Produit moule de polyimide de type ouvert et procede de production correspondant Download PDFInfo
- Publication number
- Authority
- WO
- WIPO (PCT)
- Prior art keywords
- polyimide
- open
- depth
- molded article
- molded body
- Prior art date
- Ceased
Links
Classifications
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B29—WORKING OF PLASTICS; WORKING OF SUBSTANCES IN A PLASTIC STATE IN GENERAL
- B29C51/10—Forming by pressure difference, e.g. vacuum
Definitions
- Conventional technology
- the present invention takes the following measures.
- the wall thickness is 0.5mm or less, the ratio of the depth to the frontage of the compact is 0.7 or more, or the longest axis of the compact is 150mm or more and the drawing depth is 0.5mm or more.
- the wall thickness is 0.001 to 0.3 mm, the ratio of the depth to the frontage of the compact is 0.7 to 5.0, or the longest axis of the compact is 150 to 100 000
- the wall thickness is 0.01 to 0.2 mm, the ratio of the depth to the frontage of the molded body is 1.0 to 3.0, or the longest axis of the molded body is 200 to 500 mm.
- a thermoplastic aromatic polyimide is preferred.
- the following compounds can be copolymerized.
- 1,3-bis (4-aminophenoxy) benzene abbreviated as RODA
- PMDA pyromellitic dianhydride
- ODA 4,4'-oxydiphthalic dianhydride Copolymer of 4,4 'diaminodiphenyl ether
- BPDA 3,3'4,4'-biphenyltetracarboxylic dianhydride
- the thermoplastic aromatic polyimide is softened by heating.
- the wall thickness of the open type polyimide molded article of the present invention is 0.5 mm or less, preferably 0.001 to 0.3 mm, and more preferably 0.01 to 0.2 mm.
- the open type polyimide molded article of the present invention has a ratio of depth to the frontage of the molded article of 0.7 or more, or the length of the longest axis of the molded article is 150 mm or more and the drawing depth is 0.5 mm or less.
- the ratio of the depth to the frontage of the molded body is 0.7 or more
- the length of the longest axis of the molded body is 150 mm or more, the ratio of the depth need not be 0.7 or more, and the drawing depth may be 0.5 mm or more.
- the molded article of the present invention is a thin-walled molded article having a wall thickness of 0.5 mm or less, a deep-drawn molded article having a drawing ratio of 0.7 or more, or a long drawn shaft which is not deep drawn but has a longest axis of 150 mm. It is intended for large-sized open polyimide molded bodies of mm or more.
- the method for producing an open polyimide molded article of the present invention is to obtain a molded article having a thickness of 0.5 mm or less by vacuum forming a thermoplastic polyimide film.
- the molded body has a wall thickness of 0.5 mm or less, but it is preferable that the molded body is a deep-drawn molded body having a drawing ratio of 0.7 or more. It is preferably a large open-type polyimide molded body of 0 mm or more.
- the compressed air method is also defined as a kind of vacuum forming.
- the molded article obtained by the production method of the present invention may include a plurality of repeating patterns. A plurality of molded articles in a state in which a plurality of molded articles of a certain shape are arranged can be cut off to form a plurality of molded articles. In this case, it is sufficient that the longest axis length of the plurality of formed bodies is 150 mm or more.
- One of these molds has a frontage of 200 mm and a drawing depth of 70 mm, and the other has a frontage of 35 mm and a drawing depth of 52.5 mm, that is, a depth ratio of 1.5 to the frontage. Opening with a throttle It had a mold pattern. After vacuum forming, each of the obtained molded articles was a molded article having relatively no unevenness in thickness and high transfer accuracy to a mold. Industrial applicability