CZ141599A3 - Způsob přípravy esterů [2-[4-[(4-chlorfenyl)fenylmethyl]-1-piperazinyl]ethoxy]octové kyseliny - Google Patents

Způsob přípravy esterů [2-[4-[(4-chlorfenyl)fenylmethyl]-1-piperazinyl]ethoxy]octové kyseliny Download PDF

Info

Publication number
CZ141599A3
CZ141599A3 CZ991415A CZ141599A CZ141599A3 CZ 141599 A3 CZ141599 A3 CZ 141599A3 CZ 991415 A CZ991415 A CZ 991415A CZ 141599 A CZ141599 A CZ 141599A CZ 141599 A3 CZ141599 A3 CZ 141599A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
fire
fibers
melamine resin
resin fibers
melamine
Prior art date
Application number
CZ991415A
Other languages
English (en)
Inventor
Ori Lerman
Erez Gal
Joseph Kaspi
Original Assignee
Chemagis Ltd.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Chemagis Ltd. filed Critical Chemagis Ltd.
Publication of CZ141599A3 publication Critical patent/CZ141599A3/cs

Links

Classifications

    • C—CHEMISTRY; METALLURGY
    • C07—ORGANIC CHEMISTRY
    • C07D—HETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D295/00—Heterocyclic compounds containing polymethylene-imine rings with at least five ring members, 3-azabicyclo [3.2.2] nonane, piperazine, morpholine or thiomorpholine rings, having only hydrogen atoms directly attached to the ring carbon atoms
    • C07D295/04—Heterocyclic compounds containing polymethylene-imine rings with at least five ring members, 3-azabicyclo [3.2.2] nonane, piperazine, morpholine or thiomorpholine rings, having only hydrogen atoms directly attached to the ring carbon atoms with substituted hydrocarbon radicals attached to ring nitrogen atoms
    • C07D295/08—Heterocyclic compounds containing polymethylene-imine rings with at least five ring members, 3-azabicyclo [3.2.2] nonane, piperazine, morpholine or thiomorpholine rings, having only hydrogen atoms directly attached to the ring carbon atoms with substituted hydrocarbon radicals attached to ring nitrogen atoms substituted by singly bound oxygen or sulfur atoms
    • C—CHEMISTRY; METALLURGY
    • C07—ORGANIC CHEMISTRY
    • C07D—HETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D295/00—Heterocyclic compounds containing polymethylene-imine rings with at least five ring members, 3-azabicyclo [3.2.2] nonane, piperazine, morpholine or thiomorpholine rings, having only hydrogen atoms directly attached to the ring carbon atoms
    • C07D295/04—Heterocyclic compounds containing polymethylene-imine rings with at least five ring members, 3-azabicyclo [3.2.2] nonane, piperazine, morpholine or thiomorpholine rings, having only hydrogen atoms directly attached to the ring carbon atoms with substituted hydrocarbon radicals attached to ring nitrogen atoms
    • C07D295/08—Heterocyclic compounds containing polymethylene-imine rings with at least five ring members, 3-azabicyclo [3.2.2] nonane, piperazine, morpholine or thiomorpholine rings, having only hydrogen atoms directly attached to the ring carbon atoms with substituted hydrocarbon radicals attached to ring nitrogen atoms substituted by singly bound oxygen or sulfur atoms
    • C07D295/084—Heterocyclic compounds containing polymethylene-imine rings with at least five ring members, 3-azabicyclo [3.2.2] nonane, piperazine, morpholine or thiomorpholine rings, having only hydrogen atoms directly attached to the ring carbon atoms with substituted hydrocarbon radicals attached to ring nitrogen atoms substituted by singly bound oxygen or sulfur atoms with the ring nitrogen atoms and the oxygen or sulfur atoms attached to the same carbon chain, which is not interrupted by carbocyclic rings
    • C07D295/088—Heterocyclic compounds containing polymethylene-imine rings with at least five ring members, 3-azabicyclo [3.2.2] nonane, piperazine, morpholine or thiomorpholine rings, having only hydrogen atoms directly attached to the ring carbon atoms with substituted hydrocarbon radicals attached to ring nitrogen atoms substituted by singly bound oxygen or sulfur atoms with the ring nitrogen atoms and the oxygen or sulfur atoms attached to the same carbon chain, which is not interrupted by carbocyclic rings to an acyclic saturated chain

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Oblast____techniky
Vynález se týká použití vláken z melaminových pryskyřic k výrobě protipožárních textilií.
Vynález se také týká protipožárních textilií obsahujících hmotnmostně
a) 5 až 95 % me laminových pryskyřičných vláken
b) 95 az 5 % žáruvzdorných vláken volených ze souboru zahrnujícího skleněná vlákna, žáruvzdornou vlnu, žáruvzdornou viskózu a aramidová vlákna,
c) až 26 % plnidla, způsobu výroby protipožárních textilií, způsobu hašení požárů a hořících předmětů, způsobu ochrany předmětů proti požáru, použití protipožárních textilií obsahujících me lam inová pryskyřičná vlákna k hašení požárů a k hašení hořících předmětů a k ochraně předmětů proti požáru.
Pjosayadn í stav techn
Protipožární textilie (tento pojem zahrnuje také často používané označení hasicí přikrývky) na bázi skleněných vláken jsou známé. Nedostatkem při použití skleněných vláken je, že skleněná vlákna jsou křehká a jejikož jsou roztav ite1ná, mohou v případě požáru prohořet.
Známy jsou dále protipožární textilie na bázi arámidů. Nedostatkem těchto textilií je jejich vysoká cena.
Úkolem vynálezu tudíž je, poskytnout levné protipožární textilie, které se při požáru neroztaví.
Podstata vynálezu
Podstatou vynálezu je použití vláken z melaminové pryskyřice k výrobě protipožárních textilií.
Vynález se dále týká způsobu výroby protipožárních textilií, způsobu hašení požárů a hořících předmětů, způsobu ochrany předmětů proti požáru, použití protipožárních textilií obsahujících melaminová pryskyřičná vlákna k hašení požárů a k hašení hořících předmětů a k ochraně předmětů proti požáru.
Melaminová pryskyřičná vlákna je možno vyrábět například způsobem popsaným v literatuře (EP-A 93 965, DE-A 23 64 091, EP-A 221 330 nebo EP-A 408 947). Obzvlášť výhodná melaminová pryskyřičná vlákna obsahují jako základ (A) 90 až 100 mol % směsi tvořené v podstatě 30 až 100, s výhodou 50 až 99, především 85 až 95 mol % melam inu a 0 až 70, s výhodou 1 až 50 a především 5 až 15 mol % substituovaného me laminu obecného vzorce I nebo směsi substituovaných melaminů obecného vzorce I
Jako druhou monomerní stavební látku (B) obsahují obzvláště výhodná melaminová pryskyřičná vlákna až 10, s výhodou 0,1 až 2 mol %, vztaženo k celkovému počtu mol monomerních stavebních jednotek (A) a (B), fenolu nebo směsi fenolů.
Obzvlášť výhodná vlákna z melam inových pryskyřic se získávají obvykle reakcí složky (A) a (B) s formaldehydem nebo se sloučenami, jež formaldehyd uvolňují, přičemž molový poměr melam i nu k formaIdehydu je 1: 1,15 až 1=4,5, s výhodou 1=1,8 až 1=3,0 a následným vlákněním.
Jako substituované melaminy obecného vzorce I
- 3 X1
přicházejí v úvahu me laminy obecného vzorce I, kde znamená X1, X2 a X2 -NH2, -NHR1 a NR^R2, přičemž X1, X2 a X3 neznamenají současně -NHa a R1 a R2 hydroxyalkýlovou skupinu se 2 až 10 alomy uhlíku, hydroxyalkyl-(oxaalkyl)n skupinu se 2 až 4 atomy uhlíku v každém alkylovém podílu, přičemž znamená η 1 až 5 a aminoalkylovou skupinu se 2 až 12 atomy uhlíku.
Jako hydroxyalkýlové skupiny se 2 až 10 atomy uhlíku se uvádějí s výhodou hydroxyalkýlové skupiny s 2 až 6 atomy uhlíku, jako skupina 2-hydroxyethylová, 3-hydroxy-n-propylová, 2hydroxyisopropy1ová, 4-hydroxy-n-butylová, 5-hydroxy-n-pentylová, 6-hydroxy-n-hexylová, 3-hydroxy-2,2-di methylpropylová, především skupina hydroxyalkylová se 2 až 4 atomy uhlíku, jako je skupina 2-hydroxyethylová, 3-hydroxy-n-propylová, 2-hydroxyisopropy1ová a 4-hydroxy-n-butylová a jako nejvýhodnější skupina 2-hydroxyethylová a 2-hydroxyisopropylová.
Jako výhodné hydroxya1kyl-(oxaalkyl)n skupiny se 2 až 4 atomy uhlíku v každém alkylovém podílu se uvádějí skupiny, kde znamená η 1 až 4 a obzvláště skupiny, kde znamená η 1 nebo 2, jako jsou skupiny 5-hydroxy-3-oxapentylová, 5-hydroxy-3-oxa2,5-dimethyl pentylová, 5-hydroxy-3-oxa-1,4-dimethylpentylová, 5-hydroxy-3-oxa-1,2,4,5-tetramethylpentylová , 8-hydroxy-3,6d i oxaokty1ová.
Jako aminoskupiny se 2 až 12 atomy uhlíku přicházejí v úvahu s výhodou skupiny am inoa1ky1ové se 2 až 8 atomy uhlíku, jako je skupina 2-am inoethy1ová, 3-aminopropylová, 4-am i.nobuty 1 ová, 5-am i nopenty 1 ová, 6-am i nohexy 1 ová, 7-aminoheptylová a 8 - am inookty1ová, obzvláště 2-am inoethy1ová a 6-a
- 4 minohexylová a především skupina 6-aminohexy1ová.
Pro vynález obzvláště vhodnými substituovanými melaminy obecného vzorce I jsou následující sloučeniny: melaminy siibstituované skupinou 2-hydroxyethyl am i novou, jako je 2-(2-hydroxyethylamino)- 4,6- di ami no-1,3,5-triazin, 2,4-di-(2-hydroxyethy1 am i no)-6-am i no-1,3,5-tri az in, 2,4,6-tris-(2-hydroxyethy1 am ino)- 1,3,5-triazin, melaminy substituované skupinou (2-hydroxyisopropylami novou, jako je 2-(2-hydroxyisopropylam i no)4,6-di am i no-1,3,5-tri az in, 2,4-di-(2-hydroxyi sopropylam i no)-6am i no- 1,3,5-tri az in, 2, 4, 6-tr i s- (2-hydroxy i sopropy1 am i no)-1,35-trizin, melaminy substituované skupinou (5-hydroxy-3-oxapentylaminovou, jako je 2-(5-hydroxy-3-oxapentyl amino)- 4, 6-di amino-1,3,5-tr i az in, 2,4-di-(5-hydroxy-3-oxapentyl am i no)- 6-am ino1,3,5-tr i az in, 2,4,6-tr i s-(5-hydroxy-3-oxapenty]am i no)-1,3,5triazin, melaminy substituované skupinou 6-aminohexy1 aminovou, jako je 2-(6-aminohexy]amino)-4,6-diamino-1,3-5-triaziη, 2,4di- 6-aminohexy1 ami no)-6-am ino-1,3,5-triazin, 2,4,6-tris-6-aminohexy1 ami no) - 1,3,5-triazin nebo směsi uvedených sloučenin, například směs sestávající z 10 mol % 2-(5-hydroxy-3-oxapenty1 am i no)-4,6-di am i no-1,3,5-triazi nu a z 50 mol % 2,4-di-(5hydroxy-3-oxapenty1 am i no)-6-amino-1,3, 5-triazinu a 40 mol % 2,4,6-tris-(5-hydroxy-3-oxa-pentyl-amino)- 1,3,5-triazinu.
Jako fenoly (B) se hodí fenoly obsahující 1 nebo 2 hydroxylové skupiny nesubstituované nebo substituované alkylovou skupinou s 1 až 9 atomy uhlíku nebo hydroxylovou skupinou, jakož také alkany s 1 až 4 atomy uhlíku substituované dvěma nebo třemi fenolovými skupinami, di(hydroxyfenyl)sulfony nebo směsi těchto fenolů. Jako výhodné fenoly přicházejí v úvahu fenol, 4-methyl fenol , 4-terč . -butyl fenol, 4-n-okty1fenol, 4-n-nonylfenol, pyrokatechin, resorcin, hydrochinon, 2,2-bis(4-hydroxyfenyl)propan, 4,4 -dihydroxydifenylsulfon, obzvláště fenol, resorcin a 2, 2-bis( 4-hydroxyfenyl)propan.
- 5 Formaldehyd se používá zpravidla jako vodný roztok o koncentraci hmotnostně například 40 až 50% nebo ve formě sloučenin uvolňujících formaldehyd při reakci sloučenin (A) a (B), například jako oligomerů nebo polymerů formaldehydu v pevné formě jako je paraformaldehyd, 1,3,5-trioxan nebo 1,3,5,7-tetroxocan.
K výrobě vláken se používá přednostně 1 až 50, s výhodou 5 až 15 a zejména 7 až 12 mol % substituovaného melaminu a zpravidla 0,1 až 9,5, s výhodou 1 až 5 mol % jednoho z uvedených fenolů nebo jejich směsí.
K výrobě obzvlášť výhodných vláken z melami nové pryskyřice se polykondenzuje obvykle melám in, případně substituovaný melam in a případně fenol spolu s formaIdehydem, případně s látkami formaldehyd uvolňujícími. Při tom lze všechny složky předložit najednou hned na začátku, nebo je možno přidávat je do reakce postupně a ke vzniklým předběžným kondenzátům přidat dodatečně další melamin nebo fenol.
Polykondenzace se provádí zpravidla o sobě známým způsobem (EP-A 355 760, Houben-Weyl, sv. 14/2, od str. 357).
Reakční teplota je 20 až 150 °C, s výhodou 40 až 140 °C. Tlak při reakci není zpravidla rozhodující. Obykle se pracuje za tlaku 100 až 500 kPa, s výhodou za tlaku okolí.
Reakce může se může provádět v přítomnosti rozpouštědla nebo bez rozpouštědla. Při použití vodného formaldehydového roztoku se zpraavidla rozpouštědlo nepřidává. Při použití formaldehydu vázaného v pevném stavu se volí jako rozpouštědlo obvykle voda, přičemž její hmotnostní množství je 5 až 40 % , s výhodou. 15 až 25 %, vztaženo k celkovému množství použitých monomerů.
- 6 Polykondensace se obecně provádí při hodnotě pH nad 7.
S výhodou je rozsah hodnoty pH 7, 5 až 10,0, obzvláště 8 až 9.
Dále je možné přidávat do reakční směsi malá množsvtví obvyklých přísad, jako jsou sulfity alkalických kovu, například natriumdi sulfit, natriumsulfit, formiály alkalických kovů, jako je natriumformiát, citráty alkalických kovů, jako je natriumcitrát, fosfáty, polyfosfáty, močovina, dikyandiamid nebo kyanamid. Přidávat je lze jako jednotlivé sloučeniny nebo jako směsi, vždy jako substance nebo jako vodné roztoky v průběhu nebo na konci kondenzační reakce.
Jinými modifikačními činidly jsou aminy i aminoalkoholy, jako diethylamin, ethanolamin, di ethanol am in nebo 2-diethyla m i noethanol .
Jako další přísady přicházejí v úvahu plnidla nebo emulgátory.
Jako plnidel je možno použít například vláknitých nebo práškovitých anorganických vyztužovadel nebo plnidel, jako skleněných vláken, kovových prášků, kovových solí nebo silikátů, například kaolinu, mastku, barytu, křemene nebo křídy, dále pigmentů a barviv. Jako emulgátory slouží obvykle neiontogenní, anionaktivní nebo kat ionaktivní organické sloučeniny s alkylenovým dlouhým řetězcem.
Polykondenzaci lze provádět kontinuálně nebo přerušovaně, například v extruderu (EP-A 355 760) známými způsoby.
Při výrobě vláken se zvlákňuje zpravidla melaminová pryskyřice podle vynálezu například po přidání tvrdidla, obvykle kyselin, jako je kyselina mravenčí, sírová nebo amoniumchlori du při teplotě místnosti v rotačním zvlákňovacím stroji a surová vlákna se vytvrzují následně v zahřátém prostředí, nebo
- 7 se svléknují ve vyhřátém prostředí a současně se odpařuje voda, použitá jako rozpouštědlo, a kondenzát se vytvrdí. Takový způsob je popsán v patentovém spise číslo DE-A 23 64 091.
K výrobě protipožárních textilií se obvykle vyrobí známým způsobem příze, například mykáním. Jemnost přízí je 100 až 200, obzvlást výhodné 140 až 160 tex. Z přízí se pak vytvářejí tkaniny způsoby běžnými v textilním průmyslu, přičemž plošná měrná hmotnost tkanin je 70 až 900, s výhodou 120 až 500 g/m2.
Rouna jsou obecně dostupná zpracováním vláken z melaminových pryskyřic na mykacích strojích s příčným kladením rouna. Rouna, vyrobená výhradně z vláken z me1 ami nových pryskyřic například vlákna BasofilR, vykazují s výhodou měrnou plošnou hmotnost 30 až 500 a s výhodou 50 až 450 g/m2.
Po přistřižení na žádané rozměry protipožární textilie, které podle dosavadních pozorování závisejí výhradně na účelu použití, je možno okraje zpevnit prošitím.
Případně je možno do vláken malam i nové pryskyřice přidat hmotnostně až 25 %, s výhodou až 10 % obvyklých plnidel, zejména na bázi si 1ikátu, jako je slida, barvi v, pigmentů, krovových prášků a matovacích přísady a pak je zpracovat na žáruvzdorné textilie.
Podle výhodného provedení se včleňují pokovená vlákna z melaminových pryskyřic, obzvláště povlečená hliníkem, čímž se míní také směsi pokovených a nepokovených vláken z melaminových pryskyřic. Zejména je možno známým způsobem nalepovat na melaminová pryskyřičná vlákna hliníkové fólie nebo fólie s napařeným hliníkem nebo je možno vlákna z melaminových pryskyřic napařovat hliníkem ve vysokém vykuu. Obvykle se volí tloušťka kovového, zejména hliníkového povlaku 10 až 150 um, s výhodou 50 až 100 um.
- 8 Podle dalšího výhodného provedení je mošno upravovat vlákna z me lam i nových pryskyřic s kovovým povlakem nebo bez něho také napouštěním nebo natíráním nebo jinými způsoby solemi, obzvláště silikáty, obzvlášť výhodně hořečnatohlini tými silikáty nebo činidly vyvíjejícími pěnu.
Podle vynálezu lze také zpracovávat směsi vláken na protipožární textilie, které obsahují v podstatě hmotnostně 5 až 95 %, s výhodou 20 až 95 a obzvláště se 40 až 95 % melaminových pryskyřičných vláken a 95 až 5, s výhodou 80 až 5, obzvláště 60 až 5 % žáruvzdorných vláken.
Směsi vláken se zpracovávají obvyklými postupy, například na obvyklých jednotkách směšování vláken popsanými v publikaci Vliesstoffe, nakladatelství Georg Thieme. Podle tohoto výhodného provedení se vychází ze stříže obvyklé délky 1 až 30 cm. Stříž se dopraví dopravníkem k mykacímu stroji a tam se předběžně smísí. Smísení se obvykle v mykací jednoce zdokonalí za vzniku vatě podobného pramene, který se pak dále zpravovává na přízi nebo rouno, přičemž se může používat postupů běžných v textilním průmyslu.
Podle výhodného provedení se používá jako žáruvzdorných vláken skleněných vláken, žáruvzdorné vlny, žáruvzdorné viskózy a aramidových vláken, obzvlášť výhodně aramidových vláken. Aramidová vlákna se vyrábějí s výhodou zv1ákňováním roztoků polykondenzačních produktů isoftalové nebo tereftalové kyseliny nebo jejích derivátů, jako jsou kyselé chloridy s para-feny1 endi am inem nebo s meta-fenylendiaminem v rozpouštědle, jako je N-methylpyrrolidon, triamid hexamethylfosforečné kyseliny, koncentrovaná kyselina sírová nebo jejich obvyklé směsi. Získaná nekonečná vlákna se pak řežou na obvyklou stříž o tloušťce zpravidla 5 až 25 um. Výhodná aramidová vlákna jsou na bázi isomeru poly-p-feny1entereftaiam idu.
Podle vynálezu lze získat také žáruvzdorné text i tie, které tvoří hmotnostně a) 95 až 5, s výhodou 95 až 20, obzvlášť výhodně 95 až 40 % melam i nových pryskyřičných vláken, b) 5 až 95, s výhodou 5 až PO, obzvlášť výhodně 5 až 60 % žáruvzdorných vláken, žáruvzdorné vlny, žáruvzdorné viskózy a aramidových vláken, c) až 25, s výhodou až 10 % plnidla, vztaženo na sumu složky á) a b) , zejména na bázi silikátů, přičemž pokud složbu b) tvoří výhradně aramidová vlákna, je množství složky c) odlišné od nuly.
Podle výhodného provedení se používá melam inových pryskyřičných vláken pokovených, zejména hliníkem.
Vedle výhodných silikátů, obzvláště slídy, lze použít obvyklých plnmidel, jako jsou barviva, pigmenty, kovové prášky a matovací prostředky.
Podle vynálezu se používá žáruvzdorných textilií k hašení požárů (hasicí deky) a hořících předmětů a osob.
Kromě toho slouží žáruvzdorné textilie podle vynálezu k ochraně osob a předmětů před ohněm tím, že se chráněné osoby a předměty, obzvláště domy a nádrže na nákladních automobilech, vlacích nebo lodích, které obsahují hořlaviny, jako jsou nákladní vlaky s přepravními nádržemi a plynové kotle obkládají žáruvzdornými textiliemi podle vynálezu a čelí se jimi napadení ohněm.
Výhoda žáruvzdorných textilií a roun podle vynálezu spočívá v tom, že se žáruvzdorné textilie a rouna, vyrobená podle vynálezu, při žáru a ve styku s plamenem netaví a nevzniká také žádné vytváření kapek a textilie a rouna jsou a zůstávají tudíž tvarově stálé.
- 10 Vynález objasňují, nijak však neomezují následující příklady praktického provedení.
Příklady provedení vynálezu
Účinnost ochranného působení popsaných vláken, roun a tkanin se měří na zkušebních tělesech, proužíváných podle směrnice Asessment of the Tgnibility of Upholstered Seating by Smouldering and Flaming Ignition Sources britské normy BS 5852=1990, část 5, odst. 5.
Na obr. 1 je znázorněno zkušební zařízení k určování chránící účinnosti proti plamenům. Těsně před chráněným nastohovaným dřevem 1 je upevněna zkoušená žáruvzdorná textilie 2. Ve vzdálenosti 70 mm od tkaniny je umístěn hořák 3, jehož vnitřní kužel plamene (reduktivní zóna) dopadá přímo na zkoušený vzorek íprůtok plynu 70 1/h). Teplota v tomto kužel i plamene je 1200 až 1300 C. Stanoví se doba potřebná k zapálení nastehovaného dřeva 1 po dopadání plamene na zkoušenou tkaninu 2. Výsledky jsou obsaženy v tabulce.
Zkoušený vzorek Doba v sekundách
bez takniny 5
tkanina z me lam i nových pryskyřičných vláken1 tkanina z melam inových pryskyřičných vláken 210
pov1ečených h1 i n í kem3 300
jehlováné rouno z melam inových pryskyřičných vláken3 300
jehlováné rouno z melam i nových pryskyřičných vláken
a p-aram idových vláken4 150
jehlováné rouno z melami nových pryskyřičných vláken
a z p-aram idových vláken, povlečených Mirkol itemR5 180
1>Melami nová pryskyřičná vlákna vyrobená podle příkladu 1 patentového spisu EP-A 408 947, hustota vláken 1,43 g/cm3, délka stříže 5,08 cm, 2 % vláken mají 0,3 denier na vlákno (dpf), 8 % 0,9 dpf, 21 % 1,5 dpf, 22 % 2,1 dpf, 17 % 2,7 dpf, 13 % 3,3 dpf, 7 % 3,9 dpf, 10 % >3,9 dpf, (přičemž 1 dpf= 1 dtex/1,11 a 1 dtex = 1 g/10,000 m). Plošná hmotnost: 850 g/m2 2>Vlákna jako podle 1, tloušťka hliníkové vrstvy 70 um, plošná hmotnost: 850 g/m2 3>Vlákna jako podle 1, plošná hmotnost: 430 g/m2 4JMe lami nová pryskyřičná vlákna jako podle 1 hmotnostně 1,70 % a 30 % vláken p-aram idových: plošná hmotnost: 68 g/m2 5)Jehlované rouno jako podle 4, avšak povlečené magnesiumaluminiums i 1 i kát ovou dispersí MikroliteR, Fa Grace) (hmotnostně 2 až 3 % disperse vztaženo k celkové hmotnosti jehlováného rouna).
Průmysl ová využ i te1nost
Textilie působením přímého plamene se netavící k ochraně proti přímému plameni osob a předmětů obzvláště staveb a nádrží obsahujích hořlaviny.

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1· Použití vláken melaminové pryskyřice k výrobě protipožárních textilií.
  2. 2. Použití vláken melaminové pryskyřice k výrobě protipo- žárních textilií, přičemž vlákna melam i nových poryskyřic jsou získatelná kondenzací směsi obsahující jako podstatné složky (A) 90 až 100 mol % směsi, kterou tvoří (a) 30 až 100 mol% melaminu (b) až 70 mol% substituovaného melaminu obecného vzorce I
    kde znamená X1, X2 a X3 - NHz, -NHR1 nebo NR1R2, přičemž X1, X2 a X3 neznamenají současně - NHz, R1 a R2 hydroxyalkylovou skupinu se 2 až 10 atomy uhlíku, hydroxyalky'1-(oxaalkyl)n skupinu se 2 až 4 atomy uhlíku v každém alkylovém podílu, přičemž znamená η 1 až 5, a am inoalkylovou skupinu se 2 až 12 atomy uhlíku nebo směsi těchto substituovaných melaminu, (B) až 10 mol %, vztaženo na sumu (A) a (B) fenolů popřípadě substituovaných alkylovou skupinou s 1 až 9 atomy uhlíku nebo hydroxylovou skupinou, dvěma nebo třemi fenolovými skupinami substituovaných alkanů s 1 až 4 atomy uhlíku, di(hydroxyfeny1)sul fonů nebo směsi těchto fenolů, s forma1dehydem nebo se sloučeninami uvolňujícími formaldehyd, za molového poměru melaminu k formaledehydu je 1=1,15 až 1=4,5.
    - 13 3.
    Použití hmotnostně 5 až 95 % melam i nových pryskyřic ných vláken a 95 až 5 % žáruvzdorných vláken k výrobě žáru vzdorných text i 1 i í .
  3. 4. Protipožární textilie vyznačující se tím, že obsahuj í hmotnmostně
    a) 5 až 95 % melam i nových pryskyřičných vláken
    b) 95 až 5 % žáruvzdorných vláken volených ze souboru zahrnujícího skleněná vlákna, žáruvzdornou vlnu, žáruvzdornou viskózu a aramidová vlákna,
    c) až 25 % plnidla, přičemž pokud složbu b) tvoří výhradně aramidová vlákna, je množství složky c) odlišné od nuly.
  4. 5. Protipožární textilie podle nároku 4, vyznačuj íc ’ s e t i m, že aramidová vlákna jsou produktem polykondenzace isoftalov a tereftalátové kyseliny s meta-fenylendiaminem nebo para-fenylend i am inem.
  5. 6. Způsob výroby protipožární textilie, vyznačuj í c ’ s p t í m, že se k výrobě používá me lam i nových pryskyřičných vláken.
    7· Způsob hašení požárů a bořících předmětů, vyzná čující se tím, že se používají protipožární textilie podle nároku 4 nebo 5 nebo vyrobené způsobem podle nároku 6.
  6. 8. Způsob ochrany předmětů před ohněm .vyznačuj ící se t í m , že se předměty pokrývají protipožární textilií podle nároku 4 nebo 5, nebo vyrobenou podle nároku 6.
  7. 9. Použií.í protipožárních textilií obsahujících me lam i nová pryskyřičná vlákna k hašení požárů a hořících předmětů pokrytím tout,o text.il i í .
  8. 10. Použití protipožárních textilií obsahujících melaminová pryskyřičná vlákna k ochraně předmětů před ohněm pokrytím touto text i 1 i í.
  9. 11. Protipožární textilie podle nároku 4, v y z n a č u 7 í c í se tím, že obsahují hliníkem povlečená melaminová pryskyřičná vlákna.
  10. 12. Použití podle nároku 1 až 3 me laminových pryskyřičných vláknen povlečených hliníkem.
CZ991415A 1998-04-23 1999-04-21 Způsob přípravy esterů [2-[4-[(4-chlorfenyl)fenylmethyl]-1-piperazinyl]ethoxy]octové kyseliny CZ141599A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IL12419598A IL124195A (en) 1998-04-23 1998-04-23 Process for the preparation of esters of 2-¬4-¬4-chlorophenyl¾phenylmethyl¾-1-piperazinyl¬ethoxy¾acetic acid

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ141599A3 true CZ141599A3 (cs) 1999-11-17

Family

ID=11071431

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ991415A CZ141599A3 (cs) 1998-04-23 1999-04-21 Způsob přípravy esterů [2-[4-[(4-chlorfenyl)fenylmethyl]-1-piperazinyl]ethoxy]octové kyseliny

Country Status (14)

Country Link
US (1) US6100400A (cs)
EP (1) EP0952153B1 (cs)
KR (1) KR19990081747A (cs)
AT (1) ATE208380T1 (cs)
CA (1) CA2269394C (cs)
CZ (1) CZ141599A3 (cs)
DE (1) DE69900424T2 (cs)
DK (1) DK0952153T3 (cs)
ES (1) ES2165223T3 (cs)
HU (1) HUP9901337A3 (cs)
IL (1) IL124195A (cs)
PL (1) PL332521A1 (cs)
SI (1) SI9900098A (cs)
SK (1) SK282710B6 (cs)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6239277B1 (en) * 1999-10-20 2001-05-29 Salsbury Chemicals, Inc. Process for preparing piperazine-substituted aliphatic carboxylates
KR100503443B1 (ko) * 2004-02-02 2005-07-22 한림제약(주) 광학적으로 활성인 세티리진 또는 그의 염의 제조방법
KR100669824B1 (ko) 2005-04-18 2007-01-16 경동제약 주식회사 (-)-2-[2-[4-[(4-클로로페닐)페닐메틸]-1-피페라지닐]에톡시]-아세트산의 제조방법
HU227325B1 (en) * 2005-12-08 2011-03-28 Egis Gyogyszergyar Nyrt Process for the production of an intermediate of (dextro- and levo)- cetirizine
WO2009022327A2 (en) * 2007-08-15 2009-02-19 Chemagis Ltd. Novel process for preparing highly pure levocetirizine and salts thereof
CN101928263A (zh) * 2010-07-06 2010-12-29 四川大学 一种制备盐酸乙氟利嗪的方法

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NO155805C (no) * 1981-02-06 1987-06-10 Ucb Sa Analogifremgangsmaate for fremstilling av terapeutisk virksomme 2-(4-(difenylmethyl)-1-piperazinyl)-eddiksyrer og deres amider og ikke-toksiske salter.
GB8827390D0 (en) * 1988-11-23 1988-12-29 Ucb Sa Process for preparation of 2-(2-(4-((4-chlorophenyl)phenylmethyl)-1-pipera-zinyl)ethoxy)-acetic acid & its dihydrochloride
GB8827391D0 (en) * 1988-11-23 1988-12-29 Ucb Sa Process for preparation of 2-(2-(4-((4-chlorophenyl)phenylmethyl)-1-pipera-zinyl)ethoxy)-acetic acid & its dihydrochloride
NO304832B1 (no) * 1992-05-27 1999-02-22 Ube Industries Aminokinolonderivater samt middel mot HIV
DE4233963A1 (de) * 1992-10-08 1994-04-14 Schwabe Willmar Gmbh & Co Neue Benzopyranone, Verfahren zu ihrer Herstellung und Verwendung
GB9305282D0 (en) * 1993-03-15 1993-05-05 Ucb Sa Enantiomers of 1-(4-chlorophenyl)phenylmethyl)-4-(4-methylphenyl)sulphonyl)piperazine
BE1010094A3 (fr) * 1996-04-10 1997-12-02 Ucb Sa Nouveaux [2-(1-piperazinyl)ethoxy] methyle substitues.
BE1010095A3 (fr) * 1996-04-10 1997-12-02 Ucb Sa Procede de preparation de l'acide 2-[2-[4-[(4-chlorophenyl)phenylmethyl]-1-piperazinyl] ethoxy]-acetique et de ses sels.

Also Published As

Publication number Publication date
SI9900098A (sl) 1999-12-31
ES2165223T3 (es) 2002-03-01
PL332521A1 (en) 1999-10-25
KR19990081747A (ko) 1999-11-15
IL124195A (en) 2000-08-31
EP0952153B1 (en) 2001-11-07
DK0952153T3 (da) 2003-04-14
SK282710B6 (sk) 2002-11-06
SK52299A3 (en) 2000-02-14
HU9901337D0 (en) 1999-07-28
CA2269394C (en) 2003-12-09
US6100400A (en) 2000-08-08
HUP9901337A2 (hu) 2000-04-28
DE69900424T2 (de) 2002-07-18
ATE208380T1 (de) 2001-11-15
CA2269394A1 (en) 1999-10-23
EP0952153A3 (en) 2000-01-12
DE69900424D1 (de) 2001-12-13
EP0952153A2 (en) 1999-10-27
HUP9901337A3 (en) 2001-02-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU192404B (en) Process for producing cardioselective aryloxy- or arylthio-hydroksy-propyl-piperazinyl-acetanilides and pharmaceutical compositions containing them as active agents
HUE029667T2 (en) Piperazine for the preparation of salt and procedure
JPH04270257A (ja) 尿素類のn−アルキル化法
EP0483932A1 (en) Process for the preparation of piperazine derivatives
EA015801B1 (ru) Оптически активные карбаматы, способ их получения и их применение в качестве фармацевтических промежуточных соединений
SK282710B6 (sk) Spôsob prípravy esterov [2-[4-[(4-chlórfenyl)fenylmetyl]-1- piperazinyl]etoxy]octovej kyseliny
EP1971585B1 (en) Process for the preparation of a pharmaceutical intermediate
US4808752A (en) Process for the preparation of 2-aminophenyl thioethers
JP4667575B2 (ja) 1,3−ジアルキルイミダゾリウムヨウ素塩の製造方法
EP2167479B1 (en) Process for preparation of substantially optically pure levorotatory and dextrorotatory enantiomers of cetirizine using novel intermediates
EP1222179A1 (en) Process for preparing piperazine-substituted aliphatic carboxylates
KR20090025830A (ko) (r)-1-[(4-클로로페닐)페닐메틸]피페라진 또는 이의 염의제조방법
AU2003231921B2 (en) 4-(diarylmethyl)-1-piperazinyl derivatives
CA1041098A (en) 1-(3-(naphthyl-1-yl-oxy)-propyl)-piperazine derivatives
JP2005520942A5 (cs)
JP4071303B2 (ja) フェニルピペラジン類の製造方法
JPH06220001A (ja) 3−イミノ−3−アルコキシ−プロピオン酸ラクテート類およびそれらの互変異性アクリル酸ラクテート類
US6118006A (en) Method for preparing a tetrahydropyridin derivative
KR0171671B1 (ko) 2',3'-디클로로-4-에톡시메톡시벤즈아닐리드의 제조방법
JPH03123768A (ja) ビスアルキルスルホノキシメチルエーテル類あるいはビスアリールスルホノキシメチルエーテル類の製造方法
WO2001032641A1 (en) Process for preparing piperazine-substituted aliphatic carboxylates
JP2000086620A (ja) 有機チオ硫酸塩の製造法
JPS62286980A (ja) フエニルピペラジン誘導体
JPS6284067A (ja) チアゾリジン−2−オン誘導体の製造方法
JP2003012620A (ja) 結晶性アミノケトン類の製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic