CZ2002865A3 - Zesí»ovatelné kompozice funkcionalizovaných polyolefinových práąků - Google Patents
Zesí»ovatelné kompozice funkcionalizovaných polyolefinových práąků Download PDFInfo
- Publication number
- CZ2002865A3 CZ2002865A3 CZ2002865A CZ2002865A CZ2002865A3 CZ 2002865 A3 CZ2002865 A3 CZ 2002865A3 CZ 2002865 A CZ2002865 A CZ 2002865A CZ 2002865 A CZ2002865 A CZ 2002865A CZ 2002865 A3 CZ2002865 A3 CZ 2002865A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- ethylene
- acrylate
- polyolefin
- copolymers
- group
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C08—ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
- C08J—WORKING-UP; GENERAL PROCESSES OF COMPOUNDING; AFTER-TREATMENT NOT COVERED BY SUBCLASSES C08B, C08C, C08F, C08G or C08H
- C08J3/00—Processes of treating or compounding macromolecular substances
- C08J3/24—Crosslinking, e.g. vulcanising, of macromolecules
- C08J3/246—Intercrosslinking of at least two polymers
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C08—ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
- C08L—COMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
- C08L23/00—Compositions of homopolymers or copolymers of unsaturated aliphatic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond; Compositions of derivatives of such polymers
- C08L23/02—Compositions of homopolymers or copolymers of unsaturated aliphatic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond; Compositions of derivatives of such polymers not modified by chemical after-treatment
- C08L23/04—Homopolymers or copolymers of ethene
- C08L23/08—Copolymers of ethene
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C08—ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
- C08J—WORKING-UP; GENERAL PROCESSES OF COMPOUNDING; AFTER-TREATMENT NOT COVERED BY SUBCLASSES C08B, C08C, C08F, C08G or C08H
- C08J2323/00—Characterised by the use of homopolymers or copolymers of unsaturated aliphatic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond; Derivatives of such polymers
- C08J2323/02—Characterised by the use of homopolymers or copolymers of unsaturated aliphatic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond; Derivatives of such polymers not modified by chemical after treatment
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C08—ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
- C08L—COMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
- C08L2205/00—Polymer mixtures characterised by other features
- C08L2205/02—Polymer mixtures characterised by other features containing two or more polymers of the same C08L -group
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C08—ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
- C08L—COMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
- C08L23/00—Compositions of homopolymers or copolymers of unsaturated aliphatic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond; Compositions of derivatives of such polymers
- C08L23/02—Compositions of homopolymers or copolymers of unsaturated aliphatic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond; Compositions of derivatives of such polymers not modified by chemical after-treatment
- C08L23/04—Homopolymers or copolymers of ethene
- C08L23/08—Copolymers of ethene
- C08L23/0846—Copolymers of ethene with unsaturated hydrocarbons containing atoms other than carbon or hydrogen
- C08L23/0869—Copolymers of ethene with unsaturated hydrocarbons containing atoms other than carbon or hydrogen with unsaturated acids, e.g. [meth]acrylic acid; with unsaturated esters, e.g. [meth]acrylic acid esters
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C08—ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
- C08L—COMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
- C08L23/00—Compositions of homopolymers or copolymers of unsaturated aliphatic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond; Compositions of derivatives of such polymers
- C08L23/02—Compositions of homopolymers or copolymers of unsaturated aliphatic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond; Compositions of derivatives of such polymers not modified by chemical after-treatment
- C08L23/04—Homopolymers or copolymers of ethene
- C08L23/08—Copolymers of ethene
- C08L23/0846—Copolymers of ethene with unsaturated hydrocarbons containing atoms other than carbon or hydrogen
- C08L23/0869—Copolymers of ethene with unsaturated hydrocarbons containing atoms other than carbon or hydrogen with unsaturated acids, e.g. [meth]acrylic acid; with unsaturated esters, e.g. [meth]acrylic acid esters
- C08L23/0884—Epoxide-containing esters
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C08—ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
- C08L—COMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
- C08L2666/00—Composition of polymers characterized by a further compound in the blend, being organic macromolecular compounds, natural resins, waxes or and bituminous materials, non-macromolecular organic substances, inorganic substances or characterized by their function in the composition
- C08L2666/02—Organic macromolecular compounds, natural resins, waxes or and bituminous materials
- C08L2666/04—Macromolecular compounds according to groups C08L7/00 - C08L49/00, or C08L55/00 - C08L57/00; Derivatives thereof
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- Polymers & Plastics (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
- Moulding By Coating Moulds (AREA)
- Processes Of Treating Macromolecular Substances (AREA)
- Manufacture Of Macromolecular Shaped Articles (AREA)
Description
Zesíťovatelné kompozice funkcionalizovaných polyoleflnových prášků
Oblast techniky
Vynález se týká zesíťovatelných kompozic funkcionalizovaných polyolefinových prášků použitelných při způsobu tvářeni vyléváním formy (slush molding) nebo při tepelném tvářeni fólii anebo také při vstřikováni na inzert, přičemž se vynález zejména týká kompozic na bázi funkcionalizovaného polyethylenu.
Dosavadní stav techniky
Polyvinylchloridové nebo polyolefinové prášky se používají pro získání obkladových povlaků způsobem tváření, při kterém se prášek volně rozteče po teplé formě (tento způsob zde bude dále uváděn jako způsob tvářeni vyléváním formy). Tvářeni vyléváním formy se používá pro výrobu obkladových povlaků pro výrobu přístrojových desek, dveřních panelů a konsol v automobilovém průmyslu. Prášek se uvádí do styku s teplou formou například technikou volného tečeni, přičemž po roztaveni prášek vytváří obkladový povlak. Tyto obkladové povlaky jsou na dotek velmi měkké a nemají zbytkové pnutí, což eliminuje riziko výskytu trhlin v průběhu strárnuti, které by jinak vznikaly v důsledku uvolňovaného vnitřního pnuti.
Přístrojové desky automobilů jsou velmi často zhotoveny z polyurethanu a jsou pokryty obkladovým povlakem polyvinylchloridu získaným způsobem tváření vyléváním formy. Polyvinylchlorid je však čím dále tím méně používán vzhledem k riziku zamoření životního prostředí při jeho hoření. Je tedy nezbytné soustředit se na polyolefinové obkladové povlaky. V rámci dosavadního stavu techniky již byly popsány obkladové povlaky z polypropylenu, avšak tyto povlaky nejsou dostatečně odolné proti zvýšeným teplotám, které se vyskytuji v kabinách automobilu za slunečného počasí při uzavřených okénkách; tato odolnost se meři tečením za tepla.
V patentu FR 2 721 319 se popisují práškové kompozice pro tváření vyléváním formy na bázi polypropylenu a ethylen-prbpylenového kaučuku (EPR). Tato získané tenké povlaky nemají dobré chování při tečení.
Podstata vynálezu
Nyní byly nově nalezeny polyethylenové práškové kompozice, které jsou použitelné při tváření vyléváním formy, při tepelném tváření fólií a při vstřikování na inzert a které jsou zesíťovatelné, přičemž z nich získané obkladové povlaky mají dobré chování při tečení a dobrou odolnost vůči otěru.
Předmětem vynálezu je tudíž zesíťovatelná kompozice funkcionalizovaného polyoleflnového prášku, jejíž podstata spočívá v tom, že obsahuje:
funkcionalizovaný polyolefin A mající index toku taveniny alespoň rovný 20 (190 °C, 2,16 kg) a obsahující anhydridovou funkci nebo/a epoxy-funkci a produkt B, jehož funkci je zesíťovat polyolefin A, přičemž kompozice má granulometrii mezi 100 a 400 mikrometrů.
V rámci první formy provedení vynálezu se polyolefin A zvolí z množiny zahrnující kopolymery ethylenu a anhydridu nenasycené karboxylové kyseliny a produkt B se zvolí z množiny zahrnující kopolymery ethylenu a nenasyceného epoxidu.
V rámci druhé formy provedení vynálezu se polyolufin A zvolí z množiny zahrnující kopolymery ethylenu a anhydridu nenasycené karboxylové kyseliny a produkt B se zvolí z množiny zahrnující polyaminy adsorbované na zeolitu.
V rámci třetí formy provedení vynálezu se polyolefin A zvolí z množiny zahrnující kopolymery ethylenu a nenasyceného epoxidu a produkt B se zvolí z množiny zahrnující polyaminy adsorbované na zeolitu.
Při způsobu tváření vyléváním formy se kompozice podle vynálezu transformuje při styku s formou na obkladový povlak. Zesítění se provádí při teplotě vyšší, než je teplota tání polyolefinu A, když se zesítění provádí v době, kdy se tenký povlak nachází ve formě, jako je tomu například při realizaci výše uvedených tří forem provedení vynálezu. Zesítění se provádí při teplotě ležící mezi okolní teplotou a teplotou měknutí polyolefinu A, když se zesítění započne později procesem difúze vlhkosti skrze tenký povlak, jako je tomu například při realizaci druhé a třetí formy provedení vynálezu v případě, kdy se umožní vlhkosti vytěsnit amin ze zeolitu po vytvořeni obkladového povlaku.
V případě první formy provedení vynálezu mohou být kopolymery A tvořeny polyethyleny naroubovanými anhydridem nenasycené karboxylové kyseliny nebo kopolymery ethylenu a anhydridu nenasycené karboxylové kyseliny, které se získají například radikálovou polymerací.
Anhydrid nenasycené karboxylové kyseliny může být například zvolen z množiny zahrnující anhydridy kyseliny maleinové, itakonové, citrakonové, allyjantarové, cyklohex-4-en-l,2-dikarboxylové, 4-methylencyklohex-4en-1,2-dikarboxylové, bicyklo(2,2,1)hept-5-en-2,3-dikarboxylové a x-methylbicyklo (2,2,1)hept-5-en-2,2-dikarboxylové. Výhodně se používá anhydrid kyseliny maleinové. Není mimo rámec vynálezu případ, kdy se veškerý anhydrid nebo část anhydridu nahradí nenasycenou kyselinou karboxylovou, jakou je například kyselina (meth)akrylová.
Pokud jde o polyethyleny, na které je naroubován anhydrid nenasycené karboxylové kyseliny, rozumí se těmito polyethyleny homo- nebo kopolymery.
Jako komomery lze uvést:
alfa-olefiny, výhodně alfa-olefiny obsahující 3 až 30 uhlíkových atomů; jako příklady těchto alfa-olefinů lze uvést propylen, 1-buten, 1-penten, 3-methylbuten, 1-hexen, 4-methyl-l-penten, 3-methyl-l-penten, 1okten, 1-decen, 1-dodecen, 1-tetradecen, 1-hexadecen, 1-ok.tadecen, 1-eikocen, 1-dokocen, 1-tetrakocen, 1hexakocen, 1-oktakocen a 1-triakonten; tyto alfa-ole finy mohou být použity samotné nebo ve vzájemných směsích obsahujících dva nebo více z uvedených alfaolefinů;
estery nenasycených karboxylových kyselin, jakými jsou například alkyl(meth)akryláty, ve kterých alkylové zbytky mohou obsahovat až 24 uhlíkových atomů, přičemž jako příklady alkylakrylátů a alkylmethakrylátů lze zejména uvést methylmethakrylát, ethylakrylát, n-butylakrylát, isobutylakrylát a 2-ethylhexylakrylát;
vinylestery nasycených karboxylových kyselin, jakými jsou například vinylacetát nebo vinylpropionát; a dieny, jakým je například 1,4-hexadien;
přičemž polyethylen může obsahovat i několik z předcházejících komonomerů.
Výhodně polyethylen, který může být směsí několika polymerů, obsahuje alespoň 50 mol.%, výhodně alespoň 75 mol.%, ethylenu, přičemž se jeho hustota může pohybovat mezi 0,86 a 0,98 g/cm3. Jeho index toku taveniny (190 °C, 2,16 kg) se výhodně pohybuje mezi 20 a 1000 g/10 min.
Jako příklady polyethylenů lze uvést:
nízkohustotní polyethylen (LDPE), vysokohustotní polyethylen (HDPE), nízkohustotní lineární polyethylen (LLDPE), velmi nízkohustotní polyethylen (VLDPE), polyethylen získaný metalocenovou katalýzou, t.j. polymer získaný kopolymerací ethylenu a alfa-olefinu, jakým je například propylen, buten, hexen nebo okten, v přítomnosti monositního katalyzátoru, který je obecně tvořen atomem zirkonia nebo titanu a dvěma cyklickými alkylovými skupinami vázanými k uvedenému kovu. V rámci specifičtější definice lze uvést, že metalocenové katalyzátory jsou obvykle sloučeninami tvořenými dvěma cyklopentadienovými kruhy vázanými ke kovu. Tyto katalyzátory jsou často používány společně s aluminoxany ve funkci kokatalyzátorů nebo aktivátorů, přičemž výhodným aluminoxanem je methylalumínoxan (MAO). Jako kov, ke kterému je vázán cyklopentadien, může být použito také hafnium. Další metaloceny mohou zahrnovat přechodové kovy skupin IVA, VA a VIA Periodického systému prvků. Rovněž mohou být použity kovy skupiny lanthanidů, elastomery EPR (ethylen-propylenový kaučuk), eslastomery EPDM (ethylen-propylen-dien), směsi polyethylenu s EPR nebo EPDM, kopolymery ethylenu a alkyl(meth)akrylátu, které mohou obsahovat až 60 % hmotnosti (meth)akrylátu a výhodně 2 až 40 % hmotnosti (meth)akrylátu.
Roubování je o sobě známou operací.
Pokud jde o kopolymery ethylenu a anhydridu nenasycené karboxylové kyseliny, t.j. o kopolymery, ve kterých anhydrid nenasycené karboxylové kyseliny není roubován, jedná se o kopolymery ethylenu, anhydridu nenasycené karboxylové kyseliny a případně dalšího monomeru, který může být zvolen z komomerů, které již byly uvedeny výše pro kopolymery ethylenu určené k roubování.
Výhodně se použiji kopolymery ethylenu a anhydridu kyseliny maleinové a kopolymery ethylenu, alkyl(meth)akrylátu a anhydridu kyseliny maleinové. Tyto kopolymery obsahuji 0,2 až 10 % hmotn. anhydridu kyseliny maleinové a 0 až 40 % hmotnosti, výhodně 5 až 40 % hmotn. alkyl(meth)akrylátu. Jejich index toku taveniny se pohybuje mezi 20 a 100 (190 °C, 2,16 kg). Alkyl (meth) akryláty již byly popsány výše. Teplota tání se pohybuje mezi 80 a 120 °C.
Kopolymer A je komerčně dostupný a vyrábí se radikálovou polymerací při tlaku, který se může pohybovat mezi 20 a 250 MPa. Prodává se ve formě granulátu. Je možné ho převést do formy prášku mikrogranulací, například použitím techniky mletí pod vodou (coupe sous eau) společnosti Gala (Virginie, USA) nebo kryogenním mletím.
Pokud jde o produkt B, mohou být kopolymery ethylenu a nenasyceného epoxidu získány kopolymerací ethylenu a nenasyceného epoxidu nebo naroubováním nenasyceného epoxidu na polyethylen. Uvedené roubování může být provedeno v rozpouštedlové fázi nebo roubováním na polyethylen v taveníně v přítomnosti peroxidu. Tyto roubovací techniky jsou o sobě známé. Pokud jde o kopolymerací ethylenu a nenasyceného epoxidu, lze použít postupy radikálové polymerace prováděné obvykle při tlaku mezi 20 a 250 MPa.
Jako příklady nenasycených epoxidů lze uvést: alifatické glycidylethery a estery, jakými jsou například allylglycidylether, vinylglycidylether, glycidylmaleát-itakonát, glycidyl(meth)akrylát a alicyklické glycidylestery a ethery, jakými jsou 2-cyklohexen-l-glycidylether, cyklohexen-4,5-diglycidylkarboxylát, cyklohexen-4-glycidylkarboxylát, 5-norbornen-2-methyl-2-glycidylkarboxylát a endocis-bicyklo(2,2,1)-5-hepten-2,3-diglycidyldikarboxylát.
Pokud jde o roubováni, získá se kopolymer roubováním homo- nebo kopolymeru ethylenu, které již bylo popsáno pro polyolefin A s výjimkou spočívající v tom, že se roubuje epoxid namísto anhydridu. Pokud jde o kopolymeraci, je tato kopolymerace rovněž obdobná s kopolymeraci popsanou pro polyolefin A s výjimkou spočívající v tom, že se použije epoxid, přičemž lze rovněž použít další komonomery stejně jako v případě polyolefinu A.
Produktem B je výhodně kopolymer ethylenu, alkyl(meth)akrylátu a nenasyceného epoxidu. Výhodně uvedený produkt může obsahovat až 40 % hmotnosti alkyl(meth)akrylátu, výhodně 5 až 40 % hmotn. alkyl(met)akrylátu, a až 10 % hmotnosti, výhodně 0,1 až 8 % hmotn., nenasyceného epoxidu.
Epoxidem je výhodně glycidyl(meth)akrylát.
Výhodně se alkyl(meth)akrylát zvolí z množiny zahrnující methyl(meth)akrylát, ethylakrylát, n-butylakeylát, isobutylakrylát a 2-ethylhexylakrylát. Množství alkyl(meth)akrylátu se výhodně pohybuje mezi 20 a 35 % hmotnosti. Index toku taveniny výhodně činí 5 až 100 (v g/10 min při 190 °C při zátěži 2,16 kg), teplota tání činí 60 až 110 °C. Tento kopolymer může být získán ♦ Μ ·· ·· ···· • · · · · · · radikálovou polymerací monomerů. Převedení do formy prášku se provádí stejně jako v případě polyolefinu A.
Není mimo rámec vynálezu případ, kdy kompozice obsahuje několik polymerů A nebo/a několik polymerů B (to se vztahuje na všechny formy provedení vynálezu.
Pokud jde o poměrná množství polymerů A a B, jsou tyto poměry výhodně takové, že 0,1 až 1,5 (výhodně 0,2 až 0,6) anhydridové funkce připadá na jednu epoxidovou funkci. Je výhodné použít katalyzátor, t.j. produkt schopný urychlit reakci mezi anhydridovými funkcemi a epoxidovými funkcemi. Tento katalyzátor působí hned po roztavení polymerů A a B. Množství použitého katalyzátoru je snadno stanovitelné odborníkem v daném oboru vzhledem k tomu, že reakce mezi anhydridovými funkcemi a epoxidovými funkcemi jsou o sobě známými reakcemi. Výhodně se zesítění provádí zahřátím formy na teplotu vyšší, než je teplota tání pomymeru A.
Jako příklady sloučenin, které jsou schopné urychlit reakci mezi epoxy-funkcí přítomnou v produktu B a anhydridovou funkcí přítomnou v polyolefinu A, lze zejména uvést:
- terciární aminy, jakými jsou dimethyllaurylamin, dimethylstearylamin, N-butylmorfolin, N,N-dimethylcyklohexylamin, benzyldimethylamin, pyridin, dimethylamino-4pyridin, methyl-l-imidazol, tetramethylethylhydrazin, N,N-dimethylpiperazin, Ν,Ν,Ν',N'-tetramethyl-1,6-hexandiamin, směs terciárních aminů obsahujících 16 až 18 uhlíkových atomů známých pod označením dimethylsulfamin, terciární fosfiny, jakým je například trifenylfosfin, *9 «»-« ·» «··♦ ·· ·· «··· · * · · · · <
• · · · ♦ · · · * r · i« · · · · · · • · «··»·*· ·<·> »·»· »♦ ·· *«*· alkyldithiokarbamáty zinku, kyseliny, jakými jsou například polymery jako Lucalen (terpolymer ethylenu, butylakrylátu a kyseliny akrylové a hořečnaté soli, jako například směs obsahující 65 % hmotn. stearátu hořečnatého a 35 % hmotn. palmitanu hořečnatého.
Pokud jde o druhou formu provedení vynálezu, byl funcionalizovaný polyethylen A již popsán v rámci první formy provedení vynálezu. Produktem B je polyamin absorbovaný na zeolitu, přičemž v důsledku zvýšení teploty se potom polyamin desorbuje ze zeolitu a zesíťuje polyolefin A. Stačí pouze zvolit dvojici polyamin-zeolit tak, aby k desorpci polyaminu došlo alespoň při teplotě tání polyolefinu A. Desorpci lze rovněž vyvolat účinkem vody nebo vlkosti a proto se doporučuje přidat k zeolitu nesoucímu polyamin ještě další zeolit, který je schopen adsorbovat vlhkost k zabránění předčasného zesítění v průběhu skladování. Tato technika zesítění polymeru obsahujícího skupiny anhydridu karboxylové kyseliny pomocí zeolitu uvolňujícího polyamin působením teploty nebo vlhkosti byla popsána v patentu US 5,792,816.
Jako příklady polyaminů lze uvést:
propandiamin, butandiamin, pentandiamin, hexandiamin, izomery předcházejících aminů, 1,2-diaminocyklohexan,
1,4-diaminocyklohexan, diethylentriamin, triethylentriamin, tetraethylenpentamin, N-aminoethyl-3-aminopropyltrialkoxysilan, triaminopropyltrialkoxysilan, piperazin, aminoethylpiperazin, diaminoethylpiperazin, xylylendiamin, isoforondiamin,
3,3-dimethyl-4,4'-diaminocyklohexylmethan a 1,4-diaminobenzanilid.
Část polyaminu může být nahrazena polyoly nebo aminoalkoholy, jakými jsou například ethylenglykol, propylenglykol, triethylenglykol, dipropylenglykol, butandiol, neopentylglykol, cyklohexan-di-methanol, hydrochinon-bis-hydroxylether, triethanolamin, methyldiethanolamin, tripropanolamin,
N,N-di(2-hydroxyethyl)-anilin, ethanolamin, diethanolamin, propanolamin, dipropanolamin a N-hydroxyethylanilin. Pokud jde o zeolity, použijí se výhodně zeolity, které mají průměry pórů mezi 0,3 a 1,5 nm, výhodně zeolity zvolené z následující skupiny čtyř zeolitů (jsou uvedeny také průměry pórů):
0,38 nm: označovaný jako typ 4A, 0,44 nm: označovaný jako typ 5A, 0,8 nm: označovaný jako typ 10X, 0,84 nm: označovaný jako typ 13X.
Všechny tyto zeolity jsou dostupné s granulometrií asi 20 až 50 mikrometrů. Zeolit může být vedle polyaminu předložen společně s katalyzátorem reakce anhydridu s aminem. Dále jsou uvedeny různé příklady desorpčních teplot:
| Zeolit | Amin | Teplota desorpce (°C) |
| 4A | Ethylendiamin | 175+5 |
| 4A | Ethanolamin | 175±5 |
| 13X | Ethylendiamin | 130±5 |
| 13X | Ethanolamin | 125±5 |
| 13X | Diethylentriamin | 125±5 |
| 13X Ϊ | Piperazin | 120±5 |
Jakmile se vytvoří tenký povlak, může být zesítění provedeno zahřátím na teplotu vyšší než je teplota tání polyolefinu A nebo později po vyjmutí obkladového povlaku z formy difúzí okolní vlhkosti při teplotě mezi okolní teplotou a teplotou měknutí polyolefinu A.
Pokud jde o třetí formu provedení vynálezu, jde o formu provedení, která je stejná jako uvedená druhá forma provedení s výjimkou spočívající v tom, že se kopolymer ethylenu a anhydridu karboxylové kyseliny nahradí kopolymerem ethylenu a epoxidu, přičemž takový kopolymer již byl popsán jako polymer B v rámci první formy provedení vynálezu a stačí pouze aby měl index toku taveniny rovný alespoň 20.
Roubovací reakce se dvoušnekovém vytlačovacím provádí v jednošněkovém nebo stroji, do kterého se přivádí polyolefiny ze zásobníkové násypky, například ve formě granulátu; v první zóně vytlačovacího stroje se provádí roztavení polyolefinů jejich zahřátím a ve druhé zóně se do roztavené hmoty polyolefinů zavádí reakční složky.
Iniciátory radikálové polymerace mohou být zvoleny z množiny zahrnující peroxidy, peroxokyseliny, peroxoestery a peroxoacetály. Tyto iniciátory se obecně používají v množství 0,01 až 0,5 % hmotn., vztaženo na hmotnost polyolefinů určených k naroubování.
Kompozice podle vynálezu mohou rovněž obsahovat protíhrudkůjící činidla, jakým je například Aerosil R 972, fluidizační činidla, jakým je například ethylen-bistearamid, činidla usnadňující vyjmutí vytvarovaného produktu z formy, jakými jsou například stearát horečnatý nebo stearát vápenatý, a další přísady, jakými jsou například lepivé pryskyřice, jakou je například produkt Regalite R1115.
Tyto kompozice mohou také obsahovat zpracovatelské stabilizátory , jakými jsou například produkty Irgafos 168, DDPP, P-EPQ, TNPP, TPP, PS 800, PS 802, antioxidanty, jakými jsou například produkty Irganox 1010, 245, 259, 565, 1035, 1076, 1098, 1135, 1141, 1330, 1425, 3052, 3114, 5057, M1024, směsi antioxidantů a zpracovatelských stabilizátorů, jakou představuje například Irganox B225, činidla chránící před účinkem ultrafialového světla, jakými jsou například produkty Tinuvin a Chimassorb komerčně dostupné u společnosti CIBA.
Tyto kompozice mohou také vybarvující pigmenty, jakými jsou titaničitý.
obsahovat plniva a například saze a oxid
Tyto kompozice mohou rovněž obsahovat dezodorační činidla, jakými jsou například aktivní uhlí, zejména typy 3S, CXV (CECA), kyselina undecylenová, ethylundecylenát, undecylenát vápenatý, undecylenát zinečnatý, cyklodextrin, zeolity, jakým je například produkt Flavith, a parfemační látky.
Jakmile byl obkladový povlak vytvořen roztavením směsi prášků A + B na teplé formě, odstraní se přebytek neroztaveného prášku, načež se může pokračovat v zesítění nebo nastartovat zesítění uložením formy s obkladovým povlakem do pece vyhřáté na teplotu 200 až 350 °C na dobu pohybující se mezi 10 sekundami a 10 minutami. Oblakový povlak se potom po ochlazení vyjme z formy. Rovněž je možné v rámci druhé a třetí formy provedení vynálezu vyjmout obkladový film z formy po jeho vytvoření a následně provést zesítění působením vlhkosti.
Kompozice podle vynálezu umožňují získat obkladové povlaky, které jsou na dotek velmi měkké, mají tvrdost podle Shora A 90 bez použití kapalných změkčovadel a nevykazují tečení za tepla. Výhodně mají tyto obkladové povlaky následující charakteristiky:
tloušťka 0,6 až 1,1 mm, pevnost v lomu (RR) alespoň rovna 5 MPa, prodloužení při přetržení (AR) alespoň rovné 300 %, stárnutí po 500 h při teplotě 100 °C, vyjádřené změnou prodloužení při přetržení, nejvýše rovné 40 %, stárnutí po 250 h při teplotě 120 °C, vyjádřené změnou prodloužení při přetržení, nejvýše rovné 50 %, stárnutí po 250 h při teplotě 120 °C, vyjádřené změnou pevnosti v lomu, nejvýšd rovné 10 %, prodloužení po tečení při teplotě 140 °C pod zátěží 0,05 MPa nejvýše rovné 30 %, zamlžení podle normy DIN 75201 (3 h při 100 °C) : žádný depozit (deposit je mírou migrace ftalátů), rýhy způsobené abrazí a odolnost proti opotřebení abrazí=.po 30 minutách jsou v souladu s příslušnými normami, lesk je v souladu s příslušnými normami a chování za tepla (22 h při 100 °C): v souladu s příslušnými normami.
Příklady provedení vynálezu
Pokud není výslovně uvedeno jinak jsou složení produktů (% akrylátu atd.) a složení prášků podle vynálezu uvedena ve hmotnostních údajích.
V následujících příkladech budou použity dále uvedené příklady:
Lotader 8900: kopolymer ethylenu, methylakrylátu a glycidylmethakrylátu (GMA) s 28 % akrylátu a 7,8 % GMA a indexem toku taveniny rovným 6,
Lotader 6600: kopolymer ethylenu, ethylakrylátu a anhydridu kyseliny maleinové (MAH) s 27,5 % akrylátu a 2,9 % MAH a indexem toku taveniny 40,
Lotader 7500: kopolymer ethylenu, ethylakrylátu a anhydridu kyseliny maleinové (MAH) s 20,0 % akrylátu a 3,0 % MAH a indexem toku taveniny 70,
Lotader AX8999:kopolymer ethylenu, butylakrylátu a glycidylmethakrylátu (GMA) s 28 % akrylátu a 1 % GMA a indexem toku taveniny 70,
XX 1275: katalyzátor, dimethylsulfamin (DMS) ve formě předsměsi s 3 % kopolymeru ethylenu, butylakrylátu a MAH s 32 % akrylátu a 3 % MAH a indexem toku taveniny 7,
Lucalen A3110M:kopolymer ethylenu, butylakrylátu a kyseliny akrylové s 8 % akrylátu a 4 % kyseliny akrylové a indexem toku taveniny 6 až 8 (190 °C, 2,16 kg),
Irganox B225 1:1 Irganox 1010/Irgafos 168, lepivá pryskyřice:Regalite R1125,
MM: saze, stearát hořečnatý: směs 65 % stearátu horečnatého a 25 % palmitanu horečnatého,
Aerosil R972 (Degussa), aktivní uhlí 3S a CXV (CECA).
Jednotlivé výše uvedené složky se převedou kryogenním mletím na prášek mající granulometrii 200 mikrometrů.
Příklady 1 až 4
Jednotlivé kompozice podle vynálezu byly připraveny smíšením jednotlivých složek v práškovém směšovači. Z kompozic byly připraveny obkladové povlaky technikou tváření vyléváním formy. Forma byla zahřáta na teplotu 250 °C v peci, načež se forma opouštějící pec pokryje nadbytkem prášku použité kompozice. Po asi 10 sekundách se neroztavený prášek odstraní obrácením formy. Forma se potom vrátí do pece, kde se ponechá po dobu 3 minut při teplotě 250 °C. Forma se potom ochladí studenou vodou. Obkladový povlak se vyjme z formy. Složení kompozice a vlastnosti obkladového povlaku jsou uvedeny v dále zařazené tabulce 1.
Příklady 5 a 6
V rámci příkladu 5 se připraví černý obkladový povlak, zatímco v rámci příkladu 6 se připraví šedý obkladový povlak. Tyto povlaky mají lepší charakteristiky ve srovnání s povlaky podle příkladů 1 a 4, pokud jde o abrazi, mechanické vlastnosti, toxicitu (žádný dimethylsulfamin), lepší chování při tepelném stárnutí (antioxidanty) a menší zápach (aktivní uhlí).
Výroba prášku je rozdělena do jednotlivých stupňů. Tato výroba je stejná pro všechny formulace.
1.
Smíšení formulace na bázi Lotaderu 8900 (=A) a Lotaderu 7500 (=B) (příklad 5)
Následující formulace S byly smíšeny ve dvoušnekovém vytlačovacím stroji typu Leistritz za odplynění a při teplotě 160 °C a formulace B byly smíšeny ve dvoušnekovém vytlačovacím stroji typu Leistritz za odplynění a při teplotě 180 °C.
| Příklad 5 | Formulace A | Formulace B |
| (černý povlak) | (díly) | (díly) |
| Lotader 8900 | 96,0 | — |
| Lotader 7500 | — | 68 |
| Pryskyřice Regalit R1125 | 2,0 | 2,0 |
| Irgafos 168 | 0,4 | 0,4 |
| Irganox 1010 | 1,0 | 1,0 |
| MM saze | 1,0 | 1,0 |
| Lucalen M3110 | — | 28,0 |
| Aktivní uhlí 3S | 1,0 | 1,0 |
| Aktivní uhlí CXV | 1,0 | 1,0 |
. Suchá směs granuli dvou složek v definovaných poměrech
Granulláty A a B byly smíšeny v suché formě ve hmotnostním poměru A/B = 1,575.
3. Výroba prášku kryogenním mletím a zapracování přísad
Uvedené formulace byly potom kryogenně rozemlety na prášek mající granulometrii rychlého směšovače přidány 2 siliky Aerosil.
200 mikrometrů, načež byly do % stearátu horečnatého a 0,6 %
4. Tváření vyléváním formy
Forma byla ošetřena při teplotě 100 °C činidlem usnadňujícím vyjmutí vytvarovaného produktu z formy a potom zahřívána po dobu 20 minut na teplotu 120 °C (Chem-Trend S.A. Mono Coat MC-708A) a potom byla v peci zahřáta na teplotu 250 až 300 °C. Forma opouštějící pec se potom pokryje nadbytkém prášku použité kompozice. Po asi 10 sekundách se nerozdávený prášek odstraní obrácením formy. Forma se potom znovu zahřívá v peci na teplotu 250 až 300 °C po dobu 1 až 5 minut. Forma se potom ochladí studenou vodou. Získaný povlak se potom vyjme z formy.
Složení kompozic a vlastnosti získaných povlaků jsou následuj ící:
| Sloučenina | Příklad 5 (černý povlak) (díly) | Příklad 6 (šedý povlak) (díly) |
| Lotader 8900 | 55,7 | 54,6 |
| Lotader 7500 | 26,3 | 26,3 |
| Lucalen M 3110 | 10,8 | 10,1 |
| Irganox 1010 | 1 | — |
| Irgafos 168 | 0,4 | - |
| Irganox B225 | 1 | |
| Pryskyřice Regalite R1125 | 2 | 2 |
| TiO2 | 2,9 | |
| Aktivní uhlí 3S | 1,0 | 1,0 |
| Aktivní uhlí CXV | 1,0 | 1,0 |
| MM saze | 1 | 0,3 |
| Přidáno ve formě suché směsi: | ||
| Stearát hořečnatý | 2 | 2 |
| Aerosil R 972 | 0, 6 | 0,6 |
| Vlastnosti | Příklad 5 | Příklad 6 |
| Pevnost v lomu /MPa) | >6 | >6 |
| Relativní prodloužení (%) | >300 | >300 |
| Tečení 0,5 b(mn)140 °C | >30 | >30 |
| Změna relativního prodloužení po stárnutí (250 h při 120 °) (%) | <50 | <50 |
| Změna pevnosti v lomu po stárnutí (250 h při 120 °C (%) | <10 | <10 |
| Zamlžení DIN 75201 (3h při 100 °C) | žádný depozit | žádný depozit |
Tabulka 1
| Přiklad | 1 | 2 | 3 | |
| Lotader 8900 | 34,8 | 34,8 | ||
| Lotader 6600 | 63,2 | 18,8 | 63,2 | |
| 6 | ||||
| Lotader AX 8999 | 79,2 | |||
| XX 1275 | 2 | 2 | 2 | |
| Ztráty v g, test Taber | 0,0075/ 0,018 | |||
| Průměrné ztráty v g, test Taber | 4,6 | |||
| Průměrná odchylka ztrát | 4,0 | |||
| Chování při tečení při 120 °C bez zátěže, 3 min po vyhlazení při 250 °C | drží 30 |
minut
Tabulka 1 (pokračováni)
| Přiklad | 4 | 5 | 6 |
| Lotader 8900 | 24,4 | 28,4 | 17,4 |
| Lotader 6600 | 49, 9 | 51,6 | 41 |
| Lotader AX 8999 | 23,7 | 39, 6 | |
| XX 1275 | 2 | ||
| Ztráty v g, test Taber | 0,0196 |
Průměrné ztráty v g, test Taber
Průměrná odchylka ztrát
Chováni při tečeni při 120 °C bez zátěže, 3 min po vyhlazeni při
| 250 °C | drží 30 | drží 30 |
| minut | minut |
fy ίϋϋί'ΜΖ
Claims (7)
1. Zesíťovatelná kompozice funkcionalizovaného polyolef lnového prášku, vyznačená tím, že obsahuje funkcionalizovaný polyolefin A majici index toku taveniny alespoň rovný 20 (190 °C, 2,16 kg) a obsahující anhydridovou funkci nebo/a epoxy-funkci a produkt B, jehož funkcí je zesíťovat polyolefin A, přičemž kompozice má granulometrii mezi 100 a 400 mikrometrů.
2. Kompozice podle nároku 1, vyznačená tím, že polyolefin A je zvolen z množiny zahrnující kopolymery ethylenu a anhydridu nenasycené karboxylové kyseliny a produkt B je zvolen z množiny zahrnující kopolymery ethylenu a nenasyceného epoxidu.
3. Kompozice podle nároku 2,vyznačená tim, že polyolefin A je zvolen z množiny zahrnující kopolymery ethylenu, alkyl(meth)akrylátu a anhydridu kyseliny maleinové, přičemž tyto kopolymery obsahuji 0,2 až 10 -s hmotn. anhydridu kyseliny maleinové a 5 až 40 -s hmotn. alkyl(meth)akrylátu.
4. Kompozice podle nároku 2 nebo 3, vyznačená tim, že produktem B je výhodně kopolymer ethylenu, alkyl(meth(akrylátu a nenasyceného epoxidu, který může obsahovat až 40 % hmotn. alkyl(meth)akrylátu a až 10 % hmotn.nenasyceného epoxidu
5. Kompozice podle nároku 1,vyznačená tím, že polyolefin A je zvolen z množiny zahrnující kopolymery ethylenu a anhydridu nenasycené karboxylové kyseliny a produkt B je zvolen z množiny zahrnující polyaminy adsorbované na zeolitu.
6. Kompozice podle nároku 1,vyznačená tím, že polyolefin A je zvolen z množiny zahrnující kopolymery ethylenu a nenasyceného epoxidu a produkt B je zvolen z množiny zahrnující polyaminy adsorbované na zeolitu.
7. Způsob výroby produktu tvářeného vyléváním formy, vyznačený tím, že se roztaví kompozice podle některého z předcházejících nároků, načež se tato kompozice zesíťuj e.
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| FR9911353A FR2798388B1 (fr) | 1999-09-10 | 1999-09-10 | Compositions reticulables de poudres de polyolefines fonctionnalisees |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CZ2002865A3 true CZ2002865A3 (cs) | 2002-07-17 |
Family
ID=9549726
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CZ2002865A CZ2002865A3 (cs) | 1999-09-10 | 2000-09-05 | Zesí»ovatelné kompozice funkcionalizovaných polyolefinových práąků |
Country Status (13)
| Country | Link |
|---|---|
| US (1) | US6774188B1 (cs) |
| EP (1) | EP1228141A1 (cs) |
| JP (1) | JP2003509560A (cs) |
| KR (1) | KR20020057959A (cs) |
| CN (1) | CN1168771C (cs) |
| AU (1) | AU7297900A (cs) |
| BR (1) | BR0013682A (cs) |
| CA (1) | CA2383478A1 (cs) |
| CZ (1) | CZ2002865A3 (cs) |
| FR (1) | FR2798388B1 (cs) |
| PL (1) | PL353133A1 (cs) |
| RU (1) | RU2247753C2 (cs) |
| WO (1) | WO2001019911A1 (cs) |
Families Citing this family (13)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US6797222B2 (en) * | 1999-04-15 | 2004-09-28 | E. I. Du Pont De Nemours And Company | Slush molding process |
| US7166671B2 (en) | 2002-12-10 | 2007-01-23 | Cellresin Technologies, Llc | Grafted cyclodextrin |
| US7385004B2 (en) | 2002-12-10 | 2008-06-10 | Cellresin Technologies, Llc | Enhanced lubrication in polyolefin closure with polyolefin grafted cyclodextrin |
| US8129450B2 (en) | 2002-12-10 | 2012-03-06 | Cellresin Technologies, Llc | Articles having a polymer grafted cyclodextrin |
| CN101691430B (zh) | 2004-05-24 | 2012-10-10 | 细胞树脂技术有限责任公司 | 两性接枝阻隔材料 |
| EP1916265A1 (de) * | 2006-10-26 | 2008-04-30 | Sika Technology AG | Verfahren zur Herstellung von Amid- und Estergruppen aufweisenden Polymeren im festen Aggregatszustand |
| US7829628B2 (en) | 2006-11-03 | 2010-11-09 | Polyone Corporation | Colorant concentrates for thermoplastic biofiber composites |
| JP6895394B2 (ja) * | 2015-06-29 | 2021-06-30 | ダウ グローバル テクノロジーズ エルエルシー | 過酸化物開始剤を用いて架橋ポリオレフィンを作製するための組成物及び方法 |
| ES2980718T3 (es) * | 2017-12-22 | 2024-10-02 | Sabic Global Technologies Bv | Procedimiento de preparación de un copolímero de olefina funcionalizada semicristalino |
| US12391824B2 (en) | 2019-05-16 | 2025-08-19 | Borealis Ag | Polymer compositions comprising mixtures of polyolefins |
| EP3739001B1 (en) | 2019-05-16 | 2023-10-18 | Borealis AG | Polymer composition for cable insulation |
| BR112021022502A2 (pt) | 2019-05-16 | 2021-12-28 | Borealis Ag | Composições que compreendem ldpe, polipropileno e poliolefinas funcionalizadas |
| EP4402218A4 (en) * | 2021-09-19 | 2025-07-30 | Dow Global Technologies Llc | CURING OF ANHYDRIDE-FUNCTIONAL POLYMERS HAVING MULTIFUNCTIONAL EPOXY OR OXETANE COMPOUNDS |
Family Cites Families (8)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| JPS5884719A (ja) * | 1981-11-17 | 1983-05-20 | Asahi Chem Ind Co Ltd | 粉末ポリエチレンの成形方法 |
| FR2554112B1 (fr) * | 1983-10-28 | 1986-05-16 | Charbonnages Ste Chimique | Procede de reticulation de polymeres d'ethylene contenant des fonctions anhydride, compositions polymeres reticulables et application de ces compositions a l'enduction de substrats |
| US5483001A (en) * | 1988-03-30 | 1996-01-09 | Norsolor | Thermoplastic compositions based on ethylene polymer and polyester |
| US5037888A (en) * | 1989-11-09 | 1991-08-06 | Eastman Kodak Company | Thermoplastic elastomeric compositions and method for their preparation |
| JPH03166236A (ja) * | 1989-11-24 | 1991-07-18 | Ube Ind Ltd | 発泡ポリオレフィン粉末組成物 |
| FR2721319B1 (fr) | 1994-06-17 | 1996-08-30 | Reydel Sa | Composition de poudre élastomère polyoléfinique, son procédé de fabrication, article moulé obtenu par sa mise en Óoeuvre. |
| US5792816A (en) * | 1994-10-10 | 1998-08-11 | Abend; Thomas | Crosslinking agents for polymers containing acid anhydride groups |
| US5959030A (en) * | 1997-01-22 | 1999-09-28 | Montell North America Inc. | Directly paintable thermoplastic olefin composition containing maleic anhydride-modified polymers |
-
1999
- 1999-09-10 FR FR9911353A patent/FR2798388B1/fr not_active Expired - Fee Related
-
2000
- 2000-09-05 AU AU72979/00A patent/AU7297900A/en not_active Abandoned
- 2000-09-05 RU RU2002109229/04A patent/RU2247753C2/ru not_active IP Right Cessation
- 2000-09-05 BR BR0013682-4A patent/BR0013682A/pt not_active Application Discontinuation
- 2000-09-05 EP EP00960794A patent/EP1228141A1/fr not_active Withdrawn
- 2000-09-05 KR KR1020027003103A patent/KR20020057959A/ko not_active Abandoned
- 2000-09-05 JP JP2001523685A patent/JP2003509560A/ja not_active Abandoned
- 2000-09-05 CA CA002383478A patent/CA2383478A1/fr not_active Abandoned
- 2000-09-05 PL PL00353133A patent/PL353133A1/xx not_active Application Discontinuation
- 2000-09-05 CZ CZ2002865A patent/CZ2002865A3/cs unknown
- 2000-09-05 US US10/070,555 patent/US6774188B1/en not_active Expired - Fee Related
- 2000-09-05 WO PCT/FR2000/002441 patent/WO2001019911A1/fr not_active Ceased
- 2000-09-05 CN CNB008126984A patent/CN1168771C/zh not_active Expired - Fee Related
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| US6774188B1 (en) | 2004-08-10 |
| AU7297900A (en) | 2001-04-17 |
| EP1228141A1 (fr) | 2002-08-07 |
| CA2383478A1 (fr) | 2001-03-22 |
| WO2001019911A1 (fr) | 2001-03-22 |
| CN1373790A (zh) | 2002-10-09 |
| PL353133A1 (en) | 2003-10-20 |
| KR20020057959A (ko) | 2002-07-12 |
| BR0013682A (pt) | 2002-05-07 |
| FR2798388B1 (fr) | 2006-06-23 |
| RU2247753C2 (ru) | 2005-03-10 |
| FR2798388A1 (fr) | 2001-03-16 |
| JP2003509560A (ja) | 2003-03-11 |
| CN1168771C (zh) | 2004-09-29 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| JP6702854B2 (ja) | 架橋体とその製造方法および用途、ならびにエチレン系共重合体 | |
| CN102481770B (zh) | 乙烯类聚合物及其用途 | |
| CN101945962B (zh) | 适用于挤压涂敷纸质基底的丙烯聚合物粘合剂组合物 | |
| CN1264401A (zh) | 填充的聚合物组合物 | |
| EP0928808B1 (en) | Composite article of cellulose esters and thermoplastic elastomers | |
| JP7244503B2 (ja) | 良好な接着性を備えるプライマーでコーティングされた基材を含むタイル | |
| US6774188B1 (en) | Crosslinkable compositions of functionalized polyolefin powders | |
| JP6597025B2 (ja) | 水性樹脂分散体、塗料、接着剤及び積層体 | |
| JP2010523765A (ja) | 改善された性能を有するデンプン−ポリオレフィン複合体 | |
| US6803417B2 (en) | Polyolefin powder, processes for making and using slush molded articles made from the same | |
| CN109642064A (zh) | 包含乙烯聚合物、单过氧碳酸酯和叔烷基过氧化氢的可固化组合物 | |
| EP3145992B1 (en) | Polyvinylchloride/polyolefin composition | |
| JP2020111690A (ja) | 樹脂組成物、およびこれを用いた合成木材 | |
| JP3908195B2 (ja) | 難燃性組成物 | |
| US6797222B2 (en) | Slush molding process | |
| CN110651001A (zh) | 适用于醛减少的热塑性聚烯烃组合物 | |
| JP6862709B2 (ja) | 樹脂組成物、積層体及び建装材 | |
| JP2023521296A (ja) | ポリマー組成物及びポリマー組成物を含む発泡体 | |
| WO2004048426A3 (de) | Funktionalisierte styrol/olefin-blockcopolymere | |
| JP2003026868A (ja) | ポリエチレン系樹脂組成物 | |
| JPH10101858A (ja) | 熱可塑性樹脂組成物 | |
| JPH0441536A (ja) | 樹脂組成物 | |
| JPH1087908A (ja) | ヒートシール用樹脂組成物 | |
| WO2025238242A1 (en) | Thermoplastic composition | |
| JPS62270445A (ja) | 合わせガラス用中間膜 |