CS258221B1 - Spdsob výroby syrov - Google Patents
Spdsob výroby syrov Download PDFInfo
- Publication number
- CS258221B1 CS258221B1 CS863924A CS392486A CS258221B1 CS 258221 B1 CS258221 B1 CS 258221B1 CS 863924 A CS863924 A CS 863924A CS 392486 A CS392486 A CS 392486A CS 258221 B1 CS258221 B1 CS 258221B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- parts
- weight
- milk
- dry matter
- per
- Prior art date
Links
Landscapes
- Dairy Products (AREA)
Abstract
Mlieko po úpravě kyslosti sa koncentruje na sušinu 16 až 35 dielov hmotnostných v 100 hmotnostných dieloch. Po koncentrácii sa pridajú čisté mliekárenské kultúry a zmes sa po homogenizácii naplní do spotřebitelských obalov, kde po koagulácii vzniklý syr zreje.
Description
Vynález sa týká spósobu výroby syrov s využitím všetkých bielkovín mlieka závislý na AO 242 219.
Pri doterajších výrobách syrov sa využívajú z mliečných bielkovín len kazeíny a dalšia část bielkovín, najmá srvátkové bielkoviny, ktoré sú po stránke biologickej hodnotnejšie ako kazeíny odchádzajú do odpadu. Ďalšia technologie výroby syrov pomocou ultrafiltrácie je v súčastnosti len v pokusnom štádiu hoci sa priemyselne využívá v obmedzenom rozsahu.
Pri výrobě syrov ultrafiltráciou mlieko, připadne zmes mlieka a mliečného tuku sa koncentruje na ultrafiltračnom zariadení přibližné na 19% sušinu.
Do koncentrovatelného mlieka sa pridajú syridlové enzými a mliekárenské kultúry. Zmes sa napustí do plochých nádob, po koagulácii sa syrenina pokrája na příslušné rozměry. Po pokrájaní sa solí v solnom roztoku. Po vysolení sa balí do expedičných obalov, obaly sa doplnia solným roztokom a hermeticky uzavrú. Ďalší postup výroby podlá nášho AO 242 219 čiastočne odstraňuje uvedené nedostatky. Pri výrobnom postupe sa mlieko koncentruje na sušinu 16 až 35 dielov hmotnostných v 100 hmotnostných dielov, do koncentrátu sa pridajú čisté mliekárenské kultúry v množstve do 4 dielov hmotnostných, chlorid sodný do 5 dielov hmotnostných, ochucujúce látky do 4 dielov hmotnostných všetko na 100 hmotnostných dielov, zmes po přídavku syridla sa homogenizuje pri tlaku 8 až 22 MPa a naplní do obalov kde po koagulácii vzniklý syr zreje.
Rozšírenie sortimentu vyrábaných syrov umožňuje naše dalšie AO č. 255 311 závislé na AO 242 219 pri ktorej koncentrované mlieko na sušinu 16 až 35 dielov hmotnostných v v 100 hmotnostných dielov sa diafiltruje do dosiahnutia 0,5 až 4,5 hmotnostných dielov laktózy na 100 hmotnostných dielov permeátu. Ďalší postup je totožný s uvedeným AO 242 219.
Doterajšie spósoby výroby sú poměrně pracné, vznikajú pri nich značné straty bielkovín a mikrobialny kontaminácia pri manipulácii okrem toho naše AO 242 219 a AO 255 311 pri tom neumožňujú výrobu syrov kde podmienkou výroby je nízký počiatočný obsah vápnika v surovině.
Nedostatky doterajších spósobov výroby odstraňuje spósob výroby podlá vynálezu závislom na AO 242 219 pri ktorom mlieko po predchdzajúcom okyslení sa koncentruje na sušinu výhodou na 16 až 35 % s využitím ultrafiltrácie, alebo koncentrácie na vákuových odparkách. Do mlieka sa pridajú termofilné, alebo mezofilné čisté mliekárenské kultúry s výhodou smotanového zákysu v množstve až do 4 %, syridlové enzými, pri čom koagulácia zmesi nastane až po jej naplnění do zrecích, rep. expedičných obalov, až 5 % chloridu sodného, až do 4 % ochucujúcich látok a upraví sa tuk v sušině a celková sušina výrobku na hodnotu 22 až 61 % prídavkom tuku.
Zmes sa homogenizuje pri tlaku 8 až 22 MPa a naplní sa do obalov kde sa nechá koagulovat a zriet, pri čom obaly móžu zároveň plniť aj expedlčnú funkciu.
Výhodou spósobu výroby podlá vynálezu je možnosť zvýšenia efektivnosti výroby syrov, ktoré móžu slúžiť na priamy konzum, alebo na výrobu iných výrobkov, najmS topených syrov, dosiahnutie vysokej výťažnosti bielkovín zo spracovaného mlieka, prakticky sa jedná o bezodpadová technológiu z hladiska využitia bielkovín a tiež možnost dosiahnutia zlepšenej mikrobiálnej akosti syrov.
Příklad 1
Mlieko o obsahu tuku 3 g v 100 g prídavkom kyseliny citrónovej okyslí na kyslosť pH 6,6 a ultrafiltráciou koncentruje na sušinu 13 g v 100 g a následovně na vakuových odparkách na sušinu 35 g v 100 g. Do koncentrátu sa přidá čistá termofilná kultúra v množstve 6 g na 100 g koncentrátu a syridlo. Zmes sa homogenizuje pri tlaku 8 MPa. Po homogenizácii sa naplní do uzavretých obalov kde sa získá syr po koagulácii zmesi.
258220
Příklad 2
Mlieko o obsahu tuku 3 g v 100 sa fermentuje prídavkom mezofilnej čistej mliekarenskej kultúry do dosiahnutia hodnoty pH 6,0 a ultrafiltráciou koncentruje na sušinu 35 g na 100 g.
Do ultrafiltrátu sa přidá chlorid sodný v množštve 2 g na 100 g, syridlo a třený chren v množštve 1 g na 100 g. Sušina sa upraví prídavkom koncentrovanéj smotany na 61 g v 100 g. Zmes sa homogenizuje pri tlaku 13 MPa a naplní do obalov, kde po koagulácii sa získá syr.
Příklad 3
Mlieko o obsahu tuku 1 g v 100 g sa po okyslení zriedenou kyselinou solnou na pH 6,2 pomocou ultrafiltrácie a diafiltrácie koncentruje na sušinu 18 g pri 0,5 g obsahu laktózy v diafiltráte. Dp diafiltrátu sa přidá čistá mliekárenská kultúra smotanový zákys v množštve 0,1 g na 100 g koncentrátu, syridlo a mliečny tuk vo formě smotany v takom množštve, aby výsledná sušina zmesi bola 22 g v 100 g a 0,01 g chloridu sodného. Zmes sa homogenizuje pri tlaku 22 MPa a naplní do obalov kde koaguluje a získaný syr zreje.
Příklad 4
Mlieko o obsahu tuku 1 g v 100 g sa po okyslení na iontomeničoch na pH 6,6 až 6,0 pomocou ultrafiltrácie a diafiltrácie sa koncentruje na sušinu 18 g v 100 g pri 0,5 obsahu laktózy v diafiltráte. Do diafiltrátu sa přidá smotanový zákys v množštve 0,1 g na 100 g koncentrátu, syridlo a mliečny tuk vo formě smotany v takom množštve, aby výsledná sušina zmesi bola 22 g v 100 g a naplní do obalov kde koaguluje a získaný syr zreje.
Claims (1)
- PREDMET VYNÁLEZUSpůsob výroby syrov s využitím všetkých bielkovín mlieka za použitia ultrafiltrácie podlá autorského osvedčenia č. 242 219 pri ktorom mlieko sa koncentruje na sušinu 16 až 35 dielov hmotnostných v 100 hmotnosntých dielov za využitia ultrafiltrácie, alebo diafiltrácie, alebo dehydratácie, do koncentrátu sa pridajú čisté mliekárenské kultúry v množštve do 4 dielov hmotnostných na 100 hmotnostných dielov, chlorid sodný do 5 dielov hmotnostných na 100 hmotnostných dielov, ochucujúcich látok do 4 hmotnostných dielov na 100 hmotnostných dielov, sušina výrobku sa upraví prídavkom tuku na hodnotu 22 až 61 hmotnostných dielov na 100 hmotnostných dielov zmesi, po přídavku syridla sa homogenizuje pri tlaku 8 až 22 MPa, naplní do obalov kde po koagulácii vzniklý syr zreje, vyznačený tým, že mlieko před koncentrá ciou na sušinu 16 až 35 dielov hmotnostných v 100 hmotnostných dielov sa fermentuje termofilnými, alebo mezofilnými čistými mliekárenskými kultúrami s výhodou smetanového zákysu, alebo upraví hodnota aktivněj kyslosti mlieka prídavkom kyseliny citrónovej, solnéj alebo na iontomeničoch na pH 6,0 až 6,6.
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS863924A CS258221B1 (sk) | 1986-05-29 | 1986-05-29 | Spdsob výroby syrov |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS863924A CS258221B1 (sk) | 1986-05-29 | 1986-05-29 | Spdsob výroby syrov |
Publications (2)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS392486A1 CS392486A1 (en) | 1987-11-12 |
| CS258221B1 true CS258221B1 (sk) | 1988-07-15 |
Family
ID=5380715
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS863924A CS258221B1 (sk) | 1986-05-29 | 1986-05-29 | Spdsob výroby syrov |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS258221B1 (sk) |
-
1986
- 1986-05-29 CS CS863924A patent/CS258221B1/sk unknown
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| CS392486A1 (en) | 1987-11-12 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US4401679A (en) | Process for preparing cheese-base | |
| RU2270571C2 (ru) | Способ изготовления сыра и сырных продуктов | |
| KR101998891B1 (ko) | 치즈 및 그의 제조 | |
| US5356639A (en) | Process for producing cheese containing substantially all the casein and whey proteins in milk | |
| US5356640A (en) | Process of making cheese by fermenting concentrated milk | |
| US3988481A (en) | Cheese manufacture from molecular sieved milk | |
| JPH0378085B2 (sk) | ||
| US4716043A (en) | Process for making portioned cheese | |
| US5635228A (en) | Method of producing a cheese and preparing it for distribution | |
| JPH0468894B2 (sk) | ||
| EP0174847B1 (en) | Manufacture of high-solids pre-cheese and cheeses | |
| WO1983003523A1 (en) | Process for making cheese or cheese base | |
| Maubois | Recent developments of membrane ultrafiltration in the dairy industry | |
| CS258221B1 (sk) | Spdsob výroby syrov | |
| AU772230B2 (en) | Incorporation of supersaturated lactose in process cheese | |
| CS258220B3 (sk) | SpAsob výroby syrov | |
| CS255311B3 (cs) | Spôsob výroby syrov | |
| CS242219B1 (sk) | Sposob výroby syrov s využitím všetkých bielkovín mlieka | |
| EP4185118B1 (en) | Method of making cheese | |
| SU1274668A1 (ru) | Способ производства м гкого сыра | |
| CS255312B1 (sk) | Sposob výroby syrov | |
| SU1724153A1 (ru) | Способ производства м гкого сыра | |
| Mortensen | Recent developments in the utilization of milk proteins in dairy products | |
| SU824947A1 (ru) | Способ производства творога | |
| WO2024213763A1 (en) | Process for the preparation of a swiss-type cheese |