37,5 g Atloxu 4862 a po dalších 5 minutách se příprava směsi dokončí
-6CZ 283993 B6 přidáním 10 g aerosilu. Prášková směs se granuluje ve dvou částech v laboratorním granulátoru přídavkem vody (k 500 g práškové směsi se přidá 66 ml vody). Vzniklý granulát se vysuší v sušárně při teplotě 60 °C až k dosažení konstantní hmotnosti. Rozměry částic granulátu činí u 95% podílu mezi 0,1 a 0,6 mm. Vzplývavost takto získaného produktu stanovená podle metody 5 CIPAC činí 84 %.
Příklad 8
Do homogenizátoru o obsahu 3 litrů se předloží 575 g Zeolexu 414 jako plnidla. V oddělené nádobě se pomalým mícháním smísí 133 g Tridemorphu, 314 g Tritonu X-15, 3,4 g Tritonu X^45 a 27,1 g Tritonu X-l 14. Takto se získá homogenní roztok, který se přenese za jednotného míchání do homogenizátoru. Po homogenizaci obsahu homogenizátoru se přidá 133 g Carbendazimu a 33,3 g Benalaxylu. Směs se homogenizuje a potom se k ní za neustálého míchání přidá 44,3 g sacharózy, 15 g smáčecího přípravku IS (výrobek firmy Hoechst, NSR) a 32,5 g sodné soli ligninsulfonové kyseliny. Směs se pak míchá ještě další 3 minuty.
Prášková směs se potom rozemele v mlecím zařízení se vzduchovým paprskem na částice o velikosti 10 gm. Vzplývavost práškové směsi získané shora popsaným postupem stanovení 20 metodou CIPAC činí 97 %. Doba smáčení činí 18 sekund.
Příklad 9
Do laboratorního homogenizátoru pro práškové směsi o obsahu 3 litrů se předloží 648 g Wessalonu. V jiné nádobě se k 133 g Tridemorphu přidají za pomalého míchání 2 g Tritonu X-15, 2 g Trotonu X-45 a 12,5 g Tritonu X-l 14. Potom se takto získaný roztok Tridemorphu pomalu vylije do homogenizátoru s obsahem Wessalonu S. Potom se za dalšího míchání přidá směs 133 g Carbendazimu, 33 g Metalaxylu, 15 g smáčecího přípravku IS (výrobek firmy
Hoechst, NSR) a 19,5 g sodné soli ligninsulfonové kyseliny. 2 minuty po dokončení homogenizace práškové směsi se získaná prášková směs rozemílá v laboratorním mlecím zařízení s paprskem vzduchu na částice o velikosti pod 10 gm. Vzplývavost práškové směsi stanovená podle metody CIPAC činí 86 %. Doba smáčení činí 23 sekund.
Používané pomocné látky a plnidla:
a) Povrchově aktivní látky (smáčedla a emulgátory)
Tensilin FN 80 (Kutrilin):
Triton X-15, X-45 a X-l 14
Tensiofix CG 21, B 7425 (Tensia):
Emulsogen M (výrobek firmy Hoechst):
Atlox 5320 (Atlas ICI):
alkylarylpolyglykolether;
(výrobek firmy Rohm a Haas): oktylfenolpolyglykolether;
alkylarylalkylsulfonáty a -fosfáty, estery a neionogenní směsi povrchově aktivních látek;
polyglykolethery mastných alkoholů;
neionogení povrchově aktivní látka;
smáčecí přípravek IS (výrobek firmy Hoechst): dialkylsulfosukcinát.
b) Dispergátory:
sodná sůl ligninsulfonové kyseliny;
Atlox 4862:
c) Mrazuvzdomé prostředky: ethylenglykol.
d) Plnidla a nosné látky:
Wessalon S (výrobek firmy Degussa):
Aerosil 300 (výrobek firmy Degussa): sacharóza;
Zeolex 414 (Zeofin):
parafinový olej.
e) Inhibitor sedimentace:
Tensiofix 821 (Tenzia):
kondenzační produkt alkylaiylsulfonátu a formaldehydu.
syntetická kyselina křemičitá kyselina křemičitá s vysokým specifickým povrchem;
křemičitan sodno-hlinitý syntetické polysacharidy.
Příklad 10
Účinnost proti plísni slunečnicové (Plasmopara halstedii)
Klíční rostliny slunečnice s výhonky kořene o délce 1 až 5 mm se inokulují suspenzí zoospór (2,5 x 105 spór/ml) plísně slunečnicové [Plasmopara halstedii, (Farl.) Berlese et de Toni, Peronosporales, Oomycetes], 24 hodin po inokulaci se klíční rostliny ponoří na dobu 18 hodin do vodných roztoků, emulzí či suspenzí testovaných chemických sloučenin. Klíční rostliny se potom zasázejí do sterilní půdy a nechají se růst za vyhodnocování účinnosti ošetření. Na tomto místě se podrobně nepopisují všechna měření. Stanovení stupně účinku se provádí způsobem, který popsali OROS a VIRÁNYI (1987): Ann. appl. Biol. 110: 53-63.
Účinnost ošetření je charakterizována hodnotou ED50 (mg/litr). Významnost synergického účinku se testuje podle SUN (1950).
-8CZ 283993 B6
Tabulka 1
Účinnost Benomylu, Tridemorphu, LAB 149202F a jejich směsí proti plísni slunečnicové na slunečnici
| účinná látka* * resp. kombinace účinných látek | hmotnostní poměr účinných složek | ED50 | Co.T.l. |
| l.LAB 149202F | _ | 19,08 | |
| 2. Tridemorph | - | 500 | |
| 3. Benomyl | - | 500 | |
| 4.2 + 3 | 1 : 1 | 500 | |
| 5. 1 +2 | 1 :4 | 16,86 | |
| 6. 1 + 2 + 3 | 1:4:4 | 6,55 | 1,70 |
Legenda k tabulce 1:
* = Účinné látky jakož i jejich směsi se aplikují ve vhodném hmotnostním poměru ve formě smáčitelného prášku (WP) následujícího složení:
% účinné látky nebo směsi účinných látek; Emulsogen 1-40, TWEEN 20, TWEEN 80. TWEEN 40, silikagel. Hyflosupercell, dextran, polyethylenglykol 20 000 a cyklohexanon v následujícím procentuálním zastoupení:
4,0 %, 0,5 %, 0,5 %, 1,0 %, 10,0 %, 10,0 %, 22,0 %, 8,0 % a 4,0 %.
Příklad 11
Účinnost proti houbě Pythium (Fusarium v hrachu) při moření osiva
Osivo hrachu (Pisum sativum, druh Gloriosa) se před mořením sterilizuje na svém povrchu pomocí 0,1% sublimátu (chlorid rtuťnatý) a poté se ošetří účinnými látkami ve formě smáčitelného prášku (25 WP). Ke zlepšení adheze se při moření přidává roztok smáčecího přípravku TWEEN 80. Namořené osivo se potom zaseje do infikované půdy. 14 dnů po vzejití rostlin se provádí kvalitativní a kvantitativní vyhodnocení fungicidního účinku.
Účinek se vypočítá následujícím způsobem:
'«· I i o/\ mn A · X· 100 účinek (v %) = 100--,
B kde
A = zamoření (v %) ošetřených rostlin
B = zamoření (v %) kontrolních rostlin
| CZ 283993 B6 |
Tabulka 2
Účinnost proti Pythium při moření osiva
| účinná látka | koncentrace účinnost mg/l % |
| 1. Carbendazim | 2,0 9 |
| 2. Metalaxyl + Aldimorph | θ’25λ 1,25 85 1,0 J |
| 3. Metalaxyl + Aldimorph + Carbendazim | 0.125Ί 0,5 1,25 92 0,5 J |
Tabulka 3
Účinnost proti Pythium při moření osiva
| účinná látka | koncentrace účinnost mg/l % |
| 1. Propineb | 1,50 0 |
| 2. Metalaxyl + Tridemorph | °>25\l,25 63 1,0 J |
| 3. Metalaxyl + Tridemorph + Propineb | 0,125 Ί 0,5 1,325 91 0,7 J |
Tabulka 4
Účinnost proti Pythium při moření osiva
| účinná látka | koncentrace účinnost mg/l % |
| 1. Benomyl | 2,50 28 |
| 2. LAB 149 202F + Aldimorph | on l·2·5 67 2,0 J |
| 3. LAB 149 202F + Aldimorph + Benomyl | 0,5 Ί 1,0 > 2,5 82 1,0 J |
Používaný smáčitelný prášek (25 WP) má následující složení:
% hmotnostních účinné látky nebo směsi účinných látek % hmotnostních vápenaté soli ligninsulfonové kyseliny % hmotnostních smáčedla Tween 80 % hmotnostních kyseliny křemičité % hmotnostních kaolinu
Příklad 12
Protektivní účinek proti plísni bramborové (Phytophthora infestans) na rajských jablíčkách
Rostliny rajských jablíček (Solanum lycopersicum), druh „Tamina“, se ve stadiu čtyřech listů postříkají až do stadia odkapávání kapek účinnými přípravky ve formě smáčitelného prášku (25 WP). Po oschnutí postřikové vrstvy se provede inokulace rostlin suspenzí zoospór. Po inokulaci se rostliny udržují jeden den ve vlhké komoře při teplotě 16 až 18 °C a po dalších 5 dnů se udržují ve skleníku při teplotě 20 °C. Po této době se projeví typické poškození listů. Stupeň poškození je měřítkem pro posouzení stupně infekce.
Výsledky tohoto textu jsou shrnuty v následujících tabulkách 5 až 8.
Tabulka 5
Protektivní účinek proti plísni bramborové (Phytophthora infestans) na rajských jablíčkách účinná látka koncentrace mg/1 účinnost %
1. Metalaxyl + Aldimorph
2. Zineb
3. Metalaxyl + Aldimorph + Zineb
- 11 CZ 283993 B6
Tabulka 6
Protektivní účinek proti plísni bramborové (Phytophthora infestans) na rajských jablíčkách
| 5 účinná látka | koncentrace mg/1 | účinnost % | |
| 1. Propineb | 30 | 27 | |
| 2. Metalaxyl | 6,0 \ | 30 | 62 |
| + Tridemorph | 24 J | ||
| 3. Metalaxyl | 2,0 1 | ||
| + Tridemorph | 8,0 | L 30 | 88 |
| + Propineb | 20,0 , |
Tabulka 7
Protektivní účinek proti plísni bramborové (Phytophthora infestans) na rajských jablíčkách
| účinná látka | koncentrace mg/1 | účinnost % | |
| 1. Maneb | 10 | 40 | |
| 2. Mancozeb | 10 | 25 | |
| 3. Oxadixyl | 2 Ϊ | 10 | 47 |
| + Tridemorph | 8 J | ||
| 4. Oxadixyl | 2 \ | 10 | 45 |
| + Mancozeb | 8 ; | ||
| 5. Oxadixyl | 2 Ϊ | 10 | 65 |
| + Maneb | 8 / | ||
| 6. Oxadixyl | 1 Ί | ||
| + Tridemorph | 4 í | 9 | 78 |
| + Maneb | 4 J | ||
| 6. Oxadixyl | 1 Ί | ||
| + Tridemorph | 4 r | 9 | 65 |
| + Mancozeb | 4 J |
Tabulka 8
Protektivní účinek proti plísni bramborové (Phytophthora infestans) na rajských jablíčkách účinná látka koncentrace účinnost
| mg/1 | % | ||
| 1. Metiram | 5,0 | 20 | |
| 2. LAB 147 202F + Tridemorph | 1,0 Ί 4,0 J | 5,0 | 54 |
| 3. LAB 147 202F + Metiram | 0,81 5,0 J | 5,8 | 28 |
| 4. LAB 147 202F | 0,5 Ί | ||
| + Tridemorph | 2,0 | - 5,5 | 68 |
| + Metiram | 3,0 J |
Příklad 13
Inhibiční účinnost na růst houby Phytophthora parasitica
Roztok testovaných fungicidně účinných látek v acetonu se přimísí ve vhodném množství k agarovému živnému prostředí, které se potom vylije do Petriho misek. 4 hodiny poté se agarové desky v Petriho miskách inokulují výřezy mycelia 3 x 3. Po uplynutí inokulační doby 72 hodin se změří průměr kolonie vyrostlé houby. Inhibice růstu se vyjádří - vzhledem k neošetřené kontrole - podle následující rovnice:
100 -1100 x-------------1 ~ inhibice v % ,
Xikontr-7j přičemž
Xj představuje průměr kolonie naměřený pro sloučeninu j (nebo její směs) v agarové desce pro daný druh houby (i)
X ikontr. představuje průměr kolonie houby naměřený pro daný druh houby (i) na agarové desce neobsahující žádný fungicid (kontrolní pokus)
Získaná data se analyzují pomocí disperzní analýzy a výsledky jsou shrnuty v následující tabulce 9:
- 13 CZ 283993 B6
Tabulka 9
Účinnost směsí Tridemorphu + Carbendazimu + derivátu acylamidu na růst (průměr kolonií) Phytophthora parasitica f.sp. nicotinae var tomato
| účinná látka nebo směs účinných látek | koncentrace mg/1 | inhibice růstu % | |
| 1. Metalaxyl | 2,6 | 50 | |
| 2. Tridemorph | 1,0 Ί | ||
| + Carbendazim | 1,0 | ► 2,25 | 81,6 |
| + RE 26745 | 0,25 J | ||
| 3. Tridemorph | 1,0 Ί | ||
| + Carbendazim | 1,0 | . 2,25 | 73,6 |
| + Ofurace | 0,25 J |
Příklad 14
Účinnost proti infekci kombinovanými druhy padlí na listech okurky
Jak padlí Sphaeroteca fulginea a Erysiphe cichoracearum tak i peronospora (Pseudoperonospora cubensis) - jsou-li ve vzájemné kombinaci přítomny jako původci houbových chorob na listech okurky, může způsobovat značné poškození povrchu listu, které má za následek vážné ztráty7 sklizně.
Jakmile dojde k prvním příznakům, které způsobuje padlí Sphaeroteca fulginea a Erysiphe cichoracearum (Erysiphales, Ascomycetes) a peronospora (Pseudoperonospora cubensis, Peronosporales, Oomycetes), provede se série ošetření listů okurek.
Vývoj choroby se kontroluje po dnech od začátku ošetření zjištěním počtu viditelných puchýřků na listech. Vypočítá se stupeň inhibice choroby a vyjádří se v % neošetřené kontroly. Výsledky jsou uvedeny v následující tabulce 10.
Tabulka 10
| účinné látky nebo kombinace účinných látek | poměr | koncentrace (mg/1) | stupeň inhibice choroby (%) |
| 1. Benalaxyl | 10 | 32 | |
| 2. Tridemorph | 10 | 55 | |
| 2. Benomyl | 10 | 26 | |
| 4. 1 + 2 | 9:11 | 10 | 61 |
| 5. 1 + 3 | 9:10 | 10 | 21 |
| 6.2 + 3 | 11:10 | 10 | 16 |
| 7. 1 + 2 + 3 | 9:10:11 | 10 | 72 |
- 14CZ 283993 B6
Příklad 15
Pokusy s mořením osiva kukuřice
Stupeň zamoření kukuřičného osiva houbou Fusarium spp., které se používá pro laboratorní účely činí 29,5%. Dosáhne-li však stupeň zamoření 100%, pak je takové osivo pro setí nevhodné.
Ošetří se 4x100 zamořených semen kukuřice. Po inkubaci se pokus vyhodnotí. Přitom se srovnává účinek kombinace (CHBA 6 až 11) se standardní směsí Kolfúgo Extra (20% Carbendazim) + Quinolate V-4-X (2,0 1/t + 1,0 kg/t) obvykle používanou v Maďarsku.
Výsledky pokusů jsou uvedeny v tabulce 11.
Tabulka 11
Účinek při pokusech s mořením osiva kukuřice ošetření dávka mg účinné slož ky stupeň zamoření g/kg /1000 g osiva osiva v %
| CHBA6 | 2,0 | 312+312+76 | 0,25 |
| CHBA7 | 2,0 | 262+350+88 | 0,75 |
| CHBA8 | 2,3 | 306+306+76 | 0,00 |
| CHBA9 | 2,8 | 263+350+87 | 0,25 |
| CHBA 10 | 2,3 | 306+306+76 | 0,50 |
| CHBA 1 i | 2,8 | 263+350+87 | 1,0 |
| Kolfúgo Extra+ | 2,0 | 400 | |
| Quinolate V-4-X | 1,0 | 500+150 | 1,0 |
| povrch sterili- | |||
| zován | - | - | 29,5 |
| kontrola | - | - | 100,0 |
Tabulka 12
| přípravek | účinná složka | poměr | obsah účin- | obsah účin- |
| účinných | ných složek | ných složek | ||
| látek | g/1000g | v přípravku |
| CHBA 6 | T ridemoroph+BCM+LAB 149202 |
| CHBA 7 | rr |
| CHBA 8 | - - + Benalaxyl |
| CHBA 9 | - - + Benalaxyl |
| CHBA 10 | - - + Metalaxyl |
| CHBA 11 | - - + Metalaxyl |
| 4:4:1 | 156+156+38 | 350 |
| 3:4:1 | 131+175+44 | 353 |
| 4:4:1 | 133+133+33 | 300 |
| 3:4:1 | 94+125+31 | 250 |
| 4:4:1 | 133+133+33 | 300 |
| 3:4:1 | 94+125+31 | 250 |
- 15 CZ 283993 B6
Apron 35 SP Metalaxyl
Kolfugo 25 FW BCM
Kolfugo extra BCM
Quinolate V-4-X Carboxin + oxychinolát měďnatý
Příklad 16
Pokusy s mořením osiva sóji (Altemaria, Fusarium, Aspergillus)
Účinnost individuálních ošetření se vyhodnotí nejprve v laboratoři určením složení fytopathogenních hub (tj. stupně zamoření 2 x 200 semen sóji).
Při polním pokusu se zjišťuje výnos sojových bobů ošetřených různými fungicidy a vyjádří se v kg na parcelu (tj. na 2 m2).
Získané výsledky jsou uvedeny v tabulce 13.
Tabulka 13
Účinnost ošetření osiva sojových bobů mořením
| fungicidní přípravek | dávka g/kg osiva | dávka účinné složky v mg/kg osiva | počet infikovaných semen | výnos | |
| kg/2 m (průměr ze 4 opakování | K% | ||||
| CHBA 6 /TKL/ | 2,0 | 312+312+76 | 5,5 | 2,15 | 108,6 |
| CHBA 7 /TKL/ | 2,0 | 262+350+88 | 1,5 | 2,18 | 110,1 |
| CHBA 8 /TKB/ | 2,3 | 306+206+76 | 2,5 | 2,30 | 116,2 |
| CHBA 9 /TKB/ | 2,8 | 263+350+87 | 1,0 | 2,45 | 123,8 |
| CHBA 10/TKM/ | 2.3 | 306+306+76 | 1,0 | 2,05 | 103,5 |
| CHBA 11 /TKM/ | 2,8 | 263+350+87 | 3.5 | 2.18 | 110.1 |
| Apron 35 SD | 2.0 | 700 | 16 | 23 | 102.5 |
| Kolfugo 25 FW | 2.0 | 700 | 11 | 2.07 | 104.5 |
| Kontrola | 76.5 | 1.98 | 100.0 |
Příklad 17
Možnost kontroly různých druhů pathogenních hub podílejících se na hnilobách kořenů klíčních rostlin
Rostliny ve stádiu klíčních rostlin jsou ohrožovány řadou chorob klíčících rostlin a kořenů, které jsou přenosné půdou nebo semenem. Příčinou těchto chorob jsou houby různých taxonomických skupin (obvykle se označují jako pathogeny „podílející se na hnilobách kořenů“ rostlin [„associated with the root rot complex“ - srov. G. Dixon (1981): Vegetable Crop Diseases, The Macmillan Press Ltd, Londýn],
- 16CZ 283993 B6
Určité druhy pathogenů je možné eliminovat účinným fungicidním přípravkem. Druhy, které však nejsou citlivé na danou sloučeninu, se mohou rozvinout explozivním způsobem. Tento problém by bylo možné vyřešit použitím fungicidů se širokým spektrem účinku. Tyto sloučeniny však často škodlivým způsobem znečišťují životní prostředí. Není vyloučeno nahromadění toxických materiálů (například rtuti, cínu, hliníku nebo karcinogenních metabolitů, jako ETU) a proto je nutno vzdát se v některých případech použití fungicidů se širokým spektrem účinku. Proti vysoce účinným a selektivním fungicidním přípravkům, které jsou pro přírodu a člověka neškodné (jako je například Carbendazim, Metalaxyl) se potírané organismy stávají rychle rezistentními. Rezistence vzniká geneticky. V populaci pathogenů se vyskytují jedinci nesoucí geny odpovědné za snížení citlivosti na fungicid. Počet jedinců nesoucích tyto geny se v případě ošetření daným fungicidem dramaticky zvyšuje. Navíc se v půdě kombinují houby různých taxonomických druhů s komplexem hub podílejících se na hnilobách kořenů, což vyvolává nutnost použití fungicidů se širokým spektrem účinku.
Aby ošetření bylo maximálně selektivní a současně při něm došlo ke snížení populací rezistentních na dané fungicidy, je nutné použití zvláště vybraných a optimalizovaných směsí. V tabulce 14 je uveden model pokusu, který dokládá, že v případě populace hub, tvořené jedinci s různou citlivostí na fungicid v kombinaci s komplexem hub, podílejících se na hnilobách kořenů, je možno vhodnou kombinací vykazující synergickou účinnost dosáhnout úspěšné kontroly.
Kromě toho, že lze zcela bezpečně kontrolovat pathogeny v kombinaci s komplexem hub podílejících se na hnilobách kořenů, sníží se při použití synergický účinné směsi náklady a zmenší se zatížení přírodního prostředí pesticidy prostým zvýšením účinnosti vůči potíraným organismům.
Mimo to dochází při použití takovýchto směsí také ještě k synergický zvýšenému ekonomickému přínosu a to snížením množství aplikovaných chemikálií za dosažení stejného účinku, snížením nákladů na aplikaci a zajištěním zvýšeného výnosu v důsledku poklesu pravděpodobné rezistence.
Provedení pokusů:
Pomocí somatické hybridisace (Molnar a další, (1985): Exp. Mycol. 9: 326-333) a pomocí hromadného výběru spontánních mutantů (Oros (1987): Tag.-Ber. Akad. LdW, NDR, Berlin 253, str. 177 až 183) se pro vlastní pokusy připraví kmeny resp. klony Fusarium oxysporum a Phytophthora parasitica s mimořádně rozdílnou citlivostí vůči fungicidům. Účinnost fungicidů se zjišťuje na běžných agarových deskách měřením průměru růstu mycelia po 48 hodinách.
Fungicidní účinek se charakterizuje jako % inhibice radiálního růstu kolonií houby.
Jako přežívající část populace v přítomnosti škodlivého faktoru se zjišťuje vždy nej rezistentnější část této populace (MPT) (MPT = Most Potent Treatment). Tento ukazatel slouží při pokusu ke srovnání účinků.
- 17CZ 283993 B6
Tabulka 14
Kontrola smíšených populací tvořených jedinci Fusarium oxysporum a Phytophthora parasitica s rozdílnou citlivostí vůči fungicidům při jejich samovolném výskytu na rajských jablíčkách účinné látky, resp. jejich směsi inhibice jednotlivých druhů hub poměr Fusarium Phytophthora oxysporum3 parasitica5 (ED50 mg/1)
Tí/TmptC var.nicotianae
| Carbendazim | 42,7 | 125 | 12,5 | |
| Tridemorph | 86,6 | 518 | 51,8 | |
| Metalaxyl | 500 | 4,2 | 50 | |
| Carbendazim + Tridemorph | 1:1 | 8,1 | 105 | 10,5 |
| Carbendazim + Metalaxyl | 4:1 | 57,2 | 16,9 | 5,7 |
| Tridemorph + Metalaxyl | 4:1 | 117 | 9,05 | 11,7 |
| Carbendazim + Tride- | ||||
| morhp + Metalaxyl | 4:4:1 | 8,9 | 10,07 | 1,0 |
Legenda k tabulce 14:
a = populace tvořená kmeny rezistentními a citlivými vůči Benomylu (poměr 1:1) b = populace tvořená kmeny rezistentními a citlivými vůči Metalaxylu (poměr 1:1) c = Τ,/Τμρτ = faktor, který udává, o kolikrát se má koncentrace přípravku zvýšit, aby se dosáhlo stejného účinku, jako při aplikaci nejúčinnějšího z nich (č. 7)
Ti = hodnota ED5o (mg/1) pro „i“ ošetření
Tmpt = hodnota ED50 (mg/1) nejůčinnějšího ošetření (MPT)
Claims (5)
1.2.4.7- dithiadiazocin-3,8-dithionu, polymemí (Metiram), a zinečnaté soli kyseliny propylen-bis-(dithiokarbamové), (Propineb) v poměru 1 : 3 Polycarbazin, kdeže hmotnostní poměr složek A, B a C je 1 : 3-5 : 1-6, složek A, B a D 1 : 3-5 : 5-10. a poměr A : B : C může být v případě A7B4C4 roven 1:2:2, v případě směsí A3B)O4 roven 1:1,11: 1,22 a poměr A : B : D může být v případě směsí A6B|D2 a A6B|D3 roven 1:4:4, vždy spolu s fungicidně vhodným nosičem.
1.2.4.7- dithioazocin-3,8-dithionu, polymemí (Metiram), (D5) zinečnatá sůl kyseliny propylen-bis-(dithiokarbamové), polymemí (Propineb), (Dí) komplex zinku a amoniaku se třemi ekvivalenty bis-(dithiokarbamáto)-tetrahydro-
1. Fungicidní přípravky, obsahující jako účinnou složku směs (A) nejméně jednoho z dále uvedených fungicid:
(Ai) methylester N-(2.6-dimethylfenyl)-N-(2’-methoxyacetyl)-D,L-alaninu (Metalaxyl), (A?) methylester N-(2.6-dimethylfenyl)-N-2-furoyl-D,L-alaninu (Furalaxyl), (A3) methylester N-(fenylacetyl)-N-(2,6-dimethylfenyl)-D,L-alaninu (Benalaxyl), (A4) (±}-a-[2-chlor-N-(2,6-dimethylfenyl)-acetamido]-Y-butyrolakton (Ofurace), (A5) (±)-a-[N-(3-chlorfenyl)-cyklopropankarboxamido]-y-butyrolakton (Cyprofuram), (Aó) 2-methoxy-N-(2-oxo-l ,3-oxazolidin-3-ylaceto)-2’,6’-xylidin (Oxadixyl).
(A7) methylester N-isoxazol-5-yl-N-(2,6-dimethylfenyl)-D,L-alaninu, (A8) N-(2,6-dimethylfenyl)-2-methoxy-N-(tetrahydro—2-oxofuranyl)-acetamid,
- 18CZ 283993 B6 (B) jednoho z dále uvedených morfolinových fungicid:
(Bj) 2,6-dimethyl-4~tridecylmorfolin (Tridemorph), (B2) 4-cyklododecyl-2,6-dimethylmorfolin (Dodemorph), (B3) (±)-cis-4-[3-(4-terc.-butylfenyl)-2-methylpropyl]-2,6-dimethylmorfolin (Fenpropimorph), (B4) směs N-alkyl(C]2)-2,6-dimethylmorfolinu a N-alkyl(C|2)-2,5-dimethylmorfolinu (Aldimorph), spolu s buď (C) jedním z dále uvedených fungicid:
(Ci) diethyl-4,4’-(o-fenylen)-bis-(3-thioallofanát (Thiophanate), (C2) dimethyl-4,4’-(o-fenylen)-bis-(3-thioallofanát (Thiophanat-Methyl), (C3) methylester kyseliny benzimidazol-2-yl-karbamové (Carbendiazim), (C4) methylester kyseliny l-(butylkarbamoyl)-benzimidazol-2-yl-karbamové (Benomyl), (C5) 2-thiazol-4-yl-lH-benzimidazol (Thiabendazol), nebo
D jedním z dále uvedených dithiokarbamátů či disulfidických fungicid:
(D|) zinečnaté sůl kyseliny ethylen-bis-(dithiokarbamové), polymemí (Zineb), (D2) manganatá sůl kyseliny ethylen-bis-(dithiokarbamové), polymemí (Maneb), (D3) manganatá sůl kyseliny ethylen-bis-(dithiokarbamové), polymemí, komplex se solí zinečnatou (Mancozeb), (D4) komplex zinku a amoniaku se třemi ekvivalenty bis-(dithiokarbamáto)-tetrahydro-
2. Fungicidní přípravky podle nároku 1, kde hmotnostní poměr složek A : B : C činí 1 :4:4a hmotnostní poměr složek A : B : D činí 1:4:10.
3. Fungicidní přípravky podle nároku 1 nebo 2, obsahující jako účinnou složku směs (A) jednoho z fungicid Ai až Aó (B) jednoho z fungicid Bi a B4
- 19CZ 283993 B6 a
(C) jednoho z fungicid C3 a C4.
4. Fungicidní přípravky podle jednoho z nároků 1 až 3, obsahující jako aktivní složku směs (A) jednoho z fungicid A3, A4 a A6 (B) jednoho z fungicid B1 a B4 a
(C) fungicidům C3.
5. Fungicidní přípravky podle nároku 1 nebo 2, obsahující jako účinnou složku směs (A) fungicida Ab (B) jednoho z fungicid B] a B4 a
(C) fungicidům C3.
6. Fungicidní přípravky podle nároku 1, obsahující jako účinnou složku směs (A) jednoho z fungicid A] až Ag (B) fungicidům B| a
(D) jedno z fungicid D?, D3, D4 a D5, kdeže hmotnostní poměr složek A : B : D činí 1:3,5-5 : 10.
7. Fungicidní přípravky podle nároku 1, obsahující jako účinnou složku směs (A) fungicida Ab (B) fungicida Bj a
(D) fungicida D5, kdeže hmotnostní poměr složek A : B : D je 1 : 4 : 5-6.
8. Fungicidní přípravek podle nároku 1, obsahující jako účinnou složku směs (A) fungicida Ab (B) fungicida Bi a
(D) fungicida Db kdeže hmotnostní poměr složek A : B : D činí 1:4:10.
-20CZ 283993 B6
9. Fungicidní přípravky podle nároku 1, obsahující jako účinnou složku směs (A) fungicida A6,
5 (B) jednoho z fungicid Bi a B4 a
(D) jednoho z fungicid D2, D3 a D6, kde hmotnostní poměr složek A : B : D činí 1:4: 4-10.
ίο 10. Způsob fungicidního ošetření rostlin, zvláště kulturních, náchylných k infekcím pathogenními houbami, vyznačující se tím, že se podává fungicidně účinné množství jednoho z přípravků podle nároků 1 až 9 rostlinám.
Applications Claiming Priority (2)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| HU87983A HU198825B (en) | 1987-03-09 | 1987-03-09 | Synergic fungicides |
| CA000561302A CA1336809C (en) | 1987-03-09 | 1988-03-11 | Fungicide compositions |
Publications (2)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CZ153488A3 CZ153488A3 (en) | 1997-10-15 |
| CZ283993B6 true CZ283993B6 (cs) | 1998-07-15 |
Family
ID=25671770
Family Applications (2)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS901682A CZ283319B6 (cs) | 1987-03-09 | 1988-03-08 | Fungicidní prostředek |
| CS881534A CZ283993B6 (cs) | 1987-03-09 | 1988-03-09 | Fungicidní přípravky |
Family Applications Before (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS901682A CZ283319B6 (cs) | 1987-03-09 | 1988-03-08 | Fungicidní prostředek |
Country Status (17)
| Country | Link |
|---|---|
| US (2) | US4988693A (cs) |
| EP (1) | EP0305442B1 (cs) |
| JP (1) | JP2582885B2 (cs) |
| CN (1) | CN1028343C (cs) |
| AR (1) | AR243726A1 (cs) |
| AT (1) | ATE80257T1 (cs) |
| AU (1) | AU604106B2 (cs) |
| CA (1) | CA1336809C (cs) |
| CZ (2) | CZ283319B6 (cs) |
| DD (1) | DD271256A1 (cs) |
| DE (1) | DE3874462T2 (cs) |
| EG (1) | EG18602A (cs) |
| HU (1) | HU198825B (cs) |
| IL (1) | IL85590A (cs) |
| PL (1) | PL271084A1 (cs) |
| RU (1) | RU2058077C1 (cs) |
| WO (1) | WO1988006841A1 (cs) |
Families Citing this family (9)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| FR2743471B1 (fr) * | 1996-01-17 | 2001-07-06 | Clause Semences | Composition et procede pour le traitement des cultures legumieres contre les complexes parasitaires de sol |
| US5925616A (en) * | 1996-08-09 | 1999-07-20 | Buckman Laboratories International, Inc. | Treatment of fungal infections using a combination of an anti-fungal compound and an H-alkyl heterocyclic compound |
| KR100487188B1 (ko) * | 1997-03-05 | 2005-05-03 | 신젠타 파티서페이션즈 아게 | 메탈락실을 기재로 하는 살진균제 조성물 |
| DE19834028A1 (de) | 1998-07-28 | 2000-02-03 | Wolman Gmbh Dr | Verfahren zur Behandlung von Holz gegen den Befall durch holzschädigende Pilze |
| CA2528198A1 (en) * | 2003-06-18 | 2004-12-23 | Basf Aktiengesellschaft | Fungicidal mixtures based on a triazolopyrimidine derivative |
| US20070149409A1 (en) * | 2003-12-29 | 2007-06-28 | Hi-Cap Formulations Ltd. | Pesticide formulations with substituted biopolymers and organic polymers for improving residual activity, droplet size, adherence and rainfastness on leaves and reduction in soil leaching |
| EP3262940A1 (en) * | 2008-01-15 | 2018-01-03 | Bayer Intellectual Property GmbH | Pesticide composition comprising a tetrazolyloxime derivative and an insecticide active substance |
| US9700055B2 (en) * | 2011-05-11 | 2017-07-11 | Syngenta Participations Ag | Seed treatment method and composition |
| CN115530175A (zh) * | 2017-10-17 | 2022-12-30 | Upl有限公司 | 农用化学品组合 |
Family Cites Families (5)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| OA04979A (fr) * | 1974-04-09 | 1980-11-30 | Ciba Geigy | Nouveaux dérivés de l'aniline utiles comme agents microbicides et leur procédé de préparation. |
| BG28977A3 (en) * | 1978-02-02 | 1980-08-15 | Montedison Spa | Fungicide means and method for fungus fighting |
| DE2940189A1 (de) * | 1979-10-04 | 1981-04-16 | Basf Ag, 6700 Ludwigshafen | Isoxazolylcarbonsaeureanilide, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung als fungizide |
| KR20090098710A (ko) | 2008-03-14 | 2009-09-17 | 주식회사 씨티아이바이오 | 세포투과성과 핵산 결합력이 좋은 펩타이드 핵산 유도체 |
| JP5443573B2 (ja) | 2012-09-28 | 2014-03-19 | 株式会社東芝 | 放射性廃棄物収納容器 |
-
1987
- 1987-03-09 HU HU87983A patent/HU198825B/hu not_active IP Right Cessation
-
1988
- 1988-02-29 IL IL85590A patent/IL85590A/xx not_active IP Right Cessation
- 1988-03-07 EG EG126/88A patent/EG18602A/xx active
- 1988-03-08 DE DE8888902191T patent/DE3874462T2/de not_active Expired - Fee Related
- 1988-03-08 US US07/290,108 patent/US4988693A/en not_active Expired - Fee Related
- 1988-03-08 DD DD88313501A patent/DD271256A1/de not_active IP Right Cessation
- 1988-03-08 RU SU884613055A patent/RU2058077C1/ru active
- 1988-03-08 WO PCT/HU1988/000013 patent/WO1988006841A1/en not_active Ceased
- 1988-03-08 JP JP63502248A patent/JP2582885B2/ja not_active Expired - Lifetime
- 1988-03-08 AU AU13994/88A patent/AU604106B2/en not_active Ceased
- 1988-03-08 EP EP88902191A patent/EP0305442B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1988-03-08 AT AT88902191T patent/ATE80257T1/de not_active IP Right Cessation
- 1988-03-08 CZ CS901682A patent/CZ283319B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1988-03-09 AR AR88310262A patent/AR243726A1/es active
- 1988-03-09 CN CN88102052A patent/CN1028343C/zh not_active Expired - Fee Related
- 1988-03-09 CZ CS881534A patent/CZ283993B6/cs unknown
- 1988-03-09 PL PL27108488A patent/PL271084A1/xx unknown
- 1988-03-11 CA CA000561302A patent/CA1336809C/en not_active Expired - Fee Related
-
1990
- 1990-05-21 US US07/526,181 patent/US5043338A/en not_active Expired - Fee Related
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| IL85590A0 (en) | 1988-08-31 |
| US5043338A (en) | 1991-08-27 |
| HU198825B (en) | 1989-12-28 |
| HUT45837A (en) | 1988-09-28 |
| CN88102052A (zh) | 1988-09-21 |
| CZ153488A3 (en) | 1997-10-15 |
| IL85590A (en) | 1992-05-25 |
| JP2582885B2 (ja) | 1997-02-19 |
| AR243726A1 (es) | 1993-09-30 |
| CZ283319B6 (cs) | 1998-02-18 |
| EP0305442B1 (en) | 1992-09-09 |
| WO1988006841A1 (en) | 1988-09-22 |
| CA1336809C (en) | 1995-08-29 |
| US4988693A (en) | 1991-01-29 |
| PL271084A1 (en) | 1989-03-06 |
| ATE80257T1 (de) | 1992-09-15 |
| AU1399488A (en) | 1988-10-10 |
| AU604106B2 (en) | 1990-12-06 |
| EP0305442A1 (en) | 1989-03-08 |
| CZ168290A3 (en) | 1997-10-15 |
| EG18602A (en) | 1993-06-30 |
| DD271256A1 (de) | 1989-08-30 |
| DE3874462T2 (de) | 1993-01-21 |
| DE3874462D1 (de) | 1992-10-15 |
| JPH02503311A (ja) | 1990-10-11 |
| CN1028343C (zh) | 1995-05-10 |
| RU2058077C1 (ru) | 1996-04-20 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| JP4094067B2 (ja) | 殺菌・殺カビ剤活性物質の組み合わせ | |
| JPH08503223A (ja) | 相乗性殺微生物剤組成物 | |
| CN101091490A (zh) | 新型杂环杀菌剂及其组合物 | |
| KR20000011973A (ko) | 살균 조성물 및 이의 사용 방법 | |
| US3873700A (en) | Fungicidal compositions and method for protecting plants by the use thereof | |
| US5043338A (en) | Fungicide compositions | |
| BG61961B1 (bg) | Бактерициди | |
| JPH07277909A (ja) | 殺菌剤組成物 | |
| FI68498B (fi) | Blandning foer bekaempning av fytopatogeniska svampar och bakterier | |
| Patel | Laboratory contact effect of some insecticides on predatory assassin bug, Rhynocoris marginatus Fabricius (Reduviidae: Hemiptera) | |
| US20070099963A1 (en) | Nematicidal compositions and methods | |
| CN100393212C (zh) | 一种杀菌、杀虫组合物 | |
| CN1608469A (zh) | 啶菌恶唑与硫代氨基甲酸盐的杀菌组合物 | |
| JPS6368505A (ja) | 農業用殺虫殺菌組成物 | |
| EP0232012B1 (en) | Dihaloformaldoximes | |
| KR20010079888A (ko) | 살진균성 조성물 | |
| JPS6372610A (ja) | 農業用殺虫殺菌組成物 | |
| US3366538A (en) | Method of disinfecting seeds | |
| JPH07138265A (ja) | ジアリール(ピリジニオ及びイソキノリニオ)ホウ素殺菌・殺カビ剤 | |
| RU2773310C1 (ru) | Инсекто-фунгицидная композиция, обладающая синергетической эффективностью | |
| JP2990541B2 (ja) | 複合殺菌殺虫剤 | |
| WO2025238213A1 (en) | Method for treatment of root rot disease caused by plant pathogens in legume crops | |
| JP2777107B2 (ja) | 殺菌剤 | |
| EA039410B1 (ru) | Инсектофунгицидная композиция, ее применение и способ защиты сельскохозяйственных культур | |
| RU2431960C9 (ru) | Синергетическое средство борьбы с насекомыми |