HUP0103444A2 - Ceramidokat és/vagy glikoceramidokat tartalmazó, keratinszálak védelmére szolgáló készítmény - Google Patents

Ceramidokat és/vagy glikoceramidokat tartalmazó, keratinszálak védelmére szolgáló készítmény Download PDF

Info

Publication number
HUP0103444A2
HUP0103444A2 HU0103444A HUP0103444A HUP0103444A2 HU P0103444 A2 HUP0103444 A2 HU P0103444A2 HU 0103444 A HU0103444 A HU 0103444A HU P0103444 A HUP0103444 A HU P0103444A HU P0103444 A2 HUP0103444 A2 HU P0103444A2
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
composition
group
carbon atoms
optionally
polymer
Prior art date
Application number
HU0103444A
Other languages
English (en)
Inventor
Jean-Marc Ascione
David W. Cannell
Original Assignee
L'oréal
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by L'oréal filed Critical L'oréal
Publication of HUP0103444A2 publication Critical patent/HUP0103444A2/hu
Publication of HUP0103444A3 publication Critical patent/HUP0103444A3/hu

Links

Classifications

    • A—HUMAN NECESSITIES
    • A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K8/00—Cosmetics or similar toiletry preparations
    • A61K8/18—Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition
    • A61K8/72—Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition containing organic macromolecular compounds
    • A61K8/81—Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition containing organic macromolecular compounds obtained by reactions involving only carbon-to-carbon unsaturated bonds
    • A61K8/817—Compositions of homopolymers or copolymers of compounds having one or more unsaturated aliphatic radicals, each having only one carbon-to-carbon double bond, and at least one being terminated by a single or double bond to nitrogen or by a heterocyclic ring containing nitrogen; Compositions or derivatives of such polymers, e.g. vinylimidazol, vinylcaprolactame, allylamines (Polyquaternium 6)
    • A—HUMAN NECESSITIES
    • A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K8/00—Cosmetics or similar toiletry preparations
    • A61K8/18—Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition
    • A61K8/30—Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition containing organic compounds
    • A61K8/68—Sphingolipids, e.g. ceramides, cerebrosides, gangliosides
    • A—HUMAN NECESSITIES
    • A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K8/00—Cosmetics or similar toiletry preparations
    • A61K8/18—Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition
    • A61K8/72—Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition containing organic macromolecular compounds
    • A61K8/84—Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition containing organic macromolecular compounds obtained by reactions otherwise than those involving only carbon-carbon unsaturated bonds
    • A—HUMAN NECESSITIES
    • A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61Q—SPECIFIC USE OF COSMETICS OR SIMILAR TOILETRY PREPARATIONS
    • A61Q5/00—Preparations for care of the hair
    • A—HUMAN NECESSITIES
    • A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61Q—SPECIFIC USE OF COSMETICS OR SIMILAR TOILETRY PREPARATIONS
    • A61Q5/00—Preparations for care of the hair
    • A61Q5/04—Preparations for permanent waving or straightening the hair
    • A—HUMAN NECESSITIES
    • A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61Q—SPECIFIC USE OF COSMETICS OR SIMILAR TOILETRY PREPARATIONS
    • A61Q5/00—Preparations for care of the hair
    • A61Q5/08—Preparations for bleaching the hair
    • A—HUMAN NECESSITIES
    • A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61Q—SPECIFIC USE OF COSMETICS OR SIMILAR TOILETRY PREPARATIONS
    • A61Q5/00—Preparations for care of the hair
    • A61Q5/10—Preparations for permanently dyeing the hair
    • A—HUMAN NECESSITIES
    • A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61Q—SPECIFIC USE OF COSMETICS OR SIMILAR TOILETRY PREPARATIONS
    • A61Q5/00—Preparations for care of the hair
    • A61Q5/12—Preparations containing hair conditioners
    • A—HUMAN NECESSITIES
    • A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K2800/00—Properties of cosmetic compositions or active ingredients thereof or formulation aids used therein and process related aspects
    • A61K2800/40—Chemical, physico-chemical or functional or structural properties of particular ingredients
    • A61K2800/54—Polymers characterized by specific structures/properties
    • A61K2800/542—Polymers characterized by specific structures/properties characterized by the charge
    • A61K2800/5426—Polymers characterized by specific structures/properties characterized by the charge cationic
    • A—HUMAN NECESSITIES
    • A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K2800/00—Properties of cosmetic compositions or active ingredients thereof or formulation aids used therein and process related aspects
    • A61K2800/40—Chemical, physico-chemical or functional or structural properties of particular ingredients
    • A61K2800/54—Polymers characterized by specific structures/properties
    • A61K2800/542—Polymers characterized by specific structures/properties characterized by the charge
    • A61K2800/5428—Polymers characterized by specific structures/properties characterized by the charge amphoteric or zwitterionic
    • A—HUMAN NECESSITIES
    • A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K2800/00—Properties of cosmetic compositions or active ingredients thereof or formulation aids used therein and process related aspects
    • A61K2800/40—Chemical, physico-chemical or functional or structural properties of particular ingredients
    • A61K2800/59—Mixtures
    • A61K2800/594—Mixtures of polymers
    • A—HUMAN NECESSITIES
    • A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K2800/00—Properties of cosmetic compositions or active ingredients thereof or formulation aids used therein and process related aspects
    • A61K2800/80—Process related aspects concerning the preparation of the cosmetic composition or the storage or application thereof
    • A61K2800/88—Two- or multipart kits
    • A—HUMAN NECESSITIES
    • A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K2800/00—Properties of cosmetic compositions or active ingredients thereof or formulation aids used therein and process related aspects
    • A61K2800/80—Process related aspects concerning the preparation of the cosmetic composition or the storage or application thereof
    • A61K2800/88—Two- or multipart kits
    • A61K2800/884—Sequential application

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Birds (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Biophysics (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Dermatology (AREA)
  • Cosmetics (AREA)

Abstract

A találmány szerinti készítmény legalább egy ceramidot vagy egyglikoceramidot, legalább egy kationos polimert és legalább egy amfoterpolimert tartalmaz. A találmány a keratintartalmú rostok kémiaikezelések okozta károsodása elleni eljárásra és kitre is vonatkozik. Akeratintartalmú rostokra a kémiai kezelés előtt felvisznek egyceramidot vagy glikoceramidot tartalmazó fennmaradó készítményt. Ó

Description

Köz. gLI ......
kERATINTARTALMÚ ROSTOK VÉDELMÉ
ÁT~
CERAMIDOK^At ÉS/VAGY GLIKOCERAMIDOkkAt tAK-TALHA^
KWfflKjULWc νέδεί^έβ-ε ^έΓνίτπέΜγ
A találmány keratintartalmú rostok védelmére szolgáló készítményre vonatkozik, a készítmény legalább egy ceramidot vagy glikoceramidot, legalább egy kationos polimert és legalább egy amfoter polimer tartalmaz. A találmány a keratintartalmú rostok védelmére szolgáló eljárást is magában foglalja, az eljárásnál egy legalább egy ceramidot vagy glikoceramidot tartalmazó készítményt felvisznek a rostokra és azt rajta hagyják.
Ismert, hogy a keratintartalmú rostok, különösen az emberi haj különböző mértékig károsodik, más szóval érzékennyé válik vagy gyengül az atmoszférikus behatásokra, továbbá különböző kémiai hajkezelö eljárások, például festés, szőkítés, tartóshullámosítás vagy kisimítás/kiegyenesítés miatt, különösen, ha az ilyen kémiai kezeléseket többször végzik. Az ilyen hajat azután nehéz kifésülni és formázni, továbbá durvává válik az érintése.
Ismert, hogy a haj kémiai kezelés során történő védelmére különféle védő hatású vegyületeket adnak a kémiai kezelésre használt készítményekhez. A ceramidokról ismert, hogy a haj számára védő hatásúak, azonban néha lúgos készítményekben ezek instabilak. Ez problémát
9521 2-6039-BÉ/fa
-2okozhat, mivel a haj kémiai kezelése, így festése, szőkítése, tartóshullámosítása vagy kiegyenesítése/kisimítása általában lúgos kémhatású. Az instabilitás miatt a ceramid védő anyagokat tartalmazó kémiai kezelő készítmények tárolhatósága különösen nehézzé válhat. Kívánatos tehát a ceramidokat hajvédö szerként alkalmazni anélkül, hogy az ezekkel készített kémiai kezelő készítmények stabilitása veszélybe kerülne.
A védelmen kívül kívánatos, hogy a haj megfelelő formálhatósági tulajdonságokkal, küllemmel és érzettel is rendelkezzen a kémiai kezelés után. Jelenleg kationos polimereket alkalmaznak a haj kifésülésének megkönnyítésére, és lágyságának, tapintásának javítására, ezek a hajszálak védelmét is biztosítják. A kationos polimereknek azonban, amennyiben ezeket egyedül alkalmazzuk, számos hátránya van, például hajlamosak a hajat zsírossá és tartás nélküli külleművé tenni, különösen, ha egyéb kémiai kezelést is felvisznek a hajra. Amfoter polimereket is alkalmaztak, de ezek egyedül alkalmazva ugyanúgy nem biztosítanak kellő lágyságot és kifésülhetöséget.
Fennáll tehát továbbra is az igény olyan stabil készítmények iránt, amelyek a hajat megvédik a kémiai kezelések okozta károsodástól, ugyanakkor biztosítják a haj kiváló fésülés! tulajdonságait, tapintását és küllemét.
Meglepő módon arra a felismerésre jutottunk, hogy ha a keratintartalmú rostokra kémiai kezelés előtt, vagyis előkezelő készítményként olyan készítményt viszünk fel,
-3amelyben van legalább egy ceramid vagy glikoceramid, akkor a hajszálakat meg tudjuk védeni a kémiai kezelés okozta károkkal szemben. Más szóval ez azt jelenti, hogy az instabilitási problémát kiküszöbölhetjük, ha a legalább egy ceramidot vagy glikoceramidot nem magába a kezelő készítménybe visszük be. A találmány egyik megvalósítási módja szerint az előkezelő készítményt rajtahagyjuk a keratintartalmú rostokon, vagyis nem öblítjük le a rostokat a kémiai kezelés előtt. A keratintartalmú rost lehet haj, különösen emberi haj.
Azt is felismertük, hogy ha legalább egy ceramidot vagy glikoceramidot legalább egy kationos polimerrel és legalább egy amfoter polimerrel kombinálunk, akkor olyan készítményt kapunk, amely a találmány bizonyos megvalósítása esetében a kémiai kezelésnek alávetett keratintartalmú rostok még jobb védelmét, tapintását és általános egészséges megjelenését biztosítja.
A találmány egyik tárgya tehát keratintartalmú rostok védelmére szolgáló készítmény, amely az alábbiakat tartalmazza:
a ceramidok és glikoceramidok közül választott legalább egy vegyületet, legalább egy kationos polimert és legalább egy amfoter polimert.
A találmány további tárgya eljárás keratintartalmú rostok védelmére olymódon, hogy a keratintartalmú rostokra egy rajtamaradó készítményt viszünk fel, amely tartalmaz legalább egy ceramidot vagy glikoceramidot,
-4majd ezután kémiai kezelést végzünk, például festékkészítményt, szőkítő készítményt, kisimító készítményt vagy tartóshullámosító készítményt alkalmazunk. A találmány szerinti készítmény tartalmazhat még legalább egy polimert is, amely legalább egy kationos polimer vagy legalább egy amfoter polimer.
A találmány további tárgya több rekeszből álló kit keratintartalmú rostok kémiai kezeléséhez, amely kit legalább két különálló rekeszt tartalmaz, ahol egy első rekesz egy olyan készítményt tartalmaz, amely legalább egy a ceramidok és glikoceramidok közül választott vegyületet tartalmaz, és egy második rekesz egy a keratintartalmú rostok kémiai kezelésére szolgáló készítményt tartalmaz.
A kémiai kezelő készítmény lehet például festékkészítmény, szőkítő készítmény, tartóshullámosító vagy kisimító készítmény. Az első rekesz tartalmazhat még legalább egy polimert is, amely legalább egy kationos polimer vagy legalább egy amfoter polimer.
A találmányt a következőkben a részletes leírás és a példák világítják meg.
Ceramidok és glikoceramidok
A találmány szerinti készítményben alkalmazható ceramid és/vagy glikoceramid vegyületeket az alábbiak közül választhatjuk: természetes és szintetikus ceramidok, természetes és szintetikus glikoceramidok, természetes és szintetikus pszeudoceramidok és természetes
-5szintetikus ceramid vagy glikoceramid vegyületek közül jellemzőek az (I) általános képletűek, a képletben Rí jelentése
- egyenes vagy elágazó láncú, telített vagy telítetlen, 5-50 szénatomos szénhidrogén-csoport, amely csoport adott esetben legalább egy hidroxilcsoporttal szubsztituálva van, ahol a legalább egy hidroxilcsoport adott esetben egy R6COOH általános képletű savval észteresítve van, a képletben R6 jelentése telített vagy telítetlen, egyenes vagy elágazó láncú, 1-35 szénatomos szénhidrogén-csoport, amely adott esetben monohidroxilezve vagy polihidroxilezve van, továbbá amikor az R6 szubsztituens szénhidrogén-csoportjai mono- vagy polihidroxilezve vannak, akkor a hidroxilcsoportok adott esetben észteresítve lehetnek telített vagy telítetlen, egyenes vagy elágazó láncú 1-35 szénatomos adott esetben monohidroxilezett vagy polihidroxilezett zsírsavval,
- R”-(NR-CO)-R’ általános képletü csoport, ahol R jelentése hidrogénatom vagy 1-20 szénatomos mono- vagy polihidroxilezett szénhidrogén-csoport, és R’ és R jelentése olyan szénhidrogén-csoport, amelyben a szénatomok összege 9 és 30 közötti, és R’ kétértékű csoport, vagy . R7-O-CO-(CH2)a általános képletű csoport, ahol R7 jelentése 1-20 szénatomos szénhidrogén-csoport és a értéke 1-12 közötti egész szám;
-6r2 jelentése hidrogénatom vagy (glikozil)b, (galaktozil)c, szulfogalaktozil, foszforiletilamin vagy foszforiletilammónium-csoport, ahol b értéke 1 - 4 közötti egész szám és c értéke 1 - 8 közötti egész szám;
R3 jelentése hidrogénatom vagy telített vagy telítetlen, hidroxilezett vagy nem-hidroxilezett 1-33 szénatomos szénhidrogéncsoport, ahol a hidroxilezett szénhidrogéncsoport adott esetben egy R6COOH általános képletü szerves vagy szervetlen savval észteresítve van, a képletben R6 jelentése a fenti, vagy a hidroxilezett szénhidrogéncsoport adott esetben éteresítve van (glikozil)b, (galaktozil)c, szulfogalaktozil, foszforiletilamin vagy foszforiletilammónium-csoporttal, ahol b és c értéke a fenti, vagy R3 adott esetben legalább egy 1-14 szénatomos alkilcsoporttal van szubsztituálva;
R3 például előnyösen 15-26 szénatomos a-hidroxialkil-csoportot jelent, amelyben a hidroxilcsoportok adott esetben 16-30 szénatomos α-hidroxisavval észteresítve vannak;
R4 jelentése hidrogénatom, metilcsoport, etilcsoport, telített vagy telítetlen, egyenes vagy elágazó láncú, adott esetben hidroxilezett 3-50 szénatomos szénhidrogéncsoport vagy -CH2-CHOH-CH2-O-R8 általános képletü csoport, ahol R8 jelentése 10-26 szénatomos szénhidrogéncsoport vagy R7-O-CO-(CH2)a általános képletü csoport, ahol R7 jelentése 1-20 szénatomos szénhidrogéncsoport és a értéke 1 - 12 közötti egész
-7 szám;
r5 jelentése hidrogénatom vagy telített vagy telítetlen, egyenes vagy elágazó láncú, adott esetben monovagy polihidroxilezett 1-30 szénatomos szénhidrogéncsoport, ahol a hidroxilcsoport adott esetben (glikozil)b, (galaktozil)c, szulfogalaktozil, f oszt o r i I éti Iamin vagy foszforiletilammónium-csoporttal éteresítve van, a képletekben b és c értéke a fenti;
azzal a megkötéssel, hogy amikor R3 és R5 jelentése hidrogénatom vagy amikor R3 jelentése hidrogénatom és R5 jelentése metilcsoport, akkor R4 jelentése hidrogénatomtól, valamint metil- és etilcsoporttól eltérő.
A fenti (I) általános képletű vegyületek közül a szakember választhatja például azokat a ceramidokat és/vagy glikoceramidokat, amelyek szerkezetét a Downing, Journal of Lipid Research, 35, 2060-2068 (1994) irodalmi helyen ismertetik, vagy amelyek az FR2 673 179 számú szabadalmi bejelentésből ismertek. Az ilyen ceramidok és/vagy glikoceramidok közül megemlítjük, azokat, amelyek szerkezete a következő hét képlettel írható le: (1), (2), (3), (4), (5), (6/I), (6/II).
A találmány szerinti ceramidokat és/vagy glikoceramidokat választhatjuk például az olyan (I) általános képletü vegyületek közül, amelyek képletében R! jelentése adott esetben hidroxilezett telített vagy telítetlen 14-22 szénatomos zsírsavból származó alkilcsoport; R2 jelentése hidrogénatom; és R3 jelentése adott esetben
-8- ......'···hidroxilezett egyenes láncú, telített 11-17 szénatomos csoport, például 13-15 szénatomos csoport.
Ilyen vegyületek például az alábbiak:
- N-linoleoildihidroszfingozin,
- N-oleoildihidroszfingozin,
- N-palmitoildihidroszfingozin,
- N-sztearoildihidroszfingozin,
- N-behenoildihidroszfingozin,
- N-2-hidroxipalmitoildihidroszfingozin,
- N-sztearoilfitoszfingozin,
- 2-oleamido-1,3-oktadekándiol és
- N-palmitamidohexadekándiol, valamint alkalmazhatjuk a vegyületek keverékét is.
Ugyancsak előnyös, ha a ceramid valamely 2-oleamido-1,3-oktadekándiol (ez CTFA elnevezés), amelyet például a Chimex cég MEXANYL GZ néven forgalmaz, vagy lehet N-2-hidroxipalmitoildihidroszfingozin (CTFA neve hidroxipalmitoilszfinganin), amelyet például a Chimex cég MEXANYL GAA néven forgalmaz.
A ceramidok és glikoceramidok közül választott legalább egy vegyület a találmány szerinti készítményben általában olyan mennyiségben van jelen, amely elegendő a keratintartalmú rostok javított védelmének biztosítására. Az egyik megvalósítás szerint a ceramidok és glikoceramidok közül választott legalább egy vegyület a készítmény összes tömegére vonatkoztatva körülbelül 0,0005 és körülbelül 2 % közötti mennyiségben van jelen.
- 9Egy másik megvalósítás szerint a legalább egy ceramid vagy glikoceramid általában a találmány szerinti készítményben annak összes tömegére vonatkoztatva körülbelül 0,001 - körülbelül 1 % mennyiségben van jelen
Kationos polimerek
A találmány értelmében a „kationos polimer” kifejezésen olyan polimert értünk, amely kationos csoportokat és/vagy kationos csoportokká ionizálható csoportokat tartalmaz.
A találmány szerint alkalmazható kationos polimerek közül példaként megemlítjük azokat, amelyek az alábbi dokumentumokból ismertek: EP-A-337 354 és EPA-557 203 számú európai szabadalmi bejelentések, 2 270 846, 2 383 660, 2 598 61 1, 2 470 596 és 2 519 863 számú francia szabadalmi bejelentések.
A találmány szerinti készítményben alkalmazható kationos polimerek közül megemlítjük azokat, amelyek tartalmaznak a primer, szekunder, tercier és kvaterner aminocsoportok közül választott aminocsoportokat tartalmazó monomer egységeket, ahol az aminocsoportok alkothatják a fö polimer lánc részét, vagy hordozhatja ezeket egy közvetlenül ahhoz kapcsolódó oldalsó szubsztituens.
Az alkalmazott kationos polimerek szám szerinti átlagos molekulatömege általában körülbelül 500 és körülbelül 5 000 000 közötti, vagy körülbelül 1000 és körülbelül 3 000 000 közötti.
- 10A találmány szerinti készítményben alkalmazható kationos polimerek közül megemlítjük a poliamin, poliamino-amid és polikvaterner-ammónium polimereket. Ilyen típusú polimereket ismertetnek például a 2 505 348 és 2 542 997 számú francia szabadalmi leírásban.
Ezek közé a polimerek közé tartoznak például az alábbi 14 csoportba tartozó polimerek:
(1) Homopolimerek és kopolimerek, amelyek legalább egy akril- vagy metakrilsav-észterböl vagy amidből származó monomerből származnak és/vagy legalább egy (II), (III), (IV) vagy (V) általános képletü egységet tartalmaznak.
Ezekben a képletekben
A jelentése egymástól függetlenül egyenes vagy elágazó láncú 1-6 szénatomos, például 2-3 szénatomos alkilcsoport. A egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoport lehet például 1-4 szénatomos hidroxialkil-csoport is;
Rg és R10 jelentése egymástól függetlenül hidrogénatom vagy 1-6 szénatomos alkilcsoport, például metilvagy etilcsoport;
Rn jelentése egymástól függetlenül hidrogénatom vagy metilcsoport;
R12, R13 és R14 jelentése egymástól függetlenül 1-18 szénatomos, például 1-6 szénatomos alkilcsoport vagy benzilcsoport;
X' jelentése szerves vagy szervetlen savból származó anion, például metánszulfát anion vagy halogenid, például klorid- vagy bromid-ion.
-11 Az (1) csoportba tartozó polimerek tartalmazhatnak még egy vagy több komonomerböl származó egységet is, ezek lehetnek akrilamidok, metakrilamidok, diaceton-akrilamidok, a nitrogénatomon rövidszénláncú (1-4 szénatomos) alkilcsoporttal szubsztituált akrilamidok vagy metakrilamidok, akrilsavak, metakrilsavak, valamint ezek észterei, vinillaktámok, például viηiIpirroIidοn vagy vinilkaprolaktám, továbbá vinil-észterek.
Tehát az (1) csoportba tartozó polimerek közül az alábbiakat említhetjük:
- akrilamid és dimetilaminoetil-metakrilát kopolimerek, amelyek dimetil-szulfáttal vagy dimetil-halogeniddel kvaternerizálva vannak, ilyeneket forgalmaz például a Hercules cég HERCOFLOC néven;
- akrilamid és metakriloiloxietiltrimetilammónium-klorid kopolimerek, amelyek például az EP-A-080 976 számú szabadalmi leírásban szerepelnek, és amelyeket például a Ciba Geigy cég BINA QUAT P 100 néven forgalmaz;
- akrilamid és merakriloiloxietil-trimetilammónium-metoszulfát kopolimerek, például amelyeket a Hercules cég RÉTÉN néven forgalmaz;
v i n i I p i rrol i d o n/d i al k i I am i n oa I ki l-akr i I át vagy
-metakrilát kopolimerek adott esetben kvaternerizálva, ilyeneket forgalmaz például az ISP cég a GAFQUAT néven, ezek közül megemlítjük a GAFQUAT 734-et vagy a GAFQUAT 755-öt, vagy COPOLYMER 845, 958 vagy 937 néven. Ezek a polimerek részletesen megismerhetők a
- 122 077 143 és 2 393 573 számú francia szabadalmi leírásokból;
- dimetilaminoetil-metakrilát/vinilkaprolaktám/vinilpirrolidon terpolimerek, például amelyeket az ISP cég GAFFIX VC 713 néven forgalmaz;
- vinilpirrolidon/metakrilamidopropildimetilamin kopolimerek, amelyeket például az ISP cég STYLEZE CC 10 néven forgalmaz; vagy
- kvaternerizált vinilpirrolidon/dimetilaminopropilmetakrilamid kopolimerek, például amelyeket az ISP cég GAFQUAT HS 100 néven forgalmaz.
(2) Cellulóz-éter-származékok, amelyek kvaterner ammóniumcsoportokat tartalmaznak. Ilyen termékeket ismertetnek például az 1 492 597 számú francia szabadalmi leírásban, és ilyeneket forgalmaz például a Union Carbide cég „JR” (JR 400, JR 125, JR 30M) vagy „LR” (LR 400, LR30M) elnevezéssel. Ezeket a polimereket a CTFA szótárban olyan h i d rox i et i I ce 11 u I óz kvaterner ammóniumoknak nevezik, amelyek trimetilammónium-csoporttal szubsztituált epoxiddal reagáltak.
(3) Kationos cellulóz-származékok, például cellulóz kopolimerek vagy cellulóz-származékok, amelyek egy kvaterner ammonium vízoldható monomerrel vannak ojtva, ilyeneket ismertetnek például az US-P-4 131 576 számú dokumentumban, ilyenek például a hidroxialkilcellulózok, például a hidroximetil-, hidroxietil- vagy
- 13hidroxipro pi Icellulózok, például metakriloiletiltrimetilammónium, metakrilamidopropil-trimetilammónium vagy dímetildiallilammónium sóval ojtva. Az ennek a definíciónak megfelelő kereskedelmi terméekk közül megemlítjük a National Starch cég által CELQUAT L 200 és CELQUAT H 100 néven forgalmazott termékeket.
(4) Kationos poliszacharidok, amelyek például az US-P-3 589 578 és 4 031 307 számú dokumentumokból ismertek, ilyenek például a kationos trialkilammónium-csoportokat tartalmazó guar-gumik. Alkalmazhatunk például 2,3-epoxipropiltrimetilamóniumsóval (például kloriddal) módosított guar-gumit. Ilyen termékeket forgalmaz például a Meyhall cég „JAGUAR” néven, ezek közül megemlítjük a JAGUAR C 15, JAGUAR C 17 és JAGUAR C162-t.
(5) Piperazinil egységekből és egyenes vagy elágazó láncot tartalmazó kétértékű alkilén- vagy hidroxialkilén-csoportokból álló polimerek, ahol a lánc adott esetben oxigén-, kén- vagy nitrogénatommal vagy aromás vagy heterociklusos gyűrűvel meg van szakítva, továbbá az ilyen polimerek oxidációs és/vagy kvaternerizált termékei. Ilyen polimereket ismertetnek például a 2 162 025 és 2 280 361 számú francia szabadalmi leírásban.
(6) Vízoldható poliamino-amidok, amelyeket például egy savas vegyület és egy poliamin polikondenzációs re
- 14akciójával állítanak elő. Az ilyen poliaminoamidok térhálós ítva lehetnek epihalohidrinnel, diepoxiddal, dianhidriddel, telítetlen dianhidriddel, kétszeresen telítetlen származékkal, bisz-halohidrinnel, bisz-azetidíniummal, bisz-halogénacildiaminnal, bisz-alkil-halogeniddel vagy egy olyan oligomerrel, amely egy reakcióképes kétértékű vegyület, és egy bisz-halohidrin, bisz.azetidínium, biszhalogénacildiamin, bisz-alkil-halogenid, epihalohidrin, diepoxid vagy kétszeresen telítetlen származék reakciójával keletkezik. A térhálósító szert a poliaminoamid egy aminocsoportjára számítva körülbelül 0,025 - körülbelül 0,35 mól mennyiségben alkalmazzuk. Az ilyen poliamino-amidok lehetnek alkilezve, vagy ha egy vagy több tercier aminocsoportot tartalmaznak, kvaternerizálva. Ilyen polimereket ismertetnek például a 2 252 840 és 2 368 508 számú francia szabadalmi leírásban.
(7) Olyan poliamino-amid-származékok, amelyek polialkilén-poliaminok és polikarbonsavak kondenzációs reakciójából, majd azt kővető difunkcionális szerekkel történő alkilezéséböl keletkeznek. Ezek közül megemlíthetjük például az ad i p i n sa v/d i a I ki I a m i η o h i d roxi a I ki I d i a I kiléntriamin polimereket, amelyekben az alkilcsoport 1-4 szénatomos, például metil-, etil- vagy propilcsoport. Ilyen polimerek ismertek például az 1 583 363 számú francia szabadalmi leírásból.
Ezek közül a származékok közül megemlíthetjük például az olyan adipinsav/dimetilaminohidroxipropil/di- 15etiléntriamin polimereket, amelyeket a Sandoz cég CARTARETINE F, F4 vagy F8 néven forgalmaz.
(8) Olyan polimerek, amelyek egy két primer aminocsoportot és legalább egy szekunder aminocsoportot tartalmazó polialkilén poliamin és egy a diglikolsav és a 3-8 szénatomos telített alifás dikarbonsavak közül választott dikarbonsav reakciójával állítanak elő. A polialkilén poliamin mólaránya a dikarbonsavhoz körülbelül 0,8:1 - körülbelül 1,4:1. A reakcióban keletkező poliamino-amidot epiklórhidrinnek reagáltatják ezután olyan arányban, hogy az epiklórhidrin mólaránya a poliamino-amid szekunder aminocsoportjához körülbelül 0,5:1 - körülbelül 1,8:1. Ilyen polimereket ismertetnek például a 3 227 615 és 2 961 347 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásokban, és ilyeneket forgalmaz például a Hercules Inc. cég HERCOSETT 57 néven vagy PD 170 vagy DELSETTE 101 néven az adipinsav/epixipropil/dietiléntriamin kopolimer esetében.
(9) Alkildiallilamin vagy dialkildiallilammónium ciklopolimerek, például olyan homopolimerek vagy kopolimerek, amelyek a lánc fő alkotóelemeként (VI) vagy (VII) általános képletü egységeket tartalmaznak.
Ezekben a képletekben d és e értéke 0 vagy 1, a d + e összeg egyenlő 1gyei;
R17 jelentése hidrogénatom vagy metilcsoport;
- 16s *
R15 és R16 jelentése egymástól függetlenül szubsztituálatlan 1-22 szénatomos alkilcsoport, 1-5 szénatomos hidroxialkil-csoport vagy 1-4 szénatomos amidoalkil-csoport, vagy R15 és R16 a kapcsolódó nitrogénatommal együtt heterociklusos csoportot, például piperidil- vagy morfolinilcsoportot alkil;
Xf jelentése anion, így bromid-, klorid-, acetát-, borát-, citrát-, tartarát-, biszulfát-, biszulfit-, szulfát- vagy foszfát-ion.
Ilyen polimereket ismertetnek például a 2 080 759 számú francia szabadalmi leírásban és ennek 2 190 406 számú Kiegészítő Tanúsítványában. A fent meghatározott polimerek közül példaként megemlítjük a dimetildialliI-ammónium-klorid homopolimert, amelyet a Calgon cég MERQUAT 100 néven forgalmaz (és ennek kis molekulatömegű homológjait), valamint a dimetildiallil-ammónium-klorid és az akrilamid kopolimerjeit, amelyeket ugyancsak a Calgon cég forgalmaz MERQUAT 550 néven.
(10) Kvaterner diammónium polimer, amely (Vili) általános képletü ismétlődő egységeket tartalmaz, a képletben
R18, Ri9, R20 és R2i jelentése egymástól függetlenül 1-20 szénatomos alifás, aliciklusos vagy arilalifás csoport, vagy 1-4 szénatomos h i d roxi a I ki I a I if ás csoport, vagy R18, Ria- R20 és R21 együtt vagy külön-külön a kapcsolódó nitrogénatommal heterociklusos csoportot alkot, amely adott esetben a nitrogénatomon kívül egy második
- 17heteroatomot is tartalmaz, vagy R18, R1g, R20 és R2i jelentése egymástól függetlenül egyenes vagy elágazó láncú 1-6 szénatomos alkilcsoport, amely legalább egy alábbiakban felsorolt csoporttal szubsztituálva van: nitrilcsoport, észtercsoport, acilcsoport, amidcsoport vagy -CO-O-R22-D általános képletú csoport vagy -CO-NH-R22D általános képletü csoport, ahol R22 jelentése alkiléncsoport és D jelentése kvaterner ammóniumcsoport;
Ai és B1 jelentése egymástól függetlenül egyenes vagy elágazó láncú, telített vagy telítetlen 2-20 szénatomos polimetilén-csoport, amely a főlánchoz kapcsolódva vagy a föláncba beékelődve tartalmazhat legalább egy aromás gyűrűt, oxigén- vagy kénatomot, vagy szulfoxid-, szulfon-, diszulfid-, amino-, alkilamino-, hidroxil-, kvaterner ammonium-, ureido-, amid- vagy észtercsoportot, és
X2’ jelentése anion, amely szerves vagy szervetlen savból származó anion vagy halogenid anion, például klorid vagy bromid.
A1t Ris és R20 θ kapcsolódó két nitrogénatommal együtt piperazingyűrüt is alkothat. Ezen kívül amikor A1 jelentése egyenes vagy elágazó láncú, telített vagy telítetlen alkilén- vagy hidroxialkil-csoport, akkor Bi jelenthet egy -(CH2)f-CO-E-OC-(CH2)f- általános képletü csoportot is, ahol f értéke 1 és 100 közötti, például 1 és 50 közötti egész szám,
E jelentése:
a) -O-G-O- általános képletü glikolból származó
- 18csoport, ahol G jelentése egyenes vagy elágazó láncú szénhidrogéncsoport vagy egy
-(CH2-OH2-O)g-CH2-CH2-(CH2-CH(CH3)-O)h-CH2-CH(CH3)általános képletü csoport, ahol g és h értéke 1 és 4 között egész szám, amikor ez egy bizonyos polimerizációs foknak felel meg, vagy bármely 1 és 4 közötti szám, amikor ez egy átlagos polimerizációs fokot jelent;
b) bisz-szekunder diamincsoport, például piperazin-származék;
c) bisz-primer diamincsoport, amely az -NH-J-NHáltalános képlettel jellemezhető, ahol J jelentése egyenes vagy elágazó láncú szénhidrogéncsoport, vagy a
-CH2-CH2-S-S-CH2-CH2- képletű kétértékű csoport; d) -NH-CO-NH- képletű ureiléncsoport.
Ezeknek a polimereknek a szám szerinti átlagos molekulatömege általában körülbelül 1000 és körülbelül 100 000 közötti.
Ilyen típusú polimereket ismertetnek például a következő francia szabadalmi leírásokban: 2 320 330, 2 270 846, 2 316 271, 2 336 434 és 2 413 907, valamint az alábbi számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásokban: 2 273 780, 2 375 853, 2 388 614,
454 547, 3 206 462, 2 261 002, 2 271 378, 3 874 870, 4 001 432, 3 929 990, 3 966 904, 4 005 193, 4 025 617, 4 025 627, 4 025 653, 4 026 945 és 4 027 020.
A találmány szerinti készítményben alkalmazható polimerek közé tartoznak azok is, amelyek (IX) általános
- 19képletü ismétlődő egységeket tartalmaznak, a képletben r23, R24, R25 és R26 jelentése egymástól függetlenül 1-4 szénatomos alkil- vagy hidroxialkil-csoport;
j és k értéke 2-20 egész szám;
X3' jelentése szerves vagy szervetlen savból származó anion. Ezek közé a polimerek közé tartozik a polikvaternium-34, amelyet a Chimex cég forgalmaz MEXOMERE PÁK néven, valamint a hexadimetrin-klorid, amelyet a Chimex cég IONENE G vagy MEXOMERE PO néven forgalmaz.
(11) (X) általános képletü ismétlődő egységeket tartalmazó polikvaterner ammonium polimerek, a képletben m értéke 1 és 6 közötti egész szám,
L jelentése vegyértékkötés vagy -(CH2)n-CO- általános képletű csoport, ahol n értéke 4 vagy 7, és
X4‘ jelentése anion.
Ilyen polimereket állíthatunk elő az alábbi szabadalmi leírásokban ismertetett eljárásokkal: 4 157 388, 4 702 906 és 4 719 282 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás vagy az EP-A-122 324 számú dokumentum. Ezek közül példaként megemlíthetjük a Rhodia cég által forgalmazott MIRAPOL A15 (polikvaternium-2), MIRAPOL AD1, MIRAPOL AZ1 és MIRAPOL 175 nevű termékeket.
(12) Vinilpirrolidon és vinilimidazol kvaterner po
-20limerjei, például amelyeket a BASF cég forgalmaz LUVIQUAT FC 905, FC 550 és FC 370 néven.
(13) Poliaminok, például amelyek a CTFA szótárban „polyethylene-glycol (15) tallow poliamine” néven szerepelnek, és amelyeket a Henkel cég POLYQUART H néven forgalmaz.
(14) M etakri lo i loxi-( 1 -4 szénatomos al ki l)-tri-( 1 -4 szénatomos alkil)-ammóniumsók térhálósított polimerjei, például azok a polimerek, amelyeket metil-kloriddal kvaternerizált dimetilaminoetil-metakrilát homopolimerizációjával vagy amelyeket akrilamid és metil-kloriddal kvaternerizált dimetilaminoetil-metakrilát kopolimerizációjával lehet előállítani. A homopolimerizációt vagy kopolimerizációt térhálósítás követi kettöskötést tartalmazó vegyülettel, előnyösen metilénbiszakrilamiddal. Előnyösen alkalmazhatunk olyan akrilamid/metakriloiloxietiltrimetilammónium-klorid 20/80 tömegarányú térhálósított kopolimert, amely a kopolimer 50 tömeg%-os ásványi olajjal készített diszperziója formájában van. Ilyen diszperziót forgalmaz a Allied Colloids cég SALCARE® SC 92 néven. Ugyancsak alkalmazhatunk metakriloiloxietiltrimetilammónium-klorid térhálósított homopolimert, amely 50 tömeg%-os ásványi olajos vagy folyékony észterrel készített diszperziója formájában van. Ilyen diszperziókat az Allied Colloids cég SALCARE® SC 95 és SALCARE® 96 néven hoz kereskedelmi forgalomba.
-21 A találmány szerint alkalmazható egyéb kationos polimerek közül megemlítjük még a polialkilénimineket, különösen a polietilénimineket, a vinilpiridin vagy vinilpiridínium egységeket tartalmazó polimereket, a poliaminok és epiklórhidrin kondenzátumait, polikvaterner ureiléneket és a kitin-származékokat.
A találmány szerint alkalmazható kationos polimerek közül megemlíthetjük az (1), (9), (10), (11) és (14) családba tartozó polimereket, például az alábbiakat:
- poli(kvaterner ammonium) típusú polimerek, amelyek a 2 270 846 számú francia szabadalmi leírásból ismertek és (XI) általános képletü ismétlődő egységeket tartalmaznak, és amelyek tömeg szerinti átlagos molekulatömege gélpermeációs kromatográfiás eljárással meghatározva körülbelül 9500 - körülbelül 9900 közötti;
- poli(kvaterner ammonium) polimerek, amelyek a 2 270 846 számú francia szabadalmi leírásból ismertek és (XII) általános képletü ismétlődő egységeket tartalmaznak, és egyik megvalósításuk esetében tömeg szerinti átlagos molekulatömegük gélpermeációs kromatográfiás eljárással meghatározva körülbelül 1200.
A (10) és (11) családba tartozó kationos polimerek közé tartozhat a hexadimetrin-klorid, a polikvaternium-2 és a polikvaternium-34.
A legalább egy kationos polimer a találmány szerinti készítményben általában olyan mennyiségben van jelen, amely elegendő a keratintartalmú rostok javított formálásához, és a készítmény a legalább egy ceramidot
- 22 vagy glikoceramidot olyan mennyiségben tartalmazza, amely hatékony a keratintartalmú rostok javított védelmére. Az egyik változatnál a legalább egy kationos polimer a találmány szerinti vegyületben körülbelül 0,01 - körülbelül 5 % mennyiségben lehet jelen a készítmény összes tömegére vonatkoztatva. Egy másik változatban a legalább egy kationos polimer a készítmény összes tömegére vonatkoztatva körülbelül 0,05 - körülbelül 2 %-ban lehet jelen.
Amfoter polimerek
A találmány szerint alkalmazható amfoter polimereket a következők közül választhatjuk: legalább egy K egységet és legalább egy M egységet tartalmazó polimerek, ahol a K és M egységek a polimer láncban véletlenszerűen vannak elosztva, ahol
K jelentése olyan monomerből származó egység, amely legalább egy bázisos nitrogénatomot tartalmaz, és M jelentése olyan savas monomerből származó egység, amely legalább egy karboxil- vagy szulfonsav-csoportot tartalmaz; vagy
K és M jelentése egymástól függetlenül olyan egység, amely az ikerionos karboxibetain vagy szulfobetain monomerből származik; vagy
K és M jelentése egymástól függetlenül legalább egy primer, szekunder, tercier vagy kvaterner aminocsoportot tartalmazó kationos polimer lánc, ahol legalább egy aminocsoport tartalmaz egy az aminocsoporthoz
-23szénhidrogén-csoporton keresztül kapcsolódó karboxilvagy szulfonsav-csoportot; vagy
K és M egy a,β-dikarbonsav-etilén egységgel rendelkező polimer része, ahol az egyik karboxilcsoport reagált egy olyan poliaminnal, amely legalább egy primer vagy szekunder aminocsoportot tartalmaz.
A fenti definíciónak megfelelő amfoter polimereket az alábbi polimerek közül választhatjuk:
(1) Olyan polimerek, amelyek (a) legalább egy karboxilcsoportot tartalmazó vinilszármazékból, például akrilsavból, metakrilsavból, maleinsavból, a-klór-akrilsavból származó monomer, és (b) legalább egy legalább egy bázisos atomot tartalmazó szubsztituált vinilszármazékból, például dialkilaminoalkil-metakrilátból vagy -akrilátból, dialkilaminoalkil-metakrilamidból vagy -akrilamidból származó monomer kopolimerizációjával lehet előállítani. Ilyen vegyületeket ismertetnek például az USP-3 836 537 számú dokumentumban. Megemlíthetjük a nátrium-akrilát/akrilamidopropiltrimetilammónium-klorid kopolimert is, amelyet a Henkel Corp. POLYQUART KE 3033 néven forgalmaz.
A vinil vegyület lehet valamely diaikildiallilammóniumsó is, például d i et i I d i a 11 i I a m m ó n i u m-k I o r i d. Ezek közé a kopolimerek közé tartozik például a diallildimetilammónium-klorid/akrilsav (80/20) kopolimer, amelyet a Calgon cég MERQUAT 280 DRY néven forgalmat (CTFA elnevezése. Polyquaternium-22); valamint a dimetildiallilammónium-klorid/akrilsav (95/5) kopolimer, amelyet a
-24Calgon cég MERQUAT 295 DRY néven forgalmat (CTFA név: Polyquaternium-22); a metakrilamidipropiltrimódiumklorid akrilsav és/vagy metil-akrilát kopolimerje, amelyet a Calgon cég MERQUAT 2001 néven forgalmaz (CTFA név: Polyquaternium-47); és az akrilamid/dimetildiallilammónium-klorid/akrilsav terpolimer, amelyet a Calgon cég MERQUAT PLUS 3330 DRY néven forgalmaz (CTFA nene: Polyquaternium-39).
Az egyik változatnál a kopolimer egy diallildimetilammónium-klorid/akrilsav kopolimer.
(2) Az alábbiakból származó egységeket tartalmazó polimerek:
a) legalább egy a nitrogénatomon alkilcsoporttal szubsztituált akrilamid vagy metakrilamid monomer,
b) legalább egy legalább egy reakcióképes karboxilcsoportot tartalmazó savas komonomer, és
c) legalább egy bázisos komonomer, például észter, amely primer, szekunder, tercier vagy kvaterner amino szubsztituenst tartalmaz, és akril- vagy metakrilsavból származik, valamint a dimetilaminoetil-metakrilát dimetilvagy dietil-szulfáttal alkotott kvaternerizált terméke.
Az N-szubsztituált akrilamidok vagy metakrilamidok olyan csoportok, ahol az alkilcsoport 2-12 szénatomot tartalmaz, ilyenek például a következők: N-etilakrilamid, N-tere- b ut i I a kri I am i d, N-terc-oktilakrilamid, N-o kti lakri Iamid, N-decilakrilamid, N-dodeci lakri lamid, valamint a megfelelő metakrilamidok.
-25A savas komonomereket a következők közül választhatjuk: akrilsav, metakrilsav, krotonsav, itakonsav, maleinsav és fumársav komopomerek, továbbá legalább egy maleinsav, fumársav, maleinsav-anhidrid és fumársav-anhidrid 1-4 szénatomos alkil-monoészterei.
A bázisos komonomereket az aminoetil-, butilaminoetil-, Ν,Ν’-dimetilaminoetil- és N-terc-butilaminoetil-metakrilátok közül választhatjuk. Például megemlítjük azt a kopolimert, amelynek CTFA elnevezése (4. kiadás, 1991) oktilakrilamid/akrilátok/butilaminoetil-metakrilát kopolimer, és amely terméket a National Starch cég AMPHOMER vagy LOVOCRYL 47 néven forgalmaz.
(3) Térhálósított és alkilezett poliamino-amidok, amelyek teljesen vagy részlegesen (XIII) általános képletü poliamino-amidokból származnak, a képletben r27 jelentése kétértékű csoport, amely egy alábbiak közül választott telített dikarbonsavból származik: kettőskötést tartalmazó alifás mono- és dikarbonsavak; ezen savak 1-6 szénatomos alkanollal alkotott észterei; továbbá az ilyen savak és egy bisz(primer) vagy bisz(szekunder) amin reakciójából származó csoportok. A telített karbonsavakat választhatjuk például a 6-10 szénatomos savak közül, ilyenek például az adipinsav, a 2,2,4-trimetil-adipinsav vagy a 2,4,4-trimetil-adipinsav, a tereftálsav és a kettöskötést tartalmazó savak, például az akrilsav, metakrilsav vagy az itakonsav.
Q jelentése bisz(primer), mono- vagy bisz(sze
-26kunder) polialkilén-poliamin-csoport, és az alábbi arányokban lehet jelen:
a) 60-100 mól% (XIV) általános képletű csoport, ahol p értéke 2 és q értéke 2 vagy 3, vagy p értéke 3 és q értéke 2, a (XIV) általános képletü csoport dietiléntriamin-, trietiléntetraamin- vagy dipropiléntriamin-csoportból származik;
b) 0-40 mól% olyan (XIV) általános képletű csoport, ahol p értéke 2 és 0 értéke 1, és amely etiléndiaminból vagy piperazinból származó csoportból származik [lásd (7) általános képlet],
c) 0-20 mól% olyan (XIV) általános képletű csoport, ahol p értke 6 és q értéke 1, és amely a hexametiléndiaminból származik, ahol a Q polialkilén-poliamin-csoportr térhálósítva lehet egy difunkcionális térhálósító szerrel, amely utóbbit az epihalohidrinek, diepoxidok, dianhidridek és bisztelítetlen származékaik közül választunk, és általában a poliamino-amid egy aminocsoportjára körülbelül 0,025 körülbelül 0,35 mól térhálósítószert alkalmazunk, majd alkilezöszerrel a kapott terméket alkilezzük, az alkilezöszer lehet akrilsav, klór-ecetsav, alkán-szulton vagy az említett alkilezöszerek sója.
Az alkilezéshez használt alkán-szulton lehet propán-szulton vagy bután-szulton, és az alkilezöszer sója lehet például nátrium- vagy káliumsók.
(4) (XV) általános képletü ikerionos egységeket tartalmazó polimerek, a képletben
R28 jelentése polimerizálható telítetlen csoport, így akrilát-, metakrilát-, akrilamid- vagy metakrilamid-csoport;
r és s értéke egymástól függetlenül 1-3 közötti egész szám;
R29 és R30 jelentése egymástól függetlenül hidrogénatom vagy metil-, etil- vagy propilcsoport;
R31 és R32 jelentése egymástól függetlenül hidrogénatom vagy alkilcsoport olymódon, hogy az R31-ben és R32-ben levő szénatomok száma összesen nem haladja meg a 10-et.
Az ilyen egységeket tartalmazó polimerek tartalmazhatnak még nem-ikerionos monomerekből származó egységeket is, ilyen monomerek a következők: dimetilvagy dietilaminoetil-akrilát vagy -metakrilát, vagy alkilakrilátok vagy -metakrilátok, akrilamidok vagy metakrilamidok vagy a vinil-acetát.
Példaként megemlíthetjük a metil-metakilát/dimetil-karboximetilammónium-metil-etilmetakrilát kopolimert, amelyet a Sandoz cég forgalmaz DIAFORMER Z301 néven.
(5) (XVI), (XVII) vagy (XVIII) általános képletü monomer egységeket tartalmazó kitozánból származó polimerek, valamint ezek bázisokkal vagy savakkal alkotott sói, a (XVI) képletü egység általában 0 - körülbelül 30 %ban, a (XVII) képletü egység általában körülbelül 5 - kö
-28rülbelül 50 %-ban és a (XVIII) általános képletű egység általában körülbelül 30 - körülbelül 90 %-ban van jelen, és a (XVIII) általános képletben R29 jelentése (XIX) általános képletű csoport, ahol amikor t értéke 0, akkor R34, R35 és R36 jelentése egymástól függetlenül hidrogénatom, metil-, hidroxil-, acetoxi-, aminocsoport, monoalkilamin- vagy dialkilamincsoport, amelyek adott esetben legalább egy nitrogénatommal meg vannak szakítva és/vagy adott esetben legalább egyszeresen szubsztituálva vannak, ahol a szubsztituens jelentése amino-, hidroxil-, karboxil-, alkiltio-, szulfoncsoport, olyan alkiltío-csoport, amelyben az alkilrész tartalmaz egy aminocsoportot, azzal a feltétellel, hogy R34, R35 és R36 közül legalább egyik szubsztituens jelentése hidrogénatom, vagy amikor t értéke 1, akkor R34, R35 és R36 jelentése egyidejűleg hidrogénatom.
(6) Kitozán N-karboxialkilezéséböl származó polimerek, például N-karboximetilkitozán vagy N-karboxibutilkitozán, amelyet a Jan Dekker cég EVALSAN néven forgalmaz.
(7) (XX) általános képletnek megfelelő polimerek, amelyek például az 1 400 366 számú francia szabadalmi leírásból ismertek, a képletben u értéke olyan, hogy a végső polimer molekulatömege körülbelül 500 és körülbelül 5 000 000 közötti, pél
-29dául körülbelül 1000 és körülbelül 3 000 000 közötti;
R37 jelentése hidrogénatom, CH3O csoport, CH3CH2O csoport vagy fenilcsoport;
R38 jelentése hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport, például metil- vagy etilcsoport;
R39 jelentése hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport, például metil- vagy etilcsoport;
R40 jelentése 1-4 szénatomos alkilcsoport, például metil- vagy etilcsoport, vagy -R4i-N(R39)2 általános képletü csoport, amelyben R39 jelentése a fenti és R41 jelentése a következő;
R41 jelentése -CH2-CH2-, -CH2-CH2-CH2, -CH2CH(CH3)-, valamint ezeknek a csoportoknak a legfeljebb 6 szénatomos hosszabb homológjai.
(8) -Y-Z-Y-Z típusú amfoter polimerek az alábbiak közül:
a) klór-ecetsav vagy nátrium-klóracetát és egy legalább egy -Y-Z-Y-Z-Y- általános képletü egységet tartalmazó vegyület reakciójában keletkező polimerek,
Y jelentése (7) képletü csoport és
Z jelentése egymástól függetlenül T vagy T’ csoport, ahol T és T’ jelentése egymástól függetlenül legfeljebb 7 szénatomos egyenes vagy elágazó láncú kétértékű alkiléncsoport a föláncban, amely szubsztituálatlan, vagy hidroxilcsoporttal szubsztituált, és ahol ezek a csoportok tartalmazhatnak hidroxil-, benzilamin-, amin-oxid-, kvaterner ammonium-, amid-, imid-, alkohol-, észter- és
-30uretáncsoportokat is; az oxigén-, nitrogén- és kénatom közül legalább egy atom; és tartalmazhat 1-3 aromás és/vagy heterociklusos gyűrűt; az oxigén-, nitrogén- és kénatom éter-, tioéter—, szulfoxid-, szulfon-, szulfónium-, alkilamin- vagy alkenilamin-csoport formájában van jelen;
b) -Y-Z-Y-Z- általános képletü polimerek, ahol
Y jelentése (7) képletü csoport és
Z jelentése egymástól függetlenül T vagy Τ’, avval a megkötéssel, hogy legalább egyszer Z jelentése Τ’, ahol
T jelentése a föláncban legfeljebb 7 szénatomos egyenes vagy elágazó láncú kétértékű alkiléncsoport, amely szubsztituálatlan vagy hidroxilcsoporttal szubsztituálva van, és a csoport tartalmazhat hidroxil-, benzilamin-, amin-oxid-, kvaterner ammonium-, amid-, imid-, alkohol-, észter- vagy uretáncsoportot is; az oxigén-, nitrogén- és kénatom közül legalább egy atom, és tartalmazhat még 1-3 aromás és/vagy heterociklusos gyűrűt; az oxigén-, nitrogén- és kénatom éter-, tioéter-, szulfoxid-, szulfon-, szulfónium-, alkilamin- vagy alkenilamin-csoport formájában van jelen; és
T’ jelentése a föláncban legfeljebb 7 szénatomos egyenes vagy elágazó láncú kétértékű alkiléncsoport, amely szubsztituálatlan vagy egy vagy több hidroxilcsoporttal szubsztituálva van, a csoport tartalmaz egy vagy több nitrogénatomot, a nitrogénatom olyan alkillánccal van szubsztituálva, amely adott esetben egy oxigénatommal meg van szakítva, ahol T’ szükségszerűen
- 31 tartalmaz legalább egy karboxil- vagy hidroxilcsoportot, és Τ’ beatinizálva van klór-ecetsavval vagy nátriumklóracetáttal.
(9) 1-5 szénatomos alkil-vinil-éter/maleinsav-anhidrid kopolimerek, amelyek részlegesen módosítva vannak Ν,Ν-dialkilaminoalkilaminnal, például N ,N-dimetilaminopropilaminnal történt félamidálással, vagy N,N-dialkanolaminnal történő félészteresítéssel. Ezek a kopolimerek tartalmazhatnak egyéb vinil komonomereket, például vinilkaprolaktámot is.
A találmány szerint alkalmazható amfoter polimerek közül alkalmazhatunk például az (1) családba tartozó polimereket.
A legalább egy amfoter polimer a találmány szerinti készítményben általában olyan mennyiségben van jelen, amely elegendő a keratintartalmú rostok javított formálásához, ahol a készítmény tartalmaz legalább egy ceramidot vagy glikoceramidot olyan mennyiségben, amely elegendően hatékony a keratintartalmú rostok javított védelme biztosítására. Az egyik változatnál a legalább egy amfoter polimer a találmány szerinti készítményben a készítmény összes tömegére vonatkoztatva körülbelül 0,01 - körülbelül 5 %-ban van jelen. Egy másik változatban a legalább egy amfoter polimer a készítmény összes tömegére vonatkoztatva körülbelül 0,05 - körülbelül 2 %-ban van jelen
A találmány szerinti készítmény tartalmazhat különböző olyan adalékokat is, amelyeket a haj kezelésére szolgáló készítményekben általában használnak, ezek közül példaként az alábbiakat említjük: anionos, kationos, nem-ionos vagy amfoter felületaktív anyag; anionos, nemionos, a fent meghatározott kationos és amfoter polimerektől eltérő kationos és amfoter polimert; szervetlen vagy szerves sürítöszer, antioxidáns, stabilizálószer, hajtógáz, komplexképzö szer, lágyítószer, nedvesítőszer, illatanyag, savanyító- és lúgosító anyag, fényvédő szűrő, vitamin, esszenciális zsírsav, fehérje és fehérjeszármazék, konzerválószer, opálosítószer. Magától értetődik, hogy a szakember az adott esetben alkalmazandó adalékokat úgy választja meg, hogy a találmánnyal együtt járó előnyös tulajdonságok ne vagy lényegében ne károsodjanak a tervezett adalékolás miatt.
A találmány szerinti készítmény lehet vizes emulzió, gél, spray, aeroszol hab, krém vagy vizes-alkoholos oldat formájában.
A találmány további tárgya eljárás keratintartalmú rostok, így emberi haj védelmére különféle kémiai kezelések, így tartóshullámosítás, kisimítás, szőkítés vagy festés által okozott károsodással szemben olymódon, hogy a keratintartalmú rostokra egy rajtamaradó készítményt viszünk fel, amely tartalmaz legalább egy ceramidot vagy glikoceramidot, majd öblítés nélkül a keratintartalmú rostokra kémiai kezelő készítményt viszünk fel. Az egyik változatnál a hajon maradó készítmény, amelyet a talál-33mány szerinti eljárásban alkalmazunk, tartalmaz még legalább egy polimert, amely legalább egy kationos polimer vagy legalább egy amfoter polimer azok közül, amelyeket a korábbiakban részletesen bemutattunk.
A találmány további tárgya több rekeszből álló kit keratintartalmú rostok kémiai kezelésére, amely legalább két elkülönített rekeszt tartalmaz, ahol egy első rekesz tartalmaz egy olyan készítményt, amelyben legalább egy ceramid vagy legalább egy glikoceramid van, és egy második rekeszben a keratintartalmú rostok kémiai kezelésére szolgáló készítmény található. Az egyik változatnál az első rekesz tartalmazhat legalább egy polimert is, amely lehet egy fentiekben meghatározott kationos polimer vagy amfoter polimer.
A találmányt a következőkben példákkal illusztráljuk, ezek a találmány jobb megértését célozzák, a találmány korlátozására nem alkalmazhatók.
1. példa
Hajkinyújtó előkezelés
Előkezelő készítményt alkalmaztunk egy fél hajra, és azt egyenletesen elosztottuk. Megjegyezzük, hogy a készítmény kellemes tapintású, könnyű elosztani és a haj számára is kellemes érzetet nyújt. A fej másik felét nem kezeltük. Ezt az előkezelést azonos módon alkalmaztuk hét személynél. A készítmény összetételét az alábbi táblázatban adjuk meg.
Komponens Hatóanyag (%)
2-oleamido-1,3-oktadekándiol (a Chimex cég MEXANIL GZ nevű terméke) 0,001
hexadimetrin-klorid (a Chimex cég IONENE G nevű terméke) (60 %-os vizes oldat) 1
polikvaternium-22 (a Calgon cég MERQUAT-280 nevű terméke) (40 %-os vizes oldat) 0,75
emulgeálószerek és felületaktív anyagok 2,6
lágyítószerek 0,2
nedvesítöszerek 3
komplexképzöszer 0,15
konzerválószerek 1
sürítöszer 0,75
pH-beállító szer amennyi szükséges pH 4,6 +0,3 beállításához
illatanyag 0,5
víz amennyi szükséges 100 %-hoz
A haj leöblítése után a kozmetológus, aki a kísérletet végezte, az egyes alanyok teljes fejére kisimító készítményt vitt fel, majd a készítményt annyi ideig hagyta ott, hogy az a kívánt mértékig kiegyenesítse a hajat. A hajat ezután alaposan leöblítettük, semlegesítő samponnal mostuk, ismét leöblítettük és formáztuk. A hajat a mosó lépés előtt és után értékeltük.
-35A samponos hajmosás előtt az előkezelt kisimított haj lágyabb érintésű és jobban fésülhető volt. A samponos hajmosás után a kisimított előkezelt hajat jobban fésülhető, simább, lágyabb tapintású és fényesebb volt, mint a kezeletlen haj. A kapott eredményeket az alábbi táblázatban adjuk meg. Az értékelést gyakorlott kozmetológusok végezték 1-5-ig terjedő skálán, ahol az 1 gyenge, 2 megfelelő, 3 jó, 4 nagyon jó és 5 kiváló jelentésű. A táblázatban megadott számok átlagos értékek, a hét kezelt fejjel kapott értékek átlagát jelentik. A + 0,3-as vagy ennél kisebb különbséget nem tekintjük szignifikáns különbségnek.
A simító készítmény alkalmazása alatt és annak öblítése után, de a sampon előtt Előkezeléssel Előkezelés nélkül
nedves érzés víz alatt 4 3,4
nedves haj érzet 4,2 3,4
kifésülhetöség 3,8 3,2
simaság 3,9 3,3
Semlegesítő sampon alkalmazása utáni haj
nedves haj érzet 4,2 3,6
kifésülhetöség 4,3 3,6
simaság 4,3 3,7
lágyság_____________________ 4,3 3,6
fény___ 3,8 3,3
2. példa
Tartós hajfestés előkezeléssel
Az 1. példa szerinti előkezelő készítményt a 0,50 % illatanyag nélkül viszi fel egy kozmetológus egy fél hajas fejre, majd a készítményt egyenletesen elosztja. Megjegyezzük, hogy a készítményt könnyen lehet a hajra felvinni. A haj másik felét nem kezeljük. Ily módon három alany fejét készítjük elő.
A haj leöblítése nélkül a kozmetológus tartós hajfesték készítményt (oxidációs festés) visz fel a teljes fejre, és azt ott 30 percig állni hagyja, a kívánt szín ezalatt kialakul. A hajat ezután alaposan leöblítjük, mindaddig, amíg tiszta öblítővizet kapunk, majd tisztító samponnal mossuk, ismét öblítjük és megszárítjuk. A hajat a samponos hajmosás előtt és szárítás után értékeljük.
Azt tapasztaljuk, hogy a samponos hajmosás után a festett hajnak lényegesen jobb tulajdonságai vannak, mind a nedves haj fésülhetöség, simaság és nedves haj érzet szempontjából. Szárítás után a festett előkezelt haj jobb elektrosztatikus tulajdonságokkal rendelkezik, mint a nem előkezelt haj, a száraz haj jobb tapintású, simább, könnyebb berakni, formálni, rugalmasabb, könnyebben kezelhető és fényesebb. Az eredményeket az alábbi táblázatban adjuk meg. Az értékelést gyakorlott kozmetológusok végezték, 1 és 5 közötti pontszámokat adtak, ahol a számok jelentése a következő: 1 = gyenge, 2 = megfelelő, 3 = jó, 4 = nagyon jó, 5 = kiváló. A táblázatban megadott számok a vizsgálat során megfigyelt 3 fej érté
- 37kelésének átlagát jelentik. A + 0,5-nél kisebb eltérést nem tekintjük szignifikáns különbségnek.
A haj a szín leöblítése után samponos mosás előtt Előkezeléssel Előkezelés nélkül
nedves haj kifésülhetőség 3 3,3
nedves haj simaság 3,3 2,7
nedves haj tapintás 3,3 3,3
nedves haj lágyság_________ 3,3 3,3
A haj a samponos hajmosás után
nedves haj kifésülhetőség 3,7 3
nedves haj simaság 3,7 3
nedves haj tapintás 3,3 2,7
nedves haj lágyság 3 3,3
A haj szárítás után
száraz haj kifésülhetőség 3,3 3,3
elektrosztatikus tulajdonsá- gok________________________ 4,7 3,7
száraz haj simaság 4 3,7
száraz haj tapintás 3,7 3,3
berakás/formálás megvalósíthatósága 3,7 3
vizuális térfogat 3,3 3
hai rugalmasság 4 3
haj kezelhetőség 3,7 3
szín 4 3,3
száraz haj lágyság 3,3 3
3. példa
Előkezelő készítmény
Az alábbi táblázatban megadjuk egy előkezelő készítmény összetételét. A készítményt a haj kémiai kezelése előtt hajon maradó készítményként alkalmazzuk.
Komponens Hatóanyag %
2-oleamido-1,3-oktadekándiol (a Chimex cég MEXANYL GZ nevű terméke) 0,001
hexadimetrin-klorid (a Chimex név IONENE G nevű terméke), (60 %-os vizes oldatban) 0,3
polikvaternium-22 (a Calgon cég MERQUAT-280 nevű terméke), (40 %-os vizes oldatban) 0,15
emulgeálószerek és felületaktív anyagok 5,2
lágyítószerek 0,05
nedvesítőszerek 3
konzerválószerek 1
komplexképzöszer 0,06
pH-beállító szer amennyi szükséges pH 4,6 +0,3 beállításához
illatanyag 0,5
víz amennyi szükséges 100 %-hoz
4. példa
Előkezelő készítmény
Az alábbi táblázatban előkezelő készítmény összetételét adjuk meg. A készítményt haj kémiai kezelése előtt hajon maradó készítményként alkalmazzuk.
Komponens Hatóanyag %
2-oleamido-1,3-oktadekándiol (a Chimex cég MEXANYL GZ nevű terméke) 0,001
hexadimetrin-klorid (a Chimex név IONENE G nevű terméke), (60 %-os vizes oldatban) 0,06
polikvaternium-22 (a Calgon cég MERQUAT-280 nevű terméke), (40 %-os vizes oldatban) 0,03
emulgeálószerek és felületaktív anyagok 3,7
lágyítószerek 0,05
nedvesítöszerek 3
konzerválószerek 1
komplexképzöszer 0,06
pH-beállító szer amennyi szükséges pH 4,6 +0,3 beállításához
víz amennyi szükséges 100 %-hoz
A fenti leírás a találmány különböző változataira vonatkozik. Ezeken számos változtatás és módosítás végezhető anélkül, hogy a találmány szellemétől és oltalmi körétől eltérnénk. Az oltalmi kört az igénypontok határozzák meg.

Claims (52)

  1. -40Szabadalmi igénypontok
    1. Keratintartalmú rostok védelmére szolgáló készítmény, amely az alábbiakat tartalmazza:
    a ceramidok és glikoceramidok közül választott legalább egy vegyületet, legalább egy kationos polimert és legalább egy amfoter polimert.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti készítmény, ahol a ceramidokat és glikoceramidokat a természetes és szintetikus ceramidok, természetes és szintetikus glikoceramidok, természetes és szintetikus pszeudoceramidok és természetes és szintetikus neoceramidok közül választjuk.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti készítmény, ahol a természetes és szintetikus ceramidok és természetes és szintetikus glikoceramidok az (I) általános képlettel jellemezhetők, a képletben R! jelentése
    - egyenes vagy elágazó láncú, telített vagy telítetlen, 5-50 szénatomos szénhidrogén-csoport, amely csoport adott esetben legalább egy hidroxilcsoporttal szubsztituálva van, ahol a legalább egy hidroxilcsoport adott esetben egy R6COOH általános képletü savval észteresítve van, a képletben R6 jelentése telített vagy telítetlen, egyenes vagy elágazó
    -41 láncú, 1-35 szénatomos szénhidrogén-csoport, amely adott esetben monohidroxilezve vagy polihidroxilezve van, továbbá amikor az Rs szubsztituens szénhidrogén-csoportjai mono- vagy polihidroxilezve vannak, akkor a hidroxilcsoportok adott esetben észteresítve lehetnek telített vagy telítetlen, egyenes vagy elágazó láncú 1-35 szénatomos adott esetben monohidroxilezett vagy polihidroxilezett zsírsavval,
    - R”-(NR-CO)-R’ általános képletü csoport, ahol R jelentése hidrogénatom vagy 1-20 szénatomos mono- vagy polihidroxilezett szénhidrogén-csoport, és R’ és R” jelentése olyan szénhidrogén-csoport, amelyben a szénatomok összege 9 és 30 közötti, és R’ kétértékű csoport, vagy . R7-O-CO-(CH2)a általános képletü csoport, ahol R7 jelentése 1-20 szénatomos szénhidrogén-csoport és a értéke 1-12 közötti egész szám;
    R2 jelentése hidrogénatom vagy (glikozil)b, (galaktozil)c, szulfogalaktozil, foszforiletilamin vagy foszforiletilammónium-csoport, ahol b értéke 1 - 4 közötti egész szám és c értéke 1 - 8 közötti egész szám;
    r3 jelentése hidrogénatom vagy telített vagy telítetlen, hidroxilezett vagy nem-hidroxilezett 1-33 szénatomos szénhidrogéncsoport, ahol a hidroxilezett szénhidrogéncsoport adott esetben egy R6COOH általános képletü szerves vagy szervetlen savval észteresítve van, a képletben R6 jelentése a fenti, vagy a
    -42h id roxi lezett szénhidrogéncsoport adott esetben éteresítve van (glikozil)b, (galaktozil)c, szulfogalaktozil, foszforiletilamin vagy foszforiletilammónium-csoporttal, ahol b és c értéke a fenti, vagy R3 adott esetben legalább egy 1-14 szénatomos alkilcsoporttal van szubsztituálva;
    R4 jelentése hidrogénatom, metilcsoport, etilcsoport, telített vagy telítetlen, egyenes vagy elágazó láncú, adott esetben hidroxilezett 3-50 szénatomos szénhidrogéncsoport vagy -CH2-CHOH-CH2-O-R8 általános képletü csoport, ahol R8 jelentése 10-26 szénatomos szénhidrogéncsoport vagy R7-O-CO-(CH2)a általános képletü csoport, ahol R7 jelentése 1-20 szénatomos szénhidrogéncsoport és a értéke 1 - 12 közötti egész szám;
    R5 jelentése hidrogénatom vagy telített vagy telítetlen, egyenes vagy elágazó láncú, adott esetben monovagy polihidroxilezett 1-30 szénatomos szénhidrogéncsoport, ahol a hidroxilcsoport adott esetben (glikozil)b, (galaktozil)c, szulfogalaktozil, foszforiletilamin vagy foszforiletilammónium-csoporttal éteresítve van, a képletekben b és c értéke a fenti;
    azzal a megkötéssel, hogy amikor R3 és R5 jelentése hidrogénatom vagy amikor R3 jelentése hidrogénatom és R5 jelentése metilcsoport, akkor R4 jelentése hidrogénatomtól, valamint metil- és etilcsoporttól eltérő.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti készítmény, ahol az
    -43R”-(NR-CO)-R’ általános képletü csoportban R jelentése monohidroxilezett 1-20 szénatomos szénhidrogéncsoport.
  5. 5. A 3. igénypont szerinti készítmény, ahol az (I) általános képletben R3 jelentése 15-26 szénatomos a-hidroxialkilcsoport, ahol a hidroxilcsoport adott esetben 16-30 szénatomos α-hidroxi-savval észteresítve van.
  6. 6. A 3. igénypont szerinti készítmény, ahol az (I) általános képletben Rí jelentése adott esetben hidroxilezett telített vagy telítetlen 14-22 szénatomos zsírsavból származó alkilcsoport; R2 jelentése hidrogénatom; és R3 jelentése adott esetben hidroxilezett egyenes láncú, telített 11-17 szénatomos csoport.
  7. 7. A 6. igénypont szerinti készítmény, ahol R3 jelentése adott esetben hidroxilezett egyenes láncú telített 13-15 szénatomos csoport.
  8. 8. Az 1. igénypont szerinti készítmény, ahol a legalább egy ceramid vagy glikoceramid egy alábbiak közül választott vegyület:
    - N-linoleoildihidroszfingozin,
    - N-oleoildihidroszfingozin,
    - N-palmitoildihidroszfingozin,
    - N-sztearoildihidroszfingozin,
    - N-behenoildihidroszfingozin,
    - N-2-hidroxipalmitoildihidroszfingozin,
    - N-sztearoilfitoszfingozin,
    - 2-oleamido-1,3-oktadekándiol és
    - N-palmitamidohexadekándiol.
  9. 9. A 8. igénypont szerinti készítmény, ahol a ceramidok és glikoceramidok közül választott legalább egy vegyület a 2-oleamido-1,3-oktadekándiol vagy az N-2-hidroxipalmitoildihidroszfingozin.
  10. 10. Az 1. igénypont szerinti vegyület, ahol a legalább egy kationos polimert olyan kationos polimerek közül választjuk, amelyek tartalmaznak primer, szekunder, tercier vagy kvaterner aminocsoportokat tartalmazó monomer egységeket, ahol az aminocsoportok alkothatják a fő polimer lánc részét is, de hordozhatja ezeket egy közvetlenül ahhoz kapcsolódó oldalsó szubsztituens is.
  11. 11. A 10. igénypont szerinti készítmény, ahol a legalább egy kationos polimert a poliamin, poliamino-amid és polikvaterner ammonium polimerek közül választjuk.
  12. 12. Az 1. igénypont szerinti készítmény, ahol a legalább egy kationos polimert a polikvaternium-2, polikvaternium-34 és a hexadimetrin-klorid közül választjuk.
  13. 13. Az 1. igénypont szerinti készítmény, ahol a legalább egy amfoter polimert az alábbiak közül választjuk: legalább egy K egységet és legalább egy M egységet
    -45tartalmazó polimerek, ahol a K és M egységek a polimer láncban véletlenszerűen vannak elosztva, ahol
    K jelentése olyan monomerből származó egység, amely legalább egy bázisos nitrogénatomot tartalmaz, és M jelentése olyan savas monomerből származó egység, amely legalább egy karboxil- vagy szulfonsav-csoportot tartalmaz; vagy
    K és M jelentése egymástól függetlenül olyan egység, amely az ikerionos karboxibetain vagy szulfobetain monomerből származik; vagy
    K és M jelentése egymástól függetlenül legalább egy primer, szekunder, tercier vagy kvaterner aminocsoportot tartalmazó kationos polimer lánc, ahol legalább egy aminocsoport tartalmaz egy az aminocsoporthoz szénhidrogén-csoporton keresztül kapcsolódó karboxilvagy szulfonsav-csoportot; vagy
    K és M egy α,β-dikarbonsav-etilén egységgel rendelkező polimer része, ahol az egyik karboxilcsoport reagált egy olyan poliaminnal, amely legalább egy primer vagy szekunder aminocsoportot tartalmaz.
  14. 14. A 13. igénypont szerinti készítmény, ahol a legalább egy amfoter polimer d ia I ki lam i noa I ki l-met a kri I át, dialkilaminoalkil-akrilát, diai kitárni noa I ki l-meta kri lamid vagy d i a I ki I am i η o a I ki l-akri I am i d kopolimer vagy dialkildiallil-ammóniumsó.
  15. 15. A 14. igénypont szerinti készítmény, ahol a le-46galább egy amfoter polimer a polikvaternium-22.
  16. 16. Az 1. igénypont szerinti készítmény, ahol a ceramidok és glikoceramidok közül választott legalább egy vegyület a készítményben olyan mennyiségben van jelen, amely elegendő a keratintartalmú rostok javított védelmének biztosítására.
  17. 17. Az 1. igénypont szerinti készítmény, ahol a ceramidok és glikoceramidok közül választott legalább egy vegyület a készítményben a készítmény összes tömegére vonatkoztatva körülbelül 0,0005 - körülbelül 2 % mennyiségben van jelen.
  18. 18. A 17. igénypont szerinti készítmény, ahol a ceramidok és glikoceramidok közül választott legalább egy vegyület a készítményben a készítmény összes tömegére vonatkoztatva körülbelül 0,001 - körülbelül 1 % mennyiségben van jelen.
  19. 19. Az 1. igénypont szerinti készítmény, ahol a legalább egy kationos polimer a készítményben olyan mennyiségben van jelen, amely elegendő a keratintartalmú rostok javított fésülhetöségének biztosítására, és ahol a készítmény tartalmaz legalább egy a ceramidok és glikoceramidok közül választott vegyületet, amely a keratintartalmú rostok javított védelmének biztosítására elegendő mennyiségben van jelen.
  20. 20. Az 1. igénypont szerinti készítmény, ahol a legalább egy kationos polimer a készítményben a készítmény összes tömegére vonatkoztatva körülbelül 0,01 körülbelül 5 % mennyiségben van jelen.
  21. 21. A 20. igénypont szerinti készítmény, ahol a legalább egy kationos polimer a készítményben a készítmény összes tömegére vonatkoztatva körülbelül 0,05 körülbelül 2 % mennyiségben van jelen.
  22. 22. Az 1. igénypont szerinti készítmény, ahol a legalább egy amfoter polimer a készítményben olyan mennyiségben van jelen, amely elegendő a keratintartalmú rostok javított fésülhetöségének biztosítására, és ahol a készítmény tartalmaz legalább egy a ceramidok és glikoceramidok közül választott vegyületet, amely a keratintartalmú rostok javított védelmének biztosítására elegendő mennyiségben van jelen.
  23. 23. Az 1. igénypont szerinti készítmény, ahol a legalább egy amfoter polimer a készítményben a készítmény összes tömegére vonatkoztatva körülbelül 0,01 körülbelül 5 %-ban van jelen.
  24. 24. A 23. igénypont szerinti készítmény, ahol a legalább egy amfoter polimer a készítményben a készítmény összes tömegére vonatkoztatva körülbelül 0,05 -
    -48körülbelül 2 %-ban van jelen.
  25. 25. Az 1. igénypont szerinti készítmény, amely tartalmaz legalább egy következők közül választott adalékot is: anionos, kationos, nem-ionos vagy amfoter felületaktív anyag; anionos, nem-ionos, további kationos vagy további amfoter polimer; szervetlen vagy szerves sürítöszer, antioxidáns, stabilizálószer, hajtógáz, komplexképző szer, lágyítószer, nedvesítöszer, illatanyag, savanyító- és lúgosító anyag, fényvédő szűrő, vitamin, esszenciális zsírsav, fehérje és fehérjeszármazék, konzerválószer, opálosítószer.
  26. 26. Az 1. igénypont szerinti készítmény, ahol a készítmény vizes emulzió, gél, spray vagy vizes-alkoholos oldat alakú.
  27. 27. Eljárás keratintartalmú rostok védelmére a keratintartalmú rostok kémiai kezelése miatti károsodással szemben, azzal jellemezve, hogy a keratintartalmú rostokra egy rajtamaradó készítményt viszünk fel, amely tartalmaz legalább egy ceramidot vagy glikoceramidot, majd a rajtamaradó készítménnyel ellátott keratintartalmú rostokra a keratintartalmú rostok kémiai kezelésére szolgáló kémiai kezelő készítményt viszünk fel.
  28. 28. A 27. igénypont szerinti eljárás, ahol a kémiai
    -49kezelés festés, szőkítés, kisimítás vagy tartóshullámosító kezelés.
  29. 29. A 27. igénypont szerinti eljárás, ahol a ceramidokat és glikoceramidokat a természetes vagy szintetikus ceramidok, glikoceramidok, pszeudoceramidok és neoceramidok közül választjuk.
  30. 30. A 29. igénypont szerinti eljárás, ahol a természetes vagy szintetikus ceramid vagy glikoceramid az (I) általános képlettel jellemezhető, ahol Rt jelentése
    - egyenes vagy elágazó láncú, telített vagy telítetlen, 5-50 szénatomos szénhidrogén-csoport, amely csoport adott esetben legalább egy hidroxilcsoporttal szubsztituálva van, ahol a legalább egy hidroxilcsoport adott esetben egy R6COOH általános képletü savval észteresítve van, a képletben R6 jelentése telített vagy telítetlen, egyenes vagy elágazó láncú, 1-35 szénatomos szénhidrogén-csoport, amely adott esetben monohidroxilezve vagy polihidroxilezve van, továbbá ahol az Re szubsztituens szénhidrogén-csoportjai lehetnek mono- vagy polihidroxilezve, ahol a hidroxilcsoportok adott esetben észteresítve vannak egy telített vagy telítetlen, egyenes vagy elágazó láncú 1-35 szénatomos adott esetben monohidroxilezett vagy polihidroxilezett zsírsavval,
    - R”-(NR-CO)-R’ általános képletű csoport, ahol R jelentése hidrogénatom vagy 1-20 szénatomos mono- vagy polihidroxilezett szénhidrogén-csoport, és R’ és R jelentése olyan szénhidrogén-csoport, amelyben a szénatomok összege 9 és 30 közötti, és R’ kétértékű csoport, és
    - R7-O-CO-(CH2)a általános képletű csoport, ahol R7 jelentése 1-20 szénatomos szénhidrogén-csoport és a értéke 1-12 közötti egész szám;
    R2 jelentése hidrogénatom vagy (glikozil)b, (galaktozik)c, szulfogalaktozil, foszforiletilamin vagy f oszfori I éti Iammónium-csoport, ahol b értéke 1 és 4 közötti egész szám és c értéke 1 és 8 közötti egész szám;
    R3 jelentése hidrogénatom vagy telített vagy telítetlen, hidroxilezett vagy nem-hidroxilezett 1-33 szénatomos szénhidrogéncsoport, ahol a hidroxilezett szénhidrogéncsoport adott esetben egy R6COOH általános képletű szerves vagy szervetlen savval észteresítve van, a képletben R6 jelentése a fenti, vagy a hidroxilezett szénhidrogéncsoport adott esetben éteresítve van (glikozil)b, (galaktozik)c, szulfogalaktozil, foszforiletilamin és foszforiletilammónium-csoporttal, ahol b és c értéke a fenti, vagy R3 adott esetben legalább egy 1-14 szénatomos alkilcsoporttal szubsztituálva van;
    R4 jelentése hidrogénatom, metilcsoport, etilcsoport, telített vagy telítetlen, egyenes vagy elágazó láncú,
    - 51 adott esetben hidroxilezett 3-50 szénatomos szénhidrogéncsoport vagy -CH2-CHOH-CH2-O-R8 általános képletü csoport, ahol R8 jelentése 10-26 szénatomos szénhidrogéncsoport vagy R7-O-CO-(CH2)a általános képletü csoport, ahol R7 jelentése 1-20 szénatomos szénhidrogéncsoport és a értéke 1 és 12 közötti egész szám;
    R5 jelentése hidrogénatom vagy telített vagy telítetlen, egyenes vagy elágazó láncú, adott esetben monovagy polihidroxilezett 1-30 szénatomos szénhidrogéncsoport, ahol a hidroxilcsoport adott esetben (glikozil)b, (galaktozil)c, szulfogalaktozil, f oszf őri let i Iamin vagy foszforiletilammónium-csoporttal éteresítve van, a képletekben b és c értéke a fenti;
    azzal a megkötéssel, hogy amikor R3 és R5 jelentése hidrogénatom vagy amikor R3 jelentése hidrogénatom és R5 jelentése metilcsoport, akkor R4 jelentése hidrogénatomtól, valamint metil- és etilcsoporttól eltérő.
  31. 31. A 30. igénypont szerinti eljárás, ahol az R”-(NR-CO)-R’ általános képletü csoportban R jelentése monohidroxilezett 1-20 szénatomos szénhidrogéncsoport.
  32. 32. A 30. igénypont szerinti eljárás, ahol az (I) általános képletben R3 jelentése 15-26 szénatomos a-hidroxialkilcsoport, ahol a hidroxilcsoport adott esetben 1630 szénatomos α-hidroxi-savval észteresítve van.
  33. 33. A 30. igénypont szerinti eljárás, ahol az (I) általános képletben R-, jelentése adott esetben hidroxilezett telített vagy telítetlen 14-22 szénatomos zsírsavból származó alkilcsoport; R2 jelentése hidrogénatom; és R3 jelentése adott esetben hidroxilezett egyenes láncú, telített 11-17 szénatomos csoport.
  34. 34. A 33. igénypont szerinti eljárás, ahol R3 jelentése adott esetben hidroxilezett egyenes láncú telített 1315 szénatomos csoport.
  35. 35. A 27. igénypont szerinti eljárás, ahol a ceramidot vagy glikoceramidot az alábbi vegyületek közül választjuk:
    - N-linoleoildihidroszfingozin,
    - N-oleoildihidroszfingozin,
    - N-palmitoildihidroszfingozin,
    - N-sztearoildihidroszfingozin,
    - N-behenoildihidroszfingozin,
    - N-2-hidroxipalmitoildihidroszfingozin,
    - N-sztearoilfitoszfingozin,
    - 2-oleamido-1,3-oktadekándiol és
    - N-palmitamidohexadekándiol.
  36. 36. A 35. igénypont szerinti eljárás, ahol a ceramidok és glikoceramidok közül választott legalább egy vegyület a 2-oleamido-1,3-oktadekándiol vagy az N-2-hidroxipalmitoildihidroszfingozin.
  37. 37. A 27. igénypont szerinti eljárás, ahol a rajtamaradó készítmény tartalmaz legalább egy polimert, amely legalább egy kationos polimer vagy legalább egy amfoter polimer.
  38. 38. A 37. igénypont szerinti eljárás, ahol a legalább egy kationos polimert az olyan kationos polimerek közül választjuk, amelyek tartalmaznak primer, szekunder, tercier vagy kvaterner aminocsoportokat tartalmazó monomer egységeket, ahol az aminocsoportok alkothatják a fő polimer lánc részét is, de hordozhatja ezeket egy közvetlenül ahhoz kapcsolódó oldalsó szubsztituens is.
  39. 39. A 38. igénypont szerinti eljárás, ahol a legalább egy kationos polimert a poliamin, poliamino-amid és polikvaterner ammonium polimerek közül választjuk.
  40. 40. A 39. igénypont szerinti eljárás, ahol a legalább egy kationos polimert a polikvaternium-2, polikvaternium-34 és a hexadimetrin-klorid közül választjuk.
  41. 41. A 37. igénypont szerinti eljárás, ahol a legalább egy amfoter polimert az alábbiak közül választjuk: legalább egy K egységet és legalább egy M egységet tartalmazó polimerek, ahol a K és M egységek a polimer láncban véletlenszerűen vannak elosztva, ahol
    K jelentése olyan monomerből származó egység,
    -54- ~ amely legalább egy bázisos nitrogénatomot tartalmaz, és M jelentése olyan savas monomerből származó egység, amely legalább egy karboxil- vagy szulfonsav-csoportot tartalmaz; vagy
    K és M jelentése egymástól függetlenül olyan egység, amely az ikerionos karboxibetain vagy szulfobetain monomerből származik; vagy
    K és M jelentése egymástól függetlenül legalább egy primer, szekunder, tercier vagy kvaterner aminocsoportot tartalmazó kationos polimer lánc, ahol legalább egy aminocsoport tartalmaz egy az aminocsoporthoz szénhidrogén-csoporton keresztül kapcsolódó karboxil- vagy szulfonsav-csoportot; vagy
    K és M egy α,β-dikarbonsav-etilén egységgel rendelkező polimer része, ahol az egyik karboxilcsoport reagált egy olyan poliaminnal, amely legalább egy primer vagy szekunder aminocsoportot tartalmaz.
  42. 42. A 41. igénypont szerinti eljárás, ahol a legalább egy amfoter polimer dialkilaminoalkil-metakrilát, dialkilam i noa I ki I-a kri I át, dialkilaminoalkil-metakrilamid vagy dia I ki I am i η o a I ki l-a kri I am id kopolimer vagy dialkildiallil-ammóniumsó.
  43. 43. A 42. igénypont szerinti eljárás, ahol a legalább egy amfoter polimer a polikvaternium-22.
  44. 44. A 27. igénypont szerinti eljárás, ahol a cera-
    - 55 - _· -: < <
    • *· -* midok és glikoceramidok közül választott legalább egy vegyület a készítményben olyan mennyiségben van jelen, amely elegendő a keratintartalmú rostok javított védelmének biztosítására.
  45. 45. A 27. igénypont szerinti eljárás, ahol a ceramidok és glikoceramidok közül választott legalább egy vegyület a készítményben a készítmény összes tömegére vonatkoztatva körülbelül 0,0005 - körülbelül 2 % mennyiségben van jelen.
  46. 46. A 27. igénypont szerinti eljárás, ahol a legalább egy kationos polimer a készítményben olyan mennyiségben van jelen, amely elegendő a keratintartalmú rostok javított fésülhetöségének biztosítására, és ahol a készítmény tartalmaz legalább egy a ceramidok és glikoceramidok közül választott vegyületet, amely a keratintartalmú rostok javított védelmének biztosítására elegendő mennyiségben van jelen.
  47. 47. A 27. igénypont szerinti eljárás, ahol a legalább egy kationos polimer a készítményben a készítmény összes tömegére vonatkoztatva körülbelül 0,01 - körülbelül 5 % mennyiségben van jelen.
  48. 48. A 27. igénypont szerinti eljárás, ahol a legalább egy amfoter polimer a készítményben olyan mennyiségben van jelen, amely elegendő a keratintartalmú rostok
    -56- * javított fésülhetöségének biztosítására, és ahol a készítmény tartalmaz legalább egy a ceramidok és glikoceramidok közül választott vegyületet, amely a keratintartalmú rostok javított védelmének biztosítására elegendő mennyiségben van jelen.
  49. 49. A 27. igénypont szerinti eljárás, ahol a legalább egy amfoter polimer a készítményben a készítmény összes tömegére vonatkoztatva körülbelül 0,01 - körülbelül 5 %-ban van jelen.
  50. 50. Több rekeszből álló kit keratintartalmú rostok kémiai kezeléséhez, amely kit legalább két különálló rekeszt tartalmaz, ahol egy első rekesz egy olyan készítményt tartalmaz, amelybwn egy a ceramidok és glikoceramidok közül választott vegyület van, és egy második rekesz egy a keratintartalmú rostok kémiai kezelésére szolgáló készítményt tartalmaz.
  51. 51. Az 50. igénypont szerinti több rekeszből álló kit, ahol a keratintartalmú rostok kémiai kezelésére szolgáló készítmény festékkészítmény, szőkítő készítmény, tartóshullámosító készítmény vagy kisimító készítmény.
  52. 52. Az 51. igénypont szerinti több rekeszből álló kit, ahol a ceramidok és glikoceramidok közül választott legalább egy vegyületet tartalmazó készítmény tartalmaz
    legalább egy polimert is, amely legalább egy kationos polimer vagy legalább egy amfoter polimer.
    A bejelentő helyett a meghatalmazott
    DANUBIA
    Szabadalmi és Védjegy Iroda Kft.
    Baranyi Éva szabadalmi ügyvivő
HU0103444A 2000-08-25 2001-08-24 Composition for the protection of keratinous fibers containing ceramides and/or glycoceramides HUP0103444A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US64837600A 2000-08-25 2000-08-25

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUP0103444A2 true HUP0103444A2 (hu) 2002-11-28
HUP0103444A3 HUP0103444A3 (en) 2004-03-01

Family

ID=24600530

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0103444A HUP0103444A3 (en) 2000-08-25 2001-08-24 Composition for the protection of keratinous fibers containing ceramides and/or glycoceramides

Country Status (15)

Country Link
US (1) US8703109B2 (hu)
EP (1) EP1181925A3 (hu)
JP (1) JP2002128643A (hu)
KR (1) KR20020016574A (hu)
CN (1) CN1231204C (hu)
AR (1) AR030476A1 (hu)
BR (1) BR0103710A (hu)
CA (1) CA2354836A1 (hu)
CZ (1) CZ20013055A3 (hu)
HK (1) HK1043742A1 (hu)
HU (1) HUP0103444A3 (hu)
MX (1) MXPA01008610A (hu)
PL (1) PL349309A1 (hu)
RU (1) RU2001124018A (hu)
ZA (1) ZA200106928B (hu)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
KR100446712B1 (ko) * 2002-07-11 2004-09-01 소망화장품주식회사 마이크로세라마이드를 함유하는 염모제 조성물
KR20050051862A (ko) * 2003-11-28 2005-06-02 주식회사 두산 스핑고지질-폴리에틸렌글리콜 중합체 및 그를 함유한 피부외용제 조성물
CN101111224B (zh) * 2004-08-03 2012-11-14 罗迪亚公司 多糖接枝共聚物及其在个人护理应用中的用途
US20080131391A1 (en) * 2006-12-01 2008-06-05 L'oreal Compositions containing a quaternary ammonium polymer, a fatty quaternary agent and a nonionic surfactant
JP5461765B2 (ja) * 2007-04-03 2014-04-02 ポーラ化成工業株式会社 毛髪用外用剤
WO2009058701A1 (en) * 2007-10-30 2009-05-07 L'oreal Methods and kits for maintaining the condition of colored hair
FR2923712B1 (fr) * 2007-11-15 2010-08-27 Oreal Procede de traitement durable de la fibre en quatre etapes.
KR101003532B1 (ko) * 2008-08-06 2010-12-28 (주)다미화학 탈모의 예방, 치료, 또는 육모용 조성물
US9861702B2 (en) 2012-10-22 2018-01-09 Wisconsin Alumni Research Foundation Lipid-conjugated rhamnose for immune system recruitment and oncotherapy
KR101589633B1 (ko) 2014-09-18 2016-02-01 한국과학기술연구원 당세라마이드 유도체 및 이의 제조방법
JP6360608B1 (ja) * 2017-11-01 2018-07-18 高級アルコール工業株式会社 コンディショニング剤およびコンディショニング用組成物
CN117384060A (zh) * 2023-03-01 2024-01-12 深圳市迪克曼生物科技有限公司 仙人掌籽油神经酰胺及其合成方法与用途
JP2025536776A (ja) * 2022-11-25 2025-11-07 深▲せん▼市迪克曼生物科技有限公司 植物油セラミド及びその合成方法と用途

Family Cites Families (77)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2271378A (en) * 1939-08-30 1942-01-27 Du Pont Pest control
US2273780A (en) * 1939-12-30 1942-02-17 Du Pont Wax acryalte ester blends
US2261002A (en) * 1941-06-17 1941-10-28 Du Pont Organic nitrogen compounds
US2388614A (en) * 1942-05-05 1945-11-06 Du Pont Disinfectant compositions
US2375853A (en) * 1942-10-07 1945-05-15 Du Pont Diamine derivatives
US2454547A (en) * 1946-10-15 1948-11-23 Rohm & Haas Polymeric quaternary ammonium salts
US2961347A (en) * 1957-11-13 1960-11-22 Hercules Powder Co Ltd Process for preventing shrinkage and felting of wool
US3227615A (en) * 1962-05-29 1966-01-04 Hercules Powder Co Ltd Process and composition for the permanent waving of hair
US3206462A (en) * 1962-10-31 1965-09-14 Dow Chemical Co Quaternary poly(oxyalkylene)alkylbis(diethylenetriamine) compounds
FR1400366A (fr) 1963-05-15 1965-05-28 Oreal Nouveaux composés pouvant être utilisés en particulier pour le traitement des cheveux
FR1492597A (fr) 1965-09-14 1967-08-18 Union Carbide Corp Nouveaux éthers cellulosiques contenant de l'azote quaternaire
CH491153A (de) 1967-09-28 1970-05-31 Sandoz Ag Verfahren zur Herstellung von neuen kationaktiven, wasserlöslichen Polyamiden
DE1638082C3 (de) * 1968-01-20 1974-03-21 Fa. A. Monforts, 4050 Moenchengladbach Verfahren zum Entspannen einer zur Längenmessung geführten, dehnbaren Warenbahn
SE375780B (hu) 1970-01-30 1975-04-28 Gaf Corp
IT1035032B (it) 1970-02-25 1979-10-20 Gillette Co Composizione cosmetica e confezione che la contiente
US3836537A (en) * 1970-10-07 1974-09-17 Minnesota Mining & Mfg Zwitterionic polymer hairsetting compositions and method of using same
FR2280361A2 (fr) 1974-08-02 1976-02-27 Oreal Compositions de traitement et de conditionnement de la chevelure
LU64371A1 (hu) * 1971-11-29 1973-06-21
US4013787A (en) * 1971-11-29 1977-03-22 Societe Anonyme Dite: L'oreal Piperazine based polymer and hair treating composition containing the same
US4172887A (en) * 1973-11-30 1979-10-30 L'oreal Hair conditioning compositions containing crosslinked polyaminopolyamides
FR2368508A2 (fr) 1977-03-02 1978-05-19 Oreal Composition de conditionnement de la chevelure
US4189468A (en) * 1973-11-30 1980-02-19 L'oreal Crosslinked polyamino-polyamide in hair conditioning compositions
LU68901A1 (hu) 1973-11-30 1975-08-20
US4025627A (en) 1973-12-18 1977-05-24 Millmaster Onyx Corporation Microbiocidal polymeric quaternary ammonium compounds
US3874870A (en) * 1973-12-18 1975-04-01 Mill Master Onyx Corp Microbiocidal polymeric quarternary ammonium compounds
US3929990A (en) * 1973-12-18 1975-12-30 Millmaster Onyx Corp Microbiocidal polymeric quaternary ammonium compounds
DK659674A (hu) 1974-01-25 1975-09-29 Calgon Corp
US4217914A (en) * 1974-05-16 1980-08-19 L'oreal Quaternized polymer for use as a cosmetic agent in cosmetic compositions for the hair and skin
IT1050562B (it) 1974-05-16 1981-03-20 Oreal Agente cosmetico a base di polimeri quaternizzati
US4005193A (en) * 1974-08-07 1977-01-25 Millmaster Onyx Corporation Microbiocidal polymeric quaternary ammonium compounds
US4026945A (en) * 1974-10-03 1977-05-31 Millmaster Onyx Corporation Anti-microbial quaternary ammonium co-polymers
US4025617A (en) * 1974-10-03 1977-05-24 Millmaster Onyx Corporation Anti-microbial quaternary ammonium co-polymers
US3966904A (en) * 1974-10-03 1976-06-29 Millmaster Onyx Corporation Quaternary ammonium co-polymers for controlling the proliferation of bacteria
US4027020A (en) * 1974-10-29 1977-05-31 Millmaster Onyx Corporation Randomly terminated capped polymers
US4001432A (en) * 1974-10-29 1977-01-04 Millmaster Onyx Corporation Method of inhibiting the growth of bacteria by the application thereto of capped polymers
US4025653A (en) * 1975-04-07 1977-05-24 Millmaster Onyx Corporation Microbiocidal polymeric quaternary ammonium compounds
US4197865A (en) * 1975-07-04 1980-04-15 L'oreal Treating hair with quaternized polymers
AT365448B (de) 1975-07-04 1982-01-11 Oreal Kosmetische zubereitung
CH599389B5 (hu) 1975-12-23 1978-05-31 Ciba Geigy Ag
US4031307A (en) * 1976-05-03 1977-06-21 Celanese Corporation Cationic polygalactomannan compositions
US4025625A (en) * 1976-06-15 1977-05-24 Merck & Co., Inc. Imidazothiazines
LU76955A1 (hu) * 1977-03-15 1978-10-18
US4165367A (en) * 1977-06-10 1979-08-21 Gaf Corporation Hair preparations containing vinyl pyrrolidone copolymer
CA1091160A (en) 1977-06-10 1980-12-09 Paritosh M. Chakrabarti Hair preparation containing vinyl pyrrolidone copolymer
US4157388A (en) * 1977-06-23 1979-06-05 The Miranol Chemical Company, Inc. Hair and fabric conditioning compositions containing polymeric ionenes
LU78153A1 (fr) * 1977-09-20 1979-05-25 Oreal Compositions cosmetiques a base de polymeres polyammonium quaternaires et procede de preparation
US4131576A (en) * 1977-12-15 1978-12-26 National Starch And Chemical Corporation Process for the preparation of graft copolymers of a water soluble monomer and polysaccharide employing a two-phase reaction system
FR2470596A1 (fr) * 1979-11-28 1981-06-12 Oreal Composition destinee au traitement des fibres keratiniques a base de polymeres amphoteres et de polymeres cationiques
FR2471777A1 (fr) * 1979-12-21 1981-06-26 Oreal Nouveaux agents cosmetiques a base de polymeres polycationiques, et leur utilisation dans des compositions cosmetiques
LU83349A1 (fr) 1981-05-08 1983-03-24 Oreal Composition sous forme de mousse aerosol a base de polymere cationique et de polymere anionique
LU83876A1 (fr) 1982-01-15 1983-09-02 Oreal Composition cosmetique destinee au traitement des fibres keratiniques et procede de traitement de celles-ci
LU84708A1 (fr) 1983-03-23 1984-11-14 Oreal Composition epaissie ou gelifiee de conditionnement des cheveux contenant au moins un polymere cationique,au moins un polymere anionique et au moins une gomme de xanthane
DE3375135D1 (en) 1983-04-15 1988-02-11 Miranol Inc Polyquaternary ammonium compounds and cosmetic compositions containing them
US4719282A (en) * 1986-04-22 1988-01-12 Miranol Inc. Polycationic block copolymer
LU86429A1 (fr) 1986-05-16 1987-12-16 Oreal Compositions cosmetiques renfermant un polymere cationique et un polymere anionique comme agent epaississant
DE3871974T2 (de) 1987-02-12 1993-01-14 Estee Lauder Inc Haarschutzmittel und verfahren.
MY105119A (en) 1988-04-12 1994-08-30 Kao Corp Low irritation detergent composition.
FR2673179B1 (fr) * 1991-02-21 1993-06-11 Oreal Ceramides, leur procede de preparation et leurs applications en cosmetique et en dermopharmacie.
US5679357A (en) * 1991-08-01 1997-10-21 L'oreal Cationic dispersions based on ceramides and/or glycoceramides
FR2679770A1 (fr) 1991-08-01 1993-02-05 Oreal Dispersions cationiques pour le traitement des cheveux ou de la peau a base de ceramides et/ou de glycoceramides, compositions cosmetiques les renfermant et leurs applications cosmetiques.
FR2687570A1 (fr) 1992-02-21 1993-08-27 Oreal Composition cosmetique a base d'agents tensio-actifs non-ioniques et de polymeres substantifs cationiques ou amphoteres et son utilisation comme support de teinture ou de decoloration.
FR2714289B1 (fr) 1993-12-27 1996-01-26 Oreal Composition cosmétique contenant un mélange de polymères conditionneurs.
FR2717380B1 (fr) * 1994-03-15 1996-04-26 Oreal Compositions cosmétiques contenant un mélange synergétique de polymères conditionneurs.
FR2718960B1 (fr) * 1994-04-22 1996-06-07 Oreal Compositions pour le traitement et la protection des cheveux, à base de céramide et de polymères à groupements cationiques.
FR2718961B1 (fr) 1994-04-22 1996-06-21 Oreal Compositions pour le lavage et le traitement des cheveux et de la peau à base de céramide et de polymères à groupements cationiques.
FR2719468B1 (fr) * 1994-05-05 1996-05-31 Oreal Compositions cosmétiques à base de certains bioflavonoïdes et utilisations notamment dans le domaine capillaire.
FR2740031B1 (fr) 1995-10-20 1997-11-28 Oreal Nouvelle composition reductrice et nouveau procede pour la deformation permanente des cheveux
FR2740036B1 (fr) 1995-10-20 1997-11-28 Oreal Nouvelle composition oxydante et nouveau procede pour la deformation permanente ou la decoloration des cheveux
FR2740035B1 (fr) 1995-10-20 1997-11-28 Oreal Procede de teinture des fibres keratiniques et composition mise en oeuvre au cours de ce procede
FR2740034B1 (fr) * 1995-10-23 1997-11-21 Oreal Composition pour le traitement des matieres keratiniques comprenant au moins un polymere fixant et au moins un compose de type ceramide et procedes
US5756446A (en) 1996-05-07 1998-05-26 Henkel Corporation Sugar surfactants having enhanced tactile properties
DE19751550C2 (de) 1997-11-20 2001-03-08 Kao Corp Verwendung einer Wirkstoffzusammensetzung in Haarpflegemitteln
FR2773069B1 (fr) 1997-12-29 2001-02-02 Oreal Composition cosmetique comprenant au moins un tensioactif acide amidoethercarboxylique et au moins une association d'un polymere anionique et d'un polymere cationique
US6951378B1 (en) * 1998-05-04 2005-10-04 Canon Kabushiki Kaisha Print control based on print head temperature
FR2785795B1 (fr) 1998-11-12 2002-11-29 Oreal Compositions cosmetiques contenant un tensioactif ester d'alkylpolyglycoside anionique et un ceramide et leurs utilisations
DE29904626U1 (de) 1999-03-12 1999-12-30 Goldwell GmbH, 64297 Darmstadt Pulverförmige Wirkstoffzusammensetzung
FR2803745B1 (fr) * 2000-01-13 2002-03-15 Oreal Compositions cosmetiques contenant un amidon amphotere et un agent conditionneur cationique et leurs utilisations

Also Published As

Publication number Publication date
HK1043742A1 (en) 2002-09-27
ZA200106928B (en) 2002-08-05
EP1181925A3 (en) 2003-10-15
PL349309A1 (en) 2002-03-11
CZ20013055A3 (cs) 2002-04-17
MXPA01008610A (es) 2002-10-23
US8703109B2 (en) 2014-04-22
US20090081148A1 (en) 2009-03-26
RU2001124018A (ru) 2003-05-20
AR030476A1 (es) 2003-08-20
KR20020016574A (ko) 2002-03-04
CN1231204C (zh) 2005-12-14
CA2354836A1 (en) 2002-02-25
CN1340339A (zh) 2002-03-20
BR0103710A (pt) 2002-04-09
EP1181925A2 (en) 2002-02-27
JP2002128643A (ja) 2002-05-09
HUP0103444A3 (en) 2004-03-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8703109B2 (en) Protection of keratinous fibers using ceramides and/or glycoceramides
CA1186235A (fr) Composition cosmetique destinee au traitement des fibres keratiniques et procede de traitement de celles-ci
JP3950991B2 (ja) 特定のアミノシリコーンを含有するケラチン繊維をトリートメントするための酸化組成物
KR100369269B1 (ko) 비닐 디메티콘/디메티콘 공중합체 및 양이온성 중합체를포함하는 화장 조성물, 및 그의 용도
EP2916809B1 (en) Composition comprising a dicarbonyl compound and process for straightening the hair using this composition
FR2822680A1 (fr) Compositions cosmetiques detergentes contenant un tensioactif anionique derive d&#39;acides amines et un agent conditionneur soluble et leurs utilisations
MX2007014133A (es) Proceso para deformar permanentemente fibras queratiinicas que consiste en la aplicacion de una composicion de enjuague intermedia que contiene un cation metalico monovalente o una sal de amonio y un acido organico.
FR2470596A1 (fr) Composition destinee au traitement des fibres keratiniques a base de polymeres amphoteres et de polymeres cationiques
US8828368B2 (en) Cosmetic composition comprising a particular zinc salt and a starch
HUP0202986A2 (hu) Metakrilsav-kopolimert és olajat tartalmazó kozmetikai készítmények és alkalmazásuk
KR20030022746A (ko) 메타크릴산 공중합체, 디메티콘 및 양이온성 중합체를함유하는 화장 조성물, 및 이의 용도
KR20010039685A (ko) 하나 이상의 음이온성 중합체를 함유하는 조성물의 예비적용을 포함하는 웨이브 퍼머 방법
CN108158833B (zh) 包含特定锌盐和氨基硅氧烷的化妆品组合物
JPH11513998A (ja) 洗浄化粧品組成物及びその使用
RU2242214C2 (ru) Восстанавливающая композиция для обработки кератиновых волокон, включающая особый аминированный силикон
BR112013015588A2 (pt) sem titulo
US6506372B1 (en) Cosmetic compositions containing an amphoteric polymer and a fixing/conditioner polymer, and their uses
HUP0103928A2 (en) Hair care composition containing alkylamido ether sulphates, anionic surfactants and cationic polymers
US20040037794A1 (en) Cosmetic composition comprising a starch betainate and a detergent surfactant
RU2238080C2 (ru) Окисляющая композиция для обработки кератиновых волокон, включающая особый аминированный силикон
JP2006515021A (ja) ヒドロゲル化イオン性アミドおよび髪に有益なポリマーを含有する化粧品組成物