CZ120197A3 - Glass with low ir and uvr transmission - Google Patents
Glass with low ir and uvr transmission Download PDFInfo
- Publication number
- CZ120197A3 CZ120197A3 CZ971201A CZ120197A CZ120197A3 CZ 120197 A3 CZ120197 A3 CZ 120197A3 CZ 971201 A CZ971201 A CZ 971201A CZ 120197 A CZ120197 A CZ 120197A CZ 120197 A3 CZ120197 A3 CZ 120197A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- glass
- less
- iron
- transmittance
- nominal thickness
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C03—GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
- C03C—CHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
- C03C3/00—Glass compositions
- C03C3/04—Glass compositions containing silica
- C03C3/076—Glass compositions containing silica with 40% to 90% silica, by weight
- C03C3/083—Glass compositions containing silica with 40% to 90% silica, by weight containing aluminium oxide or an iron compound
- C03C3/085—Glass compositions containing silica with 40% to 90% silica, by weight containing aluminium oxide or an iron compound containing an oxide of a divalent metal
- C03C3/087—Glass compositions containing silica with 40% to 90% silica, by weight containing aluminium oxide or an iron compound containing an oxide of a divalent metal containing calcium oxide, e.g. common sheet or container glass
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C03—GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
- C03C—CHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
- C03C3/00—Glass compositions
- C03C3/04—Glass compositions containing silica
- C03C3/076—Glass compositions containing silica with 40% to 90% silica, by weight
- C03C3/089—Glass compositions containing silica with 40% to 90% silica, by weight containing boron
- C03C3/091—Glass compositions containing silica with 40% to 90% silica, by weight containing boron containing aluminium
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C03—GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
- C03C—CHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
- C03C4/00—Compositions for glass with special properties
- C03C4/02—Compositions for glass with special properties for coloured glass
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C03—GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
- C03C—CHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
- C03C4/00—Compositions for glass with special properties
- C03C4/08—Compositions for glass with special properties for glass selectively absorbing radiation of specified wave lengths
- C03C4/082—Compositions for glass with special properties for glass selectively absorbing radiation of specified wave lengths for infrared absorbing glass
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C03—GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
- C03C—CHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
- C03C4/00—Compositions for glass with special properties
- C03C4/08—Compositions for glass with special properties for glass selectively absorbing radiation of specified wave lengths
- C03C4/085—Compositions for glass with special properties for glass selectively absorbing radiation of specified wave lengths for ultraviolet absorbing glass
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y10—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
- Y10S—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y10S501/00—Compositions: ceramic
- Y10S501/90—Optical glass, e.g. silent on refractive index and/or ABBE number
- Y10S501/904—Infrared transmitting or absorbing
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y10—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
- Y10S—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y10S501/00—Compositions: ceramic
- Y10S501/90—Optical glass, e.g. silent on refractive index and/or ABBE number
- Y10S501/905—Ultraviolet transmitting or absorbing
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Geochemistry & Mineralogy (AREA)
- Materials Engineering (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Glass Compositions (AREA)
Description
Oblast techniky
Vynález se týká skel, vykazujících nízkou propustnost v oblasti UV a viditelného záření a IR energie. Konkrétně se vynález týká skel, specificky vhodných pro neprůhledná a průhledná skla do automobilů a pro určité architektonické účely.
Dosavadní stav techniky
Komerční využití neprůhledných skel (tzv. „privacy Windows) v automobilech je velmi rozšířeno. Tato skla s nízkou propustností světla se rovněž v určitém rozsahu používají v architektuře a jiných oblastech. Široké použití v tomto ohledu nalézají tzv. „tmavě šedá skla nebo „neutrálně šedá skla.
Tato skla se obvykle vyrábějí ze standardní sodnovápenato-křemičité suroviny (jaká se například používá pro výrobu běžných „plavených skel), k níž se přidávají různá barviva pro získání barevných a spektrálně absorpčních vlastností, žádoucích pro dosažení jak příjemného zbarvení (například neutrální šedi), tak nízké propustnosti v oblasti UV a viditelného záření a IR energie (například asi 300 až 2000 nm) . Nejčastějším z těchto barviv je železo, tvořené hlavně trojmocným a dvojmocným iontem. Celkový obsah železa se běžně udává jako Fe2O3, přičemž je známo, že železitý ion je silným absorbérem v ultrafialové (UV) oblasti a železnatý ion v infračervené (IR) oblasti. Vybalancování těchto dvou složek (spolu s dalšími známými barvivý, jako je Ce, Se, Ni, Co, Cr, Mn, Ti, V, Mo apod.) se ukazuje jako velmi obtížné, má-li se získat skutečně komerčně využitelný a prodejný produkt.
Jeden takovýto komerčně přijatelný produkt (s úspěšně vyváženými složkami) je vyráběn společností Libbey-Owens-Ford Co. a je znám jako neprůhledná solární skla GALAXSEE. Toto sklo a jeho složení je údajně popsáno v patentu US 5,308.805. Zde jsou popsána běžná skla na sodno-vápenato-křemičité bázi se složením vyjádřeným na bázi oxidů v hmotnostních procentech
| SiO2 | 68-75 |
| Na2O | 10-18 |
| CaO | 5-15 |
| MgO | 0-5 |
| A12O3 | 0-5 |
| K20 | 0-5 |
obsahující taviči a čeřící přísady, jako je SO3, a popřípadě „malé množství BaO nebo B2O3, s barvivý tvořenými v podstatě ve vyjádření na bázi oxidů v hmotnostních procentech
Fe2O3 (celkové železo)
NiO
Co3C>4
Se dvojmocné železo
1,3-2 0,01 - 0,05 0,02 - 0,04 0,002 - 0,003 18 - 30
Uvádí se, že skla tohoto složení vykazují excitační čistotu nižší než 10 %, dominantní vlnovou délku v rozmezí 490
| až 565 nm a barvu koordinátami CIELAB | definovanou | konvenčními | barevnými |
| L* | 50 ± 10 | ||
| a* | -5 ± 5 | ||
| b* | 0 ± 10 | ||
| Patent uvádí výslovně, že „přítomnost v kompozicích podle vynálezu nezbytná | niklu (oxidů (sl. 3, ř. 48 | niklu) je až 49) . | |
| Zatímco sklo GALAXSEE v praxi vykazuje nezbytné a žádoucí solární charakteristiky (včetně nízké propustnosti UV a celkového slunečního záření), aby bylo komerčně úspěšné, je jeho nevýhodou, že je k tomu nutno používat významné (tj. větší |
než běžně přítomné stopové) množství NiO. Je známo, že NiO například představuje potenciální problém tvorby kamínků sulfidu niklu ve skle.
I když jsou v dalších patentech popsána a komerčně dostupná skla, která mohou být označena jako neutrálně šedá skla s nízkou propustností, lze obecně říci, že nejsou schopna dosáhnout plné rovnováhy vlastností, jakou vykazuje sklo GALAXSEE, a jsou proto na některých trzích méně žádoucí. Jako příklady těchto patentů (a produktů uvedených v nich jako příklady) je možno uvést: patenty US 5,023.210 [bezniklové šedé sklo s nízkou propustností], 5,411.922 [neutrální šedozelená bezniklová skla s nízkou propustností, vyžadující významné množství Ti02 k dosažení těchto výsledků] a 5,352.640 [bezniklové sklo, vyžadující však vysoký obsah celkového železa
1,4 až 4 %, které má v praxi velmi tmavou barvu a jeví se téměř černé].
Z uvedeného je patrné, že v daném oboru existuje potřeba nového složení skla, které dosahuje charakteristik skla GALAXSEE, ale je „v podstatě bezniklové (tj . neobsahuje více než vlastní stopy niklu jako nečistoty, zejména méně než asi 0,0005 % hmotn. kompozice skla).
Dále existuje v oboru potřeba složení skla, které genericky dosahuje nízkých hodnot propustnosti UV, IR a celkové solární propustnosti (TS), aniž by muselo obsahovat vysoké množství (například větší než 1,3 % hmotn.) celkového železa (Fe2O3), bez ohledu na to, zda konečné dosažené zbarvení je neutrální šeď nebo nějaké jiné zbarvení, které může být plně uspokojivé pro některé falší účely na trhu.
Účelem vynálezu je splnit tuto a další potřeby oboru způsobem, který bude odborníkovi pochopitelný z následujícího popisu.
Podstata vynálezu
Obecně řečeno splňuje vynález výše uvedený účel tím, že poskytuje v podstatě bezniklové sodno-vápenato-křemičité sklo, v základním složení obsahující ve vyjádření na bázi oxidů v hmotnostních procentech
| SiO2, | 68-75 |
| Na20 | 10-18 |
| CaO | 5-15 |
| MgO | 0-5 |
| A12O3 | 0-5 |
| K2O | 0-5 |
a barviva ve vyjádření na bázi oxidů v hmotnostních procentech
Fe203 (celkové železo) asi 1,10 - 1,28 FeO asi 0,22 - 0,33
| C03O4 | asi 0,018 - 0,025 |
| Se | asi 0,0022 - 0,0040 |
| Cr2O3 | asi 0,01 - 0,04 |
kde procento redukce celkového železa na FeO je asi 20 až 30 %, přičemž toto sklo, měřeno při nominální tloušťce 4 mm, má světelnou propustnost menší než asi 23 %, celkovou propustnost sluneční energie menší než asi 23 % a barvu definovanou koordinátami CIELAB
| L* | 50 ± 10 |
| a* | -5 ± 5 |
| b* | 0 ± 10 |
Dále vynález uspokojuje další potřebu skla s nízkým obsahem železa, které má přesto nízké charakteristiky propustnosti UV a IR, tím, že poskytuje sodno-vápenato-křemičité sklo, v základním složení obsahující, ve vyjádření na bázi oxidů v hmotnostních procentech
| SiO2 | 68-75 |
| Na20 | 10-18 |
| CaO | 5-15 |
| MgO | 0-5 |
| A12O3 | 0-5 |
| K20 | 0-5 |
| b203 | 0,05-5 |
a obsahující železo jako barvivo (Fe203 jako celkové železo) v množství 0,5 až 1,3 % hmotn., přičemž sklo při použití v požadované tloušťce buď v oboru automobilů (průhledná nebo neprůhledná skla) nebo architektury vykazuje vynikající propustnost UV, IR a TS (celková sluneční energie) navzdory nízkému obsahu železa a absenci dalších absorbérů UV nebo IR, pokud nejsou požadovány pro další úpravy.
Vynález předpokládá použití běžného sodno-vápenatokřemičitého plochého skla v základním složení, ke kterému jsou pak pro dosažení specifických výsledků přidána různá barviva a v jednom provedení konkrétní množství oxidu boritého B2O3. Zvlášť vhodná v tomto ohledu jsou různá sodno-vápenatovyráběná plavením (float process) a obecně ve vyjádření na bázi oxidů křemičitá skla, reprezentovaná složením v hmotnostních procentech
| Si02 | 68-75 |
| Na20 | 10-18 |
| CaO | 5-15 |
| MgO | 0-5 |
| A12O3 | 0-5 |
| K2O | 0-5 |
Mohou být přítomny další přídavné složky, zahrnující běžné tavící a čeřící přísady, jako je S03. V minulosti bylo dále známo popřípadě přidávat malé množství BaO a/nebo B2O3.
Tato základní skla jsou známa a jedinečnost vynálezu spočívá v jednom aspektu ve specifické kombinaci barviv přidávaných k tomuto základnímu složení a v jiném aspektu v použití specifického množství B203 v kombinaci s nízkým množstvím celkového železa, o kteréžto kombinaci bylo zjištěno, že neočekávaně a synergicky modifikuje absorpční schopnost železnatého a železítého iontu a umožňuje tak dosahovat nízké propustnosti UV, TS a IR při zachování množství celkového železa (a tudíž obsahu železnatých a železitých iontů) na nízké úrovni, napomáhající výrobnímu procesu, bez nutnosti přídavku jiných absorbérů UV nebo IR.
Pokud jde o výše uvedený první aspekt vynálezu dosahují kompozice podle tohoto vynálezu charakteristik „neprůhledného skla. Mezi tyto charakteristiky patří především (1) barva, (2) světlená propustnost a (3) propustnost celkové sluneční energie. Další význam pro některé, ale ne všechny předpokládané konečné aplikace mají další charakteristiky, jako je propustnost ultrafialového záření (UV), propustnost infračervené energie (IR), dominantní vlnová délka (DW) a excitační čistota (Pe).
Za účelem specifikace parametrů těchto charakteristik je obvykle nutno specifikovat tloušťku skla, které se podrobuje měření. Zde používaný výraz „nominální tloušťka 4 mm v tomto ohledu znamená, že se jedná o charakteristiky skla, zjištěné tehdy, je-li tloušťka skutečného zkoumaného skla (jakýmkoli způsobem) upravena na asi 4,01 až 4,17 mm (například asi 0,158 až 0,164 in) . Tato tloušťka je obecně považována za běžnou tloušťku plaveného skla a uznávanou tloušťku pro zjišťování, zda sklo vyhovuje požadavkům průmyslu automobilových skel.
Při výše uvedené nominální tloušťce 4 mm mohou být významné barevné charakteristiky, dosahované podle vynálezu, zaznamenávány běžnou metodou CIELAB (viz patent US 5,308.805). Tato metoda je popsána v publikaci CIE 15.2 (1986) a ASTM E 308-90 [111. C 2° observer]. Aby sklo splňovalo první aspekty vynálezu, má při nominální tloušťce 4 mm tyto barevné koordináty CIELAB:
L* a* b* ± 10
-5 + 5 + 10
Přednostně jsou barevné koordináty CIELAB:
L* 49 ± 2 a* -4 ± 2 b* 3 + 2 „Světelná propustnost (LTa, 2° observer) je známá charakteristika a známý termín, který je zde používán v souladu se svým známým významem (viz patent US 5,308.805). Tento termín je znám rovněž jako propustnost viditelného světla pod zdrojem A (380 až 780 nm včetně) a její měření se provádí v souladu s publikací CIE 15.2 (1986) a zkušební metodou ANSI Z26.1. Podle prvního aspektu vynálezu má sklo při nominální tloušťce 4 mm světelnou propustnost (LTa, 2° obs.) menší než asi 24, přednostně menší než 23 a zejména mezi asi 16 a 20 %.
„Propustnost celkové sluneční energie (TS) (300 až 2100 nm včetně, integrováno pomocí Simpsonova pravidla v intervalech po 50 nm s použitím Parry Moon Air Mass = 2) je další známý termín (viz patent US 5,308.805). Používá se zde v souladu s tímto známým významem. Její měření je běžné a známé. V prvním aspektu vynálezu vykazují skla obvykle celkovou propustnost sluneční energie menší než asi 23, přednostně menší než 19 a zejména mezi asi 13 a 17 fc.
Výrazy „propustnost ultrafialového světla (%UV), „propustnost infračervené energie (%IR), dominantní vlnová dílka (DW) a „excitační čistota (tj. „čistota nebo Pe) a příslušné charakteristiky jsou rovněž známy, stejně jako metody jejich měření. Tyto výrazy se zde používají v souladu s obvyklým významem (viz patent US 5,308.805).
„Propustnost ultrafialového záření (%UV) se zde měří s použitím Parry Moon Air Mass = 2 (300 až 400 nm včetně, integrováno pomocí Simpsonova pravidla v intervalech po 10 nm).
Toto měření je běžně známé. Ve výhodném provedení vynálezu je propustnost ultrafialového záření menší než asi 15, přednostně menší než 13 a zejména mezi asi 8 a 12 %.
„Propustnost infračervené energie (%IR) se běžně měří pomocí Simpsonova pravidla a s použitím Parry Moon Air Mass = 2 v rozmezí vlnové délky 800 až 2100 nm včetně v intervalech po 50 nm. Tato metoda měření je známá. Ve výhodných provedeních vynálezu je propustnost IR menší než asi 20, přednostně menší než 17 a zejména mezi asi 9 a 16 %.
Dominantní vlnová délka (DW) se běžně měří v souladu s výše uvedenou publikací CIE 15.2 (1986) a ASTM E 308-90. Ve výhodných provedeních prvního aspektu vynálezu je dominantní vlnová délka mezi asi 490 a 565, zejména mezi 520 a 565..
Excitační čistota (Pe nebo % „čistoty) se běžně měří v souladu s publikací CIE 15.2 (1986) a ASTM E 308-90. Ve výhodných provedeních prvního aspektu vynálezu je čistota menší než asi 11, přednostně menší než 8 a zejména mezi asi 2,5 až
6,5 %.
Pro dosažení výše uvedených žádoucích charakteristik prvního aspektu vynálezu by mělo být výše uvedené základní složení skla v podstatě prosté niklu a mělo by dále obsahovat následující barviva a vykazovat následující procento redukce celkového železa na FeO ve vyjádření na bázi oxidů v hmotnostních procentech
Fe2O3 (celkové železo) 1,10 - 1,28, přednostně 1,24 - 1,26 FeO 0,22 - 0,33, přednostně 0,26 - 0,32
Co304 0,018 - 0,025, přednostně 0,02 - 0,024
Se 0,0022-0,0040, přednostně 0,0025-0,0035
Cr2O3 0, 01 - 0, 04, přednostně 0,01 - 0,025 % redukce (železa na
FeO) 19 - 30, přednostně 22 - 28
Ve zvlášť výhodném provedení základní sklo dále obsahuje ve vyjádření na bázi oxidů v hmotnostních procentech
Fe2O3 (celkové železo)
FeO
C03O4
Se
Cr2O3 % redukce (železa na FeO)
1,24 - 1,26 0,28 - 0,32 0,021 - 0,023 0,0027 - 0,0031 0,015 - 0,025 23 - 27
V prvním aspektu vynálezu je použití B2O3 fakultativní. V nejvýhodnějších provedeních se však používá hmotnostně až asi 5, přednostně méně než 1, zejména méně než 0,5 a v některých provedeních mezi asi 0,26 a 0,27 % B2O3.
Výraz „% redukce (železa na FeO) je v oboru známý. Zde je používán v souladu se známým významem a hodnota se vypočítává metodou používanou v patentu US 5,308.805 (uváděno jako „ferrous value).
Výraz „v podstatě bezniklové se používá k označení skutečnosti, že se do složek kmene rozhodně nepřidává nikl. V ideálním případě by skla podle vynálezu byla zcela prostá niklu, ale toho obvykle nelze dosáhnout v důsledku nečistot v jiných použitých složkách kmene. Výraz „v podstatě bezniklové tedy zahrnuje malá množství NiO jako stopové nečistoty ve skle, která by neměla překročit asi 0,0005 % hmotn.
Jak je výše uvedeno, bylo zjištěno, že použití B2O3 ve výše uvedených rozmezích vede k dosažení jedinečného výsledku, přesahujícím aplikace pouze jako „neprůhledná nebo „neutrálně šedá skla. Tento jedinečný výsledek (nebo synergický účinek) spočívá v tom, že používá-li se B203 ve výše uvedeném plaveném skle běžného složení spolu se železem (dvojmocným a trojmocným) jako barvivém, může být z nějakého ne zcela pochopitelného důvodu použito menšího množství železa, než by bylo možno normálně očekávat pro dosažení správné nízké hodnoty propustnosti TS, IR a UV.
Pokud jde o tento druhý aspekt vynálezu, pro mnohé zamýšlené aplikace se předpokládá, že obsah železa v běžném sodno-vápenato-křemičitém skle (podle vynálezu) normálně nepřekročí 1,3 % hmotnosti skla, přednostně je mezi 0,5 a 1,3 a zejména mezi asi 0,8 a 0,9 % hmotnosti skla. Podobně je-li přítomno železo v tomto množství, činí množství použitého B203 (% hmotnosti skla) obvykle 0,05 až 5, přednostně 0,05 až 1,0 a zejména asi 0,1 až 0,5 % hmotnosti skla.
V těchto sklech lze samozřejmě barvu a další vlastnosti upravovat přídavkem jiných složek, a stejně tak lze dále snižovat propustnost UV, IR a TS přídavkem složek známých pro tento účel.
Skla, předpokládaná pro tento druhý aspekt vynálezu, mohou být podle konečné aplikace obecně rozdělena na „automobilová a „architektonická (například obr. 3, okenní tabule „P v domě „H) . Na „automobilovém trhu se skla dělí na dvě podmnožiny použití, a to „průhledná (například obr. 2, průhledné čelní sklo „W a přední boční okna „F) a „neprůhledná (například obr. 2, zadní boční okna „R). Zadní okno (neznázorněné) je obvykle také „neprůhledné. Typické charakteristiky, dosažitelné v těchto třech oborech při použití výše uvedených množství B2O3 ve výše uvedených sklech s nízkým obsahem železa [při „nominální tloušťce 4 mm (výše definované) pro „automobilové použití a při „nominální tloušťce 6 mm (tj.
| 5,56 až 6,20 | mm) | pro | „architektonické | použití] jsou |
| následuj ící: | ||||
| charakteristika | průhledné | neprůhledné | architektonické | |
| % LTa (2°obs) | 70 | - 80 | 10 - 20 | 20 - 70 |
| % UV | < | 40 | < 15 | < 30 |
| % IR | < | 25 | < 15 | < 30 |
| % TS | < | 45 | < 25 | < 40 |
Přehled obrázků na výkresech
Obr. 1 znázorňuje křivky závislosti propustnosti na vlnové délce pro různá provedení vynálezu při tloušťce skla 7,85 mm (0,309 in).
Obr. 2 představuje boční pohled na automobil s okny v provedení podle vynálezu.
Obr. 3 představuje pohled zpředu na obydlí s architektonickým oknem v provedení podle vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Vynález je blíže popsán v souvislosti s některými příklady a provedeními.
Příklady 1 až 11
Ze základního kmene, obsahujícího dále uvedené složky (vztaženo na 1000 dílů písku), bylo vícestupňovým procesem vyrobeno jedenáct (11) příkladů skla:
| složka (díly) | hmotnost |
| písek | 1000 |
| uhličitan sodný | 318 |
| dolomit | 244,22 |
| vápenec | 85, 52 |
| síran sodný | 14,25 |
| oxid železitý | 14,13 |
| uhlík | 0, 74 |
| dusičnan sodný | 2,25 |
Tento kmen byl běžným způsobem roztaven a přeměněn na střepy.
Střepy měly tmavě zelenou barvu a toto složení v hmotnostních procentech:
| SiO2 | (XRF, BD) | 72,35, 72,40 | |
| Na20 | 13,75 | ||
| CaO | 8,72 | ||
| MgO | 3, 81 | ||
| A12O3 | 0,16 | ||
| K2O | 0, 04 | ||
| so3 | 0, 02 | ||
| Tio2 | 0, 04 | ||
| F e2O3 | 0, 88 | ||
| FeO | 0, 23 | ||
| Tyto | základní skleněné střepy | (vzorky po 100 g) pak byly | |
| smíseny | s přídavnými barvicími | sloučeninami a tavicími | |
| přísadami | (v různém množství), uvedenými v následující tabulce. | ||
| Jako barvicí | sloučeniny byly použity oxid železitý (Fe2O3), | ||
| práškový | kovový selen (Se), práškový oxid kobaltu (Co304) , | ||
| práškový | oxid | chromitý (Cr2O3) a uhlík (koks) . Práškový Cr203 |
byl jemně mletý, aby byla minimalizována tvorba chromitových kamínků. Každý jednotlivý vzorek pak byl vložen do kovového platinového kelímku a taven v elektrické peci po dobu 4 1/2 h při 1540 °C (2800 °F) . Tavenina pak byla z pece jednou odebrána pro fritování. Fritování spočívalo v nalití taveniny do vody, rozdrcení na prášek, vysušení prášku a opětném roztavení. Fritování bylo použito k urychlení homogenizace.
Konečná tavenina byla pomocí grafitové formy odlévána na skleněné pecičky. Pecičky byly žíhány po dobu 1 h při 620 °C (1150 °F) a pak ponechány vychladnout na teplotu místnosti. Každý vzorek skla pak byl po obou stranách vybroušen a vyleštěn a byla provedena požadovaná spektrální měření. Pak byly vzorky podrobeny rentgenové fluorescenční analýze (XRF) s rozptylem vlnové délky pro stanovení jednotlivých přítomných oxidových složek. Bor byl měřen mokrou chemickou cestou pomocí ICP (spektroskopie indukčně vázaného plasmatu). % redukce FeO bylo stanoveno metodou popsanou ve výše citovaném patentu US 5,308.805 (s výjimkou, že místo uvedeného faktoru 110 byl zde použit faktor 113) . Zde použité procento propustnosti je při
1050 nm, nikoli při 1060 nm jako v patentu US 5, 308.805. Uváděné spektrální vlastnosti jsou pro tloušťku skla 4,09 nm (tj. 0,161 in).
co 'í
OJ
Ί.:
ΗΊ
K nΌ» 'N rd fO
I—I O Λ <0
Ό tO I—I Λ4 Ή >M a
Příklady 12 až 13
Následující příklady skel byly formulovány v průmyslovém měřítku s použitím běžné kontinuální pece typu „Siemens:
složky kmene (vztaženo na 1000 dílů písku)
| příklad 13 (díly) | složka | příklad 12 (díly) |
| 1000 | písek | 1000 |
| 324,17 | uhličitan sodný | 324,17 |
| 247,5 | dolomit | 247,5 |
| 83, 08 | vápenec | 83, 08 |
| 13,33 | borax | 13,33 |
| 8,5 | síran sodný | 8,5 |
| 26,46 | oxid železitý | 26,66 |
| 1,29 | chromit železa | 1, 408 |
| 0, 59 | oxid kobaltu | 0,57 |
| 0,45 | selen | 0, 425 |
| 1137 | střepy | 1137 |
Množství oxidu železitého a ostatních použitých barviv odráží úpravy vyžadované použitými střepy.
| Tyto | šarže | byly | roztaveny a n; | a běžné lince pro plavené |
| sklo (s cínovou | lázní | .) tvarovány na | skleněné tabule o tloušťce | |
| 4,09 mm ( | 0,161 | in) . | Analýzou (výše | uvedenými metodami) bylo |
| zjištěno | následující konečné | základní složení skla | ||
| v hmotnostních | procentech (množství barviv v hmotnostních | |||
| procentech | je uvedeno | výše v tabulce | 1) : | |
| složka | příklad 12 | příklad 13 | ||
| Si02 | 70, 64 | 70, 69 | ||
| Na20 | 13, 62 | 13, 69 | ||
| CaO | 8,72 | 8,74 | ||
| MgO | 3,74 | 3,76 | ||
| so3 | 0, 209 | 0,205 | ||
| K2O | 0, 054 | 0,051 | ||
| Al203 | 0, 225 | 0,220 |
TiO2 0, 022 0,023
Ve všech příkladech 1 až 13 nebylo obsaženo větší než stopové množství NíO (tj. méně než 0,0005 % hmotn.).
Příklad 14
S použitím v podstatě týchž množství složek kmene, jaká jsou uvedena výše, byl na standardní lince pro plavené sklo s cínovou lázní vytvořen další příklad skla. Výsledné sklo (s průměrnými hodnotami složení z analýzy na straně cínu a na straně vzduchu) mělo toto složení v hmotnostních procentech:
| složka | % hmotnostní | |
| SiO2 | 71,29 | |
| Na20 | 13,69 | |
| CaO | 8,752 | |
| MgO | 3,781 | |
| S03 | 0,206 | |
| K2O | 0,0505 | |
| A12O3 | 0,216 | |
| TiO2 | 0, 023 | |
| B203 | 0,27 (% podle ICP) | |
| Fe203 | 1,252 | |
| Se | 0,0030 | |
| Cr2O3 | 0,0228 | |
| Co304 | 0,0210 | |
| Kompozice obsahovala pouze | stopové množství NiO. Výsledné | |
| sklo mělo tloušťku | 4,09 mm (0,161 in) a tyto charakteristiky: | |
| LTa (%) | 17,44 | x 0,3102 |
| UV (%) | 8,95 | y 0,3332 |
| IR (%) | 12,35 | L* 48,78 |
| TS (%) | 15,50 | a* -2,96 |
| DW (nm) | 551,38 | b* 2,95 |
| Pe (%) | 4,60 |
Uváděné hodnoty „x a „y představují konvenční barevné koordináty CIE podle publikace CIE 15.2 (1986) a ASTM E 308-90 pro zdroj C. Spektrální hmotnostní procento FeO bylo 0,30 a % redukce bylo 24,0. Procento T (propustnosti) při 1050 nm bylo 7,55 (použito k výpočtu % redukce jako podle patentu US 5,308.805, kde je uvedeno jako „ferrous value).
Příklady 15 až 19
Následující příklady jsou uvedeny pro demonstraci druhého aspektu vynálezu, kdy bylo zjištěno, že B2O3 má překvapivý a synergický účinek na skla obsahující Fe2O3 a nikoli pouze specifická „neprůhledná skla podle prvního aspektu vynálezu, demonstrovaného v příkladech 1 až 14.
V těchto příkladech byly použity v zásadě stejné složky kmene jako v příkladech 1 až 11 pro formulování počátečních tmavě zelených skel, s tou výjimkou, že v těchto příkladech 15 až 19 byla přidávána kyselina boritá v různých množstvích pro stanovení účinku na absorpční vlastnosti. Stejně jako kyselina boritá byl přidáván uhlík (jak je uvedeno dále) v dílech na 100 dílů základních skleněných střepů. Nejprve byly vytvořeny střepy a smíseny s požadovaným množstvím kyseliny borité a uhlíku k získání dále uvedených výsledků1’. Sklo pak bylo znovu roztaveno a byla provedena analýza ke stanovení konečného složení a charakteristik.
11 V příkladu 15 nebyla přidávána kyselina boritá ani uhlík. V ostatních příkladech bylo přidáváno (v dílech):
| př. 16 | př. 17 | př. 18 | př. 19 | |
| kyselina boritá | 0,9 | 1,8 | 3, 6 | 5,4 |
| uhlík | 0, 06 | 0,12 | 2,0 | 0,36 |
Zkušební taveniny č. 16 až 19 byly redukovány uhlíkem pro snížení propustnosti v důsledku FeO pod hodnotu zkušební taveniny v podstatě neobsahující bor (tj. č. 15 obsahuje pouze malé množství boru v důsledku nečistot ve kmeni) pro eliminaci možného vlivu na propustnost v důsledku účinků oxidace. Kyselina boritá a uhlík byly přidávány úmyslně bez náhrady Fe2O3, takže v testovaných taveninách obsahujících bor bylo méně celkového Fe2O3, aby byla vyloučena možnost boritých zkušebních tavenin obsahujících více Fe203.
Důvodem udávání dvou množství Fe2O3 (celkové železo) je uvádění výsledků získaných analýzou XRF a výpočtem. Má se za to, že vypočtená množství jsou přesnější díky zdánlivé interferenci, ke které docházelo během analýzy XRF. Tato aberace však neovlivňuje platnost dosažených závěrů. První uváděné měření bylo prováděno při skutečné tloušťce vzorků (například 7,92 mm, tj. 0,312 in atd.). Další uváděná hodnota odráží úpravu první hodnoty na tloušťku 7,85 mm (0,309 in) a je považována za nejpřesnější výsledek. Pak byly z hlediska
| pohledu | jak architektonického, | tak automobilového | využití | ||||
| uvedené | hodnoty opět upraveny, aby simulovaly | tloušťku skla | |||||
| 5,56 mm | (0,219 in), | resp. | 4,09 mm | (0,161 | in). Získané výsledky | ||
| jsou uvedeny v následující | tabulce | • | |||||
| Tabulka | 2 | ||||||
| 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | |||
| chemické | Na20 | 13,743 | 13,654 | 13,561 | 13,410 | 13,227 | |
| složení | CaO | 8,718 | 8,716 | 8,717 | 8,725 | 8,711 | |
| MgO | 3, 813 | 3, 796 | 3,779 | 3, 743 | 3, 724 | ||
| A12O3 | 0,173 | 0,173 | 0,174 | 0,175 | 0,181 | ||
| so3 | 0,146 | 0,123 | 0,108 | 0,109 | 0, 068 | ||
| K2o | 0, 043 | 0, 043 | 0, 042 | 0, 041 | 0,041 | ||
| Tio2 | 0, 039 | 0, 039 | 0, 040 | 0, 039 | 0, 040 | ||
| (BD) | Sio2 | 72,411 | 72,056 | 71,680 | 70,862 | 70,104 | |
| (XRF) | Sio2 | 71,425 | 71,197 | 71,056 | 70,541 | 70,330 | |
| (XRF) | Fe2O3 | 0, 894 | 0, 900 | 0, 899 | 0, 896 | 0,904 | |
| (vypočt.) | Fe203 | 0,894 | 0, 888 | 0,882 | 0,872 | 0,860 |
| přibližné procento | B2O3 | 0, 02 | 0,5 | 1 | 2 | 3 |
| tloušťka (mm) | 7,92 | 8,58 | 7,54 | 7,95 | 7,72 | |
| zdroj A - 2° pozor. | 52,71 | 49, 42 | 52, 85 | 50, 95 | 50,34 | |
| UV solární | 20, 24 | 17, 63 | 19, 66 | 16, 90 | 15, 71 | |
| celkové solární | 24,59 | 22,40 | 24,72 | 23,56 | 23, 51 | |
| IR solární | 3, 62 | 2,50 | 3,58 | 3,20 | 3, 61 | |
| přepočtená tloušťka | (mm) | 7,85 | 7,85 | 7,85 | 7,85 | 7,85 |
| zdroj A - 2° pozor. | 52, 98 | 52,01 | 51,73 | 51,32 | 49,86 | |
| UV solární | 20,47 | 19, 68 | 18,76 | 17,18 | 15,37 | |
| celkové solární | 24,78 | 24,13 | 23, 93 | 23,81 | 23,18 | |
| IR solární | 3,72 | 3,29 | 3, 19 | 3, 32 | 3,44 | |
| přepočtená tloušťka | (mm) | 5, 56 | 5, 56 | 5,56 | 5, 56 | 5,56 |
| zdroj A - 2° pozor. | 61, 91 | 61, 09 | 60, 85 | 60,52 | 59,31 | |
| UV solární | 29,00 | 28,12 | 27,00 | 25,14 | 23, 10 | |
| celkové solární | 32, 25 | 31,44 | 31, 20 | 31,16 | 30,70 | |
| IR solární | 8,81 | 8,02 | 7,83 | 8,08 | 8,32 | |
| přepočtená tloušťka | (mm) | 4,09 | 4,09 | 4,09 | 4,09 | 4,09 |
| zdroj A - 2° pozor. | 68,57 | 67,88 | 67, 68 | 67,42 | 66, 43 | |
| UV solární | 36,95 | 36,09 | 34,78 | 32,80 | 30,72 | |
| celkové solární | 39, 68 | 38,75 | 38,48 | 38,51 | 38,19 | |
| IR solární | 15,86 | 14,75 | 14,48 | 14,84 | 15,19 | |
| Význam našeho | obj evu j e | zřejmý | z porovnání výsledků | v této | ||
| tabulce a křivek | na obr. | 1. Př | ídavkem | boru | v požadovaném |
množství podle vynálezu k sodno-vápenato-křemičitému sklu, které obsahuje nízké množství železa, vykazuje sklo více žádoucí kombinaci charakteristik propustnosti, zejména UV, celkové sluneční (TS) a IR propustnosti, při nižší úrovní celkového železa než by byla nutná bez přídavku boru.
Přestože tento jev není plně pochopen, zdá se, že zavedení boru do sodno-vápenato-křemičitého skla, které obsahuje železo, mění absorpci železitého a železnatého iontu. Přídavek boru do skla, které obsahuje železo, vede na první pohled ke snížené absorpci železnatých iontů, zatímco absorpce železitých iontů vzrůstá. Na první pohled se tedy jeví, že existuje redox vztah mezi snižováním absorpce železnatých iontů a zvyšováním absorpce železitých iontů, tj. dochází ke konverzi dvojmocného železa na trojmocné oxidací. Ve skutečnosti však nejde o redox efekt, protože bylo zjištěno, že po redukci skel, která obsahují bor, za účelem získání alespoň původního množství absorpce železnatých iontů ve skle bez boru dojde k celkovému zvýšení absorpce železitých iontů ve skle s borem, což odrážejí výsledky UV ve výše uvedené tabulce a na obr. 1. Jinými slovy, sodno-vápenato-křemičité sklo, které obsahuje železo, má větší schopnost absorpce celkového světla, je-li bor přítomen, než sklo bez boru. Redukčním činidlem použitým v tomto případě byl uhlík, avšak k dosažení téhož cíle je možno použít i jiných redukčních nebo méně oxidačních činidel.
Zdá se, že se jedná také o to, že jak se zvyšuje bor v sodno-vápenato-křemičitém skle, které obsahuje železo, a sklo je redukováno nebo méně oxidováno, může se propustnost pro světlo ve viditelné oblasti snižovat a může být nutné snížit celkové železo k zachování původní propustnosti světla ve viditelné oblasti, přestože výsledné sklo by mělo s menším množstvím celkového železa stejné nebo příznivější charakteristiky propustnosti UV, TS nebo IR. Jinými slovy, sklo s podobnou propustností ve viditelné oblasti je možno získat pomocí boru s použitím méně celkového železa než je to možné bez boru. Se zvýšením boru se také tradiční pík propustnosti, normálně spojený s propustností trojmocného železa, v 370 nm (vyplývající z absorpce železitých iontů při 380 nm) významně změní vlivem určitého typu absorpce navíc a vede k příznivější absorpci UV, jak je znázorněno na obr. 1.
Tento koncept může být použit u všech sodno-vápenatokřemičitých skel, která obsahují železo, tj. u zeleného, modrého, šedého, bronzového atd., a to jak u světlé, tak u tmavé verze.
Z výše uvedeného popisu jsou odborníkovi zřejmé různé další znaky, modifikace a zlepšení. Tyto znaky, modifikace a zlepšení se považují za součást vynálezu, jehož rozsah je dán následujícími patentovými nároky:
42oi -n
PATENTOVÉ” ~σ xa !
| C T3 1— 70 C5= M S | C5 1 | O |
| τα 1 | -C | |
| Z | > 1 | ZZZ |
| 0 O —1 < | σ 1 | i»’ ,-J |
NÁROKY”'
Claims (31)
- NÁROKY”'1. V podstatě bezniklové sodno-vápenato-křemičité sklo, vyznačující se tím, že v základním složení obsahuje ve vyjádření na bázi oxidů v hmotnostních procentech
Sio2 68-75 Na20 10-18 CaO 5-15 MgO 0-5 A12O3 0-5 K20 0-5 a barviva ve vyjádření na bázi oxidů v hmotnostních procentechFe2O3 (celkové železo!FeOC03O4SeCr2O3 asi 1,10 - 1,28 asi 0,22 - 0,33 asi 0,018 - 0,025 asi 0,0022 - 0,0040 asi 0,01 - 0,04 kde procento redukce celkového železa na FeO je asi 20 až 30 %, přičemž toto sklo, měřeno při nominální tloušťce 4 mm, má světelnou propustnost menší než asi 24 %, celkovou propustnost sluneční energie menší než asi 23 % a barvu definovanou koordinátami CIELABL* a* b*50 ± 10-5 ± 50 ± 10. - 2. Sklo podle nároku 1, vyznačující tím, že má barvu definovanou koordinátami CIELABL*49 + 2-4 ± 2 b*
- 3 ± 2.3. Sklo podle nároku 1, vyznačující se tím, že, měřeno při uvedené nominální tloušťce, má světelnou propustnost menší než 23 %.
- 4. Sklo podle nároku 3, vyznačující tím, že světelná propustnost je mezi asi 16 a 20 %.
- 5. Sklo podle nároku 1, vyznačující se tím, že, měřeno při uvedené nominální tloušťce, má celkovou propustnost sluneční energie menší než 19 %.
- 6. Sklo podle nároku 5, vyznačující se tím, že celková propustnost sluneční energie je mezi asi 13 a 17 %.
- 7. Sklo podle nároku 1, 3 nebo 5, vyznačující se tím, že, měřeno při uvedené nominální tloušťce, má propustnost ultrafialového záření menší než asi 15 %.
- 8. Sklo podle nároku 7, vyznačující se tím, že propustnost ultrafialového záření je menší než 13
- 9.tím, 12 %.Sklo podle nároku 7, vyznačující se že propustnost ultrafialového záření je mezi asi 8 a
- 10. Sklo podle nároku 1, 3 nebo 5, vyznačující se tím, že, měřeno při uvedené nominální tloušťce, má propustnost pro infračervenou energii menší než asi 20 %.
- 11. Sklo podle nároku 10, vyznačující se tím, že propustnost pro infračervenou energii je menší než
- 12. Sklo podle nároku 10, vyznačující se tím, že propustnost pro infračervenou energii je mezi asi 9 a 16 %.
- 13. Sklo podle nároku 1, 3 nebo 5, vyznačující se tím, že, měřeno při uvedené nominální tloušťce, má dominantní vlnovou délku mezi 490 a 565.
- 14. Sklo podle nároku 13, vyznačující se tím, že dominantní vlnová délka je mezi 520 a 565.
- 15. Sklo podle nároku 1, 3 nebo 5, vyznačující se tím, že, měřeno při uvedené nominální tloušťce, má excitační čistotu menší než asi 11 %.
- 16. Sklo podle nároku 15, vyznačuj ící tím, že excitační čistota je menší než 8 %.
- 17. Sklo podle nároku 15, vyznačuj ící tím, že excitační čistota je mezi asi 2,5 a 6,5
- 18. Sklo podle nároku 1, vyznačující se tím, že, měřeno při uvedené nominální tloušťce, má charakteristiky
o. Ό LTa (2° obs.) 16 - 20 Q. Ό TS méně než 17 0. Ό UV méně než 13 O, 'Q IR méně než 17 barva (CIELAB) L* = 47 - • 51 a* = -4 ± 2 b* = 3 ± 2. - 19. Sklo podle nároku 18, vyznačující se tím, že ve složení dále obsahuje B203 v množství až asi 5 %.
- 20. Sklo podle nároku 19, vyznačující se tím, že B2O3 je přítomen v množství menším než 1 %.
- 21. Sklo podle nároku 19, vyznačující se tím, že B2O3 je přítomen v množství menším než 0,5 %.
- 22. Sklo podle nároku 19, vyznačující se tím, že B203 je v množství mezi asi 0,26 až 0,27 % a celkové železo mezi asi 1,24 až 1,26 %.
- 23. Sodno-vápenato-křemičité sklo, vyznačuj ící se t 1 m , že v základním složení obsahuje ve vyjádření na bázi oxidů v hmotnostních procentech
SiO2 68-75 Na2O 10-18 CaO 5-15 MgO 0-5 a obsahuje jako barvivo železo (Fe2O3 jako celkové železo) v množství 0,5 až 1,3 % hmotn., přičemž toto sklo, měřeno při nominální tloušťce 4 mm, má charakteristikyA12O3 0-5 K2O 0-5 B2O3 0,05-5 LTa (2° obs.) 10-80 % UV méně než 40 % IR méně než 25 %TS méně než 45 - 24. Sklo podle nároku 23, vyznačující se tím, že se jedná o průhledné okno automobilu a hodnota %LTa je 70 až 80.
- 25. Sklo podle nároku 23, vyznačující se tím, že má charakteristikyLTa (2° obs.) 10-20 % UV méně než 15 % IR méně než 15 % TS méně než 25.
- 26. Sklo podle nároku 25, vyznačující se tím, že se jedná o neprůhledné okno automobilu.
- 27. Sklo podle nároku 23, vyznačující se tím, že železo je přítomno v množství asi 0,8 až 0,9 % hmotn. a B2O3 v množství asi 0,05 až 1,01 % hmotn.
- 28. Sklo podle nároku 27, vyznačující se tím, že B2O3 je přítomen v množství asi 0,1 až 0,5 %.
- 29. Sodno-vápenato-křemičité sklo, vyznačuj ící se t í m , že v základním složení obsahuje ve vyjádření na bázi oxidů v hmotnostních procentech
SiO2 68-75 Na20 10-18 CaO 5-15 MgO 0-5 Al203 0-5 K2O 0-5 B2O3 0,05-5 a obsahuje jako barvivo železo (Fe2O3 jako celkové železo) v množství U,5 až 1,3 % hmotn., přičemž toto sklo, měřeno při nominální tloušťce 6 mm, má charakteristikyLTa (2 ° obs.) 20-70 % UV méně než 30 % IR méně než 30 % TS méně než 30. - 30. Sklo podle nároku 29, vyznačující se tím, že se jedná o architektonické okno.
- 31. Sklo podle nároku 23 nebo 29, vyznačuj ící se tím, že uvedených charakteristik při nominální tloušťce je dosaženo bez dalších přísad pro úpravu UV nebo IR.
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| US08/632,536 US5932502A (en) | 1996-04-19 | 1996-04-19 | Low transmittance glass |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CZ120197A3 true CZ120197A3 (en) | 1997-12-17 |
Family
ID=24535904
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CZ971201A CZ120197A3 (en) | 1996-04-19 | 1997-04-18 | Glass with low ir and uvr transmission |
Country Status (18)
| Country | Link |
|---|---|
| US (1) | US5932502A (cs) |
| EP (1) | EP0802168B1 (cs) |
| JP (1) | JPH10120431A (cs) |
| KR (1) | KR970069925A (cs) |
| AR (1) | AR006710A1 (cs) |
| AT (1) | ATE213720T1 (cs) |
| AU (1) | AU722356B2 (cs) |
| BR (1) | BR9701876A (cs) |
| CA (1) | CA2202804C (cs) |
| CO (1) | CO4810329A1 (cs) |
| CZ (1) | CZ120197A3 (cs) |
| DE (1) | DE69710630T2 (cs) |
| ES (1) | ES2171236T3 (cs) |
| ID (1) | ID16827A (cs) |
| IL (1) | IL120694A (cs) |
| PE (1) | PE16798A1 (cs) |
| PL (1) | PL319548A1 (cs) |
| TW (1) | TW379205B (cs) |
Cited By (1)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| CZ301522B6 (cs) * | 1998-06-30 | 2010-03-31 | Agc Flat Glass Europe Sa | Zelene zabarvené sodno-vápenaté sklo |
Families Citing this family (40)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| FR2682101B1 (fr) * | 1991-10-03 | 1994-10-21 | Saint Gobain Vitrage Int | Composition de verre colore destine a la realisation de vitrages. |
| JP3264841B2 (ja) * | 1996-03-29 | 2002-03-11 | 旭硝子株式会社 | 濃グレー色ガラス |
| US6413893B1 (en) * | 1996-07-02 | 2002-07-02 | Ppg Industries Ohio, Inc. | Green privacy glass |
| DE69704136T2 (de) * | 1996-07-02 | 2001-08-02 | Ppg Industries Ohio, Inc. | Grünes Vertraulichkeitsglas |
| EP0936197B1 (en) * | 1996-07-02 | 2003-02-05 | PPG Industries Ohio, Inc. | Green privacy glass |
| JPH10340482A (ja) | 1997-06-09 | 1998-12-22 | Hitachi Ltd | 光情報記録媒体 |
| LU90084B1 (fr) * | 1997-06-25 | 1998-12-28 | Glaverbel | Verre vert fonc sodo-calcique |
| US6103650A (en) * | 1997-11-28 | 2000-08-15 | Ppg Industries Ohio, Inc. | Green privacy glass |
| US6713180B1 (en) * | 1999-09-01 | 2004-03-30 | Pilkington Plc | Improvements in or relating to tempered glazings and glass for use therein |
| US6497931B1 (en) | 2000-01-11 | 2002-12-24 | Guardian Industries Corp. | Vacuum IG unit with colored spacers |
| US7627531B2 (en) * | 2000-03-07 | 2009-12-01 | American Express Travel Related Services Company, Inc. | System for facilitating a transaction |
| US6672108B2 (en) | 2001-04-26 | 2004-01-06 | Guardian Industries Corp. | Method of making glass with reduced Se burnoff |
| US6632760B2 (en) | 2001-10-03 | 2003-10-14 | Visteon Global Technologies, Inc. | Chrome-free green privacy glass composition with improved ultra violet absorption |
| US6596660B1 (en) | 2001-10-26 | 2003-07-22 | Visteon Global Technologies, Inc. | Amber-free reduced blue glass composition |
| US6610622B1 (en) | 2002-01-28 | 2003-08-26 | Guardian Industries Corp. | Clear glass composition |
| US7037869B2 (en) | 2002-01-28 | 2006-05-02 | Guardian Industries Corp. | Clear glass composition |
| US6953759B2 (en) * | 2002-08-26 | 2005-10-11 | Guardian Industries Corp. | Glass composition with low visible and IR transmission |
| US7094716B2 (en) * | 2002-10-04 | 2006-08-22 | Automotive Components Holdings, Llc | Green glass composition |
| US6927186B2 (en) * | 2002-12-04 | 2005-08-09 | Guardian Industries Corp. | Glass composition including sulfides having low visible and IR transmission |
| KR20040050362A (ko) * | 2002-12-10 | 2004-06-16 | 한융기 | 건축물의 내,외장재용 기능성 물질의 제조방법 및 그방법으로 제조된 건축물의 내,외장재 |
| US7135425B2 (en) * | 2002-12-13 | 2006-11-14 | Guardian Industries Corp. | Grey glass composition |
| EP1644293B2 (en) | 2003-07-11 | 2022-04-13 | Pilkington Group Limited | Solar control glazing |
| US6995102B2 (en) * | 2003-07-16 | 2006-02-07 | Visteon Global Technologies, Inc. | Infrared absorbing blue glass composition |
| US7151065B2 (en) * | 2003-07-21 | 2006-12-19 | Guardian Industries Corp. | Grey glass composition |
| US7601660B2 (en) * | 2004-03-01 | 2009-10-13 | Guardian Industries Corp. | Clear glass composition |
| US20050202951A1 (en) * | 2004-03-15 | 2005-09-15 | Guardian Industries Corp. | Method of making float glass |
| US7648929B2 (en) | 2004-12-30 | 2010-01-19 | Owens Corning Intellectual Capital, Llc | Low boron glass composition for loose-fill fiberglass insulation |
| US7622410B2 (en) * | 2005-02-23 | 2009-11-24 | Guardian Industries Corp. | Grey glass composition |
| US7651559B2 (en) | 2005-11-04 | 2010-01-26 | Franklin Industrial Minerals | Mineral composition |
| US20070207912A1 (en) * | 2006-03-02 | 2007-09-06 | Guardian Industries Corp. | Method of making glass including use of boron oxide for reducing glass refining time |
| US7829162B2 (en) | 2006-08-29 | 2010-11-09 | international imagining materials, inc | Thermal transfer ribbon |
| US7833439B2 (en) * | 2007-07-24 | 2010-11-16 | Ferro Corporation | Ultra low-emissivity (ultra low E) silver coating |
| US20100255980A1 (en) | 2009-04-03 | 2010-10-07 | Guardian Industires Corp. | Low iron high transmission glass with boron oxide for improved optics, durability and refining, and corresponding method |
| GB0922064D0 (en) | 2009-12-17 | 2010-02-03 | Pilkington Group Ltd | Soda lime silica glass composition |
| FR2997391B1 (fr) | 2012-10-30 | 2014-11-21 | Eurokera | Plaque en verre pour dispositif de cuisson par induction |
| KR101809772B1 (ko) * | 2013-01-07 | 2017-12-15 | 주식회사 케이씨씨 | 짙은 녹회색 저투과 유리 조성물 |
| US9517721B2 (en) | 2014-08-22 | 2016-12-13 | Guardian Industries Corp. | Vehicle sunroof with switchable glazing and side-firing light emitting diodes |
| US10556821B2 (en) | 2017-04-26 | 2020-02-11 | Guardian Glass, LLC | Laminated window including different glass substrates with low-E coating adjacent vehicle or building interior and/or methods of making the same |
| BR112020013803B1 (pt) * | 2018-03-07 | 2022-03-29 | Guardian Glass, LLC | Método e sistema para detectar inclusões em vidro flotado com base na análise do(s) comprimento(s) de onda |
| JP7427448B2 (ja) * | 2018-08-23 | 2024-02-05 | 積水化学工業株式会社 | 合わせガラス用中間膜、合わせガラス、及びガラス構成体 |
Family Cites Families (49)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US25312A (en) * | 1859-09-06 | Improvement in the cutting apparatus of harvesters | ||
| US2444976A (en) * | 1942-04-28 | 1948-07-13 | Libbey Owens Ford Glass Co | Absorption glasses |
| US2699399A (en) * | 1952-02-18 | 1955-01-11 | Corning Glass Works | Green ophthalmic glass |
| US2688559A (en) * | 1953-04-27 | 1954-09-07 | Corning Glass Works | Eye-protective ophthalmic glass |
| USRE25312E (en) | 1957-02-25 | 1963-01-01 | Glass composition | |
| US2923636A (en) * | 1959-04-06 | 1960-02-02 | Owens Illinois Glass Co | Glass-making frit and method |
| US3296004A (en) * | 1963-08-12 | 1967-01-03 | Pittsburgh Plate Glass Co | Neutral brown heat absorbing glass composition |
| NL127148C (cs) * | 1963-12-23 | |||
| LU46426A1 (cs) * | 1964-06-29 | 1972-01-01 | ||
| BE759862A (fr) * | 1969-12-11 | 1971-06-04 | Asahi Glass Co Ltd | Nouveau verre gris neutre |
| US4104076A (en) * | 1970-03-17 | 1978-08-01 | Saint-Gobain Industries | Manufacture of novel grey and bronze glasses |
| FR2082647A5 (en) * | 1970-03-23 | 1971-12-10 | Saint Gobain | Heat absorbing bronze glasses - for architectural use coloured with iron, cobalt, nickel,and selenium |
| GB1331492A (en) * | 1970-06-18 | 1973-09-26 | Pilkington Brothers Ltd | Coloured glasses |
| DD112692A1 (cs) * | 1974-05-07 | 1975-04-20 | ||
| FR2331527A1 (fr) * | 1975-11-17 | 1977-06-10 | Saint Gobain | Vitrages colores |
| LU83164A1 (fr) * | 1980-03-04 | 1981-06-05 | Bfg Glassgroup | Verre colore et son procede de fabrication |
| ES2000241T3 (es) * | 1986-01-29 | 1995-04-01 | Pilkington Plc | Vidrio revestido. |
| GB8623214D0 (en) * | 1986-09-26 | 1986-10-29 | Pilkington Brothers Plc | Glass compositions |
| US4792536A (en) * | 1987-06-29 | 1988-12-20 | Ppg Industries, Inc. | Transparent infrared absorbing glass and method of making |
| US4873206A (en) * | 1988-07-05 | 1989-10-10 | Ppg Industries, Inc. | Dark, neutral, gray, nickel-free glass composition |
| US5023210A (en) * | 1989-11-03 | 1991-06-11 | Ppg Industries, Inc. | Neutral gray, low transmittance, nickel-free glass |
| US5077133A (en) * | 1990-06-21 | 1991-12-31 | Libbey-Owens-Ford Co. | Infrared and ultraviolet radiation absorbing green glass composition |
| FR2660921B1 (fr) * | 1990-04-13 | 1993-11-26 | Saint Gobain Vitrage Internal | Vitrage en verre teinte notamment pour toit de vehicules automobiles. |
| US5393593A (en) * | 1990-10-25 | 1995-02-28 | Ppg Industries, Inc. | Dark gray, infrared absorbing glass composition and coated glass for privacy glazing |
| CA2052142C (en) * | 1990-10-25 | 1996-04-30 | Anthony V. Longobardo | Dark gray, infrared absorbing glass composition and product |
| FR2672587B1 (fr) * | 1991-02-08 | 1997-12-12 | Nippon Sheet Glass Co Ltd | Verre a vitres notamment pour vehicules ayant une excellente capacite d'absorption des rayons ultraviolets et de la chaleur. |
| JP3084769B2 (ja) * | 1991-02-22 | 2000-09-04 | 日本板硝子株式会社 | 熱線及び紫外線吸収ガラス |
| FR2682101B1 (fr) * | 1991-10-03 | 1994-10-21 | Saint Gobain Vitrage Int | Composition de verre colore destine a la realisation de vitrages. |
| JPH0597469A (ja) * | 1991-10-11 | 1993-04-20 | Nippon Sheet Glass Co Ltd | 車両用ガラス |
| EP0565882B1 (en) * | 1992-03-19 | 1997-06-04 | Central Glass Company, Limited | Neutral gray-colored infrared and ultraviolet radiation absorbing glass |
| KR100206628B1 (ko) * | 1992-04-22 | 1999-07-01 | 마쯔무라 미노루 | 차량용 창유리 |
| US5278108A (en) * | 1992-07-02 | 1994-01-11 | Libbey-Owens-Ford Co. | Neutral gray glass composition |
| FR2699527B1 (fr) * | 1992-12-23 | 1995-02-03 | Saint Gobain Vitrage Int | Compositions de verre destinées à la fabrication de vitrage. |
| US5478783A (en) * | 1994-02-03 | 1995-12-26 | Libbey-Owens-Ford Co. | Glass compositions |
| US5308805A (en) * | 1993-05-05 | 1994-05-03 | Libbey-Owens-Ford Co. | Neutral, low transmittance glass |
| FR2710050B1 (fr) * | 1993-09-17 | 1995-11-10 | Saint Gobain Vitrage Int | Composition de verre destinée à la fabrication de vitrages. |
| US5346867A (en) * | 1993-12-17 | 1994-09-13 | Ford Motor Company | Neutral gray absorbing glass comprising manganese oxide for selenium retention during processing |
| US5411922A (en) * | 1993-12-27 | 1995-05-02 | Ford Motor Company | Neutral gray-green low transmittance heat absorbing glass |
| FR2731696B1 (fr) * | 1995-03-16 | 1997-04-25 | Saint Gobain Vitrage | Feuilles de verre destinees a la fabrication de vitrages |
| FR2721252B1 (fr) * | 1994-06-17 | 1996-08-09 | Saint Gobain Vitrage | Vitrage feuilleté à faible transmission énergétique pour véhicule de transport. |
| FR2721599B1 (fr) * | 1994-06-23 | 1996-08-09 | Saint Gobain Vitrage | Composition de verre destinée à la fabrication de vitrages. |
| EP0705800B1 (en) * | 1994-10-05 | 1998-06-03 | Asahi Glass Company Ltd. | Deep gray colored glass |
| DE69600538T2 (de) * | 1995-06-02 | 1999-01-28 | Nippon Sheet Glass Co., Ltd., Osaka | Ultraviolette und infrarote Strahlung absorbierendes Glas |
| JP3899531B2 (ja) * | 1995-06-16 | 2007-03-28 | 日本板硝子株式会社 | 紫外線赤外線吸収ガラス |
| LU88653A1 (fr) * | 1995-09-06 | 1996-10-04 | Glaverbel | Verre gris clair foncé sodo-calcique |
| IT1284767B1 (it) * | 1995-09-06 | 1998-05-21 | Glaverbel | Vetro calcio sodico grigio scuro intenso |
| JP3264841B2 (ja) * | 1996-03-29 | 2002-03-11 | 旭硝子株式会社 | 濃グレー色ガラス |
| JPH09328332A (ja) * | 1996-06-07 | 1997-12-22 | Nippon Sheet Glass Co Ltd | 赤外線吸収ガラス |
| DE69704136T2 (de) * | 1996-07-02 | 2001-08-02 | Ppg Industries Ohio, Inc. | Grünes Vertraulichkeitsglas |
-
1996
- 1996-04-19 US US08/632,536 patent/US5932502A/en not_active Expired - Lifetime
-
1997
- 1997-04-16 CA CA002202804A patent/CA2202804C/en not_active Expired - Fee Related
- 1997-04-17 AT AT97106404T patent/ATE213720T1/de not_active IP Right Cessation
- 1997-04-17 IL IL12069497A patent/IL120694A/xx not_active IP Right Cessation
- 1997-04-17 DE DE69710630T patent/DE69710630T2/de not_active Expired - Lifetime
- 1997-04-17 EP EP97106404A patent/EP0802168B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1997-04-17 ES ES97106404T patent/ES2171236T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1997-04-17 ID IDP971274A patent/ID16827A/id unknown
- 1997-04-18 PE PE1997000295A patent/PE16798A1/es not_active Application Discontinuation
- 1997-04-18 CZ CZ971201A patent/CZ120197A3/cs unknown
- 1997-04-18 JP JP9116309A patent/JPH10120431A/ja active Pending
- 1997-04-18 TW TW086105050A patent/TW379205B/zh active
- 1997-04-18 AR ARP970101586A patent/AR006710A1/es unknown
- 1997-04-18 PL PL97319548A patent/PL319548A1/xx unknown
- 1997-04-18 KR KR1019970014316A patent/KR970069925A/ko not_active Withdrawn
- 1997-04-18 CO CO97020689A patent/CO4810329A1/es unknown
- 1997-04-21 AU AU19004/97A patent/AU722356B2/en not_active Ceased
- 1997-04-22 BR BR9701876A patent/BR9701876A/pt not_active Application Discontinuation
Cited By (1)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| CZ301522B6 (cs) * | 1998-06-30 | 2010-03-31 | Agc Flat Glass Europe Sa | Zelene zabarvené sodno-vápenaté sklo |
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| CA2202804A1 (en) | 1997-10-19 |
| CA2202804C (en) | 2001-10-30 |
| ES2171236T3 (es) | 2002-09-01 |
| IL120694A (en) | 2000-11-21 |
| PL319548A1 (en) | 1997-10-27 |
| AU722356B2 (en) | 2000-07-27 |
| DE69710630T2 (de) | 2002-09-05 |
| US5932502A (en) | 1999-08-03 |
| CO4810329A1 (es) | 1999-06-30 |
| EP0802168A2 (en) | 1997-10-22 |
| AU1900497A (en) | 1997-10-23 |
| JPH10120431A (ja) | 1998-05-12 |
| EP0802168A3 (en) | 1998-07-22 |
| KR970069925A (ko) | 1997-11-07 |
| MX9702739A (es) | 1998-06-30 |
| ID16827A (id) | 1997-11-13 |
| PE16798A1 (es) | 1998-03-26 |
| TW379205B (en) | 2000-01-11 |
| BR9701876A (pt) | 1998-09-29 |
| IL120694A0 (en) | 1997-08-14 |
| ATE213720T1 (de) | 2002-03-15 |
| AR006710A1 (es) | 1999-09-08 |
| EP0802168B1 (en) | 2002-02-27 |
| DE69710630D1 (de) | 2002-04-04 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| CZ120197A3 (en) | Glass with low ir and uvr transmission | |
| US6235666B1 (en) | Grey glass composition and method of making same | |
| US6521558B2 (en) | Grey glass composition including erbium | |
| EP0821659B1 (en) | Colored glass compositions | |
| EP0453551B1 (en) | Infrared and ultraviolet radiation absorbing green glass composition | |
| US9878936B2 (en) | Ultraviolet absorbing glass article | |
| JP5123856B2 (ja) | Uv吸収性灰色ガラス組成物 | |
| US20020160901A1 (en) | Grey glass composition including erbium | |
| EP1055646B1 (en) | Colored glass comprising iron and molybdenum oxides as colorants | |
| JPH1067538A (ja) | ガラス組成物 | |
| JPH11512694A (ja) | 中間色で放射線透過率の低いガラス | |
| US7151065B2 (en) | Grey glass composition | |
| US7135425B2 (en) | Grey glass composition | |
| JP6826112B2 (ja) | 紫外線遮蔽ガラス板及び該ガラス板を用いた車両用ガラス窓 | |
| US20090181843A1 (en) | Glass Article and Method of Producing the Same | |
| EP3385234B1 (en) | Glass | |
| US7538054B2 (en) | Grey glass composition including erbium, neodymium and/or praseodymium | |
| US6672108B2 (en) | Method of making glass with reduced Se burnoff | |
| JPH05270855A (ja) | 中性灰色系色調の熱線吸収ガラス | |
| JPH1072236A (ja) | 濃色グレ−系ガラス | |
| JP3434140B2 (ja) | デンスグリ−ン色系ガラス | |
| JPH10218642A (ja) | 紫外線吸収ガラス | |
| JPH06227839A (ja) | 中性灰色系色調ガラス | |
| JP3431395B2 (ja) | 紫外線吸収グレ−色系ガラス | |
| JPH06234543A (ja) | ブロンズ色系色調ガラス |