CZ297917B6 - Zpusob výroby suchých amorfních produktu, amorfnímikroskopicky homogenní produkty a jejich pouzitía pouzití smesi látek ke stabilizaci biologicky aktivního materiálu - Google Patents
Zpusob výroby suchých amorfních produktu, amorfnímikroskopicky homogenní produkty a jejich pouzitía pouzití smesi látek ke stabilizaci biologicky aktivního materiálu Download PDFInfo
- Publication number
- CZ297917B6 CZ297917B6 CZ0348798A CZ348798A CZ297917B6 CZ 297917 B6 CZ297917 B6 CZ 297917B6 CZ 0348798 A CZ0348798 A CZ 0348798A CZ 348798 A CZ348798 A CZ 348798A CZ 297917 B6 CZ297917 B6 CZ 297917B6
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- polar
- drying
- amorphous
- derivatives
- mixture
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K9/00—Medicinal preparations characterised by special physical form
- A61K9/14—Particulate form, e.g. powders, Processes for size reducing of pure drugs or the resulting products, Pure drug nanoparticles
- A61K9/16—Agglomerates; Granulates; Microbeadlets ; Microspheres; Pellets; Solid products obtained by spray drying, spray freeze drying, spray congealing,(multiple) emulsion solvent evaporation or extraction
- A61K9/1605—Excipients; Inactive ingredients
- A61K9/1617—Organic compounds, e.g. phospholipids, fats
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K9/00—Medicinal preparations characterised by special physical form
- A61K9/14—Particulate form, e.g. powders, Processes for size reducing of pure drugs or the resulting products, Pure drug nanoparticles
- A61K9/16—Agglomerates; Granulates; Microbeadlets ; Microspheres; Pellets; Solid products obtained by spray drying, spray freeze drying, spray congealing,(multiple) emulsion solvent evaporation or extraction
- A61K9/1605—Excipients; Inactive ingredients
- A61K9/1617—Organic compounds, e.g. phospholipids, fats
- A61K9/1623—Sugars or sugar alcohols, e.g. lactose; Derivatives thereof; Homeopathic globules
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B01—PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
- B01D—SEPARATION
- B01D1/00—Evaporating
- B01D1/16—Evaporating by spraying
- B01D1/18—Evaporating by spraying to obtain dry solids
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F26—DRYING
- F26B—DRYING SOLID MATERIALS OR OBJECTS BY REMOVING LIQUID THEREFROM
- F26B21/00—Arrangements for supplying or controlling air or other gases for drying solid materials or objects
- F26B21/30—Controlling, e.g. regulating, parameters of gas supply
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F26—DRYING
- F26B—DRYING SOLID MATERIALS OR OBJECTS BY REMOVING LIQUID THEREFROM
- F26B3/00—Drying solid materials or objects by processes involving the application of heat
- F26B3/02—Drying solid materials or objects by processes involving the application of heat by convection, i.e. heat being conveyed from a heat source to the materials or objects to be dried by a gas or vapour, e.g. air
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K47/00—Medicinal preparations characterised by the non-active ingredients used, e.g. carriers or inert additives; Targeting or modifying agents chemically bound to the active ingredient
- A61K47/06—Organic compounds, e.g. natural or synthetic hydrocarbons, polyolefins, mineral oil, petrolatum or ozokerite
- A61K47/16—Organic compounds, e.g. natural or synthetic hydrocarbons, polyolefins, mineral oil, petrolatum or ozokerite containing nitrogen, e.g. nitro-, nitroso-, azo-compounds, nitriles, cyanates
- A61K47/18—Amines; Amides; Ureas; Quaternary ammonium compounds; Amino acids; Oligopeptides having up to five amino acids
- A61K47/183—Amino acids, e.g. glycine, EDTA or aspartame
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K47/00—Medicinal preparations characterised by the non-active ingredients used, e.g. carriers or inert additives; Targeting or modifying agents chemically bound to the active ingredient
- A61K47/06—Organic compounds, e.g. natural or synthetic hydrocarbons, polyolefins, mineral oil, petrolatum or ozokerite
- A61K47/20—Organic compounds, e.g. natural or synthetic hydrocarbons, polyolefins, mineral oil, petrolatum or ozokerite containing sulfur, e.g. dimethyl sulfoxide [DMSO], docusate, sodium lauryl sulfate or aminosulfonic acids
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y10—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
- Y10S—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y10S435/00—Chemistry: molecular biology and microbiology
- Y10S435/81—Packaged device or kit
Landscapes
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Pharmacology & Pharmacy (AREA)
- Biophysics (AREA)
- Molecular Biology (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- Veterinary Medicine (AREA)
- Epidemiology (AREA)
- Animal Behavior & Ethology (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Public Health (AREA)
- General Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Microbiology (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Medicinal Preparation (AREA)
- Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
- Drying Of Solid Materials (AREA)
- Vaporization, Distillation, Condensation, Sublimation, And Cold Traps (AREA)
- Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)
- Liquid Deposition Of Substances Of Which Semiconductor Devices Are Composed (AREA)
- Inorganic Compounds Of Heavy Metals (AREA)
- Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
- Glass Compositions (AREA)
Abstract
Zpusob výroby suchých amorfních produktu, které vedle biologicky aktivního materiálu obsahují smesilátek pro stabilizaci. Pripraví se roztok nebo suspenze biologického materiálu a smesi látek sestávající ze a) sacharidu a alespon jednoho obojetnéhoiontu s polární nebo nepolární skupinou nebo jehoderivátu a/nebo b) alespon dvou obojetných iontu s polárními nebo nepolárními skupinami nebo jejichderivátu a/nebo c) alespon jednoho obojetného iontu s polární nebo s nepolární skupinou nebo nekolika obojetných iontu s polárními nebo nepolárními skupinami nebo jejich derivátu a ten se susí konvekcním susením pri vstupní teplote od 100 do 180 .degree.C za pouzití specifické technologie susení s nastavením relativního obsahu vlhkosti ve stacionární fázi pod 70 %. Amorfní mikroskopicky homogenníprodukty s teplotou prechodu do skelného stavu .>=. 20 .degree.C a se zbytkovým obsahem vlhkosti < 8 % (g/g) pripravené tímto zpusobem a jejich pouzití k výrobe diagnostických a terapeutických prostredku. Pouzití smesi látek ke stabilizaci biologicky aktivního materiálu.
Description
Způsob výroby suchých amorfních produktů, amorfní mikroskopicky homogenní produkty a jejich použití a použití směsi látek ke stabilizaci biologicky aktivního materiálu (57) Anotace:
Způsob výroby suchých amorfních produktů, které vedle biologicky aktivního materiálu obsahují směsi látek pro stabilizaci. Připraví se roztok nebo suspenze biologického materiálu a směsi látek sestávající ze a) sacharidu a alespoň jednoho obojetného iontu s polární nebo nepolární skupinou nebo jeho derivátu a/nebo b) alespoň dvou obojetných iontů s polárními nebo nepolárními skupinami nebo jejich derivátů a/nebo c) alespoň jednoho obojetného iontu s polární nebo s nepolární skupinou nebo několika obojetných iontů s polárními nebo nepolárními skupinami nebo jejich derivátů a ten se suší konvekčním sušením při vstupní teplotě od 100 do 180 °C za použití specifické technologie sušení s nastavením relativního obsahu vlhkosti ve stacionární fázi pod 70 %. Amorfní mikroskopicky homogenní produkty s teplotou přechodu do skelného stavu > 20 °C a se zbytkovým obsahem vlhkosti < 8 % (g/g) připravené tímto způsobem a jejich použití k výrobě diagnostických a terapeutických prostředků. Použití směsi látek ke stabilizaci biologicky aktivního materiálu.
O
Z 297917 B6
Způsob výroby suchých amorfních produktů, amorfní mikroskopicky homogenní produkty a jejich použití a použití směsi látek ke stabilizaci biologicky aktivního materiálu
Oblast techniky
Vynález se týká rychlého a snadno reprodukovatelného způsobu výroby suchých, amorfních produktů, které jsou biologicky aktivním a zvláště terapeuticky aktivním materiálem a obsahují směsi látek ke stabilizaci konvekčním sušením. Vynález se také týká amorfních, mikroskopicky homogenních produktů, získaných tímto způsobem, jež jsou ve formě prášků a mají rovnoměrný geometrický, zejména kulový tvar. Vynález se dále týká použití směsí látek ke stabilizaci biologicky aktivního materiálu, zejména proteinů pro rozprašovacím sušení.
Dosavadní stav techniky
Je dobře známo, že proteiny, obzvláště lidské proteiny, mohou být stabilizovány velkým počtem látek, zejména cukry nebo kombinací cukrů a aminokyselin.
Bylo popsáno mnoho různých postupů a formací k výrobě suchých, biologicky a terapeuticky aktivních materiálů. Pod pojmem suchý materiál se míní látky a směsi látek, které mají zbytkový hmotnostní obsah vlhkosti nepřesahující 8 % (g/g), s výhodou nepřesahující 4 % (g/g), obzvlášť nepřesahující 2 %. K výrobě takových formulací se v široké míře používá sušení vymrazování (F. Franks, Cryo, Lett. 11, str. 93 až 100, 1990; M. J. Pikal Biopharm. 3 (9), str. 26 až 30; 1990; M. Ilora, Pharm. Research 8 (3), str. 285 až 291, 1992); F. Franks. Jap. J. Freezing Drying 38, 15 až 16, 1992), které však má nedostatky specifické pro vymrazovací sušení. Způsoby vymrazovacího sušení spotřebují velké množství energie, některé z nich jsou škodlivé vůči životnímu prostředí (chladivá) ajsou časově náročné a často je nutné odstranit velké množství ledu sublimací. Zmrazovací operace pro sušení vymrazováním může být destabilizující pro velký počet látek, zejména pro proteiny. Tento způsob je proto nepoužitelný pro všechny nebo alespoň některé biologické materiály.
Alternativou sušení vymrazováním pro výrobu proteinových prostředků jsou způsoby, při kterých se materiál suší teplem a/nebo vakuem. (F. Franks, R.M.H. Hatley: Stability adn Stabilization of Enzymes, vydavatelé W.J.J. von den Telí, A. Harder, R.M. Butllar, Elsevier Sci. Publ., str. 45 až 54, 1993; B. Roser, Biopharm., 4 (9) str. 47 až 53, 1991; J. F. Carpenter, J. H. Crowe, Cryobiol. 25, str. 459 až 470, 1988). V této souvislosti lze jmenovat vakuové sušení s použitím nebo bez použití zvýšených teplot, různé varianty rozprašovacího sušení, včetně kombinovaného použití vakuové a rozprašovací techniky a bubnové sušení a jiné způsoby sušení v tenké vrstvě.
Prostředky, které obsahují cukry nebo cukrům podobné látky jsou známy (J.F. Carpenter, J.H. Crowe, Biochemistry 28, str. 3916 až 3922, 1989); K. Tanaka, T. Taluda, K. Miyajima, Chem. Pharm. Bull, 39 (5), str. 10 až 94, 1991; patentové spisy DE 35 20 228, EP 0 229 810, WO 91/18 091, EP 0 383 569 a US 5 290 765). Avšak výroba suchých prostředků obsahujících uhlohydráty vymrazovacím nebo vakuovým sušením, zejména cukrových prostředků, je spojena podle stavu techniky s nevýhodami. Mezi ně patří kromě jiných, vysoká spotřeba energie na sušení do přijatelného obsahu zbytkové vlhkosti, dlouhé zpracovací doby při nízkých teplotách sušení, vytváření viskózních, vodu obsahujících hmot (nazývaných „guma“) nebo skelných tavenin, jejichž teploty do skelného stavu jsou blízké teplotám místnosti. Popsané nevýhody významně ovlivňují stabilitu biologických materiálů v takových prostředcích.
Z citované literatury rovněž vyplývá, že prostředky, vhodné ke stabilizaci proteinu, mají mít sklovitou, tedy amorfní, strukturu, jejíž teplota přechodu do skelného stavu je nad zamýšlenou teplotou skladování. Teplota přechodu do skelného stavu (Tg) je teplotou, při které amorfní nebo částečně krystalická pevná látka se mění ze sklovité stavu do kapalného stavu a naopak. To vyvolává drastické změny ve viskozitě a společně s tím v součiniteli difúze a v kinetické pohybli
- 1 CZ 297917 B6 vosti biologického stavu. Fyzikální vlastnosti, jako tvrdost a modul pružnosti se mění, jelikož jsou termodynamickými funkcemi objemu, entalpie a entropie. Teplota přechodu do skelného stavu, například prostředku obsahujícího cukr, ajejí zbytkový obsah vlhkosti jsou fyzikálně spolu svázány tak, že zvýšené množství zbytkové vody vede ke snížení teploty přechodu do skelného stavu a naopak. Je tedy možno usuzovat z měření teploty přechodu do skelného stavu, například diferenční řádkovou kalorimetrií (DSC), zda prostředek má zbytkový obsah vody vhodný pro stabilizaci, nebo, jak shora uvedeno, je sušicí proces úspěšný nebo nikoli. Vedle stanovení teploty přechodu do skelného stavu pomocí DSC, může se také prokázat přítomnost amorfní struktury rentgenovou difrakcí, elektronovou nebo světelnou mikroskopií.
Je proto žádoucí nalézt pomocné látky plně amorfní struktury pro biologicky nebo farmaceuticky účinné materiály, aby zahuštěné biologické materiály zůstávaly stabilní při teplotě místnosti i po dlouhou dobu skladování. Struktury pomocných látek mají mít nízký obsah vlhkosti, který lze záměrně nastavit a mají mít co možná nejvyšší teplotu přechodu do skelného stavu.
Patentový spis WO 97/15 288 popisuje proces stabilizování biologických materiálů sušením bez vymrazování, kterým se získávají částečně amorfní struktury pomocných látek. Sušení je vakuové (za mírně zvýšených teplot nižších než 50 °C), získají se však nehomogenní produkty.
Patentový spis WO 96/32 096 popisuje výrobu homogenního dispergovatelného prášku, který obsahuje lidský protein, uhlohydráty a/nebo aminokyseliny a jiné pomocné látky, k inhalaci pomocí rozprašovacího sušení. Ukázalo se však, že amorfní produkty se nezískají žádným z uvedených postupů.
Patentový spis číslo EP 0 682 944 Al popisuje lyofilizáty s farmaceuticky přijatelnými pomocnými látkami, obsahujícími fázi s proteinem v amorfním mannitolu a druhou fázi s krystalickým alaninem. Tyto formulace však nemohou dostatečně dobře po delší období stabilizovat biologické materiály.
Vynález je založen na vývoji šetrného, pohotového, snadno reprodukovatelného, rychlého a ekonomického způsobu sušení pro zapouštění biologických materiálů, obzvláště lidských proteinů a na nalezení stabilizujících matric vhodný k tomuto způsobu. Záměrem je umožnit tímto způsobem vyrábět plně amorfní a homogenní produkty, které umožní stabilizaci biologických materiálů na dlouhou dobu.
Vynález se týká účinného způsobu výroby amorfních prostředků obsahujících biologické materiály konvekčním sušením, zejména rozprašovacím sušením a směsí, používaných při tomto způsobu.
Podstata vynálezu
Předmětem vynálezu je způsob výroby suchých amorfních produktů, které vedle biologicky aktivního materiálu, zejména terapeuticky účinného materiálu, obsahují směsi látek pro stabilizaci, jehož podstata spočívá v tom, že se připraví roztok nebo suspenze biologického materiálu a směsi látek sestávající ze
a) sacharidu a alespoň jednoho obojetného iontu s polární nebo nepolární skupinou nebo jeho derivátu a/nebo
b) alespoň dvou obojetných iontů s polárními nebo nepolárními skupinami nebo jejich derivátů a/nebo
c) alespoň jednoho obojetného iontu s polární nebo s nepolární skupinou nebo několika obojetných iontů s polárními nebo nepolárními skupinami nebo jejich derivátů a tento roztok se suší konvekčním sušením při vstupní teplotě od 100 do 180 °C za použití technologie zvolené z rozprašovacího sušení, sušení ve fluidizované vrstvě, sušení ve stoupajícím vzduchu nebo sušení poletováním s nastavením relativního obsahu vlhkosti ve stacionární fázi na
- 2 CZ 297917 B6 hodnotu nižší než 70 %, s výhodou nižší než 40 % a zvláště pak nižší než 20 %. Tento způsob sušení je obzvláště výhodný se zřetelem na stabilitu biologických materiálů v prostředcích a zajišťuje výtěžky vyšší než 90 %.
Jako výhodná lze uvést především tato provedení způsobu podle vynálezu:
- roztok nebo suspenze, připravená podle odstavce (c) se nastaví na hodnotu pH 7,0 až 7,5 před konvekčním sušením;
- jako obojetných iontů s polárními a s nepolárními skupinami se použije aminokarboxylových kyselin;
-jako směsi látek podle odstavce (a) se použije látek ze souboru zahrnujícího monosacharidy, oligosacharidy, polysacharidy, arginin, asparagovou kyselinu, citrullin, glutamovou kyselinu, histidin, lysin, ethylester acetylfenylalaninu, alanin, cystein, glycin, izoleucin, leucin, methionin, fenylalanin, tryptofan, valin a/nebo jejich deriváty;
-jako směsi látek podle odstavce (b) se použije látek ze souboru zahrnujícího arginin, asparagovou kyselinu, citrullin, glutamovou kyselinu, histidin, lysin, ethylester acetylfenylalaninu, alanin, cystein, glycin, izoleucin, leucin, methionin, fenylalanin, tryptofan, valin a/nebo jejich deriváty;
-jako směsi látek podle odstavce (c) se použije směsi obsahující soli obojetných iontů;
- jako směsi látek podle odstavce (c) se použije směsi obsahující soli argininu, asparagové kyseliny, citrullinu, glutamové kyseliny, histidinu, lysinu, ethylesteru acetylfenylalaninu, alaninu, cysteinu, glycinu, izoleucinu, leucinu, methioninu, fenylalaninu, tryptofanu, valinu a/nebo jejich derivátů;
-jako biologického materiálu se použije alespoň jedné látky ze souboru sestávajícího z proteinů, peptidů, glykoproteinů, lipoprotein, enzymů, koenzymů, protilátek, fragmentů protilátek, složek virů, buněk a složek buněk, vakcín, DNA, RNA, biologických terapeutických a diagnostických činidel nebo jejich derivátů;
- do roztoku se přidávají běžné pomocné látky, kterým jsou pufry, povrchově aktivní činidla, antioxidanty, izotonizující činidla a konzervační látky;
- sušení se provádí ve fluidizované vrstvě, ve stoupajícím vzduchu nebo poletováním;
- k sušení se použije rozprašovacího sušení nebo sušení ve fluodizované vrstvě.
Předmětem vynálezu jsou dále také amorfní, mikroskopicky homogenní produkty obsahující biologicky aktivní materiál a směs látek ke stabilizaci, s teplotou přechodu do skleného stavu > 20 °C a se zbytkovým obsahem vlhkosti < 8 % (g/g) připravené výše popsanými způsoby.
Tyto amorfní produkty podle vynálezu mají výhodně
- teplotu přechodu do skelného stavu > 40 °C a zbytkový obsah vlhkosti < 4 % (g/g); a/nebo
- formu prášku s velikostí částic 0,0005 až 1 mm, s výhodou 0,001 až 0,1 mm.
Předmětem vynálezu je dále také použití amorfních produktů podle nároku popsaných výše k výrobě diagnostických a terapeutických prostředků.
Předmětem vynálezu je dále také použití směsi látek sestávající ze
a) sacharidu a alespoň jednoho obojetného iontu s polární nebo nepolární skupinou nebo jeho derivátu a/nebo
b) alespoň dvou obojetných iontů s polárními nebo nepolárními skupinami nebo jejich derivátů a/nebo
c) alespoň jednoho obojetného iontu s polární nebo s nepolární skupinou nebo několika obojetných iontů s polárními nebo nepolárními skupinami nebo jejich derivátů
- 3 CZ 297917 B6 ke stabilizaci biologicky aktivního, zejména terapeuticky aktivního materiálu konvekčním sušením při vstupní teplotě od 100 do 180 °C za použití technologie zvolené z rozprašovacího sušení, sušení ve fluidizované vrstvě, sušení ve stoupajícím vzduchu nebo sušení poletováním s nastavením relativního obsahu vlhkosti ve stacionární fázi na hodnotu nižší než 70 %.
Rozprašovacím sušením za podmínek podle vynálezu je možno modifikovat sacharidy, aminokyseliny nebo jejich deriváty, které se obtížně suší tak, že se mohou sušit, nebo se mohou uhlohydráty, aminokyseliny nebo jejich deriváty mísit s látkou nebo se směsí látek, které zvyšují teplotu přechodu do skelného stavu Tg, takže sušení je možné a výsledná pomocná látka má amorfní strukturu a vynikajícím způsobem se hodí k ukládání biologických materiálů. Sušení ve vakuu porovnatelných formulací má za následek nižší teploty přechodu do skelného stavu.
Zjistilo se, že v případě sacharidů, zejména cukrů, jako je například sacharóza a fruktóza, které skutečně vytvářejí amorfní struktury po rozprášení vodných nebo organických roztoků do horkého vzduchu, mají však nízké teploty přechodu do skelného stavu (nižší než 20 °C) a jejich výtěžky jsou proto při sušení extrémně ekonomicky nevýhodné a mají malou stálost při skladování, zejména se zřetelem na podrží amorfních struktur, se přísadou obojetných iontů nebo jejich derivátů Tg zvýší natolik (o 20 nebo více °C), že mohou být sušeny s dobrým výtěžkem a amorfní struktura sacharidů nebo formulace jako celku zůstane zachována nebo stabilizována.
Dále se s překvapením ukázalo, že je možno přísadou obojetných iontů nebo jejich derivátů získat sacharidy, jako je například mannitol, o rozprášení vodného nebo organického roztoku do horkého vzduchu v amorfní struktuře potřebné ke stabilizaci biologických materiálů. Současně se dosahuje dobrých výtěžků. Tento výsledek je překvapující, jelikož je-li způsob prováděn bez přísady obojetných iontů, nezískají se žádné amorfní struktury.
Na druhé straně se zjistilo, že i obojetné ionty nebo jejich deriváty, které, ačkoli mohou být sušeny po rozprašování vodných nebo organických roztok do horkého vzduchu, se nezískají v amorfní formě, přičemž se získají v plně amorfní formě po přidání sacharidů nebo jejich derivátů.
Amorfní struktury se také získají, jestliže obojetné ionty nebo jejich deriváty, které, ačkoli mohou být sušeny po rozprášení vodných nebo organických roztoků do horkého vzduchu, se žních nezískají v plně amorfní formě, mohou být však převedeny vhodnými příměsemi jednoho nebo několika obojetných iontů na plně amorfní formu. K vyrobení amorfní struktury je nutno pouze zvolit kombinaci obojetných iontů s polárními a apolámími skupinami; naopak je také možno použít kombinací obojetných iontů s pouze polárními nebo apolámími skupinami.
Dále se ukázalo, že jeden nebo několik obojetných iontů s polárními nebo s nepolárními skupinami nebo s jejich deriváty, které jakkoliv vysušeny rozprášením, se nezískají v amorfní formě, mohou být přeměněny specifickým nastavením hodnoty pH roztoku nebo suspenze, s výhodou na hodnotu pH 7,0 až 7,5 před konvekčním sušením na amorfní stav. Specifické nastavení hodnoty pH roztoku před rozprašovacím sušením může být také cenné v případech, (varianty podle odstavce (a) a (b)), kdy ačkoli se získají amorfní struktury, je třeba stabilitu proteinu v amorfní struktuře dále zlepšit, nebo se musí dále zvýšit amorfní struktura rozprášených produktů. Takové nastavení hodnoty pH může být také nutné z fyziologického hlediska.
Pracovník v oborou může vhodnou kombinací uvedených variant dále významně zvýšit již dosažené výsledky. Vynález mu může napomoci k volbě obojetných iontů s polárními nebo nepolárními skupinami tak, že vysušená směs látek má zvýšenou teplotu přechodu do skelného stavu a/nebo amorfní strukturu ve srovnání se směsemi látek bez odpovídající přísady.
Produkty získané způsobem podle vynálezu jsou amorfní a mikroskopicky homogenní prášky s velikostí částic 0,0005 mm až 1 mm, s výhodou 0,001 až 0,1 mm. Způsob podle vynálezu umožňuje s výhodou získávat kulové částice v rozsahu velikosti, který lze nastavit a může být
- 4 CZ 297917 B6 překvapivě dobře reprodukován. Výsledné produkty mají teplotu přechodu do skelného stavu > 20 °C, s výhodou > 40 °C a obsah zbytkové vlhkosti < 8 % (g/g), s výhodou < 4 % (g/g). Amorfní struktura je nadále udržována po dobu skladování přesahující 12 měsíců. V porovnání s lyofilizáty mají produkty vyšší zdánlivou hustotu nejméně 1,15 x (o 15 %) než lyofilizáty a v porovnání s produkty sušenými vymrazovacím nebo vakuovým sušením mají podstatně nižší krystalický obsah při stejné formulaci.
Amorfní produkty, které obsahují s výhodou jako biologické materiály proteiny, se podle vynálezu získávají konvekčním sušením, zejména rozprašovacím sušením nebo rozprašovací granulací, přípravou roztoku nebo suspenze biologického materiálu a směsi látek, a provedením konvekčního sušení při teplotě přiváděného vzduchu 50 až 300 °C, s výhodou < 200 °C a ukazuje se, že se relativní obsah vlhkosti ve stacionární fázi musí nastavovat na < 70 %, s výhodou na < 40 % k získání obsahu vlhkosti v hotovém produktu < 4 %. Způsob podle vynálezu tedy umožňuje záměrně nastavovat požadovaný obsah zbytkové vlhkosti ve finálních produktech.
Podle vynálezu se může konvekční sušení realizovat ve fluidizované vrstvě, sušením ve stoupajícím vzduchu nebo poletováním. Rozprašovací sušení nebo sušení ve fluidizované vrstvě je podle vynálezu obzvlášť výhodné.
Při sušení rozprašováním se sušený materiál rozprašuje v podobě roztoku nebo suspenze tryskami nebo rychle se otáčejícím kotoučem atomizéru, čímž vzniká mlhovina kapiček u horního konce široké válcové nádoby. Výsledná mlhovina kapiček se směšuje s horkým vzduchem nebo inertním plynem, který se přivádí kolem atomizační zóny do sušáku. Je-li roztok atomizován za jinak stejných podmínek pomocí dvousložkových trysek nebo kotoučem, ačkoli rozdělení velikosti částic je užší u atomizace kotoučem než při atomizaci tryskami, posouvá se do hrubší oblasti.
Vhodnými rozprašovacími zařízeními jsou tlakové vířivé trysky, pneumatické trysky (dvousložkové, třísložkové trysky) nebo odstředivé rozprašovače. Ačkoli pneumatické trysky vyžadují největší spotřebu energie na rozprášení 1 kg kapaliny, jsou tyto trysky obzvlášť výhodné vzhledem ke své přizpůsobivosti, například k dosažení určitého rozmezí velikosti částic, nebo zvláštního tvaru částic. Způsob se může provádět také za použití techniky třísložkových trysek. Tím je možno rozprašovat dvě kapaliny současně.
Tak jsou umožněny dvě varianty rozprašování:
Varianta 1
Obě tekutiny se připraví odděleně před rozprášením, smísí se a rozpráší. Této varianty se s výhodou používá, když jsou obě složky směsi stabilní jen po krátkou dobu v jedné tekuté fázi.
Varianta 2
Obě tekutiny se připraví odděleně, odděleně se rozpráší a smísí se před vstupem do otvoru trysky. Této varianty lze použít pro dva nemísitelné roztoky nebo tam, kdy stabilita složek je zaručena pouze v pevném stavu.
Obou specifických typů rozprašování bylo použito pro vynález stejně jako klasického dvousložkového rozprašování.
Způsob podle vynálezu je optimální, jestliže teplota vstupního vzduchuje 100 až 180°C. Jelikož existuje nebezpečí rozkladu ukládaného spreje, jestliže se teplota zvýší, nejsou zpravidla výhodné teploty > 200 °C, ačkoli mohou někdy připadat v úvahu pro specifické aplikace. Je překvapující, že stabilita biologického materiálu ve formulacích je velmi dobrá, ačkoli teplota sušení podle vynálezu je s výhodou > 100 °C.
Rozprašování roztoku po sušení vede k přednostně kulovým částicím v nastavitelném a reprodukovatelném rozmezí velikosti částic. Kulový tvar s příznivými vlastnostmi tečení a s příslušným rozmezím velikosti částic jsou přesně to, co je výhodné pro mnohé farmaceutické aplikace.
- 5 CZ 297917 B6
Doba sušení při způsobu podle vynálezu nepřesahuje jednu minutu.
Je také možno podle vynálezu vyrábět granule rozprašováním roztoku biologického materiálu a směsí látek na nosič o velikosti částic 0,010 až 10 mm, s výhodou 0,1 až 1 mm.
Způsobem podle vynálezu lze tudíž, za použití uvedených směsí látek, zlepšit rozhodujícím způsobem sušení prostředků obsahujících sacharidy. Formulace podle vynálezu obsahují jako hlavní složku sacharid, s výhodou cukr, a jeden nebo několik obojetných iontů s polárními nebo s nepolárními skupinami nebo jejich deriváty, s teplotou přechodu do skelného stavu cukru zřetelně zvýšenou přísadou těchto obojetných iontů.
Formulace, ve kterých jsou hlavní složkou obojetné ionty s polárními nebo s nepolárními skupinami nebo jejich deriváty, mohou být převedeny do svých amorfních forem přísadou sacharidů.
Jako alternativy sacharidů je možno použít též obojetných iontů s polárními nebo s nepolárními skupinami nebo jejich deriváty nebo jejich směsi. Tyto formulace mohou obsahovat nejméně dva obojetné ionty nebo jejich deriváty s polárními skupinami, nejméně dva obojetné ionty nebo jejich deriváty s nepolárními skupinami nebo alespoň jeden obojetný iont s polární nebo s nepolární skupinou.
Amorfní a suché formulace lze také získat specifickým nastavením hodnoty pH roztoku obojetných iontů s polárními nebo s nepolárními skupinami nebo jejich derivátů samotných nebo v kombinaci.
Směsi látek, kterých lze podle vynálezu s výhodou použít, sestávají alespoň ze dvou látek, volených ze souboru zahrnujícího cukr, L-arginin, L-fenylalanin, L-asparagovou kyselinu, L-izoleucin ajejich deriváty.
Vedle kompozic uvedených v příkladech se osvědčily jako obzvlášť výhodné směsi jako matrice pro vytváření rozprašovaných produktech podle vynálezu:
směs (formulace) 1:
sacharóza, L-arginin a L-fenylalanin, směs (formulace) 2:
L-arginin, L-asparagová kyselina a L-izoleucin, směs (formulace) 3:
L-artinin a L-fenylalanin, směs (formulace) 4:
L-arginin, L-fenylalanin a L-asparagová kyselina.
Vynález se také týká použití amorfních produktů podle vynálezu pro výrobu diagnostických nebo terapeutických prostředků dalším zpracováním popřípadě s běžnými pomocnými látkami a excipienty.
Vynález objasňují, nijak však neomezují následující příklady praktického provedení. Procenta jsou míněna hmotnostně, pokud není uvedeno jinak.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Sacharid a aminokyselina (AA) se rozpustí ve vodě při teplotě místnosti. Nastavení hodnoty pH může být potřebné v závislosti na použitém biologickém materiálu. Tento roztok se pak suší rozprašováním.
- 6 CZ 297917 B6
Z následující tabulky vyplývá, že například sacharóza a glukóza nemohou být sušeny s ekonomicky dobrým výtěžkem, pro nízkou teplotu přechodu do skelného stavu (1.1 a 1.5), zatímco roztok s přísadou AA vede po vysušení kjemnozmnému suchému prášku s dobrým výtěžkem (1.2 až 1.4 a 1.6). Z tabulky dále vyplývá, že sacharidy, jako například mannitol, které po 5 vysušení normálně nevytvářejí amorfní struktury a ekonomicky příznivé výtěžky (1.7), při přidání obojetných iontů nebo jejich derivátů vytvářejí amorfní struktury a vedou k dobrým výtěžkům, jaké jsou nutné ke stabilizaci biologických materiálů (1.8).
Sacharidy s přísadou obojetných iontů s polárními nebo nepolárními skupinami.
| Příklad Sacharid mg/ml | Aminokyselina mg/ml | Zbytkový obsah vody % | Teplota přechodu do skelného stavu Krystal.struktura stav agregace |
| sacharóza | L-arginin | ||
| (1.1) 275 sacharóza | 0 L-argínin | 2,8 | <20 *C rtg. amorfní lepkavá hmota |
| (1.2)* 100 sacharóza | 5 L-fenylalanin | 2,4 | >20 ”C rtg. amorfní prášek |
| (1.3) 100 | 5 | 2,8 | >20 *C rtg. amorfní prášek |
| (1.4) 100 f ruktóza | 20 L-fenylalanin | 2,5 | >20 'C rtg. amorfní prášek |
| (1.5) 275 | 0 | 2,3 | <20 “C rtg. amorfmí lepkavá hmota |
| (1.6) 100 mannitol | 5 L-arginin/ L-fenylalanin | 4,0 | >20 *C rtg. amorfní prášek |
| (1.7) 55 | 0 | 0,4 | krystal i cký prášek |
| (1.8)* 100 | 10/10 | 2,5 | >20 *C rtg. amorfní prášek |
* Hodnota pH nastavena na 7,3 ± 0,2
- 7 CZ 297917 B6
Příklad 2
Aminokyselina a sacharid se rozpustí ve vodě při teplotě místnosti a vysuší se rozprašováním. Z následující tabulky vyplývá, že čistý AA vede ke krystalinické krystalové struktuře (2.1 a 2.4), avšak amorfní struktury se získají přísadou sacharidu (2.2, 2.3 a 2.5).
Obojetné ionty s polámími/nepolámími skupinami při přísadě sacharidů.
| Příklad | Aminokyselina mg/ml | Sacharid mg/ml | Zbytkový obsah vody % | Teplota přechodu do skelného stavu Krystal.struktura, stav agregace |
| L-arginin | Methy1hydroxypropy1celulóza 2910 | |||
| (2.1) | 55 | 0 | 10,2 | krystalinický prášek |
| (2.2) | 20 L-arginin | 4 Sacharóz a | 7,2 | >20 *C rtg. amorfní prášek |
| (2.3) | 20 L-feny1alanin | 4 Sacharóza | 6,4 | >20 C rtg. amorfní prášek |
| (2.4) | 55 | 0 | 0,4 | krystalinický prášek |
| (2.5) | 20 | 4 | 4,6 | >20 ‘C rtg. amorfní prášek |
Příklad 3
Aminokyseliny se rozpustí ve vodě při teplotě místnosti a vysuší se rozprašováním. Z následující tabulky vyplývá, že čistý AA vede ke krystalinické struktuře (3.1 až 3.4), avšak amorfní struktury se získají přísadou druhého AA (3.5 až 3.8). V příkladech 3.9 až 3.11 jsou vyznačeny hodnoty teplot Tg po vakuovém sušení. Hodnoty Tg po vakuovém sušení porovnatelných formulací jsou výrazně pod hodnotami při použití způsobu podle vynálezu.
Obojetné ionty s polámími/nepolámími skupinami při dalším přidání obojetných iontů s polámími/nepolámími skupinami
- 8 CZ 297917 B6
Příklad Aminokyselina Aminomg/ml kyselina mg/ml
Zbytkový obsah vody %
Teplota přechodu do skelného stavu Krystal.struktura, stav agregace
| (3.1) | L-arginin 55 | 0 |
| (3.2) | L-izoleucin 21,7 | 0 |
| (3.3 | L-fenylalanin 55 | 0 |
| (3.4) | L-asparagová kyselina 6,7 | 0 |
10,2 krystalický prášek
0,4 krystalický prášek
0,4 krystalický prášek
0,3 (3.5)
L-fenylalanin
L-izoleucin
1,2
| L-arginin | L-f enylalanin | |
| (3.6) | 20 | 4 5,7 |
krystalický prášek >20 ’C rtg. amorfní prášek >20 'C rtg. amorfní prášek (3.7)
L-arginin
L-asparagová kyše lina
5,5
L-argínin (3.8) 40
L-asparagová kyselina L-izoleucin
4,2 >20 ‘C rtg. amorfní prášek >20 *C rtg. amorfní prášek
Vakuové sušení
| Příklad | Aminokyselina Amino- | Zbytkový obsah vody % | Teplota přechodu do skelného stavu *C | |
| mg/ml | kyše 1ina mg/ml | |||
| L-arginin | L-fenylalanin | |||
| 3.9 | 33,4 | 7,9 | 9,9 | 1,3 |
| 3.10 | 34,8 | 6,6 | 10,7 | 0,0 |
| 3.11 | 35,8 | 5,6 | 10,0 | 1,3 |
- 9 CZ 297917 B6
Příklad 4
Aminokyselina se rozpustí ve vodě při teplotě místnosti a vysuší se rozprašováním. Z následující tabulky vyplývá, že specifickým nastavením hodnoty pH (4.1 až 4.3) se získá rtg-amorfní struktura, jinak se získá pouze krystalická struktura (4.2 a 4.4)
Obojetné ionty s polámími/nepolámími skupinami
| Příklad | Aminokyselina mg/ml | Aminokysel ina mg/ml | Zbytkový obsah vody % | Teplota přechodu do skelného stavu Krystal.struktura, stav agregace |
| (4.1) | L-arginin 55 | O | 5,1 | >20 *C |
| (4.2) | pH 7,2 nastavena H3 PO4 L-arginin 55 | O | 10,2 | rtg. amorfní prášek |
| (4.3) | L-asparagová kyselina 8,3 | O | 0,5 | krystalický prášek >20 ’C |
| (4.4) | pH 7,2 nastavena NaOH L-asparagová kyše lina 6,7 | O | 0,3 | rtg. amorfní prášek |
| krystalický prášek |
Příklad 5
Sacharid, AA a ostatní pomocné látky se rozpustí ve vodě při teplotě místnosti a hodnota pH se nastaví na 7,3 ± 0,2 a suší se rozprašováním.
Následující tabulka ukazuje optimalizované formulace drogy způsobem podle vynálezu (5.2 až 5.6) Formulace placebo (5.1) je použita pro porovnání. U žádné z formulací se po vysušení nevyskytují produkty rozkladu, přičemž lze detekovat agregáty s vysokou molekulovou hmotností (HMW) a EPO dimery nepřesahují 0,2 % ve formulacích 5.2 až 5.6. Tato hodnota se nezvýší ani po tříměsíčním skladování (viz příklad 5.3).
Na rozdíl od toho, formulace, které nejsou připraveny způsobem podle vynálezu, vykazují velmi vysoký obsah agregátů s vysokou molekulovou hmotností (HMW) a EPO dimerů dokonce bezprostředně po vysušení (5.7).
- 10CZ 297917 B6
| Příklad | EPO | Amino- | Zbytkový | Teplota přechodu |
| u/ | kyselina | obsah | do skelného stavu | |
| Sacharid | pomocné | vody % | Krystal.struktura, | |
| mg/ml | látky mg/ml | stav agregace | ||
| — | L-arginin/ | |||
| sacharóza | L-fenylalanin/ Tween 20 | |||
| (5.1) | - | 20/ | 2,8 | >20 *C |
| 100 | 20/ | rtg. amorfní |
0,2 prášek
EPO/sacharóza L-arginin
| L-fenylalanin/ Tween 20 | ||||
| (5.2) | 7000/ | 10/ | 3,5 | >20 *C |
| 50 | 10/ | rtg. amorfní prášek | ||
| (5.3) | 7010/ | 10/ | 2,4 | >20 ’C |
| 50 | 10/ | rtg. amorfní | ||
| 0,1 | prášek | |||
| EPO/sacharóza | L-arginin/ L-fenylalanin/ Tween 20 | |||
| (5.4) | 14020/ | 20/ | 2,9 | >20 *C |
| 100 | 20/ | rtg. amorfní | ||
| 0,2 | prášek | |||
| EPO/ | L-arginin/ | |||
| L-fenylalanin/ Tween 20 | ||||
| (5.5) | 5010/ | 30/ | 4,3 | >20 *C |
| 10/ | rtg. amorfní | |||
| 10/ | prášek | |||
| 0,1 | ||||
| EPO/ | L-arginin/ l-asparagová | kys./ | ||
| L-fenyl- alanin/ | ||||
| Tween 20 | ||||
| (5.6) | 5010 | 30/ | 4,4 | >20 *C |
| 10/ | rtg. amorfní | |||
| 10/ | prášek | |||
| 0,1 |
Stálost při skladování prostředku podle příkladu 5.3 v chladničce, při teplotě místnosti a při teplotě 40 °C po dobu tří měsíců
-11 CZ 297917 B6
| Agregáty HMW | Dimery EPO | ||||
| chlad. | tepl. míst. | 40 ’C | chlad. | tepl. míst. | 40 *C |
| (4-6 ”C) | (20-22 C) | (4-6 °C) | (20-22 “O | ||
| 5.3 | |||||
| Počáteční | < 0,1% | < O, 1% | |||
| Po 2 | |||||
| měsících <0,1% | <O, 1% | <O, 1% | <O, 1% | <O, 1% | <O, 1% |
| Po 3 | |||||
| měsí cích <0,1% | <O, 1% | <O, 1% | <0,1% | <O, 1% | <O, 1% |
Obsah agregátů HMW a dimerů EPO ve formulaci nepřipravené způsobem podle vynálezu bezprostředně po vysušení
| Příklad | EPO Zbytkový obsah | Agregáty HMW | Dimery EPO |
| U/ vody % Sacharid mg/ml EPO/ 1 akt óz a | % | % | |
| (5.7) | 7010/50 3,4 | 9 | 2 |
Příklad 6
Následující příklady 6 až 12 objasňují účinek zvolených podmínek při způsobu podle vynálezu na konečné produkty. Zkoumají se následující formulace 1 až 4:
směs (formulace) 1:
sacharóza, L-arginin a L-fenylalanin (5:1:1), směs (formulace) 2:
L-arginin, L-asparagová kyselina a L-izoleucin (3:1:1).
směs (formulace) 3:
L-arginin a L-fenylalanin (1:1), směs (formulace) 4:
L-arginin a L-fenylalanin a L-asparagová kyselina (3:1:1).
Rozprašovací sušení směsí 1-4
Výchozí materiál Složení roztoku
| Směs | 1 | 2 | 3 | 4 |
| sacharóza | 50 mg/ml | |||
| L-arginin | 10 mg/ml | 30 mg/ml | 20 mg/ml | 30 mg/ml |
| L-fenylalanin | 10 mg/ml | 20 mg/ml | 10 mg/ml | |
| L-asparagová | ||||
| kyselina | 10 mg/ml | 10 mg/ml | ||
| L-izoleucin | 10 mg/ml |
Příklad 7
Sušení rozprašováním při různých teplotách vstupního vzduchu
- 12CZ 297917 B6
Uvedené čtyři směsi se uší při různých teplotách vstupního vzduchu, jmenovitě 100, 140 a 180 °C. Velmi významným parametrem při sušení rozprašováním je relativní obsah vlhkosti ve stacionární fázi sušení rozprašováním. Stacionární fáze se považuje za úsek sušení, při kterém je ukončen proces sušení rozprášených částic a dosáhne se největšího teplotního napětí na částicích sušených rozprašováním. Relativní obsah vlhkosti ve stacionární fázi určuje obsah vlhkosti produktu po vysušení. Volený relativní obsah vlhkosti záleží v tomto případě na složení formulace. Relativní obsah vlhkosti ve stacionární fázi pro uvedené čtyři směsi je volen podle vynálezu velmi nízký, menší než 40% (specificky přibližně 10% v tomto případě). To určuje, zdaje skutečně vysušení rozprašováním směsí 1 až 4 možné. Vysušení rozprašováním čtyř směsí je uspokojivě možné za shora uvedených podmínek. Ve všech případech se získají jemnozmná prášková rozprašovací uložení (SE) v dobrém výtěžku (> 90 %). Na kuželové hlavě kolony ani v potrubí nejsou žádné úsady a vypouštění produktů je uspokojivě možné přes poměrně nízký poměr prášek/vzduch («50 g/Nm3 (SPT)).
Relativní obsah vlhkosti 10 %
| Teplota vstupního | Relativní obsah | Rychlost | Pevné částice |
| vzduchu | vlhkost i | odpařování | (ze 7% roztoku) |
| •c | stacionární | ||
| fáze % | přibl. g/h | přibl. g/h | |
| 60 | 10 | ÍOO | 7,5 |
| 1OO | 10 | 600 | 45,2 |
| 140 | 10 | 1OOO | 75,3 |
| 180 | 10 | 1400 | 105,4 |
Příklad 8
Testy produktů zapuštěných rozprašováním (SE)
a) pH, hustota, obsah vody, osmolalita
| Směs | Teplota vstupní ho vzduchu *C | SE obsah vody % | PH počáteč. roztoku/SE | Hustota počáteč. roztoku/SE g/cm3 | Osmolali ta počáteč. roztoku/SE mOsm/kg |
| 1 | ÍOO | 3,2 | 7,4/7,44 | 1,025/ 1,023 | 270/272 |
| 1 | 140 | 3,0 | 7,4/7,44 | 1,025/ 1 ,022 | 270/270 |
| 1 | 180 | 3,0 | 7,4/7,43 | 1,025/ 1 ,020 | 270/273 |
| 2 | 100 | 3,9 | 7,4/7,44 | 1,017/ 1 ,021 | 292/270 |
| 2 | 180 | 2,6 | 7,4/7,44 | 1,017/ 1 ,022 | 292/279 |
| 3 | 100 | 2,4 | 7,4/7,43 | 1,013/ 1,010 | 216/213 |
| 3 | 180 | 2,7 | 7,4/7,43 | 1,013/ 1,011 | 216/212 |
| 4 | ÍOO | 3,6 | 7,4/7,38 | 1,018/ 1 ,023 | 274/254 |
| 4 | 180 | 2,7 | 7,4/7,37 | i,018/ 1 ,023 | 274/254 |
- 13CZ 297917 B6
Rozprášený zapuštěný prášek rozpuštěný ve vodě dává stejné hodnoty pH, hustoty a osmolality jako výchozí roztok. Obsah vody rozprášeného zapuštěného prášku mírně klesá s rostoucí teplotou vstupního vzduchu, ačkoli relativní obsah vlhkosti ve stacionární fázi zůstává konstantní. Zejména směs 1 vykazuje téměř konstantní obsah vody při všech teplotách vstupního vzduchu.
b) Krystalická struktura
Nezávisle na teplotách vstupního vzduchu, jsou všechny rozprášené uložené prášky rtg. amorfní ve srovnání s výchozími směsmi.
c) Elektronové mikrografy
Snímky rozprášených zapuštěných prášků ze směsi 1, pořízené elektronovou mikrografií, vykazují částice SE většinou ve tvaru dokonalých koulí, jejich vzhled se mění od vztahu golfového míčku k hladkému povrchu se stoupající teplotou vstupního vzduchu. K předvedení, že jde skutečně o dokonalé koule, se rozprášené uložené prášky rozemelou. Z úlomků bez pochyby lze odvodit tvar dokonalých koulí. Způsob rozprašování, ať tryskou nebo rotujícím kotoučem nemá žádný vliv na tvar částic SE.
d) Granulometrie částic
K doložení, že rozdělení velikosti částic zůstává přibližně konstantní při různých rychlostech rozprašování, je použito směsi 1.
| Teplota | Relat ivní | Rychlost | Vel ikost | Velikost |
| vstupní ho | obsah | rozprašo- | části c | část ic |
| vzduchu | vlhkosti ve stač. | vání | dl0/d50/d90 | RRSB-ď |
| fázi | ||||
| ’C | % | g/h | pm | pm |
| 1OO | 1O | 640,0 | 0,8/3,7/9,7 | 5,7 |
| 140 | 1O | 1035,0 | 0,6/5,3/12,6 | 6,6 |
| 180 | 1O | 1455,0 | 0,7/4,0/11,9 | 6,3 |
Také se zjišťuje, že se získá téměř identické rozdělení velikosti částic při stejné teplotě vstupního vzduchu a při přibližně stejné rychlosti rozprašování.
| Teplota | Relativní | Rychlost | Ve 1ikost | Ve 1ikost |
| vstupního | obsah | rozprašo- | část i c | částic |
| vzduchu | vlhkosti | vání | dl0/d5O/d90 | RRSB-d' |
| ve stač. | ||||
| fázi | ||||
| •c | % | g/h | pm | pm |
| 100 | 10 | 566,0 | 0,7/4,0/10,5 | 5,8 |
| 1OO | 10 | 640,0 | 0,8/3,7/9,7 | 5,7 |
| 140 | 1O | 1067,5 | 0,8/4,0/11,6 | 6,2 |
| 140 | 10 | 1035,0 | 0,6/5,3/12,6 | 6,6 |
- 14CZ 297917 B6
Příklad 9
Měření teploty přechodu do skelného stavu (Tg) diferenční řádkovou kalorimetrií (DSC]
Ke zjištění přechodu do skelného stavu vysušených vzorků a vrcholů krystalizace a tavení se použije přístroje DSC 7 (společnost Perkin-Elemer, Uberlingen) s CCA 7 řízení nízké teploty tekutým dusíkem (Messer, Giesheim) a s TAC 7/DX přenosem signálu. Hmotnost vzorků je 5 až 20 mg podle zjištění vážením v hliníkových kelímcích (Perkin-Elmer) napřed zvážených automatickou váhou AD4 mikrováha (Perkin-Elmer). Kelímky se těsně uzavřou víčkem (Cover, Perkin-Elmer) pomocí univerzálního uzavíracího lisu (Perkin-Elmer), umístěného v měřicí buňce, obklopené dusíkem a měřené při rychlosti ohřevu 10 °C/min.
Teplota Tg směsi 1 se zjišťuje pomocí DSC. Při obsahu vody < 4 %, jsou příslušné Tg s výhodou daleko nad teplotou místnosti, což znamená, že směsi jsou velmi vhodné pro stabilizaci biologických materiálů, zejména lidských proteinů.
| Teplota vstupního | Obsah vody | Tg |
| vzduchu ’C | SE % | c |
| 1OO | 3,2 | 57,6 |
| 140 | 3,0 | 58,8 |
| 1OO | 3,8 | 57,0 |
| 140 | 7,5 | 28,2 |
Příklad 10
Rozdíly relativního obsahu vlhkosti ve stacionárním stavu
U směsi 1 je ukázáno, jak dalece ovlivňuje relativní obsah vlhkosti stacionární fáze, za jinak stejných podmínek, obsah vlhkosti produktu a tudíž i Tg.
| Teplota vstupního | Rel. obsah | Obsah vody | Tg |
| vzduchu | vlhkosti | ||
| °c | stač, fáze | % % | *c |
| 140 | 4 | 1,5 | 67,7 |
| 140 | 10 | 3,0 | 58,8 |
| 140 | 25 | 5,9 | 31,7 |
| 140 | 33 | 6,5 | 29,1 |
| 140 | 36 | 7,5 | 28,2 |
- 15CZ 297917 B6
Příklad 11
Vliv počáteční koncentrace roztoku na zapouštění rozprášení
Teoreticky je možno zvyšovat koncentraci roztoku v zásadě až do meze rozpustnosti určované pomocnými látkami a vede k téměř stejným fyzikálním vlastnostem zapouštění rozprašováním jako ze 7% roztoku, jak dokládá následující tabulka za použití směsi 1.
| Teplota vstup, vzduchu •c | Koncentrace Tg/obsah | Velikost část i c dlO/d5O/d9O pm | Ve 1ikost částic RRSB-ď gm | |
| roztoku % | vody pH *C/% | |||
| 1OO | 15 | 57,3/3,6/7,50 | 0,8/4,6/12,9 | 6,7 |
| 100 | 15 | 52,8/3,4/7,44 | 0,7/4,6/10,8 | 6,0 |
| 1OO | 7 | 57,6/3,2/7,38 | 0,8/3,7/ 9,7 | 5,7 |
Příklad 12
a) Testování různých rozprašovacích jednotek (dvousložkové trysky, rozprašovacího kotouče) při použití směsi 1
Použití různých rozprašovacích jednotek má vliv na rozdělení velikosti částic zapuštěných rozprašovacím sušením
| Teplota | Rozpraš. | Rozpraš. | Velikost | Ve 1ikost | Gradient |
| vstup. | jednotka | tlak nebo | částic | částic | čáry |
| vzduchu | otáčky | dlO/d5O/d9O | RRSB-d' | v mřížce | |
| •c | pm | MPa/min | um | Um | RRSB 1 |
| 1OO | dvousložk tryska | . 0,3 MPa | 0,8/3,7/ 9,7 | 5,7 | 1,018 |
| 140 | dvousložk tryska | . 0,3 MPa | 0,6/5,3/12,6 | 6,6 | 1,052 |
| 180 | dvousložk tryska | . 0,3 MPa | 0,7/4,0/11,9 | 6,3 | 0,994 |
| 100 | kotouč | max. | 1,7/11,9/23,3 | 15,3 | 1,238 |
Rozprašování kotoučem je nevhodné pro plicní používání produktů SE, které vyžadují velikosti částic <10 μηι. Kromě toho je pohotovost dvousložkové trysky podstatně větší než kotouče pro posouvání granulometrických rozsahů. Nevýhodou je, že při sterilní práci s dvousložkovým rozprašováním je nutná pro rozprašované médium sterilizace filtrací. Ostatní fyzikální parametry produktů SE nezávisí na způsobu rozprašování, včetně vzhledu. Rozprašovacím prostředím mohou být známá média, jako stlačený vzduch, nebo inertní plyny, jako jsou například vzácné plyny (například neon, argon), nebo oxid uhličitý.
-16CZ 297917 B6
b) Kombinace různých trysek
K napájení a rozprašování dvou kapalin současně se používá různých kombinací trysek (třísložkové trysky).
Zapuštění rozprašovacím sušením za použití obou variant třísložkové trysky poskytuje fyzikální vlastnosti stejné jako použití rozprašovacího sušení s dvousložkovou tryskou. Také Tg a rtg. amorfní forma jsou identické.
Příklad 13
Reprodukovatelnost s identickými/rozdílnými velikostmi dávek
Způsob podle vynálezu je reprodukovatelný se stejnými nebo rozdílnými velikostmi dávek, jak patrno v příkladu se směsí 1. Produkty SE získané ve všech případech mají fyzikální parametry zapuštěné rozprašovacím sušením ve velmi úzkých mezích. Je tedy možno aplikovat výsledky zkušebních dávek přímo na velké dávky a proces je vhodný pro provozní výrobu.
| Teplota | Velikost | Krystalická | Ve 1ikost | Velikost | DSC Tg/ |
| vstup. | dávky | struktura | část ic | část ic | obsah |
| vzduchu | dl0/d50/d90 | RRSB-d' | vody | ||
| ’C | pm | pm | •c/% | ||
| 100 | 1000 | rtg. amorfní | 0,8/3,7/ 9,7 | 5,7 | 57,6/3,2 |
| 140 | 1000 | rtg. amorfní | 0,6/5,3/12,6 | 6,6 | 58,8/3,0 |
| 180 | 1000 | rtg. amorfní | 0,7/4,0/11,9 | 6,3 | 57,0/3,0 |
| 140 | 2000 | rtg. amorfní | 0,8/4,0/11,6 | 6,2 | 58,8/2,8 |
| 100 | 300 | rtg. amorfní | 0,7/4,0/10,5 | 5,8 | 57,0/3,2 |
Průmyslová využitelnost
Účinný způsob výroby amorfních prostředků obsahujících biologické materiály konvekčním sušením, zejména rozprašovacím sušením.
PATENTOVÉ NÁROKY
Claims (16)
1. Způsob výroby suchých amorfních produktů, které vedle biologicky aktivního materiálu, zejména terapeuticky účinného materiálu, obsahují směsi látek pro stabilizaci, vyznačující se tím, že se připraví roztok nebo suspenze biologického materiálu a směsi látek sestávající ze
a) sacharidu a alespoň jednoho obojetného iontu s polární nebo nepolární skupinou nebo jeho derivátu a/nebo
b) alespoň dvou obojetných iontů s polárními nebo nepolárními skupinami nebo jejich derivátů a/nebo
c) alespoň jednoho obojetného iontu s polární nebo s nepolární skupinou nebo několika obojetných iontů s polárními nebo nepolárními skupinami nebo jejich derivátů
- 17CZ 297917 B6 a tento roztok se suší konvekčním sušením při vstupní teplotě od 100 do 180 °C za použití technologie zvolené z rozprašovacího sušení, sušení ve fluidizované vrstvě, sušení ve stoupajícím vzduchu nebo sušení poletováním s nastavením relativního obsahu vlhkosti ve stacionární fázi na hodnotu nižší než 70 %.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se roztok nebo suspenze, připravená podle odstavce (c), nastaví na hodnotu pH 7,0 až 7,5 před konvekčním sušením.
3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že se jako obojetných iontů s polárními a s nepolárními skupinami použije aminokarboxylových kyselin.
4. Způsob podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že se jako směsi látek, použité podle odstavce (a), použije látek ze souboru zahrnujícího monosacharidy, oligosacharidy, polysacharidy, arginin, asparagovou kyselinu, citrullin, glutamovou kyselinu, histidin, lysin, ethylester acetylfenylalaninu, alanin, cystein, glycin, izoleucin, leucin, methionin, fenylalanin, tryptofan, valin a/nebo jejich deriváty.
5. Způsob podle nároků 1 až 3, v y z n a č u j í c í se tím, že se jako směsi látek, použité podle odstavce (b), použije látek ze souboru zahrnujícího arginin, asparagovou kyselinu, citrullin, glutamovou kyselinu, histidin, lysin, ethylester acetylfenylalaninu, alanin, cystein, glycin, izoleucin, leucin, methionin, fenylalanin, tryptofan, valin a/nebo jejich deriváty.
6. Způsob podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že se jako směsi látek, použije podle odstavce (c), použije směsi obsahující soli obojetných iontů.
7. Způsob podle nároku 6, v y z n a č u j í c í se tím, že se jako směsi látek, použité podle odstavce (c), použije směsi obsahující soli argininu, asparagové kyseliny, citrillinu, glutamové kyseliny, histidinu, lysinu, ethylesteru acetylfenylalaninu, alaninu, cysteinu, glycinu, izoleucinu, leucinu, methioninu, fenylalaninu, tryptofanu, valinu a/nebo jejich derivátů.
8. Způsob podle nároků laž7, vyznačující se tím, že se použije jako biologického materiálu alespoň jedné látky ze souboru sestávajícího z proteinů, peptidů, glykoproteinů, lipoproteinů, enzymů, koenzymů, protilátek, fragmentů protilátek, složek virů, buněk a složek buněk, vakcín, DNA, RNA, biologických terapeutických a diagnostických činidel nebo jejich derivátů.
9. Způsob podle nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že se do roztoku přidávají běžné pomocné látky, kterými jsou pufry, povrchově aktivní činidla, antioxidanty, izotonizující činidla a konzervační látky.
10. Způsob podle nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že se sušení provádí ve fluidizované vrstvě, sušením ve stoupajícím vzduchu nebo poletováním.
11. Způsob podle nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že ksušení se použije rozprašovacího sušení nebo sušení ve fluidizované vrstvě.
12. Amorfní, mikroskopicky homogenní produkty obsahující biologicky aktivní materiál a směs látek ke stabilizaci, s teplotou přechodu do skelného stavu > 20 °C a se zbytkovým obsahem vlhkosti < 8 % (g/g) připravené způsobem podle nároků 1 až 11.
13. Amorfní produkty podle nároku 12, vyznačující se tím, že mají teplotu přechodu do skelného stavu > 40 °C a zbytkový obsah vlhkosti < 4 % (g/g).
14. Amorfní produkty podle nároku 12 nebo 13, vyznačující se tím, že mají formu prášku s velikostí částic 0,0005 až 1 mm, s výhodou 0,001 až 0,1 mm.
-18CZ 297917 B6
15. Použití amorfních produktů podle nároků 12 až 14 k výrobě diagnostických a terapeutických prostředků.
16. Použití směsi látek sestávající ze
a) sacharidu a alespoň jednoho obojetného iontu s polární nebo nepolární skupinou nebo jeho derivátu a/nebo
b) alespoň dvou obojetných iontů s polárními nebo nepolárními skupinami nebo jejich derivátů a/nebo
c) alespoň jednoho obojetného iontu s polární nebo s nepolární skupinou nebo několika obojetných iontů s polárními nebo nepolárními skupinami nebo jejich derivátů ke stabilizaci biologicky aktivního, zejména terapeuticky aktivního materiálu konvekčním sušením při vstupní teplotě od 100 do 180 °C za použití technologie zvolené z rozprašovacího sušení, sušení ve fluidizované vrstvě, sušení ve stoupajícím vzduchu nebo sušení poletováním s nastavením relativního obsahu vlhkosti ve stacionární fázi na hodnotu nižní než 70 %.
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| EP97119112A EP0913177A1 (de) | 1997-11-03 | 1997-11-03 | Verfahren zur Herstellung trockener, amorpher Produkte enthaltend biologisch aktive Materialien mittels Konvektionstrocknung, insbesondere Sprühtrocknung |
Publications (2)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CZ348798A3 CZ348798A3 (cs) | 1999-05-12 |
| CZ297917B6 true CZ297917B6 (cs) | 2007-04-25 |
Family
ID=8227559
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CZ0348798A CZ297917B6 (cs) | 1997-11-03 | 1998-10-30 | Zpusob výroby suchých amorfních produktu, amorfnímikroskopicky homogenní produkty a jejich pouzitía pouzití smesi látek ke stabilizaci biologicky aktivního materiálu |
Country Status (27)
| Country | Link |
|---|---|
| US (1) | US6689755B1 (cs) |
| EP (1) | EP0913177A1 (cs) |
| JP (2) | JPH11228389A (cs) |
| KR (1) | KR100629378B1 (cs) |
| CN (1) | CN1163288C (cs) |
| AR (1) | AR015998A1 (cs) |
| AU (1) | AU743232B2 (cs) |
| BR (1) | BR9804739A (cs) |
| CA (1) | CA2253154C (cs) |
| CZ (1) | CZ297917B6 (cs) |
| HR (1) | HRP980575B1 (cs) |
| HU (1) | HU221346B1 (cs) |
| ID (1) | ID21204A (cs) |
| IL (1) | IL126828A0 (cs) |
| MA (1) | MA26561A1 (cs) |
| MY (1) | MY118853A (cs) |
| NO (1) | NO326204B1 (cs) |
| NZ (1) | NZ332596A (cs) |
| PE (1) | PE127199A1 (cs) |
| PL (1) | PL196456B1 (cs) |
| RU (1) | RU2233105C2 (cs) |
| SA (1) | SA99191068B1 (cs) |
| SG (1) | SG66499A1 (cs) |
| TR (1) | TR199802204A3 (cs) |
| TW (1) | TW575433B (cs) |
| YU (1) | YU49598A (cs) |
| ZA (1) | ZA9810002B (cs) |
Families Citing this family (35)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US6582728B1 (en) | 1992-07-08 | 2003-06-24 | Inhale Therapeutic Systems, Inc. | Spray drying of macromolecules to produce inhaleable dry powders |
| EP0913177A1 (de) * | 1997-11-03 | 1999-05-06 | Roche Diagnostics GmbH | Verfahren zur Herstellung trockener, amorpher Produkte enthaltend biologisch aktive Materialien mittels Konvektionstrocknung, insbesondere Sprühtrocknung |
| AU2001238540A1 (en) | 2000-02-24 | 2001-09-03 | Monsanto Technology Llc | Non-aqueous injectable formulations for extended release of somatotropin |
| AU2001271491A1 (en) | 2000-06-26 | 2002-01-08 | Monsanto Technology Llc | Non-aqueous surfactant-containing formulations for extended release of somatotropin |
| US6664234B1 (en) | 2000-06-30 | 2003-12-16 | Monsanto Technology Llc | Non-aqueous injectable formulation preparation with pH adjusted for extended release of somatotropin |
| CN101352421A (zh) * | 2002-01-16 | 2009-01-28 | 贝林格尔英格海姆法玛两合公司 | 一种制备基本上非结晶形式的替米沙坦的方法 |
| KR20050088175A (ko) * | 2002-12-17 | 2005-09-02 | 메드이뮨 백신즈 인코포레이티드 | 생물활성 물질의 고압 분무 건조 |
| HU227041B1 (en) * | 2003-03-24 | 2010-05-28 | Richter Gedeon Nyrt | Process for the synthesis of amorphous atorvastatin calcium |
| EP1758937B1 (en) | 2004-05-24 | 2009-09-02 | Genvault Corporation | Stable protein storage and stable nucleic acid storage in recoverable form |
| EP1755677A4 (en) * | 2004-06-14 | 2009-11-25 | Medimmune Vaccines Inc | HIGH-PRESSURE SPRAY DRYING OF BIOACTIVE MATERIALS |
| CN101272769B (zh) * | 2005-07-28 | 2013-04-24 | Isp投资有限公司 | 生物利用度提高的苯醌类化合物 |
| GB0517688D0 (en) * | 2005-08-31 | 2005-10-05 | Cambridge Biostability Ltd | Improvements in the stabilisation of biological materials |
| US20080085315A1 (en) * | 2006-10-10 | 2008-04-10 | John Alfred Doney | Amorphous ezetimibe and the production thereof |
| WO2008076780A2 (en) * | 2006-12-14 | 2008-06-26 | Isp Investments Inc. | Amorphous valsartan and the production thereof |
| US8613946B2 (en) * | 2006-12-21 | 2013-12-24 | Isp Investment Inc. | Carotenoids of enhanced bioavailability |
| JP5508859B2 (ja) * | 2007-01-26 | 2014-06-04 | アイエスピー インヴェストメンツ インコーポレイテッド | 噴霧乾燥製品を製造するための調剤処理方法 |
| US20080181961A1 (en) * | 2007-01-26 | 2008-07-31 | Isp Investments, Inc. | Amorphous oxcarbazepine and the production thereof |
| US20100209957A1 (en) * | 2008-06-20 | 2010-08-19 | Genvault Corporation | Biosample storage devices and methods of use thereof |
| EP2334792B1 (en) | 2008-09-12 | 2020-09-09 | GenTegra LLC | Matrices and media for storage and stabilization of biomolecules |
| US9332776B1 (en) | 2010-09-27 | 2016-05-10 | ZoomEssence, Inc. | Methods and apparatus for low heat spray drying |
| US8939388B1 (en) | 2010-09-27 | 2015-01-27 | ZoomEssence, Inc. | Methods and apparatus for low heat spray drying |
| US8512679B2 (en) | 2011-03-04 | 2013-08-20 | Elwha Llc | Glassy compositions |
| SI2741740T1 (sl) * | 2011-08-12 | 2017-08-31 | Merial, Inc. | Vakuumsko konzerviranje bioloških proizvodov, zlasti cepiv |
| PL3574897T3 (pl) | 2011-11-18 | 2022-05-09 | Regeneron Pharmaceuticals, Inc. | Postać użytkowa o przedłużonym uwalnianiu zawierająca mikrocząstki białka polimerowego do stosowania w ciele szklistym oka w leczeniu naczyniowych zaburzeń oczu |
| FR2988091B1 (fr) * | 2012-03-16 | 2014-08-15 | Innov Ia 3I | Compositions pulverulentes d'un complexe entre un acide et un metal et leur procede de preparation |
| WO2014151381A1 (en) * | 2013-03-15 | 2014-09-25 | Psivida Us, Inc. | Bioerodible silicon-based compositions for delivery of therapeutic agents |
| JP7185526B2 (ja) * | 2015-12-16 | 2022-12-07 | リジェネロン・ファーマシューティカルズ・インコーポレイテッド | タンパク質微粒子の組成物及び製造方法 |
| RU2659685C1 (ru) * | 2017-03-27 | 2018-07-03 | Федеральное государственное бюджетное учреждение "48 Центральный научно-исследовательский институт" Министерства обороны Российской Федерации | Способ сорбционно-вакуумного высушивания жидких термолабильных биологически активных материалов |
| CA3071115C (en) | 2017-08-04 | 2022-06-21 | ZoomEssence, Inc. | Ultrahigh efficiency spray drying apparatus and process |
| US9861945B1 (en) | 2017-08-04 | 2018-01-09 | ZoomEssence, Inc. | Ultrahigh efficiency spray drying apparatus and process |
| US9993787B1 (en) | 2017-08-04 | 2018-06-12 | ZoomEssence, Inc. | Ultrahigh efficiency spray drying apparatus and process |
| US10155234B1 (en) | 2017-08-04 | 2018-12-18 | ZoomEssence, Inc. | Ultrahigh efficiency spray drying apparatus and process |
| US10486173B2 (en) | 2017-08-04 | 2019-11-26 | ZoomEssence, Inc. | Ultrahigh efficiency spray drying apparatus and process |
| US10569244B2 (en) | 2018-04-28 | 2020-02-25 | ZoomEssence, Inc. | Low temperature spray drying of carrier-free compositions |
| CN114797135B (zh) * | 2022-06-29 | 2022-11-18 | 四川富临新能源科技有限公司 | 喷雾干燥法制备锂离子电池活性材料超细粉的设备和方法 |
Citations (3)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| EP0682944A1 (fr) * | 1994-05-04 | 1995-11-22 | Sanofi | Formulation stable lyophilisée comprenant une protéine; kit de dosage |
| WO1996032096A1 (en) * | 1995-04-14 | 1996-10-17 | Inhale Therapeutic Systems | Powdered pharmaceutical formulations having improved dispersibility |
| WO1997015288A2 (de) * | 1995-10-25 | 1997-05-01 | Boehringer Mannheim Gmbh | Zubereitungen und verfahren zur stabilisierung biologischer materialien mittels trocknungsverfahren ohne einfrieren |
Family Cites Families (16)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US3330749A (en) * | 1958-02-11 | 1967-07-11 | Takeda Chemical Industries Ltd | Process for treating amino acid solution |
| US3281216A (en) * | 1961-11-03 | 1966-10-25 | Nalco Chemical Co | Method of producing amorphous saltfree silica powder capable of forming a sol in aqueous lower alkyl amine solutions |
| BE759520A (fr) | 1969-11-28 | 1971-04-30 | Aspro Nicholas Ltd | Compositions d'aspirine |
| JPS60258125A (ja) | 1984-06-06 | 1985-12-20 | Hayashibara Biochem Lab Inc | 蛋白性生理活性物質を含有する水溶性乾燥物 |
| ATE68524T1 (de) | 1985-07-09 | 1991-11-15 | Quadrant Bioresources Ltd | Beschuetzung von proteinen und aehnlichem. |
| JPH0678226B2 (ja) * | 1985-12-11 | 1994-10-05 | 株式会社林原生物化学研究所 | 脱水医薬品とその製造方法 |
| US4734401A (en) | 1986-03-17 | 1988-03-29 | W. R. Grace & Co. | Process for spray drying amino acid compositions |
| DE3801179A1 (de) * | 1988-01-18 | 1989-07-27 | Hoechst Ag | Stabilisierung von cephalosporinderivaten durch trocknung mit einem stabilisator sowie stabile zubereitungsformen mit cephalosporinderivaten |
| GB8903593D0 (en) * | 1989-02-16 | 1989-04-05 | Pafra Ltd | Storage of materials |
| GB9010742D0 (en) | 1990-05-14 | 1990-07-04 | Quadrant Bioresources Ltd | Stabilization of biological macromolecular substances |
| US5200399A (en) | 1990-09-14 | 1993-04-06 | Boyce Thompson Institute For Plant Research, Inc. | Method of protecting biological materials from destructive reactions in the dry state |
| AU659645B2 (en) * | 1991-06-26 | 1995-05-25 | Inhale Therapeutic Systems | Storage of materials |
| DE4141351A1 (de) | 1991-12-14 | 1993-06-17 | Basf Ag | Stabile pulverfoermige vitamin- und/oder carotinoid-praeparate und verfahren zu deren herstellung |
| US5955448A (en) * | 1994-08-19 | 1999-09-21 | Quadrant Holdings Cambridge Limited | Method for stabilization of biological substances during drying and subsequent storage and compositions thereof |
| IL116085A (en) * | 1994-12-16 | 1999-12-31 | Ortho Pharma Corp | Spray dried erythropoietin |
| EP0913177A1 (de) * | 1997-11-03 | 1999-05-06 | Roche Diagnostics GmbH | Verfahren zur Herstellung trockener, amorpher Produkte enthaltend biologisch aktive Materialien mittels Konvektionstrocknung, insbesondere Sprühtrocknung |
-
1997
- 1997-11-03 EP EP97119112A patent/EP0913177A1/de not_active Withdrawn
-
1998
- 1998-10-30 NZ NZ332596A patent/NZ332596A/xx not_active IP Right Cessation
- 1998-10-30 CZ CZ0348798A patent/CZ297917B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1998-10-30 AR ARP980105474A patent/AR015998A1/es active IP Right Grant
- 1998-10-30 BR BR9804739-6A patent/BR9804739A/pt not_active Application Discontinuation
- 1998-10-30 CA CA002253154A patent/CA2253154C/en not_active Expired - Lifetime
- 1998-10-30 IL IL12682898A patent/IL126828A0/xx not_active IP Right Cessation
- 1998-11-02 PL PL329467A patent/PL196456B1/pl unknown
- 1998-11-02 HU HU9802516A patent/HU221346B1/hu unknown
- 1998-11-02 AU AU90459/98A patent/AU743232B2/en not_active Expired
- 1998-11-02 TR TR1998/02204A patent/TR199802204A3/tr unknown
- 1998-11-02 KR KR1019980046845A patent/KR100629378B1/ko not_active Expired - Fee Related
- 1998-11-02 PE PE1998001035A patent/PE127199A1/es not_active Application Discontinuation
- 1998-11-02 MY MYPI98004979A patent/MY118853A/en unknown
- 1998-11-02 HR HR980575A patent/HRP980575B1/xx not_active IP Right Cessation
- 1998-11-02 JP JP10311629A patent/JPH11228389A/ja active Pending
- 1998-11-02 ZA ZA9810002A patent/ZA9810002B/xx unknown
- 1998-11-02 NO NO19985096A patent/NO326204B1/no not_active IP Right Cessation
- 1998-11-02 MA MA25329A patent/MA26561A1/fr unknown
- 1998-11-03 CN CNB981238645A patent/CN1163288C/zh not_active Expired - Lifetime
- 1998-11-03 ID IDP981439A patent/ID21204A/id unknown
- 1998-11-03 TW TW87118272A patent/TW575433B/zh not_active IP Right Cessation
- 1998-11-03 RU RU98119883/13A patent/RU2233105C2/ru active
- 1998-11-03 US US09/184,866 patent/US6689755B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1998-11-03 YU YU49598A patent/YU49598A/sh unknown
- 1998-11-03 SG SG9804416A patent/SG66499A1/en unknown
-
1999
- 1999-02-13 SA SA99191068A patent/SA99191068B1/ar unknown
-
2010
- 2010-04-07 JP JP2010088665A patent/JP2010163456A/ja active Pending
Patent Citations (3)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| EP0682944A1 (fr) * | 1994-05-04 | 1995-11-22 | Sanofi | Formulation stable lyophilisée comprenant une protéine; kit de dosage |
| WO1996032096A1 (en) * | 1995-04-14 | 1996-10-17 | Inhale Therapeutic Systems | Powdered pharmaceutical formulations having improved dispersibility |
| WO1997015288A2 (de) * | 1995-10-25 | 1997-05-01 | Boehringer Mannheim Gmbh | Zubereitungen und verfahren zur stabilisierung biologischer materialien mittels trocknungsverfahren ohne einfrieren |
Also Published As
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| CZ297917B6 (cs) | Zpusob výroby suchých amorfních produktu, amorfnímikroskopicky homogenní produkty a jejich pouzitía pouzití smesi látek ke stabilizaci biologicky aktivního materiálu | |
| AU712489B2 (en) | Method and preparations for stabilizing biological materials by drying methods without freezing | |
| US20110243988A1 (en) | Methods and Compositions for Stabilization of a Virus Vaccine | |
| AU705094B2 (en) | Dry compositions | |
| US7611709B2 (en) | 1,4 O-linked saccharose derivatives for stabilization of antibodies or antibody derivatives | |
| CA2288649A1 (en) | Stable pharmaceutical administration forms of peptides, proteins and nucleic acids | |
| EP0913178A1 (en) | Process for the manufacture of dry, amorphous products comprising biologically active material by means of convection drying and products obtainable by the process | |
| US9072783B2 (en) | Highly dispersible powders, compositions and methods for preparation | |
| US20080050438A1 (en) | Dry compositions | |
| MXPA98009141A (es) | Proceso para la produccion de productos amorfos mediante secado por conveccion | |
| KR20090025373A (ko) | 분말의 조절된 결정화 | |
| US20020103126A1 (en) | Stable pharmaceutical form of administration for peptides, proteins and nucleic acids | |
| Saß | Spray Drying of Peptides from Aqueous Organic Liquid Feeds | |
| HK1123504A (en) | Dry compositions |
Legal Events
| Date | Code | Title | Description |
|---|---|---|---|
| PD00 | Pending as of 2000-06-30 in czech republic | ||
| MK4A | Patent expired |
Effective date: 20181030 |