CZ189799A3 - Oxidačně upravené saze - Google Patents
Oxidačně upravené saze Download PDFInfo
- Publication number
- CZ189799A3 CZ189799A3 CZ991897A CZ189799A CZ189799A3 CZ 189799 A3 CZ189799 A3 CZ 189799A3 CZ 991897 A CZ991897 A CZ 991897A CZ 189799 A CZ189799 A CZ 189799A CZ 189799 A3 CZ189799 A3 CZ 189799A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- carbon black
- oxidation
- blacks
- carbon
- ozone
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C09—DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
- C09C—TREATMENT OF INORGANIC MATERIALS, OTHER THAN FIBROUS FILLERS, TO ENHANCE THEIR PIGMENTING OR FILLING PROPERTIES ; PREPARATION OF CARBON BLACK ; PREPARATION OF INORGANIC MATERIALS WHICH ARE NO SINGLE CHEMICAL COMPOUNDS AND WHICH ARE MAINLY USED AS PIGMENTS OR FILLERS
- C09C1/00—Treatment of specific inorganic materials other than fibrous fillers; Preparation of carbon black
- C09C1/44—Carbon
- C09C1/48—Carbon black
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C09—DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
- C09C—TREATMENT OF INORGANIC MATERIALS, OTHER THAN FIBROUS FILLERS, TO ENHANCE THEIR PIGMENTING OR FILLING PROPERTIES ; PREPARATION OF CARBON BLACK ; PREPARATION OF INORGANIC MATERIALS WHICH ARE NO SINGLE CHEMICAL COMPOUNDS AND WHICH ARE MAINLY USED AS PIGMENTS OR FILLERS
- C09C1/00—Treatment of specific inorganic materials other than fibrous fillers; Preparation of carbon black
- C09C1/44—Carbon
- C09C1/48—Carbon black
- C09C1/54—Acetylene black; thermal black ; Preparation thereof
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C09—DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
- C09C—TREATMENT OF INORGANIC MATERIALS, OTHER THAN FIBROUS FILLERS, TO ENHANCE THEIR PIGMENTING OR FILLING PROPERTIES ; PREPARATION OF CARBON BLACK ; PREPARATION OF INORGANIC MATERIALS WHICH ARE NO SINGLE CHEMICAL COMPOUNDS AND WHICH ARE MAINLY USED AS PIGMENTS OR FILLERS
- C09C1/00—Treatment of specific inorganic materials other than fibrous fillers; Preparation of carbon black
- C09C1/44—Carbon
- C09C1/48—Carbon black
- C09C1/56—Treatment of carbon black ; Purification
- C09C1/565—Treatment of carbon black ; Purification comprising an oxidative treatment with oxygen, ozone or oxygenated compounds, e.g. when such treatment occurs in a region of the furnace next to the carbon black generating reaction zone
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C01—INORGANIC CHEMISTRY
- C01P—INDEXING SCHEME RELATING TO STRUCTURAL AND PHYSICAL ASPECTS OF SOLID INORGANIC COMPOUNDS
- C01P2006/00—Physical properties of inorganic compounds
- C01P2006/12—Surface area
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C01—INORGANIC CHEMISTRY
- C01P—INDEXING SCHEME RELATING TO STRUCTURAL AND PHYSICAL ASPECTS OF SOLID INORGANIC COMPOUNDS
- C01P2006/00—Physical properties of inorganic compounds
- C01P2006/19—Oil-absorption capacity, e.g. DBP values
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Pigments, Carbon Blacks, Or Wood Stains (AREA)
- Inks, Pencil-Leads, Or Crayons (AREA)
- Paints Or Removers (AREA)
- Carbon And Carbon Compounds (AREA)
Description
(57) Anotace:
Oxidačně upravené saze s obsahem těkavých podílů větším než 10 % hmotn., vztaženo na celkovou hmotnost sazí, a poměru jejich CTAB-povrchu k jodovému číslu větším, než 2 m2/mg. Saze podle vynálezu se s výhodou používají pro laky, tiskařské barvy a inkousty pro strojové a ruční psací a kreslící nástroje. Kombinace vlastností propůjčuje sazím vynikající disperogovatelnost v pojivových systémech na bázi vody. Takto vyrobené laky, tiskařské barvy a tiskařské inkousty vykazují vynikající skladovací stabilitu.
• · /2
-· j · Oxidačně upravené saze
Oblast techniky
Vynález se týká oxidačně upravených sazí pro použiti jako pigmentů v lacích, tiskařských barvách a inkoustech, například pro inkoustové tiskárny.
Dosavadní stav techniky
V lacích a tiskařských barvách se jako černé pigmenty používají pro své vynikající vlastnosti převážně saze. Pigmentové saze jsou k dispozici ve velkém výběru a s různými vlastnostmi. Pro výrobu pigmentových sazí se používají různé způsoby. Nej častější je výroba oxidační pyrolýzou uhlíkatých sazových surovin. Při n£ se sazové suroviny neúplně spalují při vysokých teplotách v nepřítomnosti kyslíku. K této třídě způsobů výroby sazí patři například způsoby výroby retortových, plynových sazí a lampových sazí. Jako uhlíkaté sazové suroviny se nejčastěji používají několikajaderné aromatické sazové oleje.
Při způsobech výroby retortových sazí se provádí neúplné spalování v reaktoru vyloženém vysoce žáruvzdorným materiálem. K tomu se vytváří v předspalovací komoře předspalováním směsi palivo/vzduch proud horkého odplynu, do kterého se rozprašuje nebo vstřikuje sazová surovina. Vytvářející se saze se prudce zchlazují rozprašováním vody do reaktoru a odděluj í se od proudu plynu. Způsob výroby retortových sazí dovoluje výrobu sazí s velmi širokým rozsahem jejich vlastností.
τ · 2» · «-· ·· · · · · · · · · • · ·· · ···· • · ··· ···· • ··· ·· · ······
Způsoby výroby lampových sazí a plynových sazí představují důležité alternativy způsobu výroby retortových sazí. Poskytují saze, jejichž vlastnosti se částečně překrývají s vlastnostmi sazí dostupných retortovým způsobem jejich výroby, avšak umožňují také výrobu sazí, které nejsou retortovým způsobem vyrobitelné.
Aparatura pro výrobu lampových sazí sestává z litinové mísy, v níž je umístěn kapalný nebo popřípadě roztavený materiál, a žáruvzdorně vyzděného odtahového krytu. Vzduchová štěrbina mezi mísou a odtahovým krytem, jakož i podtlak v systému, slouží k regulaci přívodu vzduchu a tím i k ovlivnění vlastností sazí. V důsledku tepelného záření odtahového krytu se surovina zplyňuje a částečně se spaluje, hlavně se však převádí na saze. Pro oddělení sazí se procesní plyn, obsahující saze, po ochlazení vede na filtr.
Při způsobu výroby plynových sazí se sazová surovina nejprve odpaří do proudu nosného plynu obsahujícího vodík a poté se pod chlazeným válcem spaluje v množství malých plamínků. Část vznikajících sazí se odlučuje na válci, druhá část se vynáší s procesními plyny a odlučuje se ve filtru.
Vlastnosti, důležité pro hodnocení pigmentových sazí, jsou barevná hloubka M (podle DIN 55979) , barvitost (příprava sazové pasty podle DIN EN ISO 787/24), spotřeba oleje (podle DIN EN ISO 787/5), obsah těkavých podílů (podle DIN 53552), struktura, měřená jako DBP-adsorpce (podle DIN 53601 nebo ASTM D2414), střední velikost primárních částic (prostřednictvím vyhodnocení elektronově-mikroskopických snímků) a hodnota pH (podle DIN EN ISO 787/9 nebo ASTM • ·
······ · · ······ ·· · ·· ··
D1512) .
Tabulka 1 představuje oblasti vlastností pigmentových sazí získaných uvedenými způsoby výroby. Údaje uvedené v tabulce 1 jsou shromážděny z technických údajů různých výrobců sazí o ukazatelích oxidačně neupravených sazí.
Tabulka 1
| Vlastnost | retortové saze | plynové saze | lampové saze |
| barevná hloubka M | 210-270 | 230-300 | 300-220 |
| barvitost IRB3=10u | 60-130 | 90-130 | 25-35 |
| spotřeba oleje (g/100 g) | 200-500 | 400-1100 | 250-400 |
| DBP-adsorpce (ml/100 g) | 40-200 | 100-120 | |
| velikost částic (nm) | 10- 80 | 10- 30 | 110-120 |
| těkavý podíl (hmotn. %) | 0,5-1,5 | 4- 6 | 1-2,5 |
| hodnota pH | 8- 10 | 4- 6 | 6- 9 |
Důležité uživatelské vlastnosti laku nebo tiskařské barvy jsou stabilita disperze sazí v pojivovém systému (skladovací stabilita) a rheologické chování laku nebo tiskařské barvy (viskozita a tixotropie). Ty jsou zásadně ovlivněny chemickou povahou sazí.
Chemie povrchu sazí silně závisí na zvoleném způsobu výroby. Při výrobě retortových sazí nastává tvorba sazí v silně redukční atmosféře, zatímco při výrobě plynových sazí má atmosférický kyslík volný přístup k zóně vytváření sazí. V souladu s tím vykazují plynové saze bezprostředně po vyrobení podstatně větší obsah povrchových oxidů než retortové saze.
V případě povrchových oxidů se jedná v podstatě o karboxylové skupiny, laktoly, fenoly a chinony, které vedou r· · «“· ·· ···· ·· · · • 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9
9 9 9 999 999
9 9 9 9
9 € 9 9 9 9 ke kyselé reakci vodných disperzí sazí. V menší míře vakazují saze na povrchu také zásadité oxidy. Povrchové oxidy tvoří takzvané těkavé podíly sazi, neboř mohou být z povrchu sazí desorbovány žíháním sazí při 950 °C (DIN
53552).
Obsah kapalných podílů má rozhodující vliv na dispergovatelnost sazí, zejména ve vodných systémech. Čím vyšší je obsah těkavých podílů v sazích, tím menší je hydrofobni charakter sazí a tím snadněji jsou dispergovatelné v pojivových systémech na bázi vody.
Z uvedených důvodů se pigmentové saze zpravidla oxidačně upravují pro zvýšení jejich obsahu těkavých podílů. Jako oxidační prostředek se používá kyselina dusičná, oxid dusícítý a v malé míře také ozón. Obsahy těkavých podílů a hodnoty pH, uvedené v tabulce 1, mohou být zvýšeny oxidační úpravou. Oxidační chování přitom rozhodujícím způsobem závisí na způsobu výroby sazí. U retortových sazí lze zvýšit obsah těkavých podílů jen asi na 6 % hmotn. To je známo z US 3 565 657 popisujícího oxidaci retortových sazí kyselinou dusičnou. V tomto patentu uvedený nejvyšší obsah těkavých podílů činí 7,6 % hmotn.
Četné patenty představují pokusy napodobit výhodné vlastnosti plynových sazí, spočívající v jejich vysokém obsahu těkavého podílu, pomocí zpracování ozónem. K nim patří patenty US 3 245 820, US 3 364 048 a US 3 495 999. Podle US 3 245 820 lze pomocí zpracování ozónem zvýšit obsah těkavého podílu v retortových sazích na 4,5 % hmotn.
Další důležitá vlastnost sazí je jejich měrný povrch, který se stanovuje pomocí různých adsorpčních metod. Při
5' stanovení povrchu na dusík (BET-povrch podle DIN 66132) se vychází z povlaku molekul dusíku na povrchu sazí, přičemž známá prostorová náročnost molekul dusíku umožňuje přepočet na m2/g. Protože malá molekula dusíku může vnikat také do pórů a škvír sazí, zachycuje tato metoda také vnitřní povrch sazí.
Větší prostorovou náročnost než dusík má cetyltrimetyl-amonium-bromid (CTAB). Stanovení CTAB-povrchu (měření podle ASTM D-3765) vychází nejblíže geometrickému povrchu bez pórů. Proto CTAB-povrch koreluje velmi dobře s velikostí částic a umožňuje tak usuzovat na uživatelské vlastnosti sazí.
Třetí metodou pro charakterizování povrchu sazí je adsorpce jodu, označovaná také jako jodové číslo. Jodové číslo se měří podle ASTM D-1510. Je silně ovlivněno povrchovými skupinami a adsorbovanými PAH. Proto se naměřená adsorpce v mg/g nepřepočítává na m /g. Obvykle se jodová adsorpce udává jen u sazí s podílem těkavých látek pod 1,5 % hmotn. a s toluenovým extraktem pod 0,2 5 % hmotn. Pro p/ich citlivost vůči těkavým povrchovým skupinám je však možné použít jodovou adsorpci právě jako další charakteristiku oxidovaných sazí s vysokým podílem těkavých látek.
Podstata vynálezu
Úkolem předloženého vynálezu je poskytnout saze pro laky a tiskařské barvy, které se vyznačují zlepšenými dispergačními vlastnostmi v pojivových systémech na bázi vody, a zlepšenou stabilitou laků a tiskařských barev s těmito sazemi vyrobených.
»· θ···“· • · ··· ···· • · · · ·· · ······ ······ · · ······ ·· · ·· · ·
Tento úkol je vyřešen oxidačně upravenými sazemi, které se vyznačují tím, že jejich obsah těkavých podílů je více než 10, s výhodou více než 15 % hmotn., vztaženo na celkovou hmotnost sazí, a poměr jjich CTAB-povrchu k jodovému číslu je větší než 2 m /mg. S výhodou činí poměr o
CTAB-povrchu k jodovému číslu více než 4 m /g. Kromě toho tyto saze nevykazují žádnou měřitelnou koncentraci zásaditých povrchových oxidů.
CTAB-povrch a jodové číslo se přitom měří podle výše uvedených ASTM-norem. Přitom je důležité, že saze nejsou před měřením podrobeny žádné tepelné úpravě pro desorpci těkavých podílů.
Bylo zjištěno, že požadovaná kombinace vlastností daná těkavými podíly a určitým minimálním poměrem CTAB-povrchu k jodovému číslu vede u sazí k tomu, že jsou snadno dispergovatelné ve vodě, a že tato disperze zůstává stabilní po celé dny, aniž by se muselo přidávat smáčedlo nebo dispergační přísada. Tato vysoká skladovací stabilita vodné sazové disperze dělá saze podle vynálezu zvláště vhodnými pro použití v lacích, tiskařských barvách a jako inkousty pro strojové a ruční psací a kreslící nástroje, jako například jako inkousty pro inkoustové tiskárny, fixy a kuličkové tužky.
Saze podle vynálezu jsou vyrobitelné ozónovou oxidací plynových sazí. Retortové saze jsou jako výchozí saze nevhodné, neboť, u nich nemůže být obsah těkavých podílů, ani pomocí ozónové oxidace, zvýšen přes asi 7 až 8 % hmotn. Prostřednictvím příslušných měření komerčně dostupných pigmentových sazí různých výrobců lze snadno ukázat, že ·» · V· · v • · · · požadovaná kombinace vlastnosti dosud nebyla známa. Tato měření jsou uvedena v tabulce 2.
Tabulka 2: Vlastnosti komerčně dostupných pigmentových sazí
| Saze | těkavé podíly (% hmotn.) | CATB povrch (m2/g) | adsorpce j odu (mg/g) | CTAB/jod (m2/cm) |
| Cabot | ||||
| Monarch 1300 | 11,7 | 363 | 479 | 0,76 |
| Monarch 1000 | 12,4 | 255 | 314 | 0,81 |
| Mogul L | 4,8 | 132 | 110 | 1,20 |
| Columbian | ||||
| Raven 5000 UII | 15,2 | 346 | 302 | 1,15 |
| Raven 1255 | 6,2 | 119 | 73 | 1,63 |
| Degussa | ||||
| FW 200 | 24,0 | 485 | 255 | 1, 90 |
| FW 1 | 4,3 | 236 | 239 | 0, 99 |
| Printex U | 5 | 99 | 63 | 1,57 |
| Printex 90 | 1 | 250 | 350 | 0,71 |
| SS 550 | 2,5 | 120 | 101 | 1,19 |
Pozoruhodné na tomto seznamu jsou komerční plynové saze FW 200. Jde o plynové saze, které nejsou oxidovány ozónem. Přes jejich vysoký obsah těkavých podílů nevykazují požadovaný poměr CTAB/jod.
Přehled obrázků na výkrese
Vynález bude ještě podrobněji vysvětlen na následujícím příkladu. Na výkrese představuje zařízení pro oxidaci sazí ozónem.
Příklady provedení vynálezu
Obr. 1 představuje vhodnou aparaturu s fluidnim ložem pro vsázkovou oxidaci sazí ozónem. Sestává z vertikální válcovité reakční nádoby 1. Ta má ve své spodní části fluidizační část, která sestává z pláště 2, vybíhajícího z válcovitého průřezu dolů do tvaru komolého kužele, vzhůru vybíhajícího rozdělovacího tělesa 2 a alespoň jednoho, do nejhlubšího místa fluidizační části vpodstatě tabgenciálně ústícího přívodního potrubí 4 pro reakční plyn. Nad reakční nádobou i je uklidňovací část 5 s výstupním potrubím 6 odplynu. Prostřednictvím násypky 6 sazí se do reakční nádoby zavádějí saze. Značkou 9. je označeno čidlo pro regulaci výšky fluidního lože. Pro výrobu ozónu se reakční plyn (vzduch nebo kyslík) před vstupem do reakční nádoby vede generátorem J_ ozónu. Reakční nádoba má vnitřní průměr 8 cm a výšku 1,5 m.
Pomocí aparatury znázorněné na obr. 1 se saze šaržovitě oxidují. Prostřednictvím příslušného vytvoření fluidního lože je však možno realizovat také kontinuální vedení způsobu.
Pro oxidační zkoušky byl použit ozonizátor s následujícími výkonovými charakteristikami:
Provozní tlak:
Množství nosného plynu Chladící voda:
Provozní teplota: Napětí generátoru:
max. 0,6 bar max. 600 1/h 40 1/h (15 °C) max. 35 °C 16 kV • · 9» » » · • · *·«· · · ·· • · · · · · · • · · · · · · • · · · ··· · · ·
Koncentrace ozónu, které je třeba dosáhnout, je závislá na napětí generátoru, na množství nosného plynu a na jeho obsahu kyslíku. Při napětí generátoru 16 kV se dosahuje při použiti vzduchu max. 12 g ozónu/h a při použití kyslíku max. 25 g ozónu/h.
Příklad 1
Plynové saze FW 1 byly v aparatuře podle obr. 1 různě dlouho oxidovány ozónem a následně byly analyzovány jejich technické vlastnosti.
Při provozován lože bylo všech oxidačních zkouškách byl ozonizátor se stálým množstvím vzduchu 310 nl/h. Fluidní zatíženo vždy množstvím 200 g sazi. Reakční teplota byla při všech pokusech v oblasti mezi 20 a 30 °C. Tabulka 3 obsahuje dosažené výsledky po různě dlouhém zpracování FW 1 ve srovnáni s nezpracovanými FW 1 as komerčními oxidovanými sazemi FW 200.
Podle tabulky 3 byly pozorovány následující závislosti na trvání ozónové oxidace:
* nárůst obsahu těkavých podílů * snížení pH * nárůst CTAB-povrchu * snížení jodového čísla * snížení barvitosti podle DIN * snížení spotřeby oleje * zřetelná změna složení povrchových oxidů
Změny CTAB-povrchu a jodového čísla neznamenají, že se ·· ΧΛ..
oxidací ozónem mění velikost částic a tím povrch, nebot účinky jsou protisměrné. Prostřednictvím modifikace povrchu sazí se adsorpce jodu a CTAB ovlivní natolik, že získaná čísla nepředstavují již žádné měřítko povrchu. Jsou však vhodná k tomu, aby poskytovala, vedle obsahu těkavých podílů, další informace o charakteru modifikace provedené oxidačním zpracováním.
U vysoce oxidovaných sazí stoupá My-hodnota na 328. Se stoupajícím oxidačním stupněm se mění také složení povrchových oxidů. Silně přibývají karboxylové skupiny a chinon, zatímco fenolické skupiny a zásadité oxidy ubývají. Obsah laktolenu zůstává prakticky nezměněn.
·· ···· ·· ···· ·· ·· • · · · · · · · · ·· · · · ····
······ ·· · * · ·· o
o
Ol &
tu
| O cn | O | CO | ||||
| io | io | i—1 | <—1 | O | CN | |
| co | tn | cn | CN | CN | ||
| «ψ | CN | kD |
| <—1 | co | r~'i | CO | O |
| CO | o | kD | O | |
| cn | CN | CN | ||
| »—1 |
LO rH
| co o | t— | cn | |||||
| r-t | o | CN | co | CN | LD | CN | CN |
| co | co | ι-H | CN | CO | cn | CN | |
| co | n | CN |
| CN | IO | CO | LO |
| CN | io | CN | |
| cn |
co γιο v o
| LD | r- | 31 | IO | CN | o |
| O | LD | cn | cn | 5l* | |
| co | CN | LO |
| o | co | co | CN |
| LO | CO | kD | CO |
| LO | r-L |
e <D d
Ό
N
O
I—I
Tabulka 3: analytické ukazatele sazí oxidovaných ozónem £
tu \r1 a
're >
o u
(0 a
N f—I
CN d
rd
O
Ό
| t- ·» | o | H | |||||
| 1—1 | kD | CN | CN | O | kD | CO | |
| i—1 | kD | cn | cn | cn | 1—1 | ||
| co | CN | co |
i-ι co co
| cn | ko | CN | i—1 | CN | O | o co |
| co | CN | CO | O | kD | i—1 | |
| CN | t—í | CN | i—1 | tn |
CN CN CO
| LD | CO | i—1 | cn | LO | ΙΟ θ' | CO |
| N1 | cn | t- | O | LO | ||
| CN | Γ—1 | CN | rH | CO |
cn cn
| LD | cn o | |
| co | co | LD |
| CN | CN | CN |
| CO | N1 | ||
| N1 | LO | N1 | N< |
| O | cn | ||
| r—1 | cn |
| IO | O | CO | CN |
| CN | Lf) | kD | 1—1 |
| LO | O | ||
| rd |
| co | O | O | LD |
| CN | LD | kD | O |
| CN | LO |
C- CO N1 LD co cn t— cn r— co d
JX d
O d
T3 ω
-n d
ω o
d d
ω d
i-l ř>
Ή
N d
CO
O d
d
N d
x;
d a Cn jšP cn ί ΊΗ í
CH o\o
CD
| 0 | H | (U | i—1 | ||||
| 1—1 | a | i—l | Ή | ||||
| tn | 0 | Ό | id | ||||
| Ή | τ) | s | d | 0 | a | ||
| >U | tn | d | a | ||||
| 0 | d | 0 | rd | d | |||
| '(U | ·[—1 | d | d | <D | d | ||
| > | 0 | •H | >d | > | 0 | ||
| 0 | m | d | t> | d | d | d | |
| t) | 3 | Ό | d | O | rX | Ό | |
| 0 | Η | W | 0 | d | a | ><1) | 0 |
| •ro | U | m | rd | d | tn | d | Xi |
τ)
Η
X o
'CD >
o rd u
d í>
o a
| cn | O | N4 | O | cn |
| LO | IO | cn | o | LO |
| T—1 | ||||
| Cn | a | a | a | a |
| rX | rX | rX | rX | .X |
| r“J | i—I | r—1 | r—1 | i—1 |
| Ω | 0 | Ω | Ω | Ω |
| R | ε | ε | ε | ε |
| ε | ε | ε | ε | ε |
r>i d
H
Q, d
rX cn 'CU > O i—I >·, X o rd d
d rX rH
O r-i d O rX d d a) ι—1 M-J
Ϊ>Ί
τ)
Ή 'CU d
d -η O Ό d d -η tn d 'd ϋ N ·· ····
Plynové saze FW 200, neoxidované ozónem, vykazují zcela jiný poměr CTAB-povrchu k jodovému číslu, z čehož lze soudit na rozdílné složení povrchových oxidů.
Příklad použití
Zvláštní výhodou sazí podle vynálezu je jejich snadná dispergovatelnost ve vodě a vysoká stabilita této disperze. Pro ověření tohoto chování byly se sazemi podle vynálezu a komerčními srovnávacími sazemi prováděny takzvané sedimenteční zkoušky. K tomu byl vždy 1 gram sazí po dobu 5 minut dispergován ultrazvukem v 99 ml vody bez smáčedla a následně bylo pozorováno usazování dispergovaných sazí. Kádinky, použité pro tyto zkoušky, měly objem 150 ml a průměr 5 cm. Již po 15 minutách nastalo usazování ozónem neoxidovaných sazí. Na horním okraji hladiny kapaliny se tvořila čirá vrstva bez sazí. Konkrétně bylo zjištěno sedimentační chování, uvedené v tabulce 4.
Tabulka 4: Sedimentační chování různých sazí
| saze | oxidace pomocí | obsah těkavých podílů (% hmotn.) | usazování po 15 minutách (cm) | ||
| SS 550 FW 200 Printex | 90 | pD g2) F | N09 no2 | 2,5 24,0 1 | 1 0,5 1 |
| Printex | U | G | — | 5 | 0,25 |
| FW1 | G | — | 4,3 | 0,5 | |
| FW 1 | G | ozón | 15 | 0 |
1) F: retortové saze, 2) G: plynové saze
U plynových sazí FW1, podle vynálezu oxidovaných ozónem, nedochází ani po týdnu k pozorovatelnému usazování sazí.
Claims (3)
1. Oxidačně upravené saze, vyznačující se tím, že jejich obsah těkavých podílů je více^než 10, s výhodou více, než 15 % hmotn., vztaženo na celkovou hmotnost sazí, a poměr jejich CTAB-povrchu k jodovému číslu je větší,než 2 m /mg.
2. Saze podle nároku 1, vyznačující se _tím, že o
poměr jejich CTAB-povrchu k jodovému číslu je vetší 4 m /g.
nároků pro laky, tiskařské barvy a inkousty pro strojové a ruční psací a kreslící nástroje.
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| DE19824047A DE19824047A1 (de) | 1998-05-29 | 1998-05-29 | Oxidativ nachbehandelter Ruß |
Publications (2)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CZ189799A3 true CZ189799A3 (cs) | 1999-12-15 |
| CZ298251B6 CZ298251B6 (cs) | 2007-08-01 |
Family
ID=7869292
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CZ0189799A CZ298251B6 (cs) | 1998-05-29 | 1999-05-28 | Oxidacne upravené plynové saze |
Country Status (19)
| Country | Link |
|---|---|
| US (1) | US6471763B1 (cs) |
| EP (1) | EP0969052B1 (cs) |
| JP (1) | JP3983418B2 (cs) |
| KR (1) | KR100588792B1 (cs) |
| CN (1) | CN1174054C (cs) |
| AU (1) | AU751790B2 (cs) |
| BR (1) | BR9901678B1 (cs) |
| CA (1) | CA2272768C (cs) |
| CZ (1) | CZ298251B6 (cs) |
| DE (2) | DE19824047A1 (cs) |
| EG (1) | EG22478A (cs) |
| ES (1) | ES2204029T3 (cs) |
| HR (1) | HRP990159B1 (cs) |
| HU (1) | HU218115B (cs) |
| ID (1) | ID26142A (cs) |
| MY (1) | MY121413A (cs) |
| PL (1) | PL193816B1 (cs) |
| TR (1) | TR199901178A3 (cs) |
| ZA (1) | ZA993607B (cs) |
Families Citing this family (54)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US6852156B2 (en) | 2000-06-05 | 2005-02-08 | E.I. Du Pont De Nemours And Company | Self-dispersing pigment and process of making and use of same |
| DE19950043A1 (de) | 1999-10-16 | 2001-07-12 | Degussa | Pigmentpräparationen, Verfahren zu ihrer Herstellung und Verwendung |
| DE19954260A1 (de) | 1999-11-11 | 2001-06-28 | Degussa | Wäßrige Rußdispersionen |
| DE10211098A1 (de) | 2002-03-14 | 2003-10-02 | Degussa | Verfahren zur Herstellung von nachbehandeltem Ruß |
| US6827772B2 (en) * | 2002-05-24 | 2004-12-07 | Cabot Corporation | Carbon black and compositions containing same |
| CN101115808A (zh) * | 2004-12-17 | 2008-01-30 | 卡伯特公司 | 氧化的改性颜料的制备方法和含有其的喷墨油墨组合物 |
| DE102005009321A1 (de) * | 2005-03-01 | 2006-09-07 | Degussa Ag | Suspension |
| DE102005037336A1 (de) * | 2005-08-04 | 2007-02-08 | Degussa Ag | Kohlenstoffmaterial |
| US7951310B2 (en) * | 2006-03-28 | 2011-05-31 | East China University Of Science And Technology | Nanophase carbon black grafted with organic compound in situ |
| DE102006037079A1 (de) | 2006-08-07 | 2008-02-14 | Evonik Degussa Gmbh | Ruß, Verfahren zur Herstellung von Ruß und Vorrichtung zur Durchführung des Verfahrens |
| EP2099869B1 (en) | 2006-10-31 | 2013-05-01 | Sensient Colors Inc. | Modified pigments and methods for making and using the same |
| BRPI0810563B1 (pt) | 2007-04-24 | 2017-12-12 | Cabot Corporation | Smoke black and process for the production of a smoke black product |
| US20080306205A1 (en) * | 2007-06-06 | 2008-12-11 | Brett David Ermi | Black-colored thermoplastic compositions, articles, and methods |
| US20080306204A1 (en) * | 2007-06-06 | 2008-12-11 | Brett David Ermi | Black-colored thermoplastic compositions, articles, and methods |
| JP5706159B2 (ja) | 2007-08-23 | 2015-04-22 | センシエント カラーズ エルエルシー | 自己分散型顔料ならびにその製造方法および使用 |
| DE102007060307A1 (de) | 2007-12-12 | 2009-06-18 | Evonik Degussa Gmbh | Verfahren zur Nachbehandlung von Ruß |
| DE102008026894A1 (de) * | 2008-06-05 | 2009-12-10 | Evonik Degussa Gmbh | Ink Jet Tinte |
| DE102008044116A1 (de) | 2008-11-27 | 2010-06-02 | Evonik Degussa Gmbh | Pigmentgranulat, Verfahren zu dessen Herstellung und Verwendung |
| EP2196507B1 (de) | 2008-12-12 | 2011-07-13 | Evonik Carbon Black GmbH | Ink Jet Tinte |
| KR20110135989A (ko) | 2009-04-07 | 2011-12-20 | 센션트 컬러스 엘엘씨 | 자가-분산 입자 및 그의 제조 및 사용 방법 |
| TW201130922A (en) | 2009-12-01 | 2011-09-16 | Du Pont | Sequential oxidation of carbon black for ink-jet dispersion |
| JP5672427B2 (ja) * | 2010-02-05 | 2015-02-18 | 東海カーボン株式会社 | カーボンブラック、カーボンブラックの製造方法およびゴム組成物 |
| DE102010002244A1 (de) | 2010-02-23 | 2011-08-25 | Evonik Carbon Black GmbH, 63457 | Ruß, Verfahren zu seiner Herstellung und seine Verwendung |
| CA2809621C (en) | 2010-09-03 | 2016-02-02 | Cabot Corporation | Modified fillers and elastomeric composites comprising same |
| MX344901B (es) | 2011-07-11 | 2017-01-09 | Cabot Corp | Emulsificacion de aceite y adsorcion de hidrocarburo aromatico policiclico usando particulas finas como dispersantes. |
| JP2013056965A (ja) * | 2011-09-07 | 2013-03-28 | Ricoh Co Ltd | 顔料分散液、記録用インク、インクカートリッジ、及びインクジェット記録装置 |
| JP2013060563A (ja) * | 2011-09-15 | 2013-04-04 | Ricoh Co Ltd | インクジェット記録用インク、カートリッジ、インクジェット記録装置、画像形成方法、画像形成物 |
| US8815002B2 (en) | 2011-12-08 | 2014-08-26 | Ricoh Company, Ltd. | Inkjet recording ink |
| JP2013159644A (ja) * | 2012-02-01 | 2013-08-19 | Ricoh Co Ltd | インクジェットインク及びその製造方法 |
| JP5846545B2 (ja) * | 2011-12-08 | 2016-01-20 | 株式会社リコー | インクジェット記録用インク |
| US9175150B2 (en) | 2012-03-02 | 2015-11-03 | Cabot Corporation | Modified carbon blacks having low PAH amounts and elastomers containing the same |
| CA2865902C (en) | 2012-03-02 | 2016-06-07 | Cabot Corporation | Elastomeric composites containing modified fillers and functionalized elastomers |
| CN102585565B (zh) * | 2012-03-19 | 2014-03-19 | 苏州宝化炭黑有限公司 | 一种色素炭黑制造方法及装置 |
| JP2015527440A (ja) * | 2012-07-13 | 2015-09-17 | キャボット コーポレイションCabot Corporation | 高構造カーボンブラック |
| JP6064471B2 (ja) * | 2012-09-13 | 2017-01-25 | 株式会社リコー | インクジェット記録用インク、インクカートリッジ、インクジェット記録装置、画像形成方法、画像形成物 |
| US20140120339A1 (en) | 2012-10-31 | 2014-05-01 | Cabot Corporation | Porous carbon monoliths templated by pickering emulsions |
| JP2014172963A (ja) * | 2013-03-07 | 2014-09-22 | Ricoh Co Ltd | インクジェット記録用インク、インクカートリッジ、インクジェット記録方法、記録装置、及びインク記録物 |
| CN103923499B (zh) * | 2014-04-15 | 2015-07-08 | 北京化工大学 | 一种氧化改性热裂解炭黑的制备方法 |
| BR112016023368B1 (pt) | 2014-04-29 | 2022-05-03 | Archer-Daniels-Midland Company | Método de preparação de uma composição de catalisador |
| US11253839B2 (en) | 2014-04-29 | 2022-02-22 | Archer-Daniels-Midland Company | Shaped porous carbon products |
| WO2016176237A1 (en) | 2015-04-30 | 2016-11-03 | Cabot Corporation | Carbon coated particles |
| US11118835B2 (en) * | 2015-10-15 | 2021-09-14 | Jimmyash Llc | Method and apparatus for the controlled conveyance of a workpiece through a fluidized bed dryer |
| US10722867B2 (en) | 2015-10-28 | 2020-07-28 | Archer-Daniels-Midland Company | Porous shaped carbon products |
| US10464048B2 (en) | 2015-10-28 | 2019-11-05 | Archer-Daniels-Midland Company | Porous shaped metal-carbon products |
| KR102689821B1 (ko) * | 2017-01-23 | 2024-07-29 | 오씨아이 주식회사 | 카본 블랙을 산화하는 방법 |
| KR20200020810A (ko) * | 2017-06-21 | 2020-02-26 | 비를라 카본 유.에스.에이., 인코포레이티드 | 액체 또는 폴리머 시스템과의 상호작용을 위한 관능화된 카본블랙 |
| KR102477024B1 (ko) * | 2017-12-27 | 2022-12-12 | 오씨아이 주식회사 | 고저항성 카본 블랙의 제조방법 및 이에 따라 제조된 고저항성 카본블랙 |
| CN115551824A (zh) | 2020-05-18 | 2022-12-30 | 阿彻丹尼尔斯米德兰公司 | 用于氢解甘油的方法 |
| CN112480719B (zh) * | 2020-11-17 | 2021-12-28 | 唐山黑猫炭黑有限责任公司 | 一种具有金属光泽的纳米炭黑及其制备方法 |
| CN116981936A (zh) * | 2021-03-19 | 2023-10-31 | 松下知识产权经营株式会社 | 敏感膜和气体传感器 |
| US20250388758A1 (en) | 2021-09-30 | 2025-12-25 | Cabot Corporation | Methods of Producing Carbon Blacks from Low-Yielding Feedstocks and Products Made from Same |
| NL2033169B1 (en) | 2021-09-30 | 2023-06-26 | Cabot Corp | Methods of producing carbon blacks from low-yielding feedstocks and products made from same |
| CA3249572A1 (en) | 2022-01-28 | 2023-08-03 | Cabot Corporation | PROCESSES FOR PRODUCING CARBON BLACK FROM LOW-YIELD FEEDS AND PRODUCTS MANUFACTURED FROM THESE USING PLASMA OR ELECTRICALLY HEATED PROCESSES |
| FR3155004A1 (fr) | 2023-11-03 | 2025-05-09 | Cabot Corporation | Procédés de production de noirs de carbone à l’aide de combustibles de brûleur durables et produits fabriqués à partir de ceux-ci |
Family Cites Families (11)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US3245820A (en) * | 1963-02-07 | 1966-04-12 | Columbian Carbon | Preparation of long-flow carbon black |
| US3436240A (en) * | 1965-12-28 | 1969-04-01 | Cabot Corp | Process for making high volatile carbon blacks |
| US3495999A (en) * | 1966-10-26 | 1970-02-17 | Cabot Corp | Process for aftertreating carbon black |
| US3565657A (en) * | 1967-06-19 | 1971-02-23 | Cabot Corp | Process for treating furnace carbon black |
| US3536512A (en) * | 1968-08-02 | 1970-10-27 | Cabot Corp | Process for aftertreating carbon black |
| US3620792A (en) * | 1969-03-26 | 1971-11-16 | Cabat Corp | Process for treating carbon black |
| DE3041188A1 (de) * | 1980-11-03 | 1982-06-03 | Degussa Ag, 6000 Frankfurt | Vorrichtung zur oxidativen nachbehandlung von russ |
| EP0629222B1 (en) * | 1992-03-05 | 1999-09-15 | Cabot Corporation | Process for producing carbon blacks and new carbon blacks |
| JP3778956B2 (ja) * | 1994-03-28 | 2006-05-24 | 三菱化学株式会社 | カーボンブラック |
| DE19511240B4 (de) * | 1994-03-28 | 2005-07-21 | Mitsubishi Chemical Corp. | Ruß und Verfahren zur Erzeugung |
| US6099632A (en) * | 1997-07-24 | 2000-08-08 | Orient Chemical Industries, Ltd. | Aqueous pigment ink composition |
-
1998
- 1998-05-29 DE DE19824047A patent/DE19824047A1/de not_active Withdrawn
-
1999
- 1999-05-14 EP EP99109597A patent/EP0969052B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1999-05-14 DE DE59906334T patent/DE59906334D1/de not_active Expired - Lifetime
- 1999-05-14 ES ES99109597T patent/ES2204029T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1999-05-26 JP JP14691499A patent/JP3983418B2/ja not_active Expired - Lifetime
- 1999-05-27 TR TR1999/01178A patent/TR199901178A3/tr unknown
- 1999-05-27 EG EG61199A patent/EG22478A/xx active
- 1999-05-27 ZA ZA9903607A patent/ZA993607B/xx unknown
- 1999-05-28 CZ CZ0189799A patent/CZ298251B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1999-05-28 MY MYPI99002143A patent/MY121413A/en unknown
- 1999-05-28 KR KR1019990019392A patent/KR100588792B1/ko not_active Expired - Lifetime
- 1999-05-28 ID IDP990497A patent/ID26142A/id unknown
- 1999-05-28 HU HU9901765A patent/HU218115B/hu not_active IP Right Cessation
- 1999-05-28 CA CA002272768A patent/CA2272768C/en not_active Expired - Lifetime
- 1999-05-28 BR BRPI9901678-8A patent/BR9901678B1/pt not_active IP Right Cessation
- 1999-05-28 HR HR990159A patent/HRP990159B1/xx not_active IP Right Cessation
- 1999-05-28 PL PL333453A patent/PL193816B1/pl unknown
- 1999-05-28 AU AU32308/99A patent/AU751790B2/en not_active Ceased
- 1999-05-28 US US09/321,874 patent/US6471763B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1999-05-31 CN CNB991078217A patent/CN1174054C/zh not_active Expired - Lifetime
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| HU9901765D0 (en) | 1999-07-28 |
| JP3983418B2 (ja) | 2007-09-26 |
| KR19990088639A (ko) | 1999-12-27 |
| EP0969052B1 (de) | 2003-07-23 |
| ID26142A (id) | 2000-11-30 |
| EP0969052A1 (de) | 2000-01-05 |
| CA2272768A1 (en) | 1999-11-29 |
| HRP990159B1 (en) | 2004-04-30 |
| TR199901178A2 (xx) | 2000-07-21 |
| CN1174054C (zh) | 2004-11-03 |
| PL193816B1 (pl) | 2007-03-30 |
| EG22478A (en) | 2003-02-26 |
| CA2272768C (en) | 2008-02-26 |
| CN1237599A (zh) | 1999-12-08 |
| HUP9901765A1 (hu) | 1999-12-28 |
| JPH11349849A (ja) | 1999-12-21 |
| ZA993607B (en) | 1999-11-26 |
| CZ298251B6 (cs) | 2007-08-01 |
| AU3230899A (en) | 1999-12-09 |
| HRP990159A2 (en) | 2000-02-29 |
| TR199901178A3 (tr) | 2000-07-21 |
| AU751790B2 (en) | 2002-08-29 |
| PL333453A1 (en) | 1999-12-06 |
| US6471763B1 (en) | 2002-10-29 |
| ES2204029T3 (es) | 2004-04-16 |
| DE59906334D1 (de) | 2003-08-28 |
| HU218115B (hu) | 2000-06-28 |
| KR100588792B1 (ko) | 2006-06-13 |
| BR9901678B1 (pt) | 2008-11-18 |
| BR9901678A (pt) | 1999-12-14 |
| MY121413A (en) | 2006-01-28 |
| DE19824047A1 (de) | 1999-12-02 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| CZ189799A3 (cs) | Oxidačně upravené saze | |
| KR101368591B1 (ko) | 저구조 카본 블랙 및 그의 제조 방법 | |
| US5749950A (en) | Ink and coating compositions containing silicon-treated carbon black | |
| US6471933B1 (en) | Ozone-oxidized carbon black composition with low conductivity and improved color | |
| US3660133A (en) | Process for the modification of carbon black | |
| EP0792920B1 (en) | Carbon Black | |
| JPH027983B2 (cs) | ||
| EP1236509A1 (en) | Catalytic precious metal-treated carbon black | |
| CZ416298A3 (cs) | Lak a tiskové barvy obsahující modifikované saze | |
| JPH11349311A (ja) | カーボンブラック | |
| JP2005264140A (ja) | カーボンブラック、その製造法および該カーボンブラックの使用 | |
| JPH0157703B2 (cs) | ||
| MXPA99004827A (en) | Black of post-treated smoke oxidativame | |
| EP4549505A1 (en) | Alkaline carbon black, preparation thereof and compositions and articles containing the same | |
| EP1078960A1 (en) | Metal-treated carbon black | |
| KR960012217B1 (ko) | 고착색력 카본블랙의 제조방법 | |
| JP2025514276A (ja) | ゴム由来熱分解油から生成されたガスブラック | |
| Ferch | The significance of the surface chemistry of pigment blacks |
Legal Events
| Date | Code | Title | Description |
|---|---|---|---|
| PD00 | Pending as of 2000-06-30 in czech republic | ||
| MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 20100528 |