BE462308A - - Google Patents
Info
Publication number
BE462308A
BE462308A BE462308DA BE462308A BE 462308 A BE462308 A BE 462308A BE 462308D A BE462308D A BE 462308DA BE 462308 A BE462308 A BE 462308A
Authority
BE
Belgium
Prior art keywords
piston
ribs
bosses
skirt
boss
Prior art date
Application number
Other languages
English (en)
Publication of BE462308A publication Critical patent/BE462308A/fr
Links
Classifications
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F02COMBUSTION ENGINES; HOT-GAS OR COMBUSTION-PRODUCT ENGINE PLANTS
    • F02F3/00Pistons
    • F02F3/0076Pistons  the inside of the pistons being provided with ribs or fins
    • F02F3/00Pistons
Landscapes
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Pistons, Piston Rings, And Cylinders (AREA)
Description
   <Desc/Clms Page number 1>
  " Perfectionnements à en relatifs à des pistons"
 <Desc/Clms Page number 2>
 <Desc/Clms Page number 3>
 <Desc/Clms Page number 4>
 <Desc/Clms Page number 5>
 EMI5.1
 EMI5.2
     les alliages appelés alliages RAE et des alliages d'aluminium et de cérium connus sous la   marque   de commerce déposée " Ceralumin 0 ".
   L'alliage Ceralumin C ci-dessus mentionné a la composi- tion suivante:
Cu ......pas moins de 2,0% pas plus de 3.0%
 EMI5.3
 NI oeoeosoli il il :[,019 fi tri "2 ",!JI MG I 1 .. fi 11 n V t 50 tu fi 'If Io010 33 4#9090 if fi 1. 10 11 '11 11 1.4% S i ...... 11" L 0 0' tt tt fi 1.41> Ce ...... " 11 If 0.5"/0 if " "030't.