Method for producing Kaiser rolls with increased durability and microbiological purity
Info
Publication number
PL401121A1
PL401121A1 PL401121A PL40112112A PL401121A1 PL 401121 A1 PL401121 A1 PL 401121A1 PL 401121 A PL401121 A PL 401121A PL 40112112 A PL40112112 A PL 40112112A PL 401121 A1 PL401121 A1 PL 401121A1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
subjected
amount
temperature
minutes
wheat
Prior art date
Application number
PL401121A
Other languages
Polish (pl)
Inventor
Aldona Konkol
Original Assignee
Konkol Aldona Piekarnie-Cukiernie Konkol
Filing date
Publication date
Priority to PL401121A priority Critical patent/PL401121A1/en
Publication of PL401121A1 publication Critical patent/PL401121A1/en
Links
Landscapes
  • Cereal-Derived Products (AREA)
  • Bakery Products And Manufacturing Methods Therefor (AREA)
Abstract
Sposób wytwarzania bułki kajzerki o zwiększonej trwałości i czystości mikrobiologicznej polega na przygotowaniu z wyprzedzeniem 12 h zaczynu kwasu pszennego stanowiącego zaczątek kwasu pszennego oraz mąki typu 550 w ilości równej ilości wagowej wody. Zaczyn poddaje się miesieniu do zaparzonej mąki żytniej, mąki pszennej, dodatku funkcjonalnego jak sól, drożdże oraz wodę i poddaje procesowi dzielenia i formowania, fermentacji, pieczenia i chłodzenia. Sposób charakteryzuje się tym, że zaczyn kwasu pszennego w ilości 4,4% poddaje mieszaniu i procesowi fermentacji w temperaturze od 26 do 30°C do rozwoju bakterii mlekowych /Lactobacillus/ i poddaje chłodzeniu, tak by uzyskać temperaturę kwasu optymalną do uzyskania właściwej temperatury ciast. Po czym wprowadza do zaparzonej mąki żytniej klasy 720 w ilości 5 do 10%, mąki pszennej typu 550 w ilości 75 kg, dodatku funkcjonalnego w ilości 6,4 kg, drożdży w ilości 5 kg oraz wody w ilości 33l i poddaje mieszaniu do uzyskania jednolitej konsystencji. Z kolei poddaje procesowi dzielenia i formowania z jednoczesnym wykrywaniem zanieczyszczeń metalowych oraz ciał obcych. Następnie poddaje rozrostowi wstępnemu w atmosferze o wilgotności od 80% do 85%, temp od 32°C do 36°C, w czasie 11 minut, i końcowemu rozrostowi w temperaturze od 32°C do 36°C i wilgotności od 80% do 85% w czasie 29 minut i układa w zawieszeniach, które wcześniej poddaje się sterylizacji na podczerwień w celu eliminacji rozwoju drobnoustrojów i pleśni, po czym ciasto poddaje się procesowi odpiekania w czasie 16-17 minut w temp od 235°C 260°C, i poddaje naturalnemu schłodzeniu w czasie 8 minut podczas transportu, po czym konfekcjonuje.The method of producing kaiser rolls with increased durability and microbiological purity consists in preparing in advance 12 h of wheat acid leaven which is the beginning of wheat acid and flour type 550 in an amount equal to the amount of water by weight. The grout is subjected to meat for brewed rye flour, wheat flour, a functional additive such as salt, yeast and water, and is subjected to the process of division and formation, fermentation, baking and cooling. The method is characterized by the fact that 4.4% wheat acid leaven is subjected to mixing and fermentation process at a temperature of 26 to 30 ° C until the development of lactic bacteria / Lactobacillus / and subjected to cooling, so as to obtain the optimal acid temperature to obtain the right temperature of dough . Then he introduces into brewed rye flour class 720 in an amount of 5 to 10%, wheat flour type 550 in an amount of 75 kg, a functional additive in an amount of 6.4 kg, yeast in an amount of 5 kg and water in an amount of 33l, and mix until uniform. consistency. In turn, it undergoes the process of dividing and forming with the simultaneous detection of metal impurities and foreign bodies. Then it undergoes initial growth in an atmosphere with humidity from 80% to 85%, temperature from 32 ° C to 36 ° C, for 11 minutes, and final growth at a temperature from 32 ° C to 36 ° C and humidity from 80% to 85 % in 29 minutes and placed in suspensions that were previously subjected to infrared sterilization to eliminate the growth of microorganisms and mold, after which the dough is subjected to the baking process for 16-17 minutes at 235 ° C 260 ° C, and subjected to natural cooling during 8 minutes during transport, after which it is packed.