CZ124899A3 - Katalyzátor, zvláště katalyzátor pro redukování NOx, a způsob redukování NOx - Google Patents

Katalyzátor, zvláště katalyzátor pro redukování NOx, a způsob redukování NOx Download PDF

Info

Publication number
CZ124899A3
CZ124899A3 CZ19991248A CZ124899A CZ124899A3 CZ 124899 A3 CZ124899 A3 CZ 124899A3 CZ 19991248 A CZ19991248 A CZ 19991248A CZ 124899 A CZ124899 A CZ 124899A CZ 124899 A3 CZ124899 A3 CZ 124899A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
cyclosporin
composition
volume
oral
group
Prior art date
Application number
CZ19991248A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ292052B6 (cs
Inventor
Christian Hamon
Lamer Olivier Le
Nadége Morio
Jacques Saint-Just
Original Assignee
Gaz De France
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gaz De France filed Critical Gaz De France
Publication of CZ124899A3 publication Critical patent/CZ124899A3/cs
Publication of CZ292052B6 publication Critical patent/CZ292052B6/cs

Links

Classifications

    • B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01—PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01D—SEPARATION
    • B01D53/00—Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
    • B01D53/34—Chemical or biological purification of waste gases
    • B01D53/74—General processes for purification of waste gases; Apparatus or devices specially adapted therefor
    • B01D53/86—Catalytic processes
    • B01D53/8621—Removing nitrogen compounds
    • B01D53/8625—Nitrogen oxides
    • B01D53/8628—Processes characterised by a specific catalyst
    • B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01—PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01J—CHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
    • B01J29/00—Catalysts comprising molecular sieves
    • B01J29/04—Catalysts comprising molecular sieves having base-exchange properties, e.g. crystalline zeolites
    • B01J29/06—Crystalline aluminosilicate zeolites; Isomorphous compounds thereof
    • B01J29/18—Crystalline aluminosilicate zeolites; Isomorphous compounds thereof of the mordenite type
    • B01J29/20—Crystalline aluminosilicate zeolites; Isomorphous compounds thereof of the mordenite type containing iron group metals, noble metals or copper
    • B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01—PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01J—CHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
    • B01J29/00—Catalysts comprising molecular sieves
    • B01J29/04—Catalysts comprising molecular sieves having base-exchange properties, e.g. crystalline zeolites
    • B01J29/06—Crystalline aluminosilicate zeolites; Isomorphous compounds thereof
    • B01J29/18—Crystalline aluminosilicate zeolites; Isomorphous compounds thereof of the mordenite type
    • B01J29/20—Crystalline aluminosilicate zeolites; Isomorphous compounds thereof of the mordenite type containing iron group metals, noble metals or copper
    • B01J29/22—Noble metals
    • B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01—PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01J—CHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
    • B01J29/00—Catalysts comprising molecular sieves
    • B01J29/04—Catalysts comprising molecular sieves having base-exchange properties, e.g. crystalline zeolites
    • B01J29/06—Crystalline aluminosilicate zeolites; Isomorphous compounds thereof
    • B01J29/18—Crystalline aluminosilicate zeolites; Isomorphous compounds thereof of the mordenite type
    • B01J29/20—Crystalline aluminosilicate zeolites; Isomorphous compounds thereof of the mordenite type containing iron group metals, noble metals or copper
    • B01J29/24—Iron group metals or copper

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Crystallography & Structural Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Exhaust Gas Treatment By Means Of Catalyst (AREA)
  • Exhaust Gas After Treatment (AREA)

Description

Orální cyklosporinový prostředek
Oblast techniky
Vynález se týká orálních cyk1ospori nových prostředků
Dosavadní stav techniky
Navzdory snahám o zabránění odhojování štěpu vlivem nepřizpůsobení mezi hostitelskou a donorovou tkání ve většině transplantačních procesů, kdy je donorový orgán dárce zaveden do hostitele, je imunosupresivní terapie rozhodující pro zachování životnosti dárcovského orgánu v hostiteli. V transplantačních procesech bylo použito mnoha imunoterapeutickych činidel, včetně azathiopri nu, methotrexatu, cyklofosfamidu, FK-5O6, rapamycinu a korti kosteroidů. Mezi činidla nacházející rostoucí uplatnění v imunosupresivní terapii patří cyklosporiny, vzhledem k přednostnímu účinku na reakce zprostředkované T-buňkam i.
Cyklosporiny jsou třídou cyklických polypeptidů, sestávajících z jedenácti aminokyselin, které jsou produkovány jako metabolit druhem houby Tylopocladium inflatum Gams. Zjistilo se, že cyklosporiny reversivně inhibují imunokompetentní lym7 focyty, zejména T-lymfocyty, v Go nebo Gi fázi buněčného cykJ lu. Bylo pozorováno, že cyklosporiny reversivně inhibují produkci a uvolňování lymfokinu. Ačkoli je známa řada cyklosporinů, je nejrozšířenější cyklosporin A.
Existují zprávy o tom, že použití cyklosporinu A prodlužuje přežívání transplantátů, včetně pokožky, srdce, ledvin, pankreasu, kostní dřeně, tenkého střeva a plic. Ukázalo se, že v allogenických transplantacích potlačuje cyklosporin A humolární imunitu a do značné míry imunitní reakce zprostředkované buňkami, včetně: odhojování štěpu, prodloužené hypersensitivi2 ty, experimentální alergické encefa lomye1 itis, Freundovy adjuvant arthritis a nemoci systému štěpu - hostitel. Ačkoli s cyklosporinem A byly zaznamenány úspěchy, musí se s podáváním činidla po transplantaci pokračovat, jelikož přednosti cyklosporinu jsou reversibilní a jakmile se podáváním cyklosporinu A přestane, dojde k odhojení tranplantatu.
Ačkoli byly vyvinuty prostředky cyklosporinu jak pro orální, tak pro intravenosní podání, dává se přednost orálnímu podávání, vzhledem ke snadnějšímu podávání a větší přijatelnosti pro pacienta. Kromě toho muže intravenosní podávaní cyklosporinu vést anafylaktickým reakcím, což je vedlejší účinek neznámý při orálním podávání. Orální cyklosporinové prostředky, které byly vyvinuty a jsou běžně na trhu, zahrnují jak měkké želatinové kapsle tak roztoky, jež se oba prodávají pod označením SandimmuneR a Neoral™.
Při používání orálních cyklosporinových prostředků v imunosupresivní terapii musí si byt jak uživatel, tak výrobce vědom mnoha rozporů. U orálních cyklosporinových prostředků může být biologická dostupnost cyklosporinu omezena vzhledem k nemísitelnosti cyklosporinu s vodou a vzhledem k jeho tendenci vysrážet se ve vodném prostředí. Kromě toho koncentrace cyklospor inupřítomného v orálních prostředcích muže byt omezena vzhledem k hydrofobní povaze cyklosporinu. Kromě toho absorpce cyklosporinu v zažívacím traktu může být různá od jedné formulační šarže ke druhé, což vyžaduje stálé sledování úrovně cyklosporinu v krvi v průběhu léčení. Konečně balení a stálost při skladování jsou u orálních prostředků sporné. Například u měkkých želatinóvých kapslí s cyklosporinem musí být použito vzduchotěsného balení, což je nákladné vzhledem k objemu a vysoké ceně. Kromě toho mohou být cyklosporinové prostředek nestálé při nižších teplotách, neboť může docházet ke krystalizaci cyklosporinu.
Této problematiky se týká četná literatura: Physician's Desk Reference str. 2071 až 2074 (1994) popisuje orální cyklosporinové prostředek prodávané pod obchodním názvem SanďimmuneR.
Orální cyklosporinové prostředek jsou také popsány v letáčku balení Neoral™ (Sandoz Pharmaceutical Corporation, East Hanover, New Jersey, 07936 (1995).
Cyklosporiny a jejich deriváty popisují americké patentové spisy číslo 4 220641, 4 639434, 4 289851, 4 384996 a
047396, přičemž jde o intravenosní prostředky k podávání cyklosporinu.
Orální cyklosporinové prostředek popisují americké patentové spisy číslo 4 388307, 4 970076 a 4 990337.
Příprava kapslí pro orální podávání farmaceutických prostředků je popsána v amerických patentových spisech číslo 4.822618, 4 576284, 5 120710 a 4 894235.
Žádoucími orálními prostředky cyklosporinu by byly prostředky, které by řešily alespoň některé z uvedených rozporů. Ideálně by měl orální prostředek podporovat biologickou dostupnost, měl by obsahovat vysokou koncentraci cyklosporinu a měl by být vhodný k přípravě tvrdých kapslí.
Podstata vynálezu
Cyklosporinový prostředek spočívá podle vynálezu v tom, že obsahuje cyklosporin, alespoň jedno alkanolové rozpouštědlo se 2 až 3 atomy uhlíku a alespoň jednoh neiontové polyoxyalkylenové povrchově aktivní činidlo, přičemž je povrchově aktivní činidlo voleno ze souboru zahrnujícího polyoxyethylenové alkoholy a monoestery mastných kyselin, ethoxylovaných polyolů se 4 až 6 atomy uhlíku.
Vynález se tedy týká cyklospori nových prostředků a jejich použití v imunosupresivní terapii. Ve prostředcích podle vyná lezu, je cyklosporin obsažen. v’ orálně ^přijatelném nosiči sestávajícím' z-alespoň’ jednohot . alkanolového rozpouštědla' se> 2. až 3 atomy uhlíku v kombinaci s alespoň jedním neiontovým povrchové aktivním činidlem. Prostředek podle vynálezu může dále obsahovat jedno nebo několik pomocných rozpouštědel,, přičemž v^ úvahu přicházejí· testery a . dioly.w mastných, kyselin.; Cyklosporinové prostředky podle vynálezu mohou být baleny v tvrdých kapslích. Začleněním polyóxyalkylenového povrchově aktivního činidla po Jzředění. stálé di sperse j veV > vodném, prostředí 'se získají amorfní (biologicky dostupné, cyklosporinové: částice (velikosti nanomili metrů1.- ot . l , ř .
(Vynález bií že doplňuj í .* následující obrázky , přičemž, na oseň xi;:.*jsOUi.·*uvedeny - jednotli-vé ^prostředky* ipodle , číselní z tabulky .vi příkladové částr.í = a ' * 7 n ► > ’'· ” .‘ť -O t ,iQA , » m * a·· I .· * < ' 1' ‘ 0‘ i · ’ ř Λ iř ii 4 í .
Přehled obrázků, ov · n > * . t ' 1: l·» Z λ! c ' i í« , • -p - >, ft .· i (' .i i- '·<.. / i ‘j । cslo “ p j r ?1 1 i I. · č
Na obr. Kjsou vyznačeny vrcholné vkoncentracét cyklosporinu (Cmax) dosažené'J v krysách f po podání několika· orálních prostředkům pod le. vynálezu-,př.ičemž, hodnota ICmax’i je znázorněná.-ja.koi'r'elativní'. hodnota porovnaná “ s, Cníax dosaženým v .případě»*; orálního prostředku Sandimmune”’.(SOh a» je vynesena^ naroseny:.
...I t , >·; j·· . i. λ >. í.i. .tou í»b„«·ί.ρν> ·*> i* r »♦#$·
NaLobr 3 2‘?je .vyznačena doba&.(.Tmax )* kdy (nastal vrchol Cnaxi.pro každý prostředek! z;sobr .r l ,i přičemž Tmax je znázorněna jako relativní hodnota porovnaná s Tmax orální prostředek Sandimmune” (SO) a Jje* vynesena, na ose; y. klcinvr u: * · ťir· řtf.,í ·/ ·.<*·.
Na, obr,-.^3' jeř relativní Γ plocha· pod' křivkou závislosti koncentrace’ vf krvif ja. časur (AUC)r prórkaždý- prostředek - z· obr?., 1',). při:čemž AUC fjeůznázorněría jako re lat i vní (hodnota porovnaná s.'AUC .pro orální, prostředek Sándimmúhe” (S0)( a· je- vyri.esena na ose y.
»1 t ' t, 4* i f· t tv-ďí' í ’..--l ř·' 1 v . 1 π λ rr - ·«·: <* i’ · Na obr‘.;i 4 -je vrcholná koncentrace (Cmax )Í dosažená ,ui lidí, kte4 lezu je cyklosporín obsažen v orálně přijatelném nosiči sestávajícím z alespoň jednoho alkanolového rozpouštědla se 2 až 3 atomy uhlíku v kombinaci s alespoň jedním neiontovým povrchově aktivním činidlem. Prostředek podle vynálezu může dále obsahovat jedno nebo několik pomocných rozpouštědel, přičemž v úvahu přicházejí estery a dioly mastných kyselin. Cyklosporinové prostředky podle vynálezu mohou být baleny v tvrdých kapslích. Začleněním polyoxyalkylenového povrchově aktivního činidla po zředění stálé disperse ve vodném prostředí se získají amorfní biologicky dostupné cyklosporinové částice velikosti nanomilimetrů.
Vynález blíže doplňují následující obrázky, přičemž na ose x jsou uvedeny jednotlivé prostředky podle čísel z tabulky v příkladové části.
Přehled obrázků
Na obr. 1 jsou vyznačeny vrcholné koncentrace cyklosporinu (Cmax) dosažené v krysách po podání několika orálních prostředků podle vynálezu, přičemž hodnota Cmax je znázorněna jako relativní hodnota porovnaná s Cmax dosaženým v případě orálního prostředku Sandimmune* (SO) a je vynesena na ose y.
Na obr. .2 je vyznačena doba (Tmax) kdy nastal vrchol Cmax pro každý prostředek z obr. 1, přičemž Tmax je znázorněna jako relativní hodnota porovnaná s Tmax orální prostředek Sandimmune* (SO) a je vynesena na ose y.
Na obr. 3 je relativní plocha pod křivkou závislosti koncentrace v krvi a času (AUC) pro každý prostředek z obr. 1, přičemž AUC je znázorněna jako relativní hodnota porovnaná s AUC pro orální prostředek Sandimmune* (SO) a je vynesena na ose y.
Na obr. 4 je vrcholná koncentrace (Cmax) dosažená u lidí, kte5 rým bylo podáno několik orálnímich prostředků podle vynálezu a roztok SandimmuneR (SO), (na obr. vyznačeno Sand) a je vynesena na ose y.
*' Na obr· 5 Je vyznačena doba (Tmax) ve které nastala Cmax pro každou formulaci z obr. 4. Hodnota AUC v ng.h/min je vynesena na ose y.
Na obr. 6 je plocha pod křivkou závislosti koncentrace v krvi .......a časa (AUC\ pro.ka2dý. Prostředek z obr.4_. _N.a . ose. y. je ..vynese-.
na hodnota Tm a x.h.
Vynález se týká cyklosporinových prostředků, jež podporují biologickou dostupnost a mohou být ve tvaru kapslí, zejména tvrdých kapslí. V prostředcích podle vynálezu je cyklosporin obsazen v orálně přijatelném nosiči, sestávajícím z alespoň jednoho alkanolového rozpouštědla se 2 až 3 atomy uhlíku, v kombinaci s alespoň jedním neiontovým povrchově aktivním činidlem. Prostředek podle vynálezu může dále obsahovat jedno nebo několik přídavných rozpouštědel, přičemž v úvahu přicházejí estery a dioly mastných kyselin. Každá ze složek prostředků podle vynálezu je farmaceuticky přijatelná. Kromě toho, k zajištěni vysoké biologické dostupnosti zajišťují prostředky podle vynálezu reprodukovatelnou absorpci cyklosporinu mezi jednotlivými šaržemi. Prostředek podle vynalezu nachází použití v imunosupresivní terapii.
V oboru je známa řada cyklosporinů, které vykazují imunosupresivní aktivitu a mohou se uvolňovat v orálních prostředcích podle vynálezu. Cyklosporiny, které mohou být podávány podle vynálezu, zahrnují cyklosporin A, cyklosporin B, cyklosporin C, cyklosporin D a cyklosporin G a jejich syntetické analogy (Merck index 2759, 1989). Orální prostředky podle vynálezu se obzvlášť hodí k uvolňování cyklosporinu A. Při uvolňování cyklosporinu A z prostředku podle vynálezu, je obsa6 ženo ve vztahu k objemu nosičové složky prostředku 50 až 150 mg/ml a obvykle 100 až 150 mg/ml.
Nosičova složka prostředku zahrnuje alkanolové rozpouštědlo, přičemž alkanolové rozpouštědlo sestává z alespoň jednoho alkanolu a obvykle z méně něž tří různých alkanolů, obvykleji ne více než ze dvou různých alkanolů, přičemž alkanoly mají 2 až 3 atomy uhlíku a 1 až 2 hydroxylové skupiny tak, že na 1,5 atomů uhlíku nepřipadá více než jedna hydroxylová skupina. Vhodnýrai. a_lkan°ly JS°u. ethano1a propylenglykol. Celkové množství alkanolového rozpouštědla v prostředcích je objemově přibližné. 1 Ž, obvykle alespoň 3 X a může být až 95 %, avšak zpravidla bývá 5 až 75 %, obvykle 5 až 60 % a obvykleji 10 až 60 %. Pokud je v prostředku obsažen ethanol jakožto alkanolové rozpouštědlo, může jeho množství bý objemově přibližně 5 až 20 X, obvykle přibližně 5 až 15 %, zatímco je-li obsažen propyleng.lykol jako alkanolové rozpouštědlo, může množství propylenglykolu být přibližně objemově 5 až 90 %, obvykle přibližně 5 až 85 % a obvykleji přibližně 10 až 50 % vztaženo na prostředek jeko celek.
V orálně přijatelném nosiči je také obsaženo alespoň jedno neiontové povrchově aktivní činidlo, obvykle maximálně dvě polyoxyalkylenová neiontová povrchově aktivní činidla. Vyvážený hydrofilní-lipofilní poměr (HLB) polyoxyalkylenových neiontových povrchově aktivních činidel je přibližně 5 až 20, obvykle přibližně 8 až 16. S výhodou jsou polyoxyalkylenová neiontová povrchově aktivní činidla použitá v prostředcích podle vynálezu polyoxyethylenovými sloučeninami. Mezi polyoxyethylenové sloučeniny, přicházející v úvahu, patří ethoxylované alkoholy, například polyoxyethylenové alkoholy nebo ethoxylované mastné alkoholy, kde podíly alkoholu mají obecně 10 až 18 obvykle 10 az 14 atomů uhlíku, stejně jako jejich etherové a esterové substituenty a polyoxyethylenové deriváty parciálních esterů mastných kyselin, obvykle monoeterů, polyolů se 4 až 6 atomy uhlíku, obvykle se 6 atomy uhlíku, kde polyoly mohou být polyolanhydridy, například sorbitan. Podíl mastných kyselin povrchově aktivního činidla má typicky 10 až 18 atomů uhlíku. Počet ethylenoxidových skupin činí obvykle 2 až 25. Výhodnými pvrchově aktivními činidly je polyoxyethylen (4) lauryl ether (BRU 30R) a polyoxyethylen (20) monosorbitan monooleát (TWEEN 80R). Celkové množství neiontových povrchově aktivních činidel v prostředcích podle vynálezu je objemově 5 až 65 %, obvykle 5 až 60 X, vztaženo na objemu prostředku· jako celku. Pokud je v prostředku obsažen^TWEEN 80R, bývá jeho obsah 5 až . 60% .., obvykleji 10 až 50 %, vztaženo na objemu prostředku jako celku. Pokud je v prostředku obsažen BRIJ 30R, bývá jeho obsah 10 až 45 %, obvykleji 15 až 40 %, vztaženo na objemu prostředku jako celku.
Prostředky podle vynálezu mohou dále obsahovat jedno nebo několik přídavných rozpouštědel, obvykle maximálně 3 různá přídavná rozpouštědla obvykleji maximálně dvě přídavná rozpouštědla, přičemž vhodnými přídavnými rozpouštědly jsou estery a dioly mastných kyselin, kde přídavné rozpouštědlo může tvořit 100% ester mastné kyseliny, 100% diol nebo kombinace obou. Celkové množství přídavných rozpouštědel v prostředku může být objemově 20 až 80 %, obvykle 25 až 75 Z. Pokud jsou obsažena oinicná rozpouštědla v prostředku, může být poměr pomocného rozpouštědla k rozpouštědlu 1:1 až 15:1, obvykle však bývá 1:1 až 13:1.
Estery mastných kyselin, které mohou být přídavnými rozpouštědly v prostředcích podle vynálezu, jsou.estery mastných kyselin, kde uhlovodíkový řetězec mastné kyseliny má 12 až 18 atomů uhlíku, obvykle 14 až 18 atomů uhlíku, přičemž esterem mastné kyseliny je monoester nižšího alkanolu. Vhodné estery mastných kyselin mají obvykle sudě číslovaný řetězec mastné kyseliny, kde uhlovodíkový řetězec může být nasycený nebo nenasycený, obvykle nemající více než dvě nenasycená místa.
Mastné kyseliny, přicházející v úvahu, jsou obvykle rostlinného nebo savčího původu a zahrnují například palmitát, stearát, palmitooleát, linoleát, linolenát a obzvláště myristát a oleát. Alkohol monoesterů mastných kyselin je nižší alkanol se 2 až 4 atomy uhlíku, obvykle se 2 až 3 atomy uhlíku, rozvětvený nebo nerozvětvený. Obzvlášť výhodnými estery mastných kyselin jsou isopropyImyri stát a ethyloíeát. Pokud je isopropylmyristát obsažen, je jeho množství objemově 55 až 75 % a je-li obsažen ethyloíeát, je jeho množství objemově 35 až 75 %, vztaženo na prostředek, jako celek.. .Obvykle je. ester., mastných .kysel in. „obsažen v množství objemově až osminásobném se zřetelem na povrchově aktivní činidlo v prostředku, obvykle nepřesahuje objemově pětinásobek, množství povrchově aktivního činidla v prostředku .
V prostředcích podle vynálezu mohou být též obsaženy dioly a pak mohou být obsaženy dodatečně k přídavnému rozpouštědlu, tvořenému esterem mastné kyseliny, nebo místo něho. Dioly, připadající v úvahu jako přídavná rozpouštědla, jsou zpravidla tekutiny při fyziologických teplotách a zahrnují dioly s 8 až 28 atomy uhlíku, obvykle se 16 až 20 atomy uhlíku, kde diolem může být polyoxyalkylendiol, kde alkylen má 2 až 3 atomy uhlíku. Vhodné dioly, používané jako přídavná rozpouštědla, mohou mít 200 až 800 daltonů, obvykle 200 až 650 daltonů. Obzvláštní význam mají polyethy lenglykoly, zejména polyetylenglykol. 200 (PEG200), polyethyleglykol 400 (PEGeoo), polyethyleglykol 600 (PEGůoo), přičemž výhodný je polyethyleglykol 400 (PEGuoo). Pokud jsou v prostředcích obsažena přídavná rozpouštědla, je jejich objemové množství 5 až 60 obvykle 5 až 55 vztaženo na prostředek jako celek.
K vytváření nanočástic, žádoucích v prostředku, je celkový obsah nižšího alkanolu hmotnostně 25 až 60 %, obvykleji hmotnostně 30 až 50 %. Celkové množství alkylenoxysloučenin je přibližně hmotnostně 20 až 50 %, obvykleji hmotnostně přibliž9 ně 25 až 40 %. Je-li použito kombince po lyoxyalkylenových sloučenin, připadá na estery mastných kyselin přibližně 25 až 100 % polyoxyalkylenových sloučenin.
V prostředcích podle vynálezu mohou přídavná rozpouštědla sama o sobě dodávat prostředkům žádoucí fyzikální vlastnosti, jako je viskosita, stálost a podobně. Případně mohou prostředky obsahovat dodatečná Činidla, která dodávají prostředkům žádoucí fyzikální vlastnosti, jako jsou zahuŠtovadla, suspendační činidla, činidla podporující tuhnutí a podobně, kde taková činidla zahrnují akacii, karbomethyleelulozu, hydroxypropyIcelulózu, lecitin, methyleelulózu, polyethylenové glykoly s vysokou molekulovou hmotností, například polyethylenglykoly s molekulovou hmotností dosahující 1000 až 6000, obvykle 1000 až 5000 daltonů, povidon, alginát sodný, tragakant a podobá činidla. V prostředcích podle vynálezu může být také řada minoritních složek, které mají různé funkce, jako inhibitory enzymů , ochranné látky, antioxidanty, protimikrobiální činidla, stabilizátory a podobně. Celkové množství těchto zahušťovadel a jiných aditivů, pokud jsou v prostředcích přítomny, nepřesahuje normálně hmotnostně 5 %, obvykle 2 %, obvykleji 1 % prostředku. V prostředcích podle vynálezu mohou být take excipienty známé v oboru.
Prostředky podle vynálezu jsou stálé v širokém oboru tepj lot, což znamená, že není dotčena fyzikální integrita prostředku, například nenastává krystalizace cyklosporinove učinné látky. Do teplotního rozmezí, ve kterém jsou prostředky podle vynálezu stálé, jsou zahrnuty i nízké teploty, jako jsou teploty používané k uskladnění v chladu, kde takové nízké teploty jsou v rozsahu přibližně 0 až 15 'C, typičtěji 2 až 8 C.
Prostředky podle vynálezu se hodí k podávání ve formě kapslí například tvrdých nebo měkých kapslí. Způsoby výroby tvrdých kapslí, obsahujících tekuté prostředky, jsou popsány v americkém patentovém spise číslo 4 822618 a 4 576284. Obecně ' sestávají tvrdé kapsle,' použitelné v případě prostředků podle 1 ’vynálezu, ze dvou dílů: -misky-a-v víčka'.'Miska a v íčko a k- sobe přiléhají, .. takže· vy tváře j í uzavřenou»dutinu těsně?uzavřenou
I 'Víčkem'., Miskara víčko mohou být zhotoveny z hydr of i 1 n í ho * pol y |j > meru,i’ jako 'je iškrobi nebo želatina.< Přiá výrobě.» tvrdých kapslí t se tekutý prostředek vlije do' misky a pak se kapsle*uzavře^nasazením víčka1 na misku. Utěsnění mezi1 oběma díly. může* být» zá| jištěno, čímž je zabráněno pronikání uzavřeného prostředku z kapsle, pomocí' těsnícího<prostředku !I popsaného.vlpatentovém spise, číslo · EP 11 167'44 . Aby, se zabránilo narušení rv žaludku , mohou býti kapsle·,,» obsahu jící .prostředek ,ř podle, vynálezů povle1 ceny’.c enter ickým -povlakem, který'* zabraňuje ' narušení kapsle í v kyselém* prostředí žaludku.1-V oboru *je( známa?řada-enterických i povlaků.' Například' je popisuje americký' patentový spis číslo
5i 206219 . ,··* . - . h '· 4;v. '· kov.ir *·-- - J
I » U í ·« 3 b ' <·-< ‘ ' - i. ^'· ) 4 -I Prostředky., podlé; vynálezu , : obzvláště^ prostředky vytvářeJ ’jící nanočást ice!,t sei mohou*, připravovat! napřed rozpuštěním cyk losporinu, V nižšímialkanolu-, kde může<být1také 1 začleněno male množství- poly oxyal ky 1 enové sloučeniny', obecně méně než přibližně hmotnostně^50 %.£inidlakpoužitéhó k' rozpuštění cyklósporinu. Může sei poirž ít. zvýšené teploty/ například přibližně 60 až’.9O ‘C .dPo rozpuštění ‘cyklosporinu se1 můžef přidat' hlavní ’ podíl polyalkylenoxysloučeniny** a prostředek se' upraví' na žádané j poměry přidáními pří slušných/složek:.1 Obecně se t rnů že« cyklosporin rozpustit v:, nižším alkanolú‘d případně obsahujícím část^polýal-: í kylenoxyšlouceniny);pri hmotnostním poměru 1:1,5-- 5, obvykle
I ji>rl:2-4. u ’· -d-uRíln x . af • - μ.’ Λ . λ a,, ’i., t ,'ir. n ; .· ůdr·. é-k, .
’ Prostředky podle vynálezu nacházejí použití v imunosupre। sivní’: terapii kťérát jě indikována v*· řaděsonemočnění ; včetně i id iopatickéhopnefrbtickéhonsyndromu;1 diabetes'závislé na linšu^ linuftypuj IjCBehceto va<syndromu; l > Crohnóvě-nemoči', 'áplastičké j anemii5,. si lňého< astma záv i slém- na1' kor t ikošteroidu , úpsorias i s ?
rheumatoidní/arthritis' a jiných nemocí, kde může imunitní sys orgán zůstane živým v hostiteli po delší dobu, než by tomu bylo v případě bez použití imunosupresivní terapie ve spojení s transplantací. Prodloužení živostnosti tedy znamená zachování životnosti po nekonečně dlouhou dobu. Dárcovský orgán je považován za životný, pokud zachovává funkčnost v hostitelově prostředí.
Pro pohodlí uživatele mohou být poskytnuty soupravy s příslušným množstvím cyklosporinu, jedna nebo několik dávkových úrovní a přídavná rozpouštědla, jmenovitě u nižších alkanolů a polyalkylenoxy sloučenin, například alespoň jeden ethanol nebo propylenglykol a alespoň jeden polysorbát 80 a PEG400.
Vynález objasňují, nijak však neomezují, následující příklady praktického provedení.
Příklady provedení vynálezu
Připraví se několik prostředků podle vynálezu. Biologická dostupnost cyklosporinu v připravených prostředcích se pak sleduje u krys a u lidí.
I. Orální cyklosporinové prostředky
Připraví se orální prostředky s cyklosporinem A. V každém případě se přidá 100 mg CsA, indikované množství povrchově aktivního činidla a indikované množství ethanolu nebo propylengglykolu do baňky o objemu 1,0 ml a objemu 1,0 ml se dosáhne přidáním vhodného objemu esteru .a/nebo diolu mastné kyseliny.
Složení jednotlivých farmaceutických prostředků je v následující tabulce. Jednotlivé zkratky mají tento význam: PG = propylenglykol, EtOH = ethanol, Brij 30 = polyoxyethylen(4)laurylether, Tween 80 = polyoxyethylen(20)monosorbitanmonooleát, 10 =isopropylmyristát, E0 = ethyloleát. Ve sloupci I je uvedeno číslo prostředku, ve sloupci II jeho složení.
40 PG 300 mg (290 ml) Brij 30 300 mg (0,316 ml) EO q.s. to 1,0 ml <(0.^94 ml)(343 mg)
41 EtOH 0,05 ml (5%) Brij 30 150 mg (0,158 ml) Tween 80 100 mg (0.093 ml) EO q.s. to 1)0. ml ((0.649 ml) (565 mg)
42 PG 0.05 ml (5%) Brij 30 loOmg (0,158 ml) Tween 80 100 mg (0.093 ml) EO q.s. to 1)0. ml ((0,649 ml) (565 mg)
43 EtOH 0.10 ml (10%) Tween 80 400 mg (0,371ml) PG q.s. to 1,0 ml (0,529 ml)
44 EtOH 0,,10 ml (10%) Tween 80 400 mg (0,371ml) PEG4M q.s. to 100 ml ((0,529 ml)(601 mg)
45 EtOH 0.10 ml Tween 80 300 mg (0,278 ml) PG approx.250mg (0,243 ml) PEGW approx.250mg (0,220 ml)
46 EtOH 0)10 ml (10%) Tween 80 100 mg (0,093 ml) PG q.s. to 1,0 ml (0,807 ml)
48 EtOH 0.10 ml Tween 80 2(!)0 mg (0,186 ml) PG approx.250mg (0,243 ml) PEG100 approx.250mg (0.,220 ml)
49 EtOH 0,10 ml (10%) Tween 80 600 mg (0,558 ml) PG q.s. to 1 ml (0,342 ml)
50 EtOH 0)10 ml (10%) Tween 80 300 mg (0,278 ml) PG q.s. to 1)0 ml (0./522 ml)
51 EtOI-I 0,10 ml (10%) Tween 80 200 mg (0,186 ml) PG q.s. to 1,0 ml (0,714 ml)
52 EtOH 0,05 ml (5%) Tween 80 400 mg (0.371ml) PG q.s. to 1,0 ml (0,579 ml)
4
-----—
19 ElOH 0,1 ml (10%) Tween 80 300 mg ¢0.278 ml) IM q.s. to 1 -0 ml_________·_______¢(0.,622 ml) ¢531 mg)______
20 EtOH 0-05 ml (5%) Bni 30 350 mg (0,368 ml) IM q.s. to 1,0 ml ______¢(0,582 ml)(496 mg)______
21 PG 0.05 ml (5%) Brij 30 350 mg (0,368 ml) IM q.s. to 1,0 ml ______¢(0,582 ml)(496 mg)______
22 EtOH ml (,0%) Tween80 300 mg (0278 ml) EO q.s. to 1,0 ml ¢(0,622 ml)(541 mg) ,
23 EtOH 0,05 ml (5%) Brii 30 350 mg (0,368 ml) EO q.s. to 1,0 ml ((0,582 ml) (5O6mg)
24 PG 0,05 ml (5%) Brii 30 350 mg (0,368 ml) EQ q.s. to 1,0 ml_____________ ¢(0,582 ml) (506mg)______
33 EtOH Οι'ml (10%) Brii 30 150 mg ¢0.,158 ml) IM q.s. to 1,0 ml ¢(0,742 ml)(633 mg)
34 PiOH 0,1 ml (10%) Brii 30 150 mg (° J 58 ml) eS q.s. to 1,0 ml ¢(3,742 ml)(646 mg)
35 EtOH Ο·' ml (10%) Tween 80 5Ó0 mg (0 463 ml) io q.s. 101.0 ml ((0,437 ml)(453 m;j
36 EtOH 0 1 ml (10%) Tween SO 300 mg (0(27Sml) pp 100 mg (0,097 ml) EQ q.s. to 1,0 ml__((0 ,525 ml)(465 mg)_______
37 PtOH 0..1 ml (10%) Tween 80 30θ mg (0/78 ml) PEG 400 100 mg (0.088 ml) EQ q.s. to 1,0 ml _______________((0,534 ml)(464 mg)
38 EtOH 0,1 ml (10%) Brij 30 3Ó0 mg (0,316 ml) PG 100 mg (0,097 ml) EQ q.s. to 1,0 ml___________ ((0.,487 ml)(424 mg)
39 Eton 0,1ml (10%) Brij 30 300 mg (0-,316 ml) PG 200 mg (0.193 ml) EQ q.s. to 1,0ml ((0,39lml)(34Omg)
Π. Studie biologické dostupnosti prostředků 19 až 24 a 33 az 42 in vivo
Biologická dostupnost prostředků 19 až 24 a 33 az 42 byla studována takto: Jako měřítko biologické dostupnosti byly stanoveny následující parametry: (a) vrchol koncentrace cyklosporinu (C.ax) v krvi, (b) doba (T..x) k dosažení C..«. a plocha pod křivkou (AUCJ závislosti koncentrace v krvi a času. Vedle prostředků 19 až 24 a 44 až 42 byla pro porovnání sledována bilogická dostupnost cyklosporinu v orálním roztoku (SO Sandimmune za obdobných podmínek. U každého z uvedených prostredů byly krmeny krysy Sprague Dawley s přirozeným CsA o hmotnosti 250 až 350 g peletizovanou standardní potravou (Agvay 3000, Granville Mill, Greensboro, NC) a vodou podle libosti. Den před pokusem se zavedou krysám po mírné etherové anestesi kanyly ze silikonového kaučuku do pravé jugulární a pravé temorální žíly. Po noci se podá CsA.
Po podání se z jugulárních cév odebere 200 μΐ krve do 0,5 ml polypropylenových zkumavek mikrofuge obsahujících 0,3 mg lyof i 1 izované sodné soli ethylendiamintetraoctové kyseliny (EDTA) a míchají se bezprostředně 10 sekund. Doby odběru zví řat s orálními prostředky jsou 0, 0,5, li 2, 4, 8, 12, 24, 36, 48 a 72 hodin po podání.
CsA včetně několika jeho metabolitŮ se stanoví v úplné krvi imunotestem fluorescenční polarizací (FPI)(TDx, Abbot Lab.). Kvantitativně se přenese vzorek 150 μΐ. úplné krve do 1,5 ml mikrofugové zkumavky. Buňky se lysují a rozpustí se μΐ rozpouštědla obsahujícího povrchově aktivní činidlo. Pak se vysrážejí proteiny 300 μΐ acetonitrilu. Po odstředění se supernatant podrobí testu FPI v analyzátoru TDx postupem doporučeným Abbott Diagnostics. Jelikož test TDx byl původně vyvinut pro lidskou krev, byly některé postupy následovně upraveny. Připraví se řada standardních roztoků koncentrace CsA přidává ním známého množství CsA do krysí krve a zpracují se EDTA. Pokud se očekává, že koncentrace CsA ve vzorku bude větší než 1»0 Rg/ml, zředí se vzorek krve 10-násobně v O,1M fosfátovém pufru při hodnotě pH 7,0. Pro zředěné vzorky se vytvoří jiná kalibrační křivka za pomoci standardních roztoků obsahujících známá množství CsA, tvořených 10 % krysí krve a 90 % fosfátového pufru.
Pro neoddělené analysy se získají popisné farmakokinetické parametry,. U každé krysy se stanoví vrcholná koncentrace (Cmax) a doba (Tmax), kdy vrcholná koncentrace nastala zkoumáním hrubé křivky koncentrace/čas. Plocha pod křivkou (AUC) závislosti koncentrace v krvi a času od okamžiku 0 až po poslední údaj (AUCo-t) se vypočte lineárním obdélníkovým způsobem. Zbylá plocha pod koncem (AUCt- nekonečno) závislosti koncentrace v krvi a času se stanoví jako poměr poslední pozorované koncentrace (C*) ke konstantě prvního řádu, spojené s konečnou eliminační fázi ( lambdaz) profilu koncentrace-čas. Míra kontaktní lambdaz se stanoví log-lineární regresí údajů koncentrace-Čas ve zdánlivém zakončení log-lineárné fáze profilu koncentrace čas (například konečných 3 až 5 posledních údajových bodů v závislosti na analysovaném profilu). Celková plocha AUC (AUCt-nekonecno) se vezme jako součet AUCo-t a AUCt-nekonecno.
Výsledky pro každý prostředek se porovnají s výsledkem získaným pro S0, což je znázorněno na obr. 1 až 3. Výsledky dokazují, že u většiny prostředků se dosahuje větší biologické dostupnosti u prostředků podle vynálezu ve srovnání s orálním prostředkem (S0) SandimmuneR, jak to vyplývá z větších hodnot AUC prostředků podle vynálezu.
III. Lidská biologická dostupnost prostředků 35, 43 až 46 a 48 až 52 in vivo.
Jako zkušební subjekty bylo vybráno 48 zdravých mužů ve věku 19 až 55 let s odchylkou od. ideální hmotnosti nepřesahující 20 %. Provede se jednodávková nahodilá dvojnásobně slepá trojcestná křížová studie. Rozdělí se 48 mužů nahodile po 8 na sest skupin. Každá skupina dostane jedinou 300 mg dávku cyklosporinu z uvedených prostředků nebo orálního roztoku (S0) SandimmunuR při třech rozdílných příležitostech, kdy každá příležitost je oddělena 7-denní vymývací periodou.
Muži se vyzvou, aby nepřijímali potravu 10 hodin před a 4 hodiny po podaní dávky, Během studie je voda· k disposici podle libosti s výjimkou 1 hodiny před dávkou a 2 hodiny po dávce. Před dávkou se odebere 15 ml vzorek krve. K podání se zkombinují 3 ml podíly prostředku (300 mg) s 200 ml čokoládového mléka a orálně se spolknou. V časech t= 0, 0,5, 1, 1,5, 3, 4, 6, 8, 10, 12, 16, 20 a 24 hodin se odeberou 10 ml vzorky krve. Také se odebere 15 ml vzorek krve po studii.
Koncentrace cyklosporinu A v úplných vzorcích krve se vyhodnotí TDx (Abott Diagnostics, N. Chicago, IL) podle výrobcových instrukcí.
Pro neoddělené analysy se získají popisné farmakokinetické parametry standardními metodami. Maximální koncentrace (Cuax) a doby (Tmax) jejího výskytu se získají z údajů závislosti koncentrace na čase. Plocha (AUC) pod křivkou koncentrace-čas se vypočte lineárním obdélníčkovým způsobem pro poslední koncentraci v krvi nad mezí citlivosti (25 mg/ml) a extrapolují se na nekonečno.
Pozorované hodnoty Cmax,Tmax a AUC pro každý prostředek se zpruměruji. Průměrné hodnoty pro každý prostředek jsou na obr. 4 až 6. Výsledky ukazují, že u každého zkoušeného prostředku se vyskytuji koncentrace Cmax nejméně dvakrát rychleji než u orálního roztoku (SO) Sandimmune^ za stejných podmínek. Kromě toho jsou hodnoty AUC u zkušebních prostředků nejméně o 2000 ng.h/ml větší než u orálního roztoku (S0) SandimmtineR za stejných podmínek. Na základě těchto výsledků poskytují prostředky 35, 43 až 46 a 48 až 52 větší biologickou dostupnost než orální roztok (SO) SandimmuneR.
Připraví se prostředky k vytvoření amorfních nanočástic zředěním ve vodném mediu.
IV. Nanočásticové prostředky
A. Přidá se 5 g cyklosporinu A do 5 ml ethanolu. Směs se míchá až do úplného rozpuštění cyklosporinu A. Do výsledného roztoku se přidá 25 g polysorbátu 80 a objem se doplní na 50 ml 1,2propylenglykolem. Směs se dostatečně promíchá při teplotě místnosti k dosažení homogenního roztoku.
B. Přidá se 5 g cyklosporinu A do 5 ml ethanolu. Směs se míchá až do úplného rozpuštění cyklosporinu A. Do výsledného roztoku se přidá 15 g polysorbátu 80 a objem se doplní na 50 ml směsí 1,2-propy 1 englykolu a po lyethyleglykolu 400. Směs se dostatečně promíchá při teplotě místnosti k dosažení homogenního roztoku .
C. 1 ml roztoku získaného v příkladu 1 se přidá do 50 ml vody skleněnou injekční stříkačkou a doporučí se k orálnímu podání koncentrovaných emulzí nebo mikroemulsí lidem. Po přidání roztoku následuje rychlé zředění a získá se bílá suspense jemných částic s modravých reflexem jako kolodiální suspense (Tyndalův efekt). Po pětihodínovém odstřeďování při 26000 g se sediment promyje vodou a pak se odstřeďuje 24 hodin při 26000 g. Promývací a odstreďovací postup se opakuje dvakrát za stejných podmínek. Po vysušení se provede práškový rentgenový diagram. Pevná látka je výlučně amorfní.
Sediment se zkoumá řádkovacím elektronovým mikroskopem.
Sediment sestává z amorfních kulových nanočástic o průměru 200 až 400 nm s přítomností určitých agregátů.
D. Přidá se 2 ml roztoku, získaného podle příkladu 1, do 100 ml vody a koloidní suspense se zkoumá 10 minut a 1 hodinu po zředění difrakčně/difusním laserovým granulometrem (Malvern SB.OD).
Po jedné hodině lze pozorovat dvě populace částic. Jednu představující hmotnostně 70 % cyklosporinu A se středním průměrem 300 nm a druhou představující hmotnostně 30 % cyklosporinu A se středním průměrem 20 μιη, pravděpodobně představující agregáty nanočástic.
E. Přidá se 1 ml roztoku, získaného podle příkladu 1, do 50 ml vody a koloidní suspense se 10 minut míchá.
Do suspense se pak přidá 200 ml umělé kyselé žaludeční šťávy a zahřeje sé na 37 ‘C. Homogenní koloidní suspense se zkoumá difrakčně/difusním laserovým granulometrem (Malvern SB.OD). Suspense sestává výhradně z nanočástic se středním průměrem 600 nm.
F. Přidá se 1 ml roztoku, získaného podle příkladu 1, přímo do 200 ml umělé kyselé žaludeční šťávy.
Homogenní suspense se zahřeje na 37 ’C a zkoumá se rychle difrakčně/difusním laserovým granulometrem (Malvern SB.OD). Suspense sestava výhradně z nanočástic se středním průměrem 350 nm.
Z uvedených výsledků a pojednání vyplývá, že se poskytují nové cyklosporinové prostředky s vysokou biologickou dostupností. Prostředky podle vynálézu jsou schopné pojmout vysoké koncentrace cyklosporinu a jsou stálé při skladování v širokém oboru tepelot, včetne nízkých teplot používaných v chlazení. Prostředky podle vynálezu jsou vhodné k uvolňování ve formě kapslí, včetně tvrdých kapslí, zajišťujících snadné skladování a manipulaci. Prostředky také poskytují amorfní nanočástice, jejichž výsledkem je zlepšená biologická dostupnost cyklospořinu.
Ačkoli je vynález podrobně popsán a objesněn příklady praktického provedení, není však na tento popis a příklady omezen. Pracovníkům v oboru jsou obměny a modifikace v rámci vynálezu zřejmé.
Průmyslová využitelnost
Složení cyklosporinové směsi vhodné pro výrobu cyklosporinoveho farmaceutického1prostředku výhodného pro podávání při transplantacích pro příznivé ovlivňování přihojování transplan-tátů a pro snadnou biologickou dostupnost.

Claims (10)

1, Orální cyklosporinový prostředek, vyznačující s e t í id, že obsahuje cyklosporin, alespoň jedno alkanolové rozpouštědlo se 2 až 3 atomy uhlíku a alespoň jedno neiontové polyoxyalkylenové povrchově aktivní činidlo, přičemž je povrchově aktivní činidlo voleno ze souboru zahrnujícího polyoxyethylenové alkoholy a monoestery mastných kyselin ethoxylovaných polyolů se 4 až 6 atomy uhlíku.
2. Orální.cyklosporinový prostředek podle nároku 1» v y znač u jící se tím, že dále obsahuje alepoň jedno přídavné rozpouštědlo volené ze souboru zahrnujícího monoestery nižšího alkanolu a mastné kyseliny se 14 až 18 atomy uhlíku a dioly s 8 až 28 atomy uhlíku.
3. Orální cyklosporinový prostředek podle nároku 1, v y- značující se tím, že obsahuje objemově 5 až 75 % rozpouštědla, 5 až 65 % nejméně jednoho neiontového polyoxyalkylenového povrchově aktivního činidla a 20 až 80 % alespoň jednoho přídavného rozpouštědla, vztaženo vždy na objem prostředku jako celku.
4. Orální cyklosporinový prostředek, vyznačující s e t í m , že obsahuje cyklosporin A, alespoň jedno alkanolové rozpouštědlo volené ze souboru zahrnujícího ethanol a propylenglykol, přičemž alkanolové rozpouštědlo tvoří 5 až 75 % objemu prostředku, alespoň jedno neiontové polyoxyethylenové povrchově aktivní činidlo, volené ze souboru zahrnujícího polyoxyethy lenalkoholy a monoestery ethoxylovaných sorbitanů a tvořího 5 až 65 % objemu prostředku a alespoň jedno přídavné rozpouštědlo, kterým je ester alkoholu se 2 až 4 atomy uhlíku a mastné kyseliny se 14 až 18 atomy uhlíku, přičemž přídavné rozpouštědlo tvoří 20 až 80 % objemu prostředku
5. Orální cyklosporinový prostředek podle nároku 4, v y z n a č u.j í c í se tím, že neiontové povrchově aktivní činidlo je voleno ze souboru zahrnujícího polyoxyethy1en(4)Laur y 1 ether a po 1yoxyethy 1en(20) monos orbitanmonoo1eát, ester mastné kyseliny je volen ze souboru zahrnujícího isopropylmyristát a ethyloleát a prostředek obsahuje dvě přídavná rozpouštědla, přičemž jedním přídavným rozpouštědlem je diol s 8 až 28 atomy uhlíku.
6. Orální cyklosporinový prostředek, vyznačující s e - t -í m, že obsahuje 50 až 150 mg/ml cyklosporinu A, objemově 5 až 75 % alkanolového rozpouštědla, kterým je ethanol nebo propylenglýkól a objeWvS W až- 50 X monoest-eru- ethoxylovaného sorbitanu, přičemž se procenta vztahují na objem prostředku jako celku.
7, Orální cyklosporinový prostředek podle nároku 6, v y- značující se t í m, že obsahuje 5 až 20 % ethanolu, vztaženo na objem prostředku jako celku.
8i Orální cyklosporinový prostředek podle nároku 6, v y7 n a č u í í c í se t í m , že obsahuje 10 až 50 % propylenglykolu, vztaženo na objem prostředku jako celku.
9. Tvrdá kapsle cyklosporínového prostředku, vyzná e u j i c i se t í m , že obsahuje orální cyklosporinový prostředek podle nároku 1.
10> vodná disperse nanočástic cyklosporinu, vyznáč u J i c í se t í m, že nejméně hmotnostně 50 X obsazeného cyklosporinu v dispersi má velikost částic menší než 1 μη, přičemž cyklosporin je amorfní.
11φ Vodná disperse podle nároku 10, v y z n a c u j ic i s e t í. m, že obsahuje nepatrná množství nižšího alkanolu a alespoň jedno polyoxyethylenové povrchově aktivní či23 nidlo.
12. Vodná disperse podle nároku 11, vyznačující se t í m , že nižším alkanolem je alespoň jeden alkohol ze souboru zahrnujícího ethanol a propy1 eng1yko1 a polyoxyethylenovou sloučeninou je polysorbát 80.
13. Souprava, vyznačující se tím, že obsahuje alespoň jeden alkohol ze souboru zahrnujícího ethanol a polypropylenglykol a alespoň jednu polyoxyethylenovou sloučeninu ze souboru zahrnujícího polysorbát 80 a PEG 400.
14. Způsob přípravy vodné disperse cyklospori nových částic podle nároku .10, vyznačující se tím, že se mísí alespoň jeden alkohol ze souboru zahrnujícího ethanol a poly e thyl eng 1 ykol s cyklosporinem za vytvoření roztoku, tento roztok se zkombinuje s polyoxyethy1enovým povrchové aktivním činidlem k vytvoření dalšího roztoku, který po zředění vodou tvoří amorfní nanočástice cyklosporinu.
CZ19991248A 1996-10-10 1997-09-26 Katalyzátor pro redukování oxidů dusíku NOx, a způsob redukování NOx CZ292052B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9612386A FR2754468B1 (fr) 1996-10-10 1996-10-10 Catalyseur, en particulier de reduction des nox, et procede de reduction des nox

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ124899A3 true CZ124899A3 (cs) 2000-01-12
CZ292052B6 CZ292052B6 (cs) 2003-07-16

Family

ID=9496551

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19991248A CZ292052B6 (cs) 1996-10-10 1997-09-26 Katalyzátor pro redukování oxidů dusíku NOx, a způsob redukování NOx

Country Status (16)

Country Link
US (1) US6063351A (cs)
EP (1) EP0946264B1 (cs)
JP (1) JP2001501533A (cs)
AT (1) ATE200740T1 (cs)
CA (1) CA2268356A1 (cs)
CZ (1) CZ292052B6 (cs)
DE (1) DE69704676T2 (cs)
DK (1) DK0946264T3 (cs)
ES (1) ES2158587T3 (cs)
FR (1) FR2754468B1 (cs)
GR (1) GR3036280T3 (cs)
HU (1) HUP9904522A3 (cs)
PL (1) PL332611A1 (cs)
PT (1) PT946264E (cs)
SI (1) SI0946264T1 (cs)
WO (1) WO1998015339A1 (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6514470B1 (en) 1999-10-28 2003-02-04 The Regents Of The University Of California Catalysts for lean burn engine exhaust abatement
NL1021116C2 (nl) * 2002-07-19 2004-01-20 Stichting Energie Werkwijze voor het verwijderen van NOx en katalysator daarvoor.
JP4686553B2 (ja) * 2005-02-28 2011-05-25 田中貴金属工業株式会社 炭化水素またはアルコールにより排気流中の窒素酸化物を還元するための触媒および方法
CN103648643B (zh) * 2011-06-05 2016-10-05 庄信万丰股份有限公司 用于处理废气的pgm催化剂
FR2999448B1 (fr) 2012-12-18 2015-10-09 IFP Energies Nouvelles Procede de captage du co2 par adsorption

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2386506A1 (fr) * 1977-04-06 1978-11-03 Inst Francais Du Petrole Procede pour la production de benzene a partir de fractions hydrocarbonees riches en hydrocarbures alkylaromatiques et renfermant des hydrocarbures paraffiniques et naphteniques
FR2622474B2 (fr) * 1987-04-03 1990-01-26 Azote & Prod Chim Composition catalytique de reduction selective des oxydes d'azote contenus dans des effluents gazeux oxygenes et procede d'epuration desdits effluents
FR2625919B1 (fr) * 1988-01-19 1994-02-11 Institut Francais Petrole Procede et catalyseur pour la reduction selective des oxydes d'azote
JP2526426B2 (ja) * 1991-02-06 1996-08-21 ヤマハ株式会社 楽音合成装置
US5407651A (en) * 1991-02-15 1995-04-18 Tosoh Corporation Catalyst for and method of purifying exhaust gas
DE69129843T2 (de) * 1991-03-21 1999-03-11 Solutia Europe N.V./S.A., Bruessel/Bruxelles Verbessertes katalytisches Verfahren zur selektiven Alkylierung von aromatischen Kohlenwasserstoffen
US5149512A (en) * 1991-08-01 1992-09-22 Air Products And Chemicals, Inc. Catalytic reduction of NOx using methane in the presence of oxygen
JPH05115751A (ja) * 1991-10-24 1993-05-14 Tokyo Gas Co Ltd ガス燃焼排ガスの処理方法および該方法に用いられる触媒
JP3298133B2 (ja) * 1992-01-30 2002-07-02 東ソー株式会社 コバルト及びパラジウム含有ゼオライトの製造方法並びに排ガス浄化方法
US5364606A (en) * 1993-03-01 1994-11-15 General Electric Company NOx reduction through the use of methane
FR2705036B1 (fr) * 1993-05-10 1995-06-16 Paroisse Sa Grande Procédé pour abaisser la teneur en protoxyde d'azote dans les effluents gazeux, en particulier dans ceux qui sont issus de synthèses par oxydation nitrique.
ATE204201T1 (de) * 1995-04-17 2001-09-15 Enitecnologie Spa Katalysator und verfahren zur entfernung von stickstoffoxiden in abgas
EP0766992B1 (en) * 1995-10-06 2003-07-30 ENITECNOLOGIE S.p.a. Nitrogen oxides reduction catalyst and process for reducing nitrogen oxides in exhaust gas

Also Published As

Publication number Publication date
CA2268356A1 (fr) 1998-04-16
EP0946264B1 (fr) 2001-04-25
FR2754468A1 (fr) 1998-04-17
SI0946264T1 (cs) 2001-08-31
FR2754468B1 (fr) 2001-12-14
JP2001501533A (ja) 2001-02-06
PL332611A1 (en) 1999-09-27
HUP9904522A2 (hu) 2000-05-28
WO1998015339A1 (fr) 1998-04-16
CZ292052B6 (cs) 2003-07-16
PT946264E (pt) 2001-10-30
GR3036280T3 (en) 2001-10-31
US6063351A (en) 2000-05-16
DE69704676D1 (de) 2001-05-31
HUP9904522A3 (en) 2000-07-28
DE69704676T2 (de) 2001-10-11
ES2158587T3 (es) 2001-09-01
DK0946264T3 (da) 2001-08-13
EP0946264A1 (fr) 1999-10-06
ATE200740T1 (de) 2001-05-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Loughran et al. Bifunctionality of palladium-based catalysts used in the reduction of nitric oxide by methane in the presence of oxygen
EP3300791B1 (en) Transition metal/zeolite scr catalysts
US5589147A (en) Catalytic system for the reducton of nitrogen oxides
US7118722B2 (en) Hydrothermally stable metal promoted zeolite beta for NOx reduction
JP5356018B2 (ja) ガス中の窒素酸化物濃度の低減方法
US20080044331A1 (en) Method for Reducing the Content of N2O and NOx in Gases
CA2575338C (en) Catalyst and method for reduction of nitrogen oxides
US5993764A (en) Nitrogen oxide-reducing catalyst and process for reducing nitrogen oxides in exhaust gas
NL1017245C2 (nl) Werkwijze voor het gelijktijdig verwijderen van stikstofoxiden en lachgas uit een stikstofoxiden en lachgas bevattende gasstroom.
EP0667181A1 (en) Method and catalyst for the purification of NOx-containing exhaust gases
EP0945166A1 (en) Catalyst for reducing NOx in combustion exhaust gases
Ohtsuka et al. Palladium–platinum-loaded sulfated zirconia: a highly durable catalyst for the reduction of nitrogen oxides by methane in the presence of water vapor and SOx
US6872372B1 (en) Reduction of N2O emissions
KR20210087743A (ko) 촉매 및 촉매의 제조 방법
JPS6238225A (ja) 排ガス中のNOxの減少方法
CZ292052B6 (cs) Katalyzátor pro redukování oxidů dusíku NOx, a způsob redukování NOx
EP0732140A1 (en) Nitrogen oxide-reducing catalyst and process for reducing nitrogen oxides in exhaust gas
US5869013A (en) Process and catalyst for reducing Nox in exhaust combustion gases
KR100453380B1 (ko) 질소산화물 제거용 공양이온 교환 페리어라이트 촉매 및이를 이용한 질소산화물의 제거방법
JPH0838907A (ja) NOx含有排ガス浄化用触媒
JPH08243399A (ja) NOx含有排ガス浄化用触媒及びその製造方法
JPH11128747A (ja) 排気ガス浄化触媒および浄化方法
JPH078753A (ja) 排ガス浄化方法

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20070926