Info
Publication number
PL434163A1
PL434163A1 PL434163A PL43416320A PL434163A1 PL 434163 A1 PL434163 A1 PL 434163A1 PL 434163 A PL434163 A PL 434163A PL 43416320 A PL43416320 A PL 43416320A PL 434163 A1 PL434163 A1 PL 434163A1
Prior art keywords
thermoplastic composite
biodegradable thermoplastic
parts
obtaining
hydroxybutyric
Prior art date
Application number
PL434163A
Other languages
English (en)
Other versions
PL247258B1 (pl
Inventor
Grzegorz Janowski
Wiesław Frącz
Łukasz Bąk
Anna Czerniecka-Kubicka
Original Assignee
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
Filing date
Publication date
Priority to PL434163A priority Critical patent/PL247258B1/pl
Publication of PL434163A1 publication Critical patent/PL434163A1/pl
Publication of PL247258B1 publication Critical patent/PL247258B1/pl
Links
Landscapes
  • Processing And Handling Of Plastics And Other Materials For Molding In General (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Reinforced Plastic Materials (AREA)
  • Biological Depolymerization Polymers (AREA)
Abstract
Przedmiotem zgłoszenia jest biodegradowalny kompozyt termoplastyczny, który zawiera od 70 do 85 cz. wag. osnowy polimerowej, którą jest poli(kwas 3-hydroksymasłowy-co-3-hydroksywalerianowy) oraz od 15 do 30 cz. wag. włókien lnianych o długości od 0,8 mm do 1,2 mm. Przedmiotem zgłoszenia jest też sposób  otrzymywania biodegradowalnego kompozytu termoplastycznego, który prowadzi się tak, że miesza się od 70 do 85 cz. wag. poli(kwasu 3-hydroksymasłowy-co-3-hydroksywalerianowy) oraz od 15 do 30 cz. wag. włókien lnianych o długości od 0,8 mm do 1,2 mm, a następnie mieszaninę suszy się w temperaturze co najwyżej 90°C, po czym podaje się ją do wytłaczarki ślimakowej i wytłacza się ją, a następnie wytłoczyny granuluje się.