Shock-resistant transparent thermoplastic composition and articles made therefrom Download PDF
Info
Publication number
CZ56794A3
CZ56794A3 CZ94567A CZ56794A CZ56794A3 CZ 56794 A3 CZ56794 A3 CZ 56794A3 CZ 94567 A CZ94567 A CZ 94567A CZ 56794 A CZ56794 A CZ 56794A CZ 56794 A3 CZ56794 A3 CZ 56794A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
impact
thermoplastic composition
transparent thermoplastic
resistant transparent
resistant
Prior art date
Application number
CZ94567A
Other languages
English (en)
Inventor
Bruno Vuillemin
Philippe Heim
Original Assignee
Atochem Elf Sa
Filing date
Publication date
Application filed by Atochem Elf Sa filed Critical Atochem Elf Sa
Publication of CZ56794A3 publication Critical patent/CZ56794A3/cs
Links
Classifications
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L33/04Homopolymers or copolymers of esters
    • C08L33/10Homopolymers or copolymers of methacrylic acid esters
    • C08L33/12Homopolymers or copolymers of methyl methacrylate
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
Landscapes
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Graft Or Block Polymers (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
  • Manufacture Of Macromolecular Shaped Articles (AREA)
Description
Oblast vynálezu
Dosavadní stav techniky
Podstata vynálezu
Příklady provedení vynálezu
Modul pružnosti = 1600 ± 10 MPa
Rázová houževnatost, vrubová zkouška Izod = 7 kJ/m2
Teplota Vicat B = 112 ’C
Dobré vlastnosti při stárnutí
Produkty byly transparentní.
Příklad 2 (Porovnávací provedení)
Modul pružnosti = 1410 ± 40 MPa o
Rázová houževnatost, vrubová zkouška Izod = 6 kJ/m
Teplota Vicat B = 102 ’C
Dobré vlastnosti při stárnutí
Produkty byly transparentní.
Modul pružnosti = 1590 ± 20 MPa
Rázová houževnatost, vrubová zkouška Izod = 4 kJ/m2
Teplota Vicat B » 115 ’C.
Příklad 5
Mn = 60 000
Index polydisperzity (PI) =2,4
Podíl syndiotaktických triád = 79 %