CZ290520B6 - Způsob získání kapalného extraktu ľraločí chrupavky, chrupavkový extrakt získaný tímto způsobem a kompozice obsahující tento chrupavkový extrakt a jejich pouľití - Google Patents

Způsob získání kapalného extraktu ľraločí chrupavky, chrupavkový extrakt získaný tímto způsobem a kompozice obsahující tento chrupavkový extrakt a jejich pouľití Download PDF

Info

Publication number
CZ290520B6
CZ290520B6 CZ19963141A CZ314196A CZ290520B6 CZ 290520 B6 CZ290520 B6 CZ 290520B6 CZ 19963141 A CZ19963141 A CZ 19963141A CZ 314196 A CZ314196 A CZ 314196A CZ 290520 B6 CZ290520 B6 CZ 290520B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
cartilage
extract
molecular weight
composition
molecules
Prior art date
Application number
CZ19963141A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ314196A3 (en
Inventor
Christina Juneau
Eric Dupont
Paul Brazeau
Original Assignee
Les Laboratoires Aeterna Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Les Laboratoires Aeterna Inc. filed Critical Les Laboratoires Aeterna Inc.
Publication of CZ314196A3 publication Critical patent/CZ314196A3/cs
Publication of CZ290520B6 publication Critical patent/CZ290520B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K35/00Medicinal preparations containing materials or reaction products thereof with undetermined constitution
    • A61K35/56Materials from animals other than mammals
    • A61K35/60Fish, e.g. seahorses; Fish eggs
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P17/00Drugs for dermatological disorders
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P17/00Drugs for dermatological disorders
    • A61P17/06Antipsoriatics
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P17/00Drugs for dermatological disorders
    • A61P17/10Anti-acne agents
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P35/00Antineoplastic agents

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Marine Sciences & Fisheries (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Dermatology (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Medicines Containing Plant Substances (AREA)
  • Compounds Of Unknown Constitution (AREA)

Abstract

Zp sob z sk n kapaln ho extraktu ralo chrupavky, spo vaj c v tom, e zahrnuje n sleduj c stupn : a) ralo chrupavky se homogenizuj v nedenaturuj c m vodn m roztoku, p°i kter m se ralo chrupavka redukuje na stice, jejich velikost je men ne nebo rovna 500 .mi.m, za vzniku sm si stic a surov ho kapaln ho extraktu; b) odd l se surov² kapaln² extrakt z uveden²ch stic; a c) d le se d l surov² kapaln² extrakt tak, e se z sk kone n² kapaln² extrakt, obsahuj c chrupavkov molekuly, maj c molekulovou hmotnost men ne nebo rovnou 500 000. Vyn lez se d le t²k chrupavkov ho extraktu p°ipraven ho uveden²m postupem, d le kompozic pro l en dermatologick²ch poruch nebo chorob, obsahuj c ch terapeuticky · inn mno stv chrupavkov ho extraktu ve spojen s farmaceuticky p°ijateln²m vehikulem. Vyn lez se rovn t²k topick kompozice pro l en psori zy nebo akn , jako i kompozic pro l en rakoviny.\

Description

Oblast techniky
Předložený vynález se týká způsobu získání kapalného extraktu žraloci chrupavky, chrupavkového extraktu získaného tímto způsobem a kompozic obsahujících tento chrupavkový extrakt, které mají antiangiogenickou aktivitu a vliv na regresi tumorů. Vynález se dále týká kompozic pro léčení dermatologických poruch nebo chorob, jakož i topické kompozice pro léčení psoriázy nebo akné, a kompozice pro léčení rakoviny.
Dosavadní stav techniky
Chrupavka je avaskularizovaná tkáň a byla studována jako potenciální kandidát, obsahující antiangiogenické faktory. Je to také tkáň, která je relativně odolná k vývoji tumoru. Tumor spojený s chrupavkou, chondrosarkom, je většinou vaskularizovaný pevný tumor. Angiogeneze je jedním z důležitých faktorů ve vývoji tumoru. Oddělené pevné tumorové hmoty se objevují, jestliže tumorové buňky mohou provokovat sousední vaskulámí síť k expanzi k doplnění svých vyživovacích potřeb. Proto faktory zahrnuté ve stimulaci angiogeneze byly studovány pokud jde o jejich úlohu ve vývoji tumoru a antiangiogenické faktory jakož i jako léčiva, mající angiogenickou aktivitu byla také hodnocena jako nástroje pro kontrolu růstu nebo pro dosažení regrese tumorů.
Bylo objeveno, že scapulární chrupavka u telat obsahuje složky, které inhibují vaskularizaci pevných tumorů (Langer a spol., 1976). Pro její povzbuzující potenciál jako protitumorového činidla byly vyhledávány zdroje většího dodávání chrupavky.
Žraloci jsou živočichové, kteří jsou potenciálním zdrojem tohoto typu inhibitoru angiogeneze, protože jejich endoskelet je složen celý z chrupavky (6 % jejich tělesné hmotnosti proti 0,6 % u telat). Žraloci mají také zajímavý charakteristicky nízký sklon k vývoji tumorů. Bylo vypracováno mnoho hypotéz k vysvětlení tohoto nízkého sklonu k vývoji tumorů u žraloků. Marchalonis a spol. (1990) představili IgM protilátky schopné snadněji atakovat jakékoliv agresivní činidlo. McKinney a spol. (1990) ukázali, že žraloci mají makrofágy schopné diferenciace normálních buněk od neoplastických buněk a zničení posledně uvedených. Rosen a Woodhead (1980) uvedli tvrzení, že vzácnost tumorů u elasmobranchů (skupina, ke které patří žraloci a rejnoci) by mohla být způsobena vysokou iontovou silou jejich tkání, která je ekvivalentní vysoké tělesné teplotě. Za těchto podmínek tito autoři očekávají, že imunitní systém působí ke 100% imunologického dozoru. Moore a spol. (1993) objevili, že žralok produkuje aminosterol, mající antibakteriální a antiprotozoální vlastnosti. Konečně Lee a Langer (1983) aFolkman a Klagsburn (1987) zjistili, že žraloci produkují substanci, která inhibuje neovaskularizaci. Lee a Langer (op.cit.) izolovali tuto substanci její extrakcí ze žraločí chrupavky za denaturačních podmínek (guanidinová extrakce). Tento způsob extrakce je však velmi dlouhý (41 dnů) a mohl by generovat extrakty, mající denaturované faktory. Ačkoliv účinná substance izolovaná z telat má molekulovou hmotnost asi 16 000, stejná skupina výzkumníků neudala přesnou molekulovou hmotnost této látky nalezené u žraloků. Tato substance je definována pouze jako mající molekulovou hmotnost vyšší než 3 500. Oikwa a spol. (1990) aplikovali stejnou metodu extrakce jak popsal Lee a Langer, ale při daleko kratším trvání (2 dny místo 41 dnů). Substance izolovaná ze žraločí chrupavky Oikawou a spol. má molekulovou hmotnost v rozmezí od 1000 do 10 000. Schinitsky (US 4 473 551) popsal vodný extrakt surové práškované chrupavky, jehož frakce s mol. hmotností nad 100 000 má protizánětlivou aktivitu samotná nebo v kombinaci s glukosaminem. V tomto patentu není ani zmínka o tom, že by složka tohoto extraktu měla antiangiogenickou nebo protinádorovou aktivitu. Kuetner a spol. (US 4 473 551) izolovali polymorfonukleámí neutrofil (PMN), elastazový inhibitor z hovězí
-1 CZ 290520 B6 chrupavky. Tento inhibitor byl získán z vodného extraktu chrupavky, ze kterého byly zachyceny molekuly o molekulové hmotnosti větší než 50 000. Frakcionací na Sephacrylu S-200 bylo získáno mnoho frakcí, ze kterých byly spojeny ty, které demonstrovaly anti-elastazovou aktivitu. Účinná složka má izoelektrický bod 9,5 a mohla by mít molekulovou hmotnost asi 15 000. Kuetner a spol. (US 4 042 457) také zjistil, že hovězí chrupavka má složku o molekulové hmotnosti menší než 50 000, která má aktivitu inhibice buněčné proliferace bez jakékoliv aktivity, týkající se endotheliálního buněčného růstu. Spilburg a spol. (US 4 243 582) izolovali dva glykoproteiny o molekulové hmotnosti 65 000 a o pí 3,8 z hovězí chrupavky (guanidinextrakce), které vykazují anti-trypsinovou aktivitu a aktivitu inhibice endotheliálního buněčného růstu.
Telecí a žraločí chrupavky mnoho biologických aktivitjako je lysozymová aktivita, aktivita promotování buněčného růstu, inhibiční aktivita vůči typům I a IV kolagenázy a vůči proteázám jako je trypsin, chymotrypsin a plazmin.
Metody pro získání extraktů žraločí chrupavky jsou již známé. Některé z nich produkují práškovanou surovou chrupavku bez jakékoliv extrakce (US 5 075 112), jiné používají denaturační činidla jako je guanidin (US 4 143 582) nebo enzymatickou reakci pro odstranění jakýchkoliv muskulárních, nervových nebo vaskulárních struktur, obklopujících chrupavku, a organických rozpouštědel pro odstranění tuků (US 3 478 146, 4 350 682 a 4 656 137) a pro získání extraktu chrupavky, zatímco jiné jednoduše produkují vodné extrakty; ve vodě (US 4 473 551) nebo solné roztoky (US 4 746 729) chrupavky při odstranění nesolubilizovaného materiálu. Z posledních byly zadrženy specifické frakce o specifické molekulové hmotnosti pro další studie a čištění (viz diskuse výše).
Souhrnně, žraločí chrupavka je známá jako obsahující anti-angiogenickou složku(y) obecně testovanou ve vzorku králičí corneální kapsy nebo vzorku kuřecí chorioallantoické membrány (CAM). Až do současnosti byla celá práškovaná žraločí chrupavka testována přímo na tumorech in vivo, na lidských melanomových xenoimplantátech implantovaných do nahé myši (US 5 075 112), jakož i testována v CAM na svůj antiangiogenický účinek. Není však žádná zmínka o přímém účinku extraktu chrupavky na tumorové buňky.
Angiogeneze není pouze zahrnuta ve vývoji rakoviny. Mnoho chorob nebo stavů různých fyziologických systémů (uvedeno v závorkách) je závislých na angiogenezi a je možno uvést následující příklady: artritida a aterosklerotické plaky (kosti a vazy), diabetická retinopatie, neovaskulární glaukom, trachom a komeální implantová neovaskularizace (oko), psoriáza, skleroderm, hemangiom a hypertrofické zjizvení, vaskulámí adheze a angiofibrom (krevní systém). Proto by jakýkoliv nový antiangiogenický faktor mohl nalézt použití při léčbě těchto chorob, jakož i v terapii rakoviny.
Podstata vynálezu
Vynález se týká způsobu získání kapalného extraktu žraločí chrupavky, spočívající v tom, že zahrnuje následující stupně;
a) žraločí chrupavky se homogenizují v nedenaturujícím vodném roztoku, při kterém se žraločí chrupavka redukuje na částice, jejichž velikost je menší než nebo rovna 500 pm, za vzniku směsi částic a surového kapalného extraktu;
b) oddělí se surový kapalný extrakt z uvedených částic; a
c) dále se dělí surový kapalný extrakt tak, že se získá konečný kapalný extrakt, obsahující chrupavkové molekuly, mající molekulovou hmotnost menší než nebo rovnou 500 000.
-2CZ 290520 B6
Podle výhodného provedení postupu nedenaturující vodný roztok obsahuje vodu a uvedené stupně se provádějí při 4 °C, přičemž s výhodou stupeň a) se provádí po dobu 30 minut.
Podle jiného výhodného provedení jsou žraloci chrupavka a nedenaturující vodný roztok v poměru 1 kg vlhké hmotnosti chrupavky na 1 až 2 litry roztoku.
Předložený vynález se týká způsobu výroby extraktů, majících antiangiogenické vlastnosti (redukce plochy krevních cév pozorovaných in vivo na experimentálně vyvolaných tumorech), aktivitu,.potlačující tumor in vivo jakož i demonstrující přímý inhibiční vliv na tumorové buněčné linie. Tyto extrakty pocházejí z chrupavky žraloků nazývaných žralok obecný (Common Spiny Dog Fish) a černý žralok (Black Spiny Dog Fish) (Squalus acanthias). Tento způsob nezahrnuje jakékoliv denaturující rozpouštědlo nebo produkt a nezahrnuje použití jakýchkoliv enzymů. Zahrnuje získání směsi celé chrupavky ve vodném roztoku o neutrálním pH, výhodně čisté vodě, pak odstředění směsi a uchování pelety a supematantu pro další zpracování. Peleta se lyofilizuje a testuje na protinádorové a antiangiogenické aktivity in vivo a in vitro, s nebo bez supematantu. Supernatant byl zjištěn jako mající antiangiogenickou a tumor potlačující aktivitu in vivo. Složení supematantu bylo hodnoceno různými způsoby. Frakcionace tohoto supematantu vedla k charakterizaci některých z jeho účinných složek. Frakce byly testovány na jejich přímou in vitro aktivitu na rakovinových buněčných liniích. Proto se předpokládá, že nefrakcionovaný supernatant má takovou in vitro aktivitu. Lyofilizace podstatně ničí aktivitu těchto frakcí a mělo by být zdůrazněno, že je zřetelný rozdíl mezi pevnými a kapalnými extrakty ajejich frakcemi.
Tento vynález se také týká chrupavkového lyofilizátu nebo pevného extraktu, kapalného chrupavkového extraktu ajejich kapalných frakcí jakož i způsobu získání jich všech.
Nakonec se tento vynález týká použití chrupavkových extraktů při léčení na angiogenezi závislých chorob. Předběžné klinické pokusy ukázaly vliv farmaceutických kompozic, obsahujících koncentrovaný nefrakcionovaný kapalný extrakt na zlepšení stavu pacientů postižených na angiogenezi závislými chorobami. Byly z nich úspěšně testovány dermatologické choroby jako je psoriáza a jeden případ rakoviny prostaty. Akné, která je další dermatologickou chorobou není dokumentováno jako na angiogenezi závislá choroba a byla také s překvapením úspěšně léčena. Nadbytečná neovaskularizace je uznávaným rysem hypertrofického zajizvení u popálených pacientů. Kompozice, obsahující extrakt chrupavky podle předloženého vynálezu, jsou v současnosti testovány na zabránění tomuto jevu. Farmaceutické kompozice, obsahující jako účinnou složku kapalný chrupavkový extrakt jsou také objektem tohoto vynálezu.
Popis obrázků na připojených výkresech
Předložený vynález bude snadněji pochopitelný z následujících specifických provedení, která jsou doplněna následujícími obrázky, jejichž účelem je vynález ilustrovat a ne omezovat jeho rozsah:
Obrázek 1 představuje inhibiční aktivitu stoupajících dávek žraločí chrupavky (pevný extrakt) na ZR75-1 a MCF-1 buňkách.
Obrázek 2 ilustruje křivky dávkové odezvy množství MCF-7 buněk měřeno jejich DNA obsahem za přítomnosti stoupajících koncentrací estradiolu s nebo bez dvou koncentrací chrupavkového lyofilizátu.
Obrázek 3a) a 3b) ukazuje porovnání jatemích sekcí krys, majících vyvinutou rakovinu mléčné žlázy, kterým byla podávána sondou kombinace chrupavkového lyofilizátu a supematantu a těch, kterým byla podávána pouze voda.
-3CZ 290520 B6
Obrázek 4a) a 4b) představují porovnání ledvinových sekcí krys s vyvinutou rakovinou mléčné žlázy, kterým byla podávána sondou kombinace chrupavkového lyofilizátu a supernatantu a těch, kterým byla podávána pouze voda.
Obrázek 5a) a 5b) představují porovnání plicních sekcí krys s vyvinutou rakovinou mléčné žlázy, kterým byla podávána sondou kombinace chrupavkového lyofilizátu a supernatantu a těch, kterým byla podávána pouze voda.
Obrázek 6a) a 6b) představují porovnání sekcí tumorů mléčných žláz krys s takovými vyvinutými tumory, kterým byla podávána sondou kombinace chrupavkového lyofilizátu a supernatantu a těch, kterým byla podávána pouze voda.
Obrázek 7 je histogram získaný z obrázků 6a) a 6b), ilustrující vliv chrupavkového extraktu na plochu krevních cév v tumorech.
Obrázek 8 představuje elektroforetický profil kapalných frakcí oddělených na Rotoforu za nedenaturujících podmínek; markéry molekulové hmotnosti se objevují nalevo, následuje vzorek surového permeátu před frakcionací, pro porovnání s izolovanými frakcemi.
Obrázky 9a) a 9b) ilustrují významné zlepšení stavu dvou pacientů postižených psoriázou, jednoho s hyperkeratózou 9a) a druhého bez hyperkeratózy 9b), při léčbě s topickou kompozicí, obsahující účinné množství koncentrovaného chrupavkového extraktu (spodní fotografie) ve srovnání s jejich počátečním stavem (horní fotografie).
Popis vynálezu
Po ulovení byla chrupavka získána ze zdravých žraloků „Black Spiny Dog Fish“ a „Common Spiny Dog Fish“. Jakékoliv svalové a spojovací tkáně byly odstraněny skalpely a žiletkami ošetřenými ethanolem. Chrupavka byla pak vakuově zabalena do plastových pytlů a zmražena na -20 °C před dalším použitím.
Příprava lyofilizované chrupavky
Chrupavka roztála při 4 °C. Chrupavka pak třikrát prošla otvory ethanolem ošetřeného masového mlýnu spolu se stejným množstvím (hmotnost/objem) vody, která byla čištěna inverzní osmózou a filtrována 0,1 pm filtrem pro získání první směsi. Mnoho vodných roztoků by mohlo být použito místo vody, pokud neutrální pH je zachováno pro vyloučení lýzy nebo denaturace složek chrupavky.
Tato směs byla pak homogenizována mícháním při maximální rychlosti v průmyslovém mísiči při 4 °C po deset minut. Zkapalnění tohoto homogenátu bylo dosaženo jeho podrobením se Polytron dezintegrátoru po 10 minut při 4 °C. V tomto stupni je zbytková velikost částic menší než 500 pm. Tato směs byla odstřeďována při 13 600 x g po 15 minut při 4 °C. Výsledná peleta byla lyofilizována 24 až 48 hodin. První frakce zde dále bude definována jako lyofilizát nebo pevný extrakt.
Supematant byl filtrován na 24 pm Whatman filtru pro odstranění částic náchylných k ovlivnění účinnosti na ultrafiltrační koloně. Filtrovaný materiál se pak ultrafiltruje při 4 °C na filtrační koloně s tangenciálním tokem, mající porozitu 500 000. Supematant byl sterilně filtrován na 0,22 pm filtru a rozdělen do sterilních nádob pro další použití. Tato frakce bude dále označována jako supematant nebo kapalný extrakt.
Alternativně byl vyvinut vysoce účinný postup pro získání lyofilizátu a supernatantu. Stupeň odstřeďování při 13 600 x g po 15 minut následovaný hrubou filtrací na Whatmanových filtrech
-4CZ 290520 B6 byl nahrazen odstřeďováním v CEPA odstředivce opatřené nylonovou kapsou porozity 30 pm při 3000 až 4000 x g. Tímto způsobem mohlo být odstředěno 20 kg/20 1 přípravku během 30 minut a poskytnuto 21 litrů supernatantu. Vodný objem je—větší než výchozí objem vody, což znamená, že byla získána i část vodného obsahu samotné chrupavky. Lyofilizát a supematant měly následující složení:
Lyofilizát:
lipidy proteiny vlhkost sodík draslík vápník hořčík zinek a železo stopy
Supematant:
lipidy proteiny vlhkost sodík draslík vápník hořčík zinek a železo stopy
0,10%' mg/ml2
98,8 %
33,6 mg/100 g3
39.2 mg/100 g 2,0 mg/100 g
1,1 mg/100 g (1,2 Měřeno podle předpisů publikovaných v AOAC Official (1984) sekce 16.219-220 a 2.055.
(3 Měřeno podle SAA postupu.
Obsah proteinu se hodnotí Kjeldahlovou metodou, která skutečně měří organický dusík (N). Organický dusík se převede na ekvivalentní protein za použití následující rovnice:
% N x 6,25 obsah proteinu (mg/ml) - ----------100
Karbohydráty nebyly detekovatelné, je možno předpokládat, že jsou v jednom nebo druhém extraktu, ale za tvorby proteoglykanů a/nebo mukopolysacharidů. Je možné, že tyto sloučeniny jsou zahrnuty v měřené hladině vlhkosti. Lyofilizát obsahuje neočekávanou hladinu vlhkosti, která byla měřena OH- skupinami. Protože 20% obsah vody je blízký procentům karbohydrátů normálně přítomným ve chrupavce, zatímco vlhkost lyofilizátu by mohla být blízká 0 %, zbývá tuto hypotézu ověřit.
Sterilita byla kontrolována za použití USP XXI1 specifikací u:
1) Laboratoire de génie sanitaire du Québec lne. 1090, 1'Escarbot, Centre Industriel St-Malo, Québec g 1 N 4J4, a
2) Northview Laboratories lne.
1880, Holste Road, Northbrook, IL, 60062 U. S. A.
FDA registration no. 14-18028.
-5CZ 290520 B6
Testy účinnosti:
Lyofilizát:
In vitro testy:
Tyto testy byly provedeny na hormonálně-dependentních rakovinových buněčných liniích MCF-7 a ZR75-1 (ATCC (R) čísla 22-HTB a 1500-CRL).
ZR75-1 buňky:
Bazální RPMI médium:
g RPMI 1640 bez fenolové červeni (Sigma R8755), 17,875 g Hepes (volná kyselina; Sigma H0763), 0,55 g pyruvátu sodného (Sigma P5280) a 0 g NaHCO3 byly míšeny v 5 1 čisté vody a upraveny na pH 7,40 pomocí NaOH.
Pokud není použit přímo, musí být roztok chráněn před světlem pro ochranu fotolabilních složek.
Tento roztok se filtruje, rozdělí do 500ml sterilních lahví a uchovává při 4 °C po dobu maximálně tří měsíců.
Buněčné kultivační udržovací médium:
Bazální RPI médium bylo doplněno 10% (obj./obj.) PBS (fetální hovězí sérum - fetal bovine sérum), 100 m.j, penicilinu g/50 pm sulfátu streptomycinu (Sigma P0906)ml média, 2 mM L-glutaminu (Sigma gl517) a 1 nM E2 (beta-estradiol Sigma E8875)
Experimentální médium:
Bazální RPMI médium bylo doplněno 5% FBSA (fetální hovězí sérum adsorbované na dextranu-aktivním uhlí), 2 mM L-glutaminu, 100 m.j. penicilinu g/50 pm sulfátu streptomycinu/m/média a 50 ng/ml inzulínu (Sigma). K. tomuto médiu byly přidávány zvyšující se koncentrace výše popsaného lyofilizátu jakož i různé koncentrace estradiolu (10-12 až-5 M).
MCF-7 buňky:
Bazální DME-F12 médium:
DME-F12 médium (bez hydrogenuhličitanu a bez fenolové červeni; Sigma) bylo rekonstituováno podle pokynů výrobce v čisté vodě. Najeden litr bylo přidáno 1,2 g hydrogenuhličitanu sodného a pH bylo upraveno na 7,40 pomocí NaOH/NaCl. Tento roztok byl filtrován, rozdělen do 500 ml sterilních lahví a uchováván při 4 °C po dobu nejvýše tří měsíců.
Buněčné kultivační udržovací médium:
Bazální DME-F12 médium bylo doplněno 10% (obj./obj.) FBS (fetální hovězí sérum - fetal bovine sérum), 100 m.j. penicilinu g/50 pm sulfátu streptomycinu/ml média, 2 mM L-glutaminu (Sigma) a 1 nM E2 (estradiol).
Pokusné médium:
Bazální DME-F12 médium bylo doplněno 5% FBSA (fetální hovězí sérum adsorbované na dextranu-aktivním uhlí), 2 mM L-glutaminu, 100 J penicilinu g/50 pm sulfátu streptomycinu ml
-6CZ 290520 B6 média a 50 ng/ml inzulínu (Sigma). Jak je popsáno pro ZR75-1,buňky byly lyofilizát a estradiol přidávány ve stejných koncentracích.
Příprava FBSA:
Fetální hovězí sérum bylo smíseno s 1 % (hmotn./obj.) dřevěným uhlím (uhlík odbarvený alkálií). K roztoku dřevěné uhlí-sérum byl přidán roztok dextranu T70 pro dosažení koncentrace 0,1 % (hmotn./obj.). Směs byla míchána přes noc při 4 °C. Po odstřeďování při 4 °C po 30 minut při lOOOOxg bylo sérum dekantováno, opět smíseno se stejnými podíly dřevného uhlí a dextranu, mícháno při teplotě místnosti tři hodiny a znovu odstřeďováno. Sérum pak bylo tepelně inaktivováno při 56 °C po 20 minut, sterilně filtrováno a rozděleno do sterilních kónických Falconových zkumavek.
ZR75-1 a MCF-7 buňky rostly do dosažení hustoty populace 20 000 buněk/jamka na 24-jamkových plácích nebo 150 000 buněk/jamka na 6-jamkových plácích, a byly zpracovány za přítomnosti nebo nepřítomnosti různých koncentrací lyofilizátu jak byl připraven výše. Všechny pokusy byly provedeny trojmo. Kultivační média byla odebrána a nahrazena čerstvým médiem každé dva dny. Buňky rostly v inkubátoru za konstantně zvlhčované atmosféry, obsahující 5% oxidu uhličitého, při 37 °C po 17, 7, 3 nebo 3 dny, což odpovídá prvnímu, druhému, třetímu nebo čtvrtému pokusu. Inhibice buněčného růstu byla měřena přímým spočtením buněk nebo měřením celkového DNA obsahu jamky.
Koncentrace buněčná inhibice (%)
lyofilizátu MCF-7 ZR75-
1. pokus: 17 dní
1 mg/ml 1,5 2,00
5 mg/ml 14,33 33,6
10 mg/ml 62,66 90,8
2. pokus: 7 dní
1 mg/ml 3,73 0,97
5 mg/ml 15,7 29,00
10 mg/ml 68,37 66,00
3. pokus: 3 dny
50 mg/ml 95,8 95,00
100 mg/ml 94,6 98,00
4. pokus: 3 dny
10 mg/ml 34,4 51,5
20 mg/ml 62,5 70,5
50 mg/ml 95,8 95
100 mg/ml 94,6 98
Výše uvedená procenta inhibice buněčného růstu demonstrují, že lyofilizát může inhibovat dávkově závislým způsobem růst buněk těchto dvou buněčných linií.
Obrázek 1 ukazuje, že dávky 50 a lOOmg/ml lyofilizátu jasně provokují hypoplazii na těchto buněčných liniích po třech dnech od ošetření.
Obrázek 2 ukazuje, že za přítomnosti 10-12 až 10-9M estradiolu ošetřené buňky odpovídají podobně jako kontrolní buňky, nejsou-li stimulované těmito hormonovými dávkami. Nicméně nad 1 nM jsou kontrolní buňky silně stimulovány a koncentrace DNA dosahuje 3,75 pm za přítomnosti 10-7 M estradiolu (versus 0,69 pm v kontrole bez estradiolu). V buňkách ošetřených
-7CZ 290520 B6 se 30 a 50 mg/ml lyofilizátu, je DNA naměřená při této maximální stimulaci 1,9 a 1,8 pm. Obrázek 2 ukazuje, že afinitní konstanta (Km) ošetřených buněk pro estradiol je 3 a lókrát vyšší než hodnota Km kontrolních buněk, za přítomnosti 30 a 50 mg/ml. Toto znamená, že vyšší koncentrace estradiolu jsou nezbytné pro dosažení stejného růstu buněk, je-li přítomen chrupavkový lyofilizovaný pevný extrakt. Proto tento extrakt snižuje maximální odezvu (jejich 90% inhibice) a zvyšuje afinitní konstantu ošetřených buněk k estradiolu.
In vivo testy:
Čtyři sta 40 dnů starých samců krys Sprague-Dawley (zakoupeny od Charles River Co., St-Constant, Québec) byly navykány na své prostředí po 12 dnů. V této době bylo sondou podáno 20 mg DMBA/1 ml kukuřičného oleje (9,10-dimethyl-l,2-benzathracenu; dostupný od Sigma Chemical Co.). Tři měsíce po tomto ošetření 240 krys s vyvinutou rakovinou mléčné žlázy bylo vybráno a rozděleno do dvou skupin. První skupina zahrnuje pět podskupin krys. Krysám z ošetřené skupiny byla podávána denní dávka zvyšujících se koncentrací lyofilizátového extraktu ve 3 ml vody po osm týdnů,zatímco kontrolní skupina dostávala stejný objem vody. Druhá skupina byla tvořena čtyřmi podskupinami krys. Krysám z ošetřené skupiny byla také podávána denní dávka lyofilizátu ve 3 ml vody (asi 25 mg proteinu) kombinovaného s nebo bez supematantu po deset týdnů, zatímco kontrolní skupina dostávala stejný objem vody. Pouze jedné podskupině druhé skupiny krys ošetřených koncentrací 3000 mg/kg/den lyofilizátu a 3 ml supematantu byla také podána intraperitoneální (i.p.) injekce menší dávky supematantu (asi 8 mg proteinu v 1 ml vody).
Krysy měly hmotnost 151 až 175 g na začátku dvou pokusů a dostávaly potravu a pitnou vodu ad libitum. První skupina krys měla tumor průměrné velikosti 0,9 cm zatímco druhá skupina krys měla tumor průměrné velikosti 0,6 cm.
Výsledky jsou shrnuty dále:
Denní dávka chrupavkového extraktu podávána sondou
1. pokus: trvání 8 týdnů
500 mg/kg/den
1000 mg/kg/den
3000 mg/kg/den
5000 mg/kg/den
2. pokus: trvání 10 týdnů
3000 mg/kg/den
3000 mg/kg/den + 3 ml supematantu
3000 mg/kg/den + 3 ml supematantu + 1 ml inj. i. p. supematantu % inhibice tumorového růstu ( snížení průměru tumoru vs kontrola)
2%
4%
14%
15%
12%
18%
20%
Výsledky demonstrují, že lyofilizát obsahuje účinnou složku, která je absorbována v gastrointestinálním traktu a která měla vliv na velikost tumoru. Tento účinek by mohl mít přímý vliv na tumorové buňky nebo na anti-angiogenezí zprostředkovaný účinek.
Tyto výsledky také ukazují, že supematant má aktivitu, která se odráží doplňkovou redukcí velikosti tumoru asi 5% i když je velmi zředěný (množství přítomných proteinů ve 3 ml supematantu je asi 25 mg).
-8CZ 290520 B6
Histopatologie
Pro hodnocení netoxičnosti účinných molekul chrupavkového extraktu byla zvířata použitá ve výše uvedených in vivo pokusech usmrcena dekapitací a pro analýzu byly vyjmuty následující tkáně: játra, plíce, ledviny, srdce, mozek, svaly a mléčná žláza. Z těchto tkání byl odstraněn tuk a pak byly dva dny fixovány v Bouinově kapalině. Po dehydrataci v ethanolu byly fixované tkáně umístěny do parafinu. Byly získány jejich řezy a umístěny na sklíčka, vybarveny hematoxylinem a vizualizovány pod mikroskopem.
Histologické hodnocení ukazuje, že nejsou viditelné žádné škodlivé účinky při použití největších dávek lyofilizátu samotného (data neuvedena) nebo za použití lyofilizátu v kombinaci se supernatantem (viz obr. 3a a 3b. 4a a 4b, 5a a 5b).
Toto naznačuje, že lyofilizát a supematant mají selektivní aktivitu, potlačující velikost tumoru.
V rakovinové mléčné žláze (viz obr. 6a a 6b) bylo pozorováno důležité zmenšení plochy krevních cév. Antiangiogenní účinek těchto aktivních molekul je pak potvrzen výsledky, jak jsou ilustrovány a shrnuty v následujícím obrázku a histogramu:
Obrázek 7 ukazuje, že při použití kombinace lyofilizátu (p.o.)- supematantu (p.o. + i.p.) (viz obr. 6a a b), bylo pozorováno 55% snížení plochy krevních cév.
Zmenšení tumorové velikosti by mohlo být způsobeno důležitým zmenšením jeho vaskularizace, přímým vlivem na tumorové buňky nebo kombinací obou fenoménů. Anti-angiogenický účinek těchto extraktů je znázorněn výše. Přímý hypoplaziantní účinek byl pozorován in vitro na buňkách závislých na hormonech a zbývá jej potvrdit in vivo.
Protože výše uvedené výsledky ukazují, že supematant má zvýšený účinek proti a nad účinek lyofilizátu na ZR75-1 buňky, byly jeho složky dále hodnoceny.
Získání kapalných frakcí, obsahujících aktivní molekuly
Zraločí chrupavka byla získána a zpracována stejně jak je popsáno výše s výjimkou stupně koncentrace, který byl vypuštěn. Po odstředění byla peleta odložena a supematant byl zpracováván stejným způsobem jak je popsáno výše až do sterilní filtrace na 0,22 pm filtru.
Supematant zde dále bude označován jako surový permeát, např. produkt po ultrafiltraci.
Takto získaný surový permeát prošel FPLC (Fast Protein Liquid Chromatography).
FPLC podmínky:
Kolona: Hiload 26 mm x 60 cm Sephacryl S-300,
FPLC systém: od Pharmacia.
Všechny vzorky byly filtrovány na 0,22 pm filtru před nanesením na kolonu. Eluční pufr byl fosfátem pufrovaný salinický roztok (PBS) filtrovaný a odplyňovaný 15 minut. Objem naneseného vzorku byl obvykle 3,2 ml (mohl být až 13 ml). Průtoková rychlost byla 1 ml/min. Byly shromažďovány frakce 10 ml. Eluované sloučeniny byly detekovány svojí UV absorbancí (280 nm). Kalibrační křivka byla získána za použití MW-GF-1000 kalibračního kitu od Sigmy, kalibrační vzorek měl stejný objem jako vzorek pro analýzu (3,2 ml). Eluční objem vzorku byl odvozen z grafu molekulové hmotnosti sloučenin z kalibračního kitu proti jejich elučnímu objemu, od kterého byl odečten prázdný objem kolony. Prázdný objem kolony byl získán vstřiknutím dextranové modři (MW = 2 000 000).
-9CZ 290520 B6
Frakce byly testovány na ZR75-1 buňkách na svoji aktivitu. Zajímavé frakce byly identifikovány a jejich charakteristiky byly potvrzeny další studií (zde dále).
Další charakterizace aktivních složek permeátu byla provedena na Rotofor (Biorad 170-2950; viz izoelektrofokalizace dále) a Amicon filtrech o různých dělicích hodnotách pro získání frakcí o molekulové hmotnosti mezi 10 000 až 30 000, 30 000 až 100 000 a více než 100 000.
Izoelektrofokal izace:
Příprava žraloci chrupavky: 46 ml permeátu 1 kg/1 bylo dialyzováno přes noc proti 4 litrům čisté vody, obsahující 5 % glycerinu při 4 °C za použití membrány Spectra póre č. 7 MWCO 3500 000 (Spectrum 132110). Dialyzovaný roztok byl smísen s 2,75 ml amfolytu (Pharmacie č. 80—1125— 87) pH 3,5 až 10,0 a 0,5 g látky (Sigma C3023; 3-[(3-cholamidopropyl)-dimethylamonio]-lpropansulfonát). Objem byl upraven na 55 ml čistou vodou. Roztok byl vložen na Rotofor (Přístroj firmy BioRad Laboratories umožňující separaci pomocí preparativní izoelektrické elektroforézy). Izoelektrofokalizace byla provedena při 4 °C, při konstantní výkonu 12 wattů (3000 xi napájení Biorad 165-0554), za konstantního vodního oběhu pro zajištění udržení teploty. Na počátku separace bylo napětí 380 voltů a intenzita proudu 31 mA. Po stabilizování intenzity proudu (na 14 mA) bylo napětí 870 voltů. Izoelektrofokalizace byla ukončena a bylo 20 odděleno 20 frakcí.
Frakce objem (ml) pH
1 3,7 3,56
2 2,1 4,01
3 2,2 4,18
4 2,3 4,31
5 2,2 4,63
6 2,1 5,03
7 2,5 5,30
8 2,1 5,50
9 2,4 5,81
10 2,5 6,26
11 2,3 7,00
12 2,4 7,29
13 2,4 7,64
14 2,5 7,94
15 2,3 8,32
16 2,5 8,62
17 2,4 8,94
18 2,9 9,30
19 3,1 9,88
20 3,6 10,71
Identifikace těchto proteinů byla provedena vyhodnocením jejich molekulové hmotnosti pomocí gelové elektroforézy (Laemmli, U. K. (1970) Nátuře (Lond.) 227:680).
Tyto frakce se čtyřikrát zředí nanášecím pufrem (viz Laemmli) a 8 mil podíly se podrobí elektroforéze za neredukujících podmínek. Obrázek 8 představuje elektroforetický profil každé frakce a materiálu před izoelektrofokalizací.
Všechny frakce byly naplněny do sterilních lahví pod laminámím tokem kloboučkem jejich průchodem přes sterilní Millipack-60 filtr, mající porozitu 0,22 pm.
CZ 290520 B6
Obsah proteinu ve frakcích byl hodnocen pomocí Lowryho dávkové metody. Roztoky 1 kg/2 1 (vyjádřeno jako surová hmotnost chrupavky na litr permeátu) byly testovány na ZR75-1 buňkách při různých koncentracích v kultivačním mediu. Výsledky jsou shrnuty dále:
1. test:
Permeát byl lyofilizován a prošel FPLC. Nebyla detekována žádná hypoplaziantní aktivita (data neuvedena).
2. test: Testy byly provedeny na Rotofor frakcích: Identifikace proteinu
Identifikované frakce izoelektrický průměrná molekulová bod hodnota hmotnost (xl 03)
7-8-9-10 7-8-9 12- 13-14 13- 14 5,30 až 6,26 5,78 29 ±1 5,30 až 6,26 5,68 60 ±1 7,29 až 7,94 7,62 48 ± 1 0,64 až 7,94 7,79 35 ± 1
3. test proveden na FPLC frakcích:
Frakce 6a7 molekulová hmotnost 1 až 2500
4. test proveden na 100 pm frakcích získaných na Amicon molekulových filtrech:
Testovaná molekulová hmotnost (MW) inhibice ZR75-1 buněčné kultury
100 pg/ml 100 pg/ml 100 pg/ml 400 pg/ml MW> 100 000 64% 30 000 <MW< 100 000 114% 10 000 < MW < 30 000 127% MW< 10 000 149%
FPLC frakce 6 a 7 obsahují aktivní komponenty o velmi malé molekulové hmotnosti: 1 až 2500.
Hypoplaziantní účinek frakcí mohl být až 3 300krát vyšší, než byl pozorován u lyofilizátu. Výše uvedené výsledky ukazují, že lyofilizace podstatně ničí a/nebo inhibuje aktivitu proteinů obsažených v eluátu, zatímco se žádné takové odstranění neobjevuje při lyofilizaci pevného extraktu.
Další identifikace aktivních složek eluátu:
Aktivní frakce (testováno na ZR75-1 buňkách) se získají v následujícím rozmezí molekulových hmotností, stanoveno jiným typem čištění vycházejícím ze stejného permeátu (1 kg/1) na 10 mm průměr x 30 cm délka kolony Superose-12 za použití FPLC a rotoforového postupu popsaného výše. Byla zvolena průtoková rychlost 1 ml/min. 45 frakcí o 1 ml bylo odděleno.
Frakce 20 až 21 aktivita ve frakcích odpovídajících molekulové hmotnosti 70 000 až 120 000
Frakce 22 aktivita ve frakcích odpovídajících molekulové hmotnosti 60 000 až 70 000
Frakce 29 až 32 aktivita ve frakcích odpovídajících molekulové hmotnosti 35 000 až 46 000
Frakce 34 až 35 aktivita ve frakcích odpovídajících molekulové hmotnosti 29 000
- 11 CZ 290520 B6
Frakce 38 až 39 aktivita ve frakcích odpovídajících molekulové hmotnosti 1000 až 2500
Specifita
Za účelem hodnocení specifity aktivity na tumorových buňkách byl permeát získaný po ultrafiltraci testován na buňkách pocházejících z mesenchyma, lidských TENON fibroblastech (HTFs). které jsou normální fibroblasty.
B. In vitro
a. Pacienti
Byly použity HTFs ze dvou pacientů (jeden s neovaskulámím glaukomem, NVG, a druhý s primárním glaukomem s otevřeným úhlem, POAG).
b. Subkultivace a udržení HTFs
Každá konfluentní kultura prošla praním a rozložením s 0,5 ml 0,05% trypsinu/0,5 mM EDTA (Gibco 610-5300 AG) po 5 až 10 minut při 37 °C. Pro neutralizaci trypsin/EDTA bylo pak přidáno 1,5 ml DME/F-12 media, obsahujícího 15% FBS.
Asociace buněk byla provedena triturací a přenesením do 25 cm2 T-lahví, do kterých bylo přidáno další médium, obsahující 10% FBS. Po dosažení konfluence byly HTFs převedeny do 75 cnť a eventuálně do 180 cm3 T-lahví. Když bylo získáno dost buněk, byly některé buňky použity pro dále popsané pokusy a jiné byly současně zmraženy pro uchování identických pasáží pro další experimenty.
c. Experimentální protokoly
Po dosažení konfluence byly buňky z jednoho pacienta rostoucí ve dvou nebo třech identických 180 cnť T-lahvích disociovány výše popsaným postupem. Po krátkém odstřeďování při nízké rychlosti byly spočteny pomocí ZMI Coulter Counteru 216013, opatřeném 256-Channelyzerem.
Pro všechny in vitro experimenty, které následují, bylo přibližně padesát tisíc buněk inokulováno v 1 ml DME/F-12 média, obsahujícího 1 % FBS do každé 16 mm misky a 12-jamkové plotny. Sedmnáct hodin (h) po vysetí byl přidán 1 ml čerstvého identického média doplněného 1 % FBS (absolutní“ kontroly). V závislosti na provedení experimentu (viz výše a níže) bylo nebo nebylo 1 % FBS médium doplněno gF (růstové faktory) nebo permeátem 1 kg/21 (hmotnost chrupavky/objem vody) roztoku a sterilně filtrováno. Tento den (den 0) byly také některé vzorky buněk spočteny pro stanovení účinnosti pokrytí (která by měla být rovna nebo větší než 95 %).
Čtyřicet hodin po začátku pokusů byly buňky promyty a disociovány výše uvedeným postupem a opět spočteny. Počet buněk byl vyjádřen jako procenta k hodnotě získané v „absolutní“ kontrole.
Každá „absolutní“ nebo pozitivní kontrola, obsahující 1% nebo 5% FBS a každá experimentální skupina, doplněná 1% FBS a s jednotlivým gF nebo chrupavkovým permeátem se provádí trojmo.
Každý pokus byl proveden na buňkách jednoho nebo dvou pacientů současně a byl opakován alespoň dvakrát.
Stimulace fibroblastové proliferace růstovými faktory (Gfs) nebo chrupavkovým permeátem byla porovnána s jeho stimulací 5% FBS.
-12CZ 290520 B6
V těchto experimentech byly gfs, prasečí PDFG (pPDFG) a lidský rekombinantní bFGF, Hr bFGF (dar od Dr. P. Prazeaua od Farmitalia Carlo Erba, Milán. Itálie) přidány v koncentracích 10 až 100 ng/ml v 1 % FBS. Čtyřicet hodin po započetí experimentu byly buňky dispergovány trypsinem-EDTA a spočteny na Coulter čítači. Hodnoty ze tří pokusů (sloupec 1, 2 a 3) se jeví pod jednou dvacetinou počtů na jamku.
Pacient B: Glaukom pohlaví: muž věk: 53 HTF
Den 1 : počet buněk na jamku: 46 170 DME/F12 - 1 % FBS - 1 % pen Střep
Den 0: počet buněk na jamku: 65 214 DME/F12 - 1 % FBS - 1 % pen Střep
Den 1 : počet buněk na jamku: 62 548 DME/F12 - 1 % FBS - 1 % pen Střep
Den 2:
počet buněk na jamku: 46 170
Vzorek/plotna prům.
SEM % kontrolního růstu plotna č. 1
DME/F12
1 den 0 3,019 2,862 2,853 65,214 71
FBS 2 1 % FBS den + 1 2,711 2,973 2,693 62,548 1,655
3 den + 2 1 % FBS 2,284 2,400 2,191 51,333 1,655 100
4 den +2 3,084 2,834 3,115 67,446 1,627
5% FBS
plotna č. 2 DME/F12
PDGF5 kontrola (1 % FBS) 2,558 2,181 2,216 51,931 2,199 100
6 1 ng/ml 1 % FBS 2,425 2,580 56,056 1,228 108
7 10 ng/ml 4,080 3,975 4,282 92,116 1,648 -ffi
1 % FBS +++
8 100 ng/ml 4,625 4,356 4,450 100,285 1,442 -in
1 % FBS +++
plotna č. 3 DME/F12
b-FGF 9 kontrola (1 % FBS) 2,915 2,533 2,502 59,360 2,429 100
10 1 ng/ml 2,744 2,554 2,761 60,174 1,213 101
% FBS 11 10 ng/ml 3,606 3,143 3,193 74,234 2,683 125
1 % FBS
12 100 ng/ml 1 % FBS 4,064 3,033 3,026 75,585 6,307 127
- 13 CZ 290520 B6 pokračování plotna č. 4 DME/F12
chrupavka 13 kontrola 2,826 2,566 2,486 58,822 1,877 100
(1 kg/21) (filtrovaný) (1 % FBS)
14 Ιμΐ/ml 1 % FBS 2,729 2,576 2,575 58,837 936 100
15 ΙΟμΙ/ml 1 % FBS 2,643 2,493 2.584 57,643 798 98
16 100 μΙ/ml 2,918 2,883 2,766 58,483 2,461 99
% FBS ++ ++ P < 0,02 +++ P < 0,01 určeno Student-Fisherovým testem
Zatímco růstové faktory jako PDGF (z destiček získaný růstový faktor) a bFGF (bazický fibroblastový růstový faktor) ukazují stimulační aktivitu na HTFs, nebyl žádný účinek - ať pozitivní nebo negativní - pozorován, jestliže tyto buňky rostly za přítomnosti chrupavkového permeátu (1 kg/2 1). Nebyl pozorován žádný hypoplaziantní účinek. Toto naznačuje, že permeát má hypoplaziantní účinek, který je specifický k tumorovým buňkám s nedetekovatelným účinkem na normální buňky. Stejný chrupavkový extrakt neměl vliv na jiný typ fibroblastových buněk, HSF (lidské kožní fibroblasty; data neuvedena). I když nebyl testován, předpokládá se, že lyofilizát také nevykazuje žádný vliv na normální buňky.
Klinické pokusy:
Před předběžnými klinickými pokusy byl surový permeát získaný po ultrafiltraci 2 a 20násobně zahuštěn, za získání aktivního permeátu. Tyto hladiny koncentrace byly získány na filtrační koloně s tangenciálním tokem, mající porozitu 1000, která redukuje objem eluátu 2 a 20krát. Koncentrovaný permeát byl filtrován přes miliporový filtr o porozitě 0,22 pm. Jestliže chrupavka byla zpracována alternativní odstřeďovací metodou (použití CEPA odstředivky s membránou o porozitě 30 pm), bylo dosaženo desetinásobného zahuštění získaného koncentrovaného extraktu, majícího téměř 20násobně zahuštěný extrakt, např. 12 mg/ml (zlepšená metoda) místo 14mg/ml (provedení v laboratorním měřítku). Sterilní lOx zahuštěný permeát byl rozdělen na 7ml podíly (asi 85 mg proteinů) ve sterilních lahvích, zmražen na -80 °C přes noc a dále uchováván při -20 °C do použití. Hlavní rozdíl mezi surovým a koncentrovaným permeátem je v jejich koncentraci proteinů. Je třeba poznamenat, že metoda použitá pro stanovení obsahu proteinu měří obsah dusíku a nejen proteinů (Kjeldahlova metoda). Toto může vysvětlit, proč koncentrace proteinů se nezvyšuje úměrně hladině objemové koncentrace, jako je tomu obvykle v případě, kdy je obsah proteinu stanoven Lowryho metodou. Stupeň koncentrace je tak považován za umožňující permeaci vody jakož i sloučen dusíku s nízkou molekulovou hmotností.
Koncentrovaný permeát byl použit pro léčení na angiogenezi závislých chorob. Dva různé typy, představující choroby závislé na angiogenezi, byly testovány v praxi na lidech; první typ byla dermatologická porucha (psoriáza) a druhý typ byla rakovina (rakovina prostaty).
Z mnoha dermatologických chorob byly vybrány případy psoriázy. U testovaných psoriáz je důležité, že nebyl činěn žádný rozdíl mezi případy psoriázy komplikovanými hyperkeratózou a nekomplikovanými. Keratózová složka těchto chorob není podstatně ovlivněna per se koncentrovanou žraločí chrupavkou, zatímco naopak je angiogenická složka cílem volby pro tuto směs účinných složek. Dále uvedené příklady ilustrují a potvrzují toto zjištění.
- 14CZ 290520 B6
Pacient postižený rakovinou prostaty byl dobrovolník, na kterém byl zkoušen lOnásobně zahuštěný chrupavkový permeát. Tento pacient prošel sériemi postupných konvenčních terapií, které byly dočasně úspěšné. V poslední době začal požívat chrupavkový extrakt poté, co rakovina recidivovala.
Výsledky uvedené dále jsou velmi povzbuzující a poskytují předpoklad pro použitelnost surového permeátu a jeho frakcí při léčení všech chorob závislých na angiogenezi a nejen těch, které byly specificky testovány. Pokud má choroba angiogenickou složku, usuzuje se, že chrupavkový extrakt podle předloženého vynálezu bude účinný za té podmínky, že je obsažen v kompozici, obsahující jeho účinné množství a že tato kompozice je ve vhodné formě pro správné podání. Proto je třeba chápat, že předložený vynález není omezen na následující specifické kompozice, protože odborník v oboru by měl být schopen odvodit mnoho kompozic, jejichž volba závisí na způsobu podání a cílené chorobné tkáni. Kompozice mohou být podány různými způsoby, např. topicky, orálně, sublinguálně, rektálně, intravenózně, intramuskulámě, difúzí atd.
Psoriáza:
Byla vyrobena následující dermatologická kompozice a zkoušena na ověření její účinnosti u pacientů postižených psoriázou:
-Emulgade™ CLB 29 % (hmotn./hmotn.),
-20x surový permeát 69,5 % (hmotn./hmotn.),
-Germaben™ II 1 % (hmotn./hmotn.) a
-Lavandula angustifolia 0,5 % (hmotn./hmotn.).
Emulgade™ CLB, směs stearátových esterů, mastných alkoholů a neiontových emulgátorů (dostupná od Henkel Canada Ltd.) byla zahřívána na 65 až 79 °C za míchání. Zahřívání bylo ukončeno a směs byla dále míchána. Když směs dosáhla teploty 45 °C byl přidán olej Lavandula augustifolia a chránící činidla germaben™ II (diazonidylmočovina 30 %, methylparaben 11 %, propylparaben 3 % a propylenglykol 56 %; dostupný od Sutton Laboratories, NJ, USA). Jakmile teplota směsi dosáhla 30 °C, byl přidán chrupavkový extrakt. Takto získaná kompozice byl hladký nemastný krém; měněním množství procent Emulgade™ mohou být získány jiné formy dermatologických kompozic různé viskozity, podle příkazů výrobce (mléko, lotion, mast). Jiná vehikula nebo přísady je možno použít pro získání past, gelů a mnoha jiných forem transdermálního přípravku.
Výše uvedené formulace se podávají dvakrát denně během periody dvanácti týdnů panelu deseti pacientů (topická aplikace) postiženým psoriázou, kteří odpovídali na zkoušené běžné terapie, ale po určité době na ně nereagovali. Pro tuto studii byli pacienti rozděleni podle podobného a symetrického rozsahu psoriázy na obou stranách jedince. Tyto pokusy byly provedeny dvojitěslepým způsobem, kdy ani dermatolog ani pacienti nevěděli, která postižená strana byla ošetřena kompozicí, obsahující chrupavkový extrakt a která byla ošetřena kontrolní kompozicí. Významné zlepšení je pozorovatelné u pěti pacientů, jejich psoriáza nebyla komplikována hyperkeratózou; fotografie částí těla dvou pacientů jsou uvedeny na obr. 9a) a 9b). Na obr. 9a) je demonstrováno, že pacient postižený psoriázou s hyperkeratózou přesto vykázal velmi významnou redukci erythemu, spojenou s nulovým svěděním, po pouze jednom měsíci léčení. Hyperkeratóza zůstala nicméně důležitá. Fotografie druhého pacienta postiženého psoriázou nekomplikovanou hyperkeratózou (obr. 9b)) ukazují mnohem lepší zlepšení po třech měsících léčení. Protože psoriáza se jeví být multifaktoriální chorobou, předpokládá se, že odpověď pacientů závisí na důležitosti zahrnutí angiogenického faktoru do ustavení a při pokračování tohoto stavu. Je
-15 CZ 290520 B6 pravděpodobné, že lepší výsledky by mohly být dosaženy, je-li tento typ přípravku doplněn jinými terapeutickými činidly směrovanými k dalším zahrnutým faktorům (keratolytická činidla, protizánětlivá činidla, antihistaminika, imunosupresory atd.).
Toto doplnění může být provedeno změněním složení pro zahrnutí účinného množství například keratolytického činidla. Mělo by jej být také dosaženo odděleným podáním takového doplňujícího terapeutického činidla, současně nebo střídavě s podáním předložené topické formulace. Navíc doplňkovou medikaci není nutno podávat stejným způsobem.
Výše uvedená formulace nevykázala žádný systémový účinek (účinek je omezen na ošetřenou část) a žádný sekundární účinek přes vysoké podíly chrupavkového extraktu.
Akné:
když akné není podle znalostí vynálezců klasifikována jako choroba nebo porucha, mající angiogenickou složku, byli takto postižení pacienti přesto podrobeni testu s chrupavkovým extraktem. Pro pokusy na takto postižených pacientech byl připraven gel následujícího složení:
Carbopol™ 1,2 %, čištěná voda 77,2 %, NaOH 0,3 %, Phenoxetol™ 0,3 %, Tween 80™ 0,3 %, x chrupavkový extrakt 20,0 %, x extrakt Aloe 0,5 %.
Vysvětlivky: Carbopol™ je obchodní název pro karboxyvinyl polymery; Phenoxetol™ je obchodní název pro l-fenoxypropan-2-ol a Tween 80™ je obchodní název pro polyoxyetylen sorbitan monoleát.
x chrupavkový extrakt obsahuje 9 až 12 mg/ml proteinů. Tato formulace představuje významné zlepšení vzhledem ke kůži pacientů postižených více nebo méně těžkými formami akné (zánětlivá akné a kystická akné; data neuvedena).
Tyto překvapující výsledky mohou být způsobeny antiangiogenickým účinkem (toto odhaluje angiogenickou složku v akné), nebo mohou být způsobeny aktivními složkami, které mají jiný než antiangiogenický účinek. Je zde připomenuto, že stejný extrakt má alespoň jeden jiný účinek než antiangiogenický: přímý hypoplaziantní účinek byl demonstrován v rakovinových buněčných liniích.
Rakovina:
Jeden pacient postižený rakovinou prostaty byl podroben pokusu s lOnásobně koncentrovaným permeátem. Adenokarcinom byl diagnostikován v roce 1986. V této době byla provedena radioterapie. V roce 1991 byla PSA (prostatický sérový antigen) hladina 138 gg/l, zatímco normální přijatelná vyšší hranice je 4 pg/l. Pacient pak prošel úplně odlišnou terapií při kastraci spojené s anti-androgenní terapií (Euflex™). Toto ošetření bylo účinné během tří let, pak začala hladina PSA opět stoupat. Od června 1994 tento pacient požívá 10X permeát (denní sublinguální dávka asi 75 mg proteinu/7 ml destilované vody, ekvivalentní asi 1 až 1,5 mg/kg tělesné hmotnosti/den). I kdyby bylo významné množství této dávky žvýkáno, je pravděpodobně absorbováno v gastrointestinálním traktu, jestliže výsledky získané v DMBA-ošetřených zvířatech (viz výše) jsou spolehlivé. PSA hladiny klesají od 12 do 0,9 pg/ml (poslední výsledky získané v prosinci 1994). Tento dávkový režim může být také modifikován v souladu se způsobem podání, biovyužitelností účinných složek a požadovanou agresivností, se kterou má patologie být kontrolována. V této době byla netoxičnost ověřena u krys (viz výše uvedené pokusy) a u lidí (data neuvedena).
-16CZ 290520 B6
V jiném in vivo experimentu provedeném na DMBA-ošetřených krysách bylo dávkové rozmezí kapalného extraktu asi 190 až 220 mg proteinů/kg tělesné hmotnosti, které pravděpodobně má velký podíl na redukci plochy rakovinových krevních cév (55% při kombinaci s mnohem větší dávkou lyofilizátu). Je tak uznáváno, že dávka asi 1 až asi 200 mg/kg tělesné hmotnosti je vhodným rozmezím průměrných dávek (ED50) pro léčení rakoviny redukcí nebo odstraněním angiogeneze.
Tyto výsledky ukazují velký potenciál chrupavkového kapalného extraktu při léčení chorob závislých na angiogenezi. Množství chrupavkového extraktu jakož i jeho formulace se mohou měnit pro splnění specifických potřeb. Předpokládá se, že frakce surového permeátu, které obsahují účinnou složku, budou také účinné. Tyto frakce čekají na další charakterizaci.
Je třeba poznamenat, na proteinové bázi, že topické formulace pro kůži mohou obsahovat široké rozmezí dávek chrupavkového extraktu. Ve dvou specifických kategoriích testovaných případů, například, poměr finální koncentrace ve formulacích pro léčení psoriázy versus akné je 4 až 5, zatímco poměr ředění permeátu je 35. Pro všechny předpokládané aplikace v chorobách závislých na angiogenezi (od oftalmických kapek po formulace dermatologické a léčiva rakoviny), se předpokládá, že minimální finální koncentrace surového permeátu by měla být velmi nízká (menší než 0,1 mg/ml). Toto nižší rozmezí dávek závisí na dostupnosti a permeaci účinných složek na místo působení jakož i účinném zachycení těchto složek a citlivosti nebo odezvě tkáně k angiogenickým inhibitorům. Vyšší hranice koncentrace finálního proteinu ve formulacích pro některé aplikace není v současnosti známá. Nejvyšší zkoušené finální koncentrace byly asi 9 mg/ml proteinů ve formulaci pro případy psoriázy a asi 12 mg/ml v dávkové jednotce 7 ml podávané v případě rakoviny prostaty. Protože surový permeát nemohl být lyofilizován bez ztráty své aktivity, uvažuje se, že nejvyšší dávka závisí na hranici koncentrace, kdy je možno zpracovat surový permeát, např. možnost ještě získat koncentrovaný sirup.
Požadovaný materiál:
- Mraznice.
- Chirurgické nástroje.
- Mlýn na maso.
- Plastové vaky.
- Průmyslový mísič (Waring 3rychlostní mísič dostupný od Fisher Scientific).
- Systém čištění vody (inverzní osmóza a 0,1 pm filtrace; Continental Water Systém, model PRE 2202, výr. číslo 91089, Modulab Bioscience RQ/Polishing Systém dostupný od Fisher Scientific, Montreal, Quebec). Tento systém poskytuje apyrogenní vodu vysoké kvality.
- Přesné váhy Mettler, série AE od Fisher Scientific. Odstředivka Sorvall RC-285 od Du Pont Canada..
- Odstředivka CEPA.
- Nylonová kapsa porozity 30 pm.
- Autokláv (automatický parní sterilizátor Sanyo, model MAC 350P).
- Nalgene 500 ml kontejnery sterilizované při 132 °C po 10 minut a suší se 35 minut.
- Kónické filtry o porozitě 24 pm Whatman Reeve Angel.
- Ultrafiltrační kolona (dělení molekulové hmotnosti: 500 000 a 1000 je-li to vhodné; povrch 25 čtverečních stop; tok: 1301/minuta; tlak na vstupu: 206,84 kPa; tlak na výstupu: 34,47 kPa, od Koch Membrane Systems lne., Wilmington, MA, USA).
- Sanitární odstředivé čerpadlo (Monarch Industrie, model ACE-5100, typ A) pro poskytnutí toku 130 1/minuta.
- Sterilní komora (komora s laminámím tokem NuAire od Ingram & Bell),
- Millipack-60 0,22 pm sterilní filtry.
- Sterilní čiré nebo hnědé lahve.
- Zahušťovač DC-10 Amicon.
- 17CZ 290520 B6
Rotofor Biorad 170-2950.
- Amicon filtry' SIOY10, SIOY30 a SIOY100 s hodnotami dělení 10 000, 30 000 a 100 000. FPLC Pharmacia 216007 (počítač Pharmacia 216014).
- Hilstand S-300 26 mm/60 cm (Pharmacia).
- Superose S—12 10 mm/30 cm (Pharmacia).
- Lyofilizér Labconco 10273 A.
Předložený vynález tak, jak zde výše byl popsán, mohou odborníci v oboru podle svých znalostí a schopností modifikovat nahrazením některých prvků tohoto vynálezu jejich ekvivalenty užívanými v praxi, kterými lze dosáhnout stejného cíle, aniž by byl narušen rozsah tohoto popisu. Tyto zřejmé variace jsou považovány za touto přihláškou pokryté.

Claims (29)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob získání kapalného extraktu žraločí chrupavky, v y z n a č uj í c í se tím, že
    a) žraločí chrupavky se homogenizují v nedenaturujícím vodném roztoku, při kterém se žraločí chrupavka redukuje na částice, jejichž velikost je menší než nebo rovna 500 pm, za vzniku směsi částic a surového kapalného extraktu;
    b) oddělí se surový kapalný extrakt z uvedených částic; a
    c) dále se dělí surový kapalný extrakt tak, že se získá konečný kapalný extrakt, obsahující chrupavkové molekuly, mající molekulovou hmotnost menší než nebo rovnou 500 000.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že nedenaturující vodný roztok obsahuje vodu a uvedené stupně se provádějí při 4 °C.
  3. 3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že stupeň a) se provádí po dobu 30 minut.
  4. 4. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, že žraločí chrupavka a nedenaturující vodný roztok jsou v poměru 1 kg vlhké hmotnosti chrupavky na 1 až 2 litry roztoku.
  5. 5. Způsob podle nároku l, vyznačující se tím, že se stupeň b) dělení provádí odstředěním.
  6. 6. Způsob podle nároku 1, vy zn ač u j í cí se t í m , že dále obsahuje stupeň d) spočívající vtom, že se zahustí konečný kapalný extrakt a získá se zahuštěný kapalný extrakt obsahující chrupavkové molekuly, mající molekulovou hmotnost mezi 1000 až 500 000.
  7. 7. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, že dále obsahuje stupeň d) spočívající ve frakcionaci finálního kapalného extraktu, za získání kapalné frakce uvedeného kapalného extraktu.
  8. 8. Způsob podle nároku 7, vyznačující se tím, že frakcionační stupeň se provádí rychlou proteinovou kapalinovou chromatografií a kde výsledná kapalná frakce obsahuje chrupavkové molekuly, mající molekulovou hmotnost mezi 1000 až 2500.
    -18CZ 290520 B6
  9. 9. Způsob podle nároku 7, vyznačující se tím, že frakcionační stupeň se provádí separací pomocí preparativní izoelektrické elektroforézy a elektroforézou a kde výsledná kapalná frakce obsahuje chrupavkové molekuly, mající molekulovou hmotnost 29 000 a izoelektrický bod
    5 5.3 až 6.26.
  10. 10. Způsob podle nároku 7, vyznačující se tím, že frakcionační stupeň se provádí separací pomocí preparativní izoelektrické elektroforézy a elektroforézou a kde výsledná kapalná frakce obsahuje chrupavkové molekuly, mající molekulovou hmotnost 35 000 a izoelektrický bod io 7.64 až 7,94.
  11. 11. Způsob podle nároku 7, vyznačující se tím, že frakcionační stupeň se provádí separací pomocí preparativní izoelektrické elektroforézy a elektroforézou a kde výsledná kapalná frakce obsahuje chrupavkové molekuly, mající molekulovou hmotnost 48 000 a izoelektrický bod
    15 7.29 až 7,94.
  12. 12. Způsob podle nároku 7, vyznačující se tím, že frakcionační stupeň se provádí separací pomocí preparativní izoelektrické elektroforézy a elektroforézou a kde výsledná kapalná frakce obsahuje chrupavkové molekuly, mající molekulovou hmotnost 60 000 a izoelektrický bod
    20 5,30 až 6,26.
  13. 13. Způsob podle nároku 7, v y z n a č u j í c í se tím, že frakcionační stupeň se provádí separací pomocí preparativní izoelektrické elektroforézy a rychlou proteinovou kapalinovou chromatografií a kde výsledná kapalná frakce obsahuje chrupavkové molekuly, mající
    25 molekulovou hmotnost mezi 70 000 až 120 000.
  14. 14. Způsob podle nároku 7, v y z n a č u j í c í se tím, že frakcionační stupeň se provádí separací pomocí preparativní izoelektrické elektroforézy a rychlou proteinovou kapalinovou chromatografií a kde výsledná kapalná frakce obsahuje chrupavkové molekuly, mající
    30 molekulovou hmotnost mezi 60 000 až 70 000.
  15. 15. Způsob podle nároku 7, vyznačující se tím, že frakcionační stupeň se provádí separací pomocí preparativní izoelektrické elektroforézy a rychlou proteinovou kapalinovou chromatografií a kde výsledná kapalná frakce obsahuje chrupavkové molekuly, mající
    35 molekulovou hmotnost mezi 35 000 až 46 000.
  16. 16. Způsob podle nároku 7, vy zn ač u j í cí se t í m , že frakcionační stupeň se provádí separací pomocí preparativní izoelektrické elektroforézy a rychlou proteinovou kapalinovou chromatografií a kde výsledná kapalná frakce obsahuje chrupavkové molekuly, mající
    40 molekulovou hmotnost 29 000.
  17. 17. Způsob podle nároku 7, vyznačující se tím, že frakcionační stupeň se provádí separací pomocí preparativní izoelektrické elektroforézy a rychlou proteinovou kapalinovou chromatografií a kde výsledná kapalná frakce obsahuje chrupavkové molekuly, mající
    45 molekulovou hmotnost mezi 1000 až 2500.
  18. 18. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 1, 6 a 7, vyznačující se tím, že stupně způsobu se provádějí při 4 °C.
    50
  19. 19. Kapalný extrakt žraločí chrupavky získaný způsobem podle kteréhokoliv z nároků 1 až 18.
  20. 20. Kompozice pro léčení dermatologických angiogenních poruch nebo chorob, vyznačující se tím, že obsahuje terapeuticky účinné množství chrupavkového extraktu podle nároku 19 ve spojení s farmaceuticky přijatelným vehikulem.
    -19CZ 290520 B6
  21. 21. Kompozice podle nároku 20, v y z n a č u j í c í se t í m , že chrupavkový extrakt je přidán do dosažení konečné koncentrace chrupavkového proteinu 2 až 10 mg/ml kompozice.
  22. 22. Topická kompozice pro léčení psoriázy, vyznačující se tím, že obsahuje 10 mg chrupavkového extraktu podle nároku 19 na 1 ml kompozice, jako terapeuticky účinné složky ve spojení s farmaceuticky vhodným vehikulem.
  23. 23. Topická kompozice pro léčení akné, vyznačující se tím, že obsahuje 2 mg chrupavkového extraktu podle nároku 19 na 1 ml kompozice, jako terapeuticky účinné složky ve spojení s farmaceuticky vhodným vehikulem.
  24. 24. Kompozice pro léčení rakoviny, vyznačující se tím, že obsahuje terapeuticky účinné množství chrupavkového extraktu získaného způsobem podle kteréhokoliv z nároků 1 až 18 ve spojení s farmaceuticky vhodným vehikulem.
  25. 25. Kompozice podle nároku 24, vy zn a č u j í c í se t í m , že chrupavkový extrakt má konečnou koncentraci 75 mg proteinu na 7 ml vody.
  26. 26. Kompozice podle nároku 25, vyznačující se tím, že kompozice je ve formě vhodné pro sublinguální podávání.
  27. 27. Kompozice pro léčení chorob nebo stavů, zahrnujících jednu nebo více složek vybraných ze skupiny, zahrnující tumorovou proliferaci a angiogenezi, vyznačující se tím, že obsahuje účinné množství chrupavkového extraktu podle nároku 19 a farmaceuticky přijatelné vehikulum.
  28. 28. Použití extraktu žraločí chrupavky definovaného v nároku 19 pro přípravu léčiva na léčení angiogenních chorob nebo rakoviny.
  29. 29. Použití extraktu žraločí chrupavky získaného způsobem podle kteréhokoliv z nároků 1 až 18 pro přípravu léčiva na inhibici proliferace rakovinných buněk.
CZ19963141A 1994-04-28 1995-04-21 Způsob získání kapalného extraktu ľraločí chrupavky, chrupavkový extrakt získaný tímto způsobem a kompozice obsahující tento chrupavkový extrakt a jejich pouľití CZ290520B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US23401994A 1994-04-28 1994-04-28
US08/384,555 US5618925A (en) 1994-04-28 1995-02-03 Extracts of shark cartilage having an anti-angiogenic activity and an effect on tumor regression; process of making thereof

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ314196A3 CZ314196A3 (en) 1997-04-16
CZ290520B6 true CZ290520B6 (cs) 2002-08-14

Family

ID=26927471

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19963141A CZ290520B6 (cs) 1994-04-28 1995-04-21 Způsob získání kapalného extraktu ľraločí chrupavky, chrupavkový extrakt získaný tímto způsobem a kompozice obsahující tento chrupavkový extrakt a jejich pouľití

Country Status (24)

Country Link
US (2) US5618925A (cs)
EP (1) EP0759765B1 (cs)
JP (1) JPH09512563A (cs)
KR (1) KR100378787B1 (cs)
CN (2) CN1147305C (cs)
AT (1) ATE224198T1 (cs)
BG (1) BG62954B1 (cs)
BR (1) BR9507552A (cs)
CA (1) CA2188793C (cs)
CZ (1) CZ290520B6 (cs)
DE (1) DE69528258T2 (cs)
DK (1) DK0759765T3 (cs)
ES (1) ES2182900T3 (cs)
FI (1) FI117375B (cs)
HU (1) HU220784B1 (cs)
IS (1) IS1975B (cs)
NO (1) NO317674B1 (cs)
NZ (1) NZ284407A (cs)
PL (1) PL181981B1 (cs)
PT (1) PT759765E (cs)
RO (1) RO114868B1 (cs)
RU (1) RU2156132C2 (cs)
SI (1) SI0759765T1 (cs)
WO (1) WO1995032722A1 (cs)

Families Citing this family (60)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5618925A (en) * 1994-04-28 1997-04-08 Les Laboratories Aeterna Inc. Extracts of shark cartilage having an anti-angiogenic activity and an effect on tumor regression; process of making thereof
US6380366B1 (en) * 1994-04-28 2002-04-30 Les Laboratoires Aeterna Inc. Shark cartilage extract:process of making, methods of using and compositions thereof
US6028118A (en) * 1996-08-08 2000-02-22 Les Laboratoires Aeterna Inc. Methods of using extracts of shark cartilage
US6025334A (en) * 1994-04-28 2000-02-15 Les Laboratoires Aeterna Inc. Extracts of shark cartilage having anti-collagenolytic, anti-inflammatory, anti-angiogenic and anti-tumoral activities; process of making, methods of using and compositions thereof
PL188137B1 (pl) * 1995-02-03 2004-12-31 Aeterna Lab Inc Zastosowanie wyciągu z chrząstki rekina
US5843920A (en) * 1996-09-16 1998-12-01 Biocell Technology, Llc Anionic saccharides for extraction of anti-angiogenic protein from cartilage
US6379709B1 (en) * 1997-02-20 2002-04-30 Industrial Research Limited Angiogenesis inhibitors and activators from shark cartilage
NZ337376A (en) * 1997-03-11 2002-02-01 Aeterna Lab Inc Compositions for treating tumors containing shark cartilage extracts and anti-neoplastic agents
WO1999002548A1 (en) * 1997-07-11 1999-01-21 Cv Technologies Inc. A preparation derived from shark cartilage for treatment of diseases related to excessive phf or excessive intracellular calcium
US5840342A (en) * 1997-09-17 1998-11-24 Raithaus; Lawrence R. Shark liver extract for stimulating the immune system
FR2778558B1 (fr) 1998-05-12 2001-02-16 Oreal Utilisation d'inhibiteur de metalloproteinases pour induire et/ou stimuler la croissance des cheveux ou des poils et/ou freiner leur chute
ATE276763T1 (de) 1998-07-13 2004-10-15 Univ Texas Verwendung von antikörper gegen aminophospholipide zur krebsbehandlung
US20020009501A1 (en) * 1998-07-23 2002-01-24 Eric Dupont Preparation of cartilage extracts using organic solvents
US6168807B1 (en) 1998-07-23 2001-01-02 Les Laboratoires Aeterna Inc. Low molecular weight components of shark cartilage, processes for their preparation and therapeutic uses thereof
SI1107795T1 (en) 1998-09-04 2003-06-30 The Regents Of The University Of Michigan Thiomolybdate associated with at least one carbohydrate, and its use for preventing or treating diseases characterized by aberrant vascularization, such as cancer, wet type macular degeneration, rheumatoid arthritis
CN1064690C (zh) * 1998-09-10 2001-04-18 中国人民解放军海军医学研究所 鲨鱼软骨血管生成抑制因子及其分离纯化方法
US7361643B2 (en) 2000-02-09 2008-04-22 University Of Puerto Rico Methods for inhibiting angiogenesis
AU1649802A (en) * 2000-12-20 2002-07-01 Ind Res Ltd Shark meat extract
AUPR222300A0 (en) * 2000-12-21 2001-01-25 Life Therapeutics Limited Electrophoresis device and method
US20030095981A1 (en) * 2001-05-30 2003-05-22 Kin-Ping Wong Compositions containing an active fraction isolated from ganoderma lucidum and methods of use
US20030087830A1 (en) * 2001-06-12 2003-05-08 Eric Dupont Low molecular weight components of cartilage, complexes of metals with amino acids, DI-peptides and analogs thereof; processes for preparation and therapeutic uses thereof
US6908627B2 (en) * 2001-06-21 2005-06-21 Mote Marine Laboratory Conditioned media for inhibiting growth of tumor cells
US7309501B2 (en) * 2001-06-21 2007-12-18 Mote Marine Laboratory Conditioned media to inhibit growth of tumor cells
US7504115B2 (en) 2002-02-15 2009-03-17 Ocean Nutrition Canada Limited Shark cartilage extracts and use thereof for immunomodulation
RU2270023C2 (ru) * 2002-02-20 2006-02-20 Какухиро Ко., Лтд. Способ экстракции и очистки протеогликана хрящевого типа (варианты)
EP2357009A1 (en) 2002-07-15 2011-08-17 Board of Regents, The University of Texas System Duramycin peptide binding to anionic phospholipids and aminophospholipids conjugates and their use in treating viral infections
CN1761686B (zh) * 2003-03-20 2010-04-28 细川密克朗集团 从软骨鱼类分离的蛋白多糖及其制造方法
US7067123B2 (en) 2003-04-29 2006-06-27 Musculoskeletal Transplant Foundation Glue for cartilage repair
US7901457B2 (en) 2003-05-16 2011-03-08 Musculoskeletal Transplant Foundation Cartilage allograft plug
ES2223291B1 (es) * 2003-08-06 2006-03-16 Bioiberica, S.A. Nuevo uso terapeutico de condroitin sulfato.
US7824711B2 (en) 2003-12-11 2010-11-02 Isto Technologies, Inc. Particulate cartilage system
ES2809302T3 (es) 2004-01-22 2021-03-03 Univ Miami Formulaciones de coenzima Q10 para tratar tumores sólidos mediante administración intravenosa
CN100377741C (zh) * 2004-02-23 2008-04-02 江卫世 注射用复方骨肽及其制备工艺
US20050288796A1 (en) * 2004-06-23 2005-12-29 Hani Awad Native soft tissue matrix for therapeutic applications
US20090319045A1 (en) 2004-10-12 2009-12-24 Truncale Katherine G Cancellous constructs, cartilage particles and combinations of cancellous constructs and cartilage particles
US7837740B2 (en) * 2007-01-24 2010-11-23 Musculoskeletal Transplant Foundation Two piece cancellous construct for cartilage repair
WO2006059236A2 (en) * 2004-11-16 2006-06-08 Aeterna Zentaris Inc. Method of using cartilage extract for increasing blood parameters
US7815926B2 (en) * 2005-07-11 2010-10-19 Musculoskeletal Transplant Foundation Implant for articular cartilage repair
JP5292533B2 (ja) 2005-08-26 2013-09-18 ジンマー・インコーポレイテッド インプラントおよび関節疾患の治療、置換および治療方法
CA2623106C (en) 2005-09-19 2013-12-24 Histogenics Corporation Cell-support matrix having narrowly defined uniformly vertically and non-randomly organized porosity and pore density and a method for preparation thereof
DE102006060247A1 (de) * 2006-09-15 2008-03-27 Ossacur Ag Differenzierung von Stammzellen
US8163549B2 (en) 2006-12-20 2012-04-24 Zimmer Orthobiologics, Inc. Method of obtaining viable small tissue particles and use for tissue repair
US8435551B2 (en) 2007-03-06 2013-05-07 Musculoskeletal Transplant Foundation Cancellous construct with support ring for repair of osteochondral defects
AU2008240191B2 (en) 2007-04-12 2013-09-19 Zimmer, Inc. Compositions and methods for tissue repair
ES2572356T3 (es) 2007-11-09 2016-05-31 Peregrine Pharmaceuticals Inc Composiciones de anticuerpos dirigidos contra VEGF y procedimientos
EP2262469A4 (en) * 2008-04-15 2013-12-04 Immanence Integrale Dermo Correction Inc SKIN CARE COMPOSITIONS AND METHOD FOR THEIR USE
EP2633864A1 (en) 2008-07-25 2013-09-04 The Regents of the University of Colorado Clip inhibitors and methods of modulating immune function
US20100274362A1 (en) * 2009-01-15 2010-10-28 Avner Yayon Cartilage particle tissue mixtures optionally combined with a cancellous construct
CN101891811B (zh) * 2010-05-28 2011-11-09 暨南大学 一种鲨鱼血管生成抑制因子及其生产纯化方法和应用
CN101899104B (zh) * 2010-05-28 2012-04-18 暨南大学 一种鲨鱼软骨血管生成抑制因子小分子多肽及其生产纯化方法和应用
RU2592850C2 (ru) * 2011-01-19 2016-07-27 Хиросаки Юниверсити Способ крупномасштабного получения протеогликана
US20140178343A1 (en) 2012-12-21 2014-06-26 Jian Q. Yao Supports and methods for promoting integration of cartilage tissue explants
US10077420B2 (en) 2014-12-02 2018-09-18 Histogenics Corporation Cell and tissue culture container
CN104894200B (zh) * 2015-05-12 2020-10-30 浙江海洋学院 路氏双髻鲨软骨血管生成抑制因子的制备方法
KR101628982B1 (ko) 2015-11-27 2016-06-09 김준혁 항종양 및 면역 증강용 건강식품 조성물
EP3576726A1 (en) 2017-02-06 2019-12-11 Massachusetts Institute Of Technology Methods and products related to glutaminase inhibitors
CN109394786A (zh) * 2018-10-26 2019-03-01 西交利物浦大学 一种抗肿瘤的药物组合物
WO2020203812A1 (ja) * 2019-03-29 2020-10-08 学校法人慶應義塾 魚介類由来成分による低酸素応答制御
US12194060B2 (en) 2019-06-14 2025-01-14 “12Life” Limited Liability Company (“I2Life” Llo) Method for the production of iodinated proteins with a determinated iodine content
CN112986499A (zh) * 2021-02-26 2021-06-18 山西奥瑞生物材料有限公司 一种同种骨植入材料残余水量均匀度测定方法

Family Cites Families (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3478146A (en) * 1965-02-26 1969-11-11 Leslie L Balassa Wound-healing cartilage powder extracting process
US4042457A (en) * 1975-11-10 1977-08-16 Rush-Presbyterian-St. Luke's Medical Center Preparation of tissue invasion inhibitor and method of treatment utilizing the inhibitor
US4822607A (en) * 1976-10-29 1989-04-18 Lescarden Ltd. Anti-tumor agent and method
US4243582A (en) * 1979-04-26 1981-01-06 Monsanto Company Novel glycoproteins from bovine cartilage
US4350682A (en) * 1979-05-11 1982-09-21 Lescarden Ltd. Cartilage extraction processes and products
US4356261A (en) * 1980-04-22 1982-10-26 Rush-Presbyterian-St. Luke's Medical Center Anti-invasion factor containing cultures
US4473551A (en) * 1982-08-23 1984-09-25 Faxon Pharmaceuticals, Inc. Anti-inflammatory composition
US4486414A (en) * 1983-03-21 1984-12-04 Arizona Board Of Reagents Dolastatins A and B cell growth inhibitory substances
US4656137A (en) * 1985-09-12 1987-04-07 Lescarden Inc Method of processing animal cartilage
US4749522A (en) * 1985-10-31 1988-06-07 Angio-Medical Corporation Supercritical fluid extraction of animal derived materials
US4746729A (en) * 1986-07-30 1988-05-24 Kuettner Klaus E Cartilage-derived leukocyte elastase-inhibitor
US5075112A (en) * 1990-02-12 1991-12-24 Cartilage Technologies Inc. Method of and dosage unit for inhibiting angiogenesis or vascularization in an animal using shark cartilage
WO1994012510A1 (en) * 1992-11-30 1994-06-09 Lane I William Processing shark cartilage
RU2019173C1 (ru) * 1993-01-12 1994-09-15 Яков Давидович Безман Способ лечения подкожной фибросаркомы
RU2019180C1 (ru) * 1993-01-12 1994-09-15 Яков Давидович Безман Средство для лечения подкожной фибросаркомы и способ его получения
EP1155689B1 (en) * 1993-07-19 2006-09-20 Angiotech Pharmaceuticals, Inc. Anti-angiogenic stents and methods of their preparation
US5618925A (en) * 1994-04-28 1997-04-08 Les Laboratories Aeterna Inc. Extracts of shark cartilage having an anti-angiogenic activity and an effect on tumor regression; process of making thereof

Also Published As

Publication number Publication date
HU9602975D0 (en) 1997-01-28
AU719118B2 (en) 2000-05-04
EP0759765B1 (en) 2002-09-18
PL181981B1 (en) 2001-10-31
CN1147305C (zh) 2004-04-28
NO964547L (no) 1996-12-30
DE69528258T2 (de) 2003-04-17
RO114868B1 (ro) 1999-08-30
CN1153477A (zh) 1997-07-02
CA2188793C (en) 2001-01-16
ES2182900T3 (es) 2003-03-16
US5618925A (en) 1997-04-08
JPH09512563A (ja) 1997-12-16
RU2156132C2 (ru) 2000-09-20
NZ284407A (en) 1998-04-27
CZ314196A3 (en) 1997-04-16
ATE224198T1 (de) 2002-10-15
FI117375B (fi) 2006-09-29
NO964547D0 (no) 1996-10-25
BR9507552A (pt) 1997-08-05
FI964327A7 (fi) 1996-12-20
AU2300195A (en) 1995-12-21
HUT76554A (en) 1997-09-29
FI964327A0 (fi) 1996-10-28
CA2188793A1 (en) 1995-12-07
DK0759765T3 (da) 2003-01-27
DE69528258D1 (de) 2002-10-24
BG100941A (en) 1997-07-31
KR970702729A (ko) 1997-06-10
NO317674B1 (no) 2004-11-29
BG62954B1 (bg) 2000-12-29
IS4379A (is) 1996-10-25
HU220784B1 (hu) 2002-05-28
SI0759765T1 (en) 2003-02-28
WO1995032722A1 (en) 1995-12-07
PT759765E (pt) 2003-02-28
KR100378787B1 (ko) 2003-06-19
PL317076A1 (en) 1997-03-03
US5985839A (en) 1999-11-16
EP0759765A1 (en) 1997-03-05
IS1975B (is) 2005-01-14
CN1541656A (zh) 2004-11-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ290520B6 (cs) Způsob získání kapalného extraktu ľraločí chrupavky, chrupavkový extrakt získaný tímto způsobem a kompozice obsahující tento chrupavkový extrakt a jejich pouľití
US6025334A (en) Extracts of shark cartilage having anti-collagenolytic, anti-inflammatory, anti-angiogenic and anti-tumoral activities; process of making, methods of using and compositions thereof
CA2212010C (en) Extracts of shark cartilage, process of production and uses thereof
AU719118C (en) Extracts of shark cartilage having an anti-angiogenic activity and an effect on tumor regression; process of making thereof
AU724654B2 (en) Extracts of shark cartilage
HK1015683B (en) Extracts of shark cartilage
MXPA98003419A (en) Extracts of cartilago of shark that have activities anti-colagenolitica, anti-inflamatory, anti-angiogenica and anti-tumoral, processes to prepare them, methods of utilization and compositions of the mis

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20070421