CZ20032652A3 - Antimikrobiální přípravky - Google Patents

Antimikrobiální přípravky Download PDF

Info

Publication number
CZ20032652A3
CZ20032652A3 CZ20032652A CZ20032652A CZ20032652A3 CZ 20032652 A3 CZ20032652 A3 CZ 20032652A3 CZ 20032652 A CZ20032652 A CZ 20032652A CZ 20032652 A CZ20032652 A CZ 20032652A CZ 20032652 A3 CZ20032652 A3 CZ 20032652A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
oxide
compounds
antimicrobial
benzo
dihydro
Prior art date
Application number
CZ20032652A
Other languages
English (en)
Inventor
Toshimasa Ohnishi
Ikuya Tanaka
Original Assignee
Janssen Pharmaceutica N. V.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Janssen Pharmaceutica N. V. filed Critical Janssen Pharmaceutica N. V.
Publication of CZ20032652A3 publication Critical patent/CZ20032652A3/cs

Links

Classifications

    • A—HUMAN NECESSITIES
    • A01—AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01N—PRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N43/00—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds
    • A01N43/72—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with nitrogen atoms and oxygen or sulfur atoms as ring hetero atoms
    • A01N43/88—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with nitrogen atoms and oxygen or sulfur atoms as ring hetero atoms six-membered rings with three ring hetero atoms

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

Antimikrobiální přípravky
Oblast techniky
Vynález se týká antimikrobiálních přípravků, které jsou použitelné pro průmyslové aplikace. Konkrétněji se vynález týká antimikrobiálních přípravků, které kombinací 3-benzo[b]thien-2-yl-5,6-dihydro-l,4,2-oxathiazin-4-oxidu a alespoň jedné sloučeniny z následující množiny sestávající z l-[[(3-jod-2-propynyl)oxy]methoxy]-4-methoxy]benzenu,
1- chlor-4-[[(3-jod-2-propynyl)oxy]methoxy]benzenu,
2- pyridinthiol-l-oxidu zinku, 2-pyridinthiol-l-oxidu mědi, sodné soli 2-pyridinthiol-l-oxidu, 2,2-dithiobis(pyridin-1-oxidu), 2-methylthio-4-terc.butylamino-6-cyklopropylamino-sek.triazinu, 3-jod-2-propynylbutylkarbamátu (IPBC),
2-(n-oktyl)-3 (2fí)-isothiazolonu (OIT) , 4,5-dichlor-2-(n-oktyl)-3(2#)-isothiazolonu (DCOIT), 2,4,5,6-tetrachlor-1,3-benzendikarbonitrilu (chlorothalonil), 1,1-dichlor-N-[(dimethylamino)sulfonyl]-l-fluor-N-fenylmethansulfenamidu (dichlofluanid) nebo 1,1-dichlor-N-[(dimethylamino) sulfonyl]-1-fluor-N- (4-methylfenyl)methansulfenamidu (tolylfluanid), vykazují synergický účinek těchto sloučenin.
Dosavadní stav techniky
Anorganické nebo organické sloučeniny, které obsahují zejména rtuf, cín, měď a další těžké kovy (dále označované jako „sloučeniny těžkých kovů) se v širokém rozsahu používají jako antimikrobiální činidla pro průmyslové produkty a pro průmyslové surové materiály. Ale vysoká
01-1683-03-Če • ·
• · · · • · · • · · · • · · • · · • · · · · · toxicita těchto sloučenin těžkých kovů představuje nebezpečí, které nežádoucím způsobem ohrožuje člověka. Kromě toho nejsou sloučeniny těžkých kovů vhodné pro použití jako antimikrobiální činidla, protože existují obavy, že by sloučeniny těžkých kovů mohly vést k destrukci životního prostředí.
Mnoho nekovových antimikrobiálních činidel, která byla vyvinuta pro řešení problémů sloučenin těžkých kovů (například organické jodové sloučeniny, nitrilové sloučeniny, isothiazolonové sloučeniny, benzimidazolové sloučeniny, pyrithionové sloučeniny), mají selektivitu ve svých antimikrobiálních spektrech. Takže i když se tato nekovová antimikrobiální činidla aplikují na průmyslové produkty nebo průmyslové surové materiály, zejména na organické materiály (například vlákno, barva, adheziva, atd.), na mikroorganismy, na které mají tato antimikrobiální činidla malý nebo žádný vliv, budou dále růst a rozvíjet se, takže umožni výskyt kontaminace průmyslových produktů atd. nebo změnu kvality (například degradaci) průmyslových surových materiálů. Konvenčními antimikrobiálními přípravky tedy není možné dosáhnout uspokojivého antimikrobiálního účinku.
Byly provedeny pokusy rozšířit antimikrobiální spektrum a zvýšit antimikrobiální účinek kombinací dvou nebo více antimikrobiálních činidel. Ale zpravidla se projevil vliv pouze jednoho antimikrobiálního činidla nebo se dosáhlo pouze aditivního účinku.
Účelem tohoto vynálezu, který má řešit výše popsané problémy, je poskytnout antimikrobiální přípravky, které budou vysoce bezpečné, vysoce účinné a budou mít široké antimikrobiální spektrum.
01-1683-03-Če
Podstata vynálezu
Výsledkem horlivých studií, které měly řešit výše zmiňované problémy, bylo zjištění, že neočekávaný synergický účinek lze získat kombinací 3-benzo[b]thien-2-yl-5,6-dihydro-l,4,2-oxathiazin-4-oxidu s jednou nebo více sloučeninami zvolenými z následujících sloučenin (a) až (m) :
(a) 1-[[(3-jod-2-propynyl)oxy]methoxy]-4-methoxybenzen;
(b) l-chlor-4-[[(3-jod-2-propynyl)oxy]methoxy]benzen;
(c) 2-pyridinthiol-l-oxid zinku;
(d) 2-pyridinthiol-l-oxid mědi;
(e) sodná sůl 2-pyridinthiol-l-oxidu;
(f) 2,2-dithiobis(pyridin-1-oxid);
(g) 2-methylthio-4-terc.butylamino-6-cyklopropylamino-sek.triazin (irgarol);
(h) 3-jod-2-propynylbutylkarbamát (IPBC);
(i) 2- (n-oktyl) -3 (2íí) -isothiazolon (OIT) ;
(j) 4,5-dichlor-2-(n-oktyl)-3(2H)-isothiazolon (DCOIT) ;
(k) 2,4,5,6-tetrachlor-l,3-benzendikarbonitril (chlorothalonil);
(l) 1,1-dichlor-N- [(dimethylamino)sulfonyl]-1-fluor-W-fenylmethansulfenamid (dichlofluanid); a (m) 1,1-dichlor-N- [(dimethylamino)sulfonyl]-1-fluor-N-(4-methylfenyl)methansulfenamid (tolylfluanid).
To znamená, že kombinací 3-benzo[b]thien-2-yl-5,6-dihydro-1,4,2-oxathiazin-4-oxidu a výše uvedených sloučenin (a) až (m) podle vynálezu se získají antimikrobiální přípravky, které jsou účinnější a mají širší » · · • « • · · · • · · ·
01-1683-03-Če antimikrobiální spektrum než v případě, kdy by se každá sloučenina použila samostatně.
Vynález poskytuje antimikrobiální přípravek obsahující
3-benzo[b]thien-2-yl-5,6-dihydro-1,4,2-oxathiazin-4-oxid a jednu nebo více sloučenin zvolených z následující množiny sloučenin (a) až (m):
(a) 1-[[(3-jod-2-propynyl)oxy]methoxy]-4-methoxybenzen;
(b) 1-chlor-4- [ [(3 -jod-2-propynyl)oxy]methoxy]benzen;
(c) 2-pyridinthiol-l-oxid zinku;
(d) 2-pyridinthiol-l-oxid mědi;
(e) sodná sůl 2-pyridinthiol-l-oxidu;
(f) 2,2-dithiobis(pyridin-1-oxid);
(g) 2-methylthio-4 -terc.butylamino-6-cyklopropylaminosek.triazin (irgarol);
(h) 3 -jod-2-propynylbutylkarbamát (IPBC);
(i) 2-(n-oktyl)-3(2H)-isothiazolon (OIT);
(j) 4,5-dichlor-2-(n-oktyl)-3(2íf)-isothiazolon (DCOIT);
(k) 2,4,5,6-tetrachlor-1,3-benzendikarbonitril (chlorothalonil);
(l) 1,1-dichlor-N- [(dimethylamino)sulfonyl]-1-fluor-N-fenylmethansulfenamid (dichlofluanid); a (m) 1,1-dichlor-W- [(dimethylamino)sulfonyl]-1-fluor-N-(4-methylfenyl)methansulfenamid (tolylfluanid).
Výhodně by se měl hmotnostní poměr výše uvedeného
3-benzo[b]thien-2-yl-5,6-dihydro-1,4,2-oxathíazin-4-oxidu a výše uvedené sloučeniny (a) až (m) pohybovat v rozmezí od 20:1 do 1:20. Výhodněji by se měl hmotnostní poměr výše zmíněného 3-benzo[b]thien-2-yl-5,6-dihydro-l,4,2-oxathia• · · · · 4
01-1683-03-Če • ··· 9 9 «η» zin-4-oxidu a výše zmíněné sloučeniny (a) až (m) pohybovat v rozmezí od 5:1 do 1:5.
Technický výraz „antimikrobiální přípravek použitý v této popisné části znamená přípravek, který má vliv na inhibici růstu bakterií, plísní, kvasinek, řas atd. nebo hubení těchto mikroorganismů.
A. Přípravek podle vynálezu
A.l. Účinné složky
Antimikrobiální přípravky podle vynálezu obsahují jako účinné složky 3-benzo [b]thien-2-yl-5,6-dihydro-l,4,2-oxathiazin-4-oxid a jednu nebo více sloučenin zvolených z následující množiny sloučenin (a) až (m):
(a) 1-[[(3-jod-2-propynyl)oxy]methoxy]-4-methoxybenzen;
(b) l-chlor-4-[[(3-jod-2-propynyl)oxy]methoxy]benzen;
(c) 2-pyridinthiol-l-oxid zinku;
(d) 2-pyridinthiol-l-oxid mědi;
(e) sodná sůl 2-pyridinthiol-l-oxidu;
(f) 2,2-dithiobis(pyridin-1-oxid);
(g) 2-methylthio-4-terč.butylamino-6-cyklopropylaminosek.triazin (irgarol);
(h) 3-jod-2-propynylbutylkarbamát (IPBC);
(i) 2 -(n-oktyl)-3(2H)-isothiazolon (OIT);
(j ) 4,5-dichlor-2 - (n-oktyl) -3 (22T) -isothiazolon (DCOIT);
(k) 2,4,5,6-tetrachlor-l,3-benzendikarbonitril (chlorothalonil);
(l) 1,1-díchlor-N- [(dimethylamino)sulfonyl]-1-fluor-N-fenylmethansulfenamid (dichlofluanid); a • · · ·
01-1683-03-Če • · • · · • · · · • · 4 • · a • «·· « « (τη) 1,1-dichlor-N- [ (dimethylamino) sulfonyl] -1-fluor-N-(4-methylfenyl)methansulfenamid (tolylfluanid).
3-Benzo[b]thien-2-yl-5,6-dihydro-1,4,2-oxathiazin-4-oxid lze například syntetizovat způsobem popsaným v JP-B2-2761441.
1-[[(3-Jod-2-propynyl)oxy]methoxy]-4-methoxybenzen lze například syntetizovat způsobem popsaným v
JP-B2-2852289.
1- Chlor-4- [ [ (3-jod-2-propynyl)oxy]methoxy]benzen lze například syntetizovat způsobem popsaným v JP-B-47-24121.
2- Pyridinthiol-l-oxid zinku lze například syntetizovat způsobem popsaným v US-A-3 583 999.
2-Pyridinthiol-l-oxid mědi lze například syntetizovat způsobem popsaným v JP-B2-3062825.
Sodnou sůl 2-pyridinthiol-l-oxidu lze například syntetizovat způsobem popsaným v US-A-4 396 766.
2,2-Dithiobis(pyridin-1-oxid) lze například syntetizovat způsobem popsaným v US-A-3 892 760.
-Methylthio-4-terč.butylamino-6-cyklopropylaminosek.triazin lze například syntetizovat způsobem popsaným v DE-A-1914014.
Vzájemný poměr mezi 3-benzo[b]thien-2-yl-5,6-dihydro-1,4,2-oxathiazin-4-oxidem a sloučeninami (a) až (m) v antimikrobiálních přípravcích lze vhodně zvolit na základě typů cílových mikroorganismů a podmínek, za kterých má být výše popsaný přípravek použit jako antimikrobiální činidlo.
• 4
4 4 4
01-1683-03-Če
Zpravidla se hmotnostní poměr mezi 3-benzo[b]thien-2-yl-5,6-dihydro-l,4,2-oxathiazin-4:-oxidem a sloučeninami (a) až (m) pohybuje v rozmezí od 20:1 do 1:20, výhodně od 5:1 do 1:5, a zvláště výhodně od 3:1 do 1:3.
Antimikrobiální přípravky podle vynálezu lze použít ve formě, která bude vyhovovat konečnému použití. Například antimikrobiální přípravky podle vynálezu mohou být prostou směsí 3-benzo[b]thien-2-yl-5,6-dihydro-1,4,2-oxathiazin-4-oxidu a sloučeniny (a) až (m) ale výhodně mohou zahrnovat kromě 3-benzo[b]thien-2-yl-5,6-dihydro-l,4,2-oxathiazin-4-oxidu a sloučeniny (a) až (m) vhodné rozpouštědlo a dispergační činidlo nebo nosič nebo další složku.
Celkový obsah 3-benzo [b]thien-2-yl-5,6-dihydro-1,4,2-oxathiazin-4-oxidu a sloučeniny (a) až (m) v přípravku podle vynálezu se mění s formou produktu a cílovým použitím atd. ale zpravidla se pohybuje od 0,1 % hmotn. do 95 % hmotn. a výhodně od 0,2 % hmotn. do 60 % hmotn., vztaženo k celkové hmotnosti takto získaného antimikrobiálního přípravku.
Množství antimikrobiálních přípravků podle vynálezu pro použití se bude měnit se složením konkrétního přípravku a typem a koncentrací mikroorganismů, na které má být použit, ale zpravidla, pokud má být použit na vlákna, barvy, adheziva atd., potom se dobrý účinek získá při použití dávky přibližně 1 mg/kg až 10 000 mg/kg.
A.2. Rozpouštědla a dispergační činidla
Pokud je systémem, ve kterém mají být rozpouštědla a/nebo dispergační činidla použita, průmyslový vodný systém ·♦ ·>
• · ·
01-1683-03-Če /·”;
««·· ·· kteréhokoliv z různých typů, potom je třeba při přípravě kapalného přípravku, který zahrnuje níže diskutované rozpouštědlo a dispergační činidlo, zvážit rozpustnost a dispergovatelnost účinných složek a další faktory.
Pokud jde o rozpouštědlo, které lze použít v antimikrobiálních přípravcích podle vynálezu, potom lze citovat libovolné rozpouštědlo, které nežádoucím způsobem neovlivňuje určené složky, například vodu, alkoholy (například methylalkohol, ethylalkohol, ethylenglykol, propylenglykol, diethylenglykol, glycerin atd.), ketony (například aceton, methylethylketon atd.), ethery (například dioxan, tetrahydrofuran, cellosolv, diethylenglykoldimethylether atd.), alifatické uhlovodíky, například hexan, kerosen atd.), aromatické uhlovodíky (například benzen, toluen, xylen, nafta rozpouštědlo, methylnaftalen atd.), halogenované uhlovodíky (například chloroform, tetrachlormethan atd.), amidy kyselin (například dimethylformamid atd.), estery (například methylacetátester, ethylacetátester, butylacetátester, glycerinester mastné kyseliny atd.) a nitroly (například acetonitril atd.). Tato rozpouštědla lze použít buď samostatně nebo v kombinaci dvou nebo více druhů.
Pokud jde o dispergační činidlo, které lze použít v antimikrobiálních přípravcích podle vynálezu, potom lze citovat libovolné dispergační činidlo, které nežádoucím způsobem neovlivňuje účinné složky, například povrchově aktivní činidlo. Jako povrchově aktivní činidla lze citovat mýdla, sulfátester s vysokým obsahem alkoholu, kyselinu alkylsulfonovou, kyselinu alkylallylsulfonovou, kvarterní amoniovou sůl, oxyalkylamin, ester mastné kyseliny, polyalkylen oxidové sloučeniny, anhydrosorbitolové
01-1683-03-Če • · • · · sloučeniny atd. Tato dispergační činidla lze použít buď samostatně nebo v kombinaci dvou nebo více druhů.
A. 3. Nosiče
Pokud jde o nosič, který lze použít v antimikrobiálních přípravcích podle vynálezu, potom lze citovat libovolné dispergační činidlo, které nebude nežádoucím způsobem ovlivňovat účinné složky, například jíly (například kaolin, bentonit, kyselý jíl atd.), mastky (například mastkový prášek, agalmatolitový prášek atd.), oxidy křemičité (například diatomová zemina, anhydrid kyseliny křemičité, pemzový prášek atd.), oxid hlinitý, sirný prášek, aktivní uhlí atd. Tyto nosiče lze použít buď samostatně nebo v kombinaci dvou nebo více druhů.
A.4. Další složky
Antimikrobiální přípravky podle vynálezu mohou rovněž obsahovat další antimikrobiální činidla (například organické biocidy na bázi chloru, organické biocidy na bázi fosforu, organické biocidy na bázi jodu, organické biocidy na bázi síry, organické biocidy na bázi dusíku, organické biocidy na bázi dusíku a síry, biocidy na bázi benzimidazolu, biocidy na bázi fenolu, biocidy na bázi esteru organické kyseliny, antibiotika atd.), insekticidy (například přírodní insekticidy, insekticidy na bázi karbamátu, insekticidy na bázi organického fosforu atd.), adjuvansy (například kasein, želatina, škrob, kyselina alginová, agar, CMC, polyvinylalkohol, rostlinný olej,
01-1683-03-Če bentonit, kresolové mýdlo atd.), činidla zabraňující rozkladu, parfémy atd.
Antimíkrobiální přípravky podle vynálezu mohou případně dále obsahovat kvarterní amoniové soli, jakými jsou například kvarterní amoniové soli trimethylalkylamoniumhalogenidového typu, například trimethyldecylamoniumchlorid, trimethyldodecylamoniumchlorid, trimethyllůjamoniumchlorid, trimethyloleylamoniumchlorid; nebo dimethylalkylbenzylamoniového typu, například dimethyldecylbenzylamoniumchlorid, dimethyldodecylbenzylamoniumchlorid, dimethylhexadecylbenzylamoniumchlorid (obecně označovaný jako „cetalkoniumchlorid), dimethyloktadecylbenzylamoniumchlorid, dimethylkokosbenzylamoniumchlorid, dimethyllůjbenzylamoniumchlorid; a zejména dimethylC8_i8alkylbenzylkterá je všeobecně známá jako dimethyldialkylamoniumhalogenidy, například dimethyldioktylamoniumchlorid, dimethyldidecylamoniumchlorid, dimethyldidodecylamoniumchlorid, dimethyldikokosamoniumchlorid, dimethyldilůjamoniumchlorid, dimethyloktyldecylamoniumchlorid, dimethyldodecyloktylamoniumchlorid a dimethyldihydrogenovanýlůjamoniumchlorid.
amoniumchloridová směs, „benzalkoniumchlorid;
B. Cílové organismy
Antimíkrobiální přípravky podle vynálezu jsou obecně široce účinné proti bakteriím, plísním, kvasinkám, řasám atd. a mají antimíkrobiální spektrum, které je širší než spektrum antimíkrobiálních přípravků obsahujících pouze
3-benzo[b]thien-2-yl5,6-dihydro-l,4,2-oxathiazin-4-oxid nebo jednu ze sloučenin (a) až (m) . Antimíkrobiální přípravky inhibují růst nebo hubí následující organismy:
• · · ·
01-1683-03-Če
bakterie, jakými jsou například Bacillus, Staphylococcus, Enterobacter, Escherichia, Pseudomonas atd., plísně, jakými jsou například Aspergillus, Aureobasidium, Chaetomium, Cladosporium, Gliocladium, Penicillium, Trichoderma atd., kvasinky, jakými jsou například Candida, Rhodotorula atd., a řasy, jakými jsou například Chlorella, Trentepohlia, Nostoc, Phormidium atd.
Antimikrobiální přípravky podle vynálezu lze aplikovat na různé průmyslové produkty a průmyslové surové materiály. Pokud jde o tyto různé průmyslové produkty a průmyslové surové materiály, lze citovat vlákna, barvy, adheziva, dřevo, kůži, zpracované papírové produkty, elektronické komponenty, materiály pro výrobu stěn, odlévané pryskyřicové výrobky atd.
Příklady provedení vynálezu
Následující příklady podrobněji popisují antimikrobiální účinnost antimikrobiálních přípravků podle vynálezu. Výraz „MIC, jak je použit v příkladech, označuje minimální inhibiční koncentraci (ppm) účinné složky v antimikrobiální ch přípravcích. Konkrétněji označuje minimální koncentraci směsi 3-benzo[b]thien-2-yl-5,6-dihydro-1,4,2-oxathiazin-4-oxidu a sloučenin (a) až (m) v antimikrobiálních přípravcích, která je schopna inhibovat růst bakterií, plísní nebo řas.
Příprava bakteriálních suspenzí pro naočkování
Bakteriální suspenze pro naočkování použité v příkladu 1 se připravily následujícím způsobem. Dvě
01-1683-03-Če ·♦ ·· • · · • · · · • · · • · · bakterie, Staphylococcus aureus IFO 12732 a Escherichia coli IFO 3972, se naočkovaly do dvou oddělených výživných bujónových kultivačních médií a protřepáváním kultivovaly 4 h až 6 h při 30 °C, čímž se připravily dvě bakteriální suspenze pro naočkování.
Příprava suspenzí spor pro naočkování
Suspenze spor pro naočkování použité v příkladu 2 se připravily následujícím způsobem. Dvě plísně Aspergillus niger IFO 6341 a Penicillium funículosum IFO 6345 se kultivovaly na dvou kultivačních médiích na bázi bramborové dextrózy a agaru, která neobsahovala žádný biocid a kde se vytvořily spory. Potom se spory uvedené plísně dispergovaly v dezinfikované vodě, do které se přidalo 0,005 % lubrikantu, čímž se připravily dvě suspenze spor pro naočkování.
Příprava suspenze řas pro naočkování
Suspenze řas pro naočkování použité v příkladu 3 se připravily následujícím způsobem. Boldovo základní kapalné kultivační médium (50 ml) se naočkovalo řasou Chlorella pyrenoidosa NIES 226 a za protřepávání kultivovalo 14 dnů při 25 °C, čímž se připravily suspenze řas pro naočkování.
Příklad 1
Antimikrobiální přípravky se připravily přidáním 3-benzo-[b]-thien-2-yl-5,6-dihydro-l,4,2-oxathiazin-4-oxidu
01-1683 - 03-če • 444 • · 4
4 4 • 4 44 · · ·· ♦«··
4 ♦ 4 • 4 4 ·
• 44 a sloučenin (a) až (m) do dimethylsulfoxidu ve hmotnostních poměrech, které naznačují níže uvedené tabulky 1 a 2. Potom se připravila testovaná kultivační média přidáním každého z různě naředěných vodných roztoků (0,2 ml) antimikrobiálních přípravků do výživného bujónového kultivačního média (10 ml) . Každé z těchto testovaných kultivačních médií se naočkovalo výše zmíněnými bakteriálními suspenzemi pro naočkování (0,1 ml) a následně 24 h kultivovalo při 3 0 °C. Potom se vizuálně analyzovala přítomnost nebo absence růstu bakterií na základě zakalení kultivačního média. Minimální koncentrace směsi 3-benzo[b]thien-2-yl-5,6-dihydro-l,4,2-oxathiazin-4-oxidu a sloučeniny (a) až (m) , která byla schopna inhibovat růst bakterií v kultivačním médiu, se uvedla jako MIC. Tabulky 1 a 2 uvádí hodnoty MIC antimikrobiálních přípravků pro každou bakterii a pro každý hmotnostní poměr.
[Tabulka 1]
Složky Minimální inhibiční koncentrace (ppm) proti Staphylococcus aureus
1:0 3 :1 1:1 1:3 0 :1
A: a 4 4 4 4 20
A:b 4 4 4 4 20
A:c 4 4 4 10 40
A:d 4 4 4 4 10
A: e 4 4 4 4 10
A:f 4 2 2 2 4
Poznámka: sloučenina A: 3-benzo[b]thien-2-yl-5,6-dihydro-1,4,2-oxathiazin-4-oxid ·· ····
01-1683-03-Če [Tabulka 2]
Složky Minimální inhibiční koncentrace (ppm) proti Escherichia coli
1: 0 3 :1 1 :1 1:3 0:1
A: a 200 200 200 200 400
A:b 200 200 200 400 1000
A:c 200 40 40 40 40
A:d 200 100 100 100 200
A:e 200 100 100 100 200
A:f 200 20 10 10 10
Poznámka: sloučenina A: 3-benzo[b]thien-2-yl-5,6-dihydro-1,4,2-oxathiazin-4-oxid
Příklad 2
Antimikrobiální přípravky se připravily přidáním 3-benzo[b]thien-2-yl-5,6-dihydro-l,4,2-oxathiazin-4-oxidu a sloučeniny (a) až (m) do dimethylsulfoxidu ve hmotnostních poměrech, které naznačují níže uvedené tabulky 3 a 4. Potom se připravila testovaná kultivační média přidáním každého z různě naředěných vodných roztoků (0,3 ml) těchto antimikrobiálních přípravků do kultivačního média na bázi bramborové dextrózy a agaru (15 ml). Každé z těchto testovaných kultivačních médií se naočkovalo výše uvedenými suspenzemi spor pro naočkování (1 ml) a potom se 7 dnů s kultivovalo při 28 °C. Následně se vizuálně kontrolovala přítomnost nebo absence růstu plísní v každém kultivačním médiu. Minimální koncentrace směsi 3-benzo[b]thien-2-yl-5,6-dihydro-l,4,2-oxathiazin-4-oxidu a sloučeniny (a) až (m) , která byla schopna kultivovat růst plísní na kultivačním médiu, byla označena jako MIC. Tabulky 3 a 4 ·· ····
01-1683-03-Če • · • · fcfc • · « • · · • · · « · · • · · fc ·♦ fcfc uvádějí seznam hodnot MIC antimikrobiálního přípravku pro každou plíseň a každý hmotnostní poměr.
[Tabulka 3]
Složky Minimální inhibiční koncentrace (ppm) proti Aspergillus niger
1:0 3 :1 1:1 1:3 0:1
A:a 10 2 1 1 1
A:b 10 2 1 1 1
A:C 10 4 4 4 10
A:d 10 10 10 20 400
A:e 10 10 10 2 400
A:f 10 4 4 4 10
A:h 10 2 1 1 1
A:i 10 1 0,4 0,4 0,4
Poznámka: sloučenina A: 3-benzo[b]thien-2-yl-5,6-dihydro1,4,2-oxathiazin-4-oxid [Tabulka 4]
Složky Minimální inhibiční koncentrace (ppm) proti Penicillium funiculosum
1: 0 3:1 1:1 1:3 0 :1
A: a 2 1 1 1 4
A:b 2 1 1 1 4
A:C 2 1 1 1 1
A:d 2 1 1 1 1
A:e 2 1 1 1 2
A:f 2 1 1 1 1
A:h 2 1 1 1 1
A: i 2 0,4 0,2, 0,2 0,2
Poznámka: sloučenina A: 3-benzo[b]thien-2-yl-5,6-dihydro-1,4,2-oxathiazin-4-oxid • fcfc • · ·
01-1683 - 03-Ce • · ··· · ♦ · fc fcfcfc ♦ * fc ♦ fcfc · • fc fcfc
Příklad 3
Antimikrobiální přípravky se připravily přidáním 3-benzo[b]thien-2-yl-5,6-dihydro-1,4,2-oxathiazin-4-oxidu a sloučenin (a) až (m) do dimethylsulfoxidu ve hmotnostních poměrech, které jsou naznačeny v níže uvedené tabulce 5. Potom se připravila testovaná kultivační média přidáním každého z různě naředěných vodných roztoků (0,1 ml) těchto antimikrobiálních přípravků do Boldova základního agarového kultivačního média (15 ml) . Každé z těchto testovaných kultivačních médií se naočkovalo výše uvedenými suspenzemi řas pro naočkování (1 ml) a následně 14 dnů kultivovalo při 25 °C a 1500 lux. Potom se vizuálně sledovala přítomnost nebo absence růstu řas na každém kultivačním médiu. Minimální koncentrace směsi 3-benzo[b]thien-2-yl-5,6-dihydro-1,4,2-oxathiazin-4-oxidu a sloučenin (a) až (m), která byla schopna inhibovat růst řas na kultivačním médiu, se vyjádřila jako MIC. Tabulka 5 uvádí hodnoty MIC antimikrobiálního přípravku pro řasy a pro každý hmotnostní poměr.
·· ····
01-1683 - 03-Če • · • ··· • · * • · · ·♦·· ♦· [Tabulka 5]
Složky Minimální inhibiční koncentrace (ppm) proti Chlorel1 a pyrenoidosa
1:0 3:1 1:1 1:3 0:1
A: a 40 10 10 10 10
A:b 40 10 10 10 10
A: C 40 20 20 20 20
A:d 40 40 40 40 100
A: e 40 20 20 20 40
A:f 40 20 10 10 10
A:g 40 0,2 0,1 0,1 0,1
A:h 40 20 20 20 40
A:i 40 20 20 20 20
Poznámka: sloučenina A: 3-benzo[b]thien-2-yl-5,6-dihydro1,4,2-oxathiazin-4-oxid
Výsledky shrnuté v tabulkách 1 až 5 ukazují, že antimikrobiální přípravky podle vynálezu mají v důsledku synergického účinku svých účinných složek větší účinnost a širší antimikrobiální spektrum než dřívější antimikrobiální přípravky. Tyto výsledky rovněž ukazují, že se koncentrace antimikrobiálního přípravku použitého pro potlačení stejného množství bakterií, plísní nebo řas drží mnohem níže, než je tomu v případě, kdy se účinná složka použije samostatně.
Účinky vynálezu
Vynález poskytuje antimikrobiální přípravky obsahující jako účinné složky 3-benzo[b]thien-2-yl-5,6-dihydro-1,4,2-oxathiazin-4-oxid a jednu nebo více sloučenin zvolených z •9 9999
9 9 • 99
01-1683-03-Če
99 • · 9 • 9 · 9
9 9 9
99 (a) 1-[E(3-jod-2-propynyl)oxy]methoxy]-4-methoxybenzenu;
(b) l-chlor-4-[[(3-jod-2-propynyl)oxy]methoxy]benzenu;
(c) 2-pyridinthiol-l-oxidu zinku;
(d) 2-pyridinthiol-l-oxidu mědi;
(e) sodné soli 2-pyridinthiol-l-oxidu;
(f) 2,2-dithiobis(pyridin-1-oxidu);
(g) 2-methylthio-4-terc.butylamino-6-cyklopropylaminosek.triazinu (irgarol);
(h) 3-jod-2-propynylbutylkarbamátu (IPBC);
(i) 2-(n-oktyl) -3 (2Jí) -isothiazolonu (OIT);
(j) 4,5-dichlor-2-(n-oktyl)-3(2H)-isothiazolonu (DCOIT);
(k) 2,4,5,6-tetrachlor-l,3-benzendikarbonitrilu (chlorothalonil);
(l) 1,1-dichlor-N- [(dimethylamino)sulfonyl]-1-fluor-N-fenylmethansulfenamidu (dichlofluanid); a (m) 1,1-dichlor-N- [(dimethylamino)sulfonyl]-1-fluor-N-(4-methylfenyl)methansulfenamidu (tolylfluanid).
Kombinace těchto účinných složek produkuje synergický účinek těchto složek a poskytuje antimikrobiální přípravky, které jsou vysoce bezpečné, vysoce účinné a mají široké antimikrobiální spektrum. Kromě toho je lze díky nízké koncentraci účinných složek obsažených v antimikrobiálních přípravcích podle vynálezu připravit za velmi nízkou cenu a jejich výroba má pouze malý vliv na životní prostředí. Antimikrobiální přípravky podle vynálezu jsou účinné při ochraně různých průmyslových produktů a průmyslových surových materiálů před bakteriemi, plísněmi a řasami.

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Antimikrobiální přípravek, vyznačující se tím, že obsahuje 3-benzo[b]thien-2-yl-5,6-dihydro-l,4,2-oxathiazin-4-oxid a jednu nebo více sloučenin zvolených z následující množiny sloučenin (a) 1-[[(3-jod-2-propynyl)oxy]methoxy]-4-methoxybenzen;
    (b) l-chlor-4- [ [ (3-jod-2-propynyl)oxy]methoxy]benzen;
    (c) 2-pyridinthiol-l-oxid zinku;
    (d) 2-pyridinthiol-l-oxid mědi;
    (e) sodná sůl 2-pyridinthiol-l-oxidu;
    (f) 2,2-dithiobis(pyridin-1-oxid) (g) 2-methylthio-4-terc.butylamino-6-cyklopropylaminosek.triazin;
    (h) 3 -j od-2-propynylbutylkarbamát;
    (i) 2-(n-oktyl)-3(2H) -isothiazolon;
    (j ) 4,5-dichlor-2- (n-oktyl) -3 (2Jí) -isothiazolon;
    (k) 2,4,5,6-tetrachlor-l,3-benzendikarbonitril;
    (l) 1,l-dichlor-W- [(dimethylamino)sulfonyl]-1-fluor-2V-fenylmethansul fenamid; a (m) 1,1-dichlor-N-[(dimethylamino)sulfonyl]-1-fluor-N-(4-methylfenyl)methansulfenamid.
  2. 2. Antimikrobiální přípravek podle nároku 1, vyznačující se tím, že obsahuje 3-benzo[b]thien-2-yl-5,6-díhydro-1,4,2-oxathiazin-4-oxid a jednu nebo více sloučenin zvolených z následující množiny sloučenin (a) 1-[[(3-jod-2-propynyl)oxy]methoxy]-4-methoxybenzen;
    01-1683-03-Če ·· ·· • · ·· ·· ··· · (b) l-chlor-4-[[(3-jod-2-propynyl)oxy]methoxy]benzen;
    (c) 2-pyridinthiol-l-oxid zinku;
    (d) 2-pyridinthiol-l-oxid mědi;
    (e) sodná sůl 2-pyridinthiol-l-oxidu;
    (f) 2,2-dithiobis(pyridin-1-oxid);
    (g) 2-methylthio-4-terc.butylamino-6-cyklopropylaminosek.triazin ;
    (h) 3-jod-2-p ropyny1bu t ylkarbamát;
    (i) 2- (n-oktyl) -3 (2íf) -isothiazolon;
    (j) 4,5-dichlor-2 -(n-oktyl)-3(2H)-isothiazolon;
    (k) 2,4,5,6-tetrachlor-l,3-benzendikarbonitril;
    (l) 1,1-dichlor-N- [(dimethylamino)sulfonyl]-1-fluor-N-fenylmethansulfenamid; a (m) 1,1-dichlor-N- [(dimethylamino)sulfonyl]-1-fluor-N-(4-methylfenyl)methansulfenamid;
    v množstvích produkujících vzájemně synergický antimikrobiální účinek.
  3. 3. Antimikrobiální přípravek podle kteréhokoliv z nároků 1 nebo 2, vyznačující se tím, že se hmotnostní poměr 3-benzo[b]thien-2-yl-5,6-dihydro-l,4,2-oxathiazin-4-oxidu a sloučenin (a) až (m) pohybuje v rozmezí od 20:1 do 1:20.
  4. 4. Antimikrobiální přípravek podle nároku 3, vyznačující se tím, že se hmotnostní poměr 3-benzo[b]thien-2-yl-5,6-dihydro-l,4,2-oxathiazin-4-oxidu a sloučenin (a) až (m) pohybuje v rozmezí od 5:1 do 1:5.
    01-1683-03-Ce • · ···· »·
  5. 5. Antimikrobiální přípravek podle nároku. 4, vyznačující se tím, že se hmotnostní poměr 3-benzo[b]thien-2-yl-5,6-dihydro-l,4,2-oxathiazin-4-oxidu a sloučenin (a) až (m) pohybuje v rozmezí od 3:1 do 1:3.
  6. 6. Antimikrobiální přípravek podle kteréhokoliv z nároků 1 nebo 2, vyznačující se tím, že se celkový obsah 3-benzo[b]thien-2-yl-5,6-dihydro-l,4,2-oxathiazin-4-oxidu a sloučenin (a) až (m) pohybuje v rozmezí od 0,1 % hmotn. do 95 % hmotn.
  7. 7. Antimikrobiální přípravek podle nároku 6, vyznačující se tím, že se celkový obsah 3-benzo[b]thien-2-yl-5,6-dihydro-l,4,2-oxathiazin-4-oxidu a sloučenin (a) až (m) pohybuje v rozmezí od 0,2 % hmotn. do 60 % hmotn.
  8. 8. Použití antimikrobiálního přípravku podle kteréhokoliv z nároků 1 až 7 pro ochranu materiálů proti bakteriím, plísním, kvasinkám a řasám.
  9. 9. Způsob ochrany materiálů proti bakteriím, plísním, kvasinkám a řasám, vyznačující se tím, že zahrnuje podání nebo aplikaci přípravku podle kteréhokoliv z nároků 1 až 7.
  10. 10. Způsob přípravy antimikrobiálního přípravku podle kteréhokoliv z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že se účinné složky vzájemně dokonale promísí.
CZ20032652A 2001-03-06 2002-03-04 Antimikrobiální přípravky CZ20032652A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP2001061158A JP2002265310A (ja) 2001-03-06 2001-03-06 抗微生物剤組成物

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20032652A3 true CZ20032652A3 (cs) 2004-02-18

Family

ID=18920493

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20032652A CZ20032652A3 (cs) 2001-03-06 2002-03-04 Antimikrobiální přípravky

Country Status (23)

Country Link
US (1) US7416736B2 (cs)
EP (1) EP1367894B1 (cs)
JP (1) JP2002265310A (cs)
KR (2) KR100858023B1 (cs)
CN (3) CN101081027B (cs)
AT (1) ATE395829T1 (cs)
AU (1) AU2002302387B2 (cs)
BR (1) BR0207849A (cs)
CA (3) CA2768012A1 (cs)
CZ (1) CZ20032652A3 (cs)
DE (1) DE60226708D1 (cs)
DK (1) DK1367894T3 (cs)
EA (1) EA006167B1 (cs)
ES (1) ES2306767T3 (cs)
HU (1) HUP0303462A3 (cs)
IL (2) IL157752A0 (cs)
MX (1) MXPA03008091A (cs)
NO (1) NO330536B1 (cs)
NZ (1) NZ528466A (cs)
PL (2) PL209038B1 (cs)
SK (1) SK287813B6 (cs)
WO (1) WO2002076209A2 (cs)
ZA (1) ZA200306927B (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1421852B1 (en) * 2002-11-22 2006-06-07 Rohm And Haas Company Aqueous dispersion of low-melting organic solids
US8058298B2 (en) * 2006-06-12 2011-11-15 Rohm And Haas Company Antimicrobial composition useful for preserving wood
EP2153722A1 (de) * 2008-08-05 2010-02-17 Lanxess Deutschland GmbH Antifungische Flüssigformulierungen enthaltend 3-Iodpropargylbutylcarbamat (IPBC) und N-octylisothiazolinon (NOIT)
CN104073333B (zh) * 2013-03-29 2019-05-28 上海德润宝特种润滑剂有限公司 水-乙二醇抗燃液压液及其制备方法
JP6125400B2 (ja) * 2013-10-21 2017-05-10 株式会社ピュアソン 抗菌処理方法及び抗菌処理薬剤
CN110839633B (zh) * 2019-08-30 2021-04-30 苏州科技大学 2-巯基吡啶-n-氧化物三价钴盐配合物的抗菌应用
CN117604531B (zh) * 2023-11-07 2026-04-10 嘉兴顺诚精细化工有限公司 一种水溶性非乳化型回火防锈液及制备方法

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH492400A (de) * 1968-03-20 1970-06-30 Agripat Sa Selektives Herbizid und dessen Verwendung zur Bekämpfung von Unkräutern und Ungräsern
US3583999A (en) * 1968-11-01 1971-06-08 Procter & Gamble Process for preparing 2-pyridinethiol n-oxides and derivatives thereof
US3892760A (en) * 1974-05-02 1975-07-01 Olin Corp Bis-(2-pyridyl-1-oxide) disulfide
US4396766A (en) * 1982-04-28 1983-08-02 Olin Corporation Process for producing sodium and zinc pyrithione
MX9406411A (es) * 1993-08-24 1997-08-30 Uniroyal Chem Co Inc Oxatiazinas conservadoras de madera.
NZ273306A (en) * 1993-08-24 1997-07-27 Janssen Pharmaceutica Nv Antifouling and antibacterial oxathiazine containing compositions
US5540860A (en) * 1994-02-28 1996-07-30 Olin Corporation Process for preparing copper pyrithione
JP2852289B2 (ja) * 1997-02-26 1999-01-27 長瀬産業株式会社 ヨードプロパルギル誘導体および該誘導体を有効成分として含有する抗微生物剤
PL339920A1 (en) 1997-10-15 2001-01-15 Janssen Pharmaceutica Nv Synergetic compositions comprising oxathiazine and benzothiophene-2-carboxamido-s,s-dioxide
JP4018788B2 (ja) 1998-01-30 2007-12-05 日本エンバイロケミカルズ株式会社 工業用殺菌剤
JP4177923B2 (ja) * 1998-08-04 2008-11-05 日本エンバイロケミカルズ株式会社 工業用殺菌剤
GB9826245D0 (en) 1998-11-30 1999-01-20 Hickson Int Plc Wood preserative formulations
JP2000191412A (ja) * 1998-12-28 2000-07-11 Nagase Kasei Kogyo Kk 抗微生物剤組成物
JP2000302601A (ja) 1999-02-17 2000-10-31 Takeda Chem Ind Ltd 工業用殺菌剤
JP2000273003A (ja) * 1999-03-19 2000-10-03 Nagase Kasei Kogyo Kk 抗微生物剤組成物
JP2001213708A (ja) * 2000-01-27 2001-08-07 Nagase Kasei Kogyo Kk 抗微生物剤組成物

Also Published As

Publication number Publication date
IL157752A (en) 2010-05-31
ZA200306927B (en) 2004-09-06
CN1286371C (zh) 2006-11-29
DE60226708D1 (de) 2008-07-03
CN100339003C (zh) 2007-09-26
KR20080023767A (ko) 2008-03-14
CN101081027B (zh) 2010-06-02
HUP0303462A2 (hu) 2004-03-01
DK1367894T3 (da) 2008-09-22
US7416736B2 (en) 2008-08-26
EA200300975A1 (ru) 2004-02-26
HK1065682A1 (en) 2005-03-04
SK287813B6 (sk) 2011-10-04
WO2002076209A2 (en) 2002-10-03
KR100858023B1 (ko) 2008-09-10
CA2436239C (en) 2012-10-02
KR100822676B1 (ko) 2008-04-17
EP1367894B1 (en) 2008-05-21
KR20030081410A (ko) 2003-10-17
CA2436239A1 (en) 2002-10-03
HK1112812A1 (zh) 2008-09-19
SK12252003A3 (sk) 2004-03-02
CN1494379A (zh) 2004-05-05
JP2002265310A (ja) 2002-09-18
US20040171600A1 (en) 2004-09-02
NO20033935D0 (no) 2003-09-05
NO20033935L (no) 2003-11-05
EA006167B1 (ru) 2005-10-27
PL363567A1 (en) 2004-11-29
WO2002076209A3 (en) 2003-02-13
ATE395829T1 (de) 2008-06-15
NZ528466A (en) 2004-03-26
NO330536B1 (no) 2011-05-09
MXPA03008091A (es) 2003-12-12
PL204663B1 (pl) 2010-01-29
BR0207849A (pt) 2004-03-23
CN1792149A (zh) 2006-06-28
CA2768005A1 (en) 2002-10-03
EP1367894A2 (en) 2003-12-10
CA2768012A1 (en) 2002-10-03
CN101081027A (zh) 2007-12-05
HK1090805A1 (zh) 2007-01-05
ES2306767T3 (es) 2008-11-16
AU2002302387B2 (en) 2006-08-31
IL157752A0 (en) 2004-03-28
PL209038B1 (pl) 2011-07-29
HUP0303462A3 (en) 2005-11-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7416736B2 (en) Antimicrobial compositions
AU2002302387A1 (en) Antimicrobial compositions
JP2004099529A (ja) 抗微生物剤組成物
WO2000038520A9 (en) Antimicrobial compositions
HK1112812B (en) Antimicrobial compositions
JP2002128609A (ja) 抗微生物剤組成物
JP2002128608A (ja) 抗微生物剤組成物
JP2001213708A (ja) 抗微生物剤組成物
JP2004099530A (ja) 抗微生物剤組成物
JP2002284612A (ja) 抗微生物剤組成物
JPH11116409A (ja) 防かび組成物
JP2002284605A (ja) 抗微生物剤組成物
JP2004099528A (ja) 抗微生物剤組成物
JP2002284606A (ja) 抗微生物剤組成物
JP2001213710A (ja) 抗微生物剤組成物
JP2000273003A (ja) 抗微生物剤組成物
HK1090805B (en) Antimicrobial compositions
JP2001213709A (ja) 抗微生物剤組成物
HK1065682B (en) Antimicrobial compositions