CZ202795A3 - Composition of pre-polymers for insulation foams - Google Patents

Composition of pre-polymers for insulation foams Download PDF

Info

Publication number
CZ202795A3
CZ202795A3 CZ952027A CZ202795A CZ202795A3 CZ 202795 A3 CZ202795 A3 CZ 202795A3 CZ 952027 A CZ952027 A CZ 952027A CZ 202795 A CZ202795 A CZ 202795A CZ 202795 A3 CZ202795 A3 CZ 202795A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
prepolymer
component
prepolymer composition
propellant
content
Prior art date
Application number
CZ952027A
Other languages
English (en)
Inventor
Mathias Pauls
Rene Schumacher
Original Assignee
Rathor Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE19934303848 external-priority patent/DE4303848A1/de
Application filed by Rathor Ag filed Critical Rathor Ag
Publication of CZ202795A3 publication Critical patent/CZ202795A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08JWORKING-UP; GENERAL PROCESSES OF COMPOUNDING; AFTER-TREATMENT NOT COVERED BY SUBCLASSES C08B, C08C, C08F, C08G or C08H
    • C08J9/00Working-up of macromolecular substances to porous or cellular articles or materials; After-treatment thereof
    • C08J9/04Working-up of macromolecular substances to porous or cellular articles or materials; After-treatment thereof using blowing gases generated by a previously added blowing agent
    • C08J9/12Working-up of macromolecular substances to porous or cellular articles or materials; After-treatment thereof using blowing gases generated by a previously added blowing agent by a physical blowing agent
    • C08J9/14Working-up of macromolecular substances to porous or cellular articles or materials; After-treatment thereof using blowing gases generated by a previously added blowing agent by a physical blowing agent organic
    • C08J9/149Mixtures of blowing agents covered by more than one of the groups C08J9/141 - C08J9/143
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08JWORKING-UP; GENERAL PROCESSES OF COMPOUNDING; AFTER-TREATMENT NOT COVERED BY SUBCLASSES C08B, C08C, C08F, C08G or C08H
    • C08J9/00Working-up of macromolecular substances to porous or cellular articles or materials; After-treatment thereof
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08GMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED OTHERWISE THAN BY REACTIONS ONLY INVOLVING UNSATURATED CARBON-TO-CARBON BONDS
    • C08G18/00Polymeric products of isocyanates or isothiocyanates
    • C08G18/06Polymeric products of isocyanates or isothiocyanates with compounds having active hydrogen
    • C08G18/08Processes
    • C08G18/10Prepolymer processes involving reaction of isocyanates or isothiocyanates with compounds having active hydrogen in a first reaction step
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08JWORKING-UP; GENERAL PROCESSES OF COMPOUNDING; AFTER-TREATMENT NOT COVERED BY SUBCLASSES C08B, C08C, C08F, C08G or C08H
    • C08J9/00Working-up of macromolecular substances to porous or cellular articles or materials; After-treatment thereof
    • C08J9/0014Use of organic additives
    • C08J9/0038Use of organic additives containing phosphorus
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08JWORKING-UP; GENERAL PROCESSES OF COMPOUNDING; AFTER-TREATMENT NOT COVERED BY SUBCLASSES C08B, C08C, C08F, C08G or C08H
    • C08J9/00Working-up of macromolecular substances to porous or cellular articles or materials; After-treatment thereof
    • C08J9/04Working-up of macromolecular substances to porous or cellular articles or materials; After-treatment thereof using blowing gases generated by a previously added blowing agent
    • C08J9/12Working-up of macromolecular substances to porous or cellular articles or materials; After-treatment thereof using blowing gases generated by a previously added blowing agent by a physical blowing agent
    • C08J9/127Mixtures of organic and inorganic blowing agents
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08JWORKING-UP; GENERAL PROCESSES OF COMPOUNDING; AFTER-TREATMENT NOT COVERED BY SUBCLASSES C08B, C08C, C08F, C08G or C08H
    • C08J9/00Working-up of macromolecular substances to porous or cellular articles or materials; After-treatment thereof
    • C08J9/04Working-up of macromolecular substances to porous or cellular articles or materials; After-treatment thereof using blowing gases generated by a previously added blowing agent
    • C08J9/12Working-up of macromolecular substances to porous or cellular articles or materials; After-treatment thereof using blowing gases generated by a previously added blowing agent by a physical blowing agent
    • C08J9/14Working-up of macromolecular substances to porous or cellular articles or materials; After-treatment thereof using blowing gases generated by a previously added blowing agent by a physical blowing agent organic
    • C08J9/141Hydrocarbons
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08JWORKING-UP; GENERAL PROCESSES OF COMPOUNDING; AFTER-TREATMENT NOT COVERED BY SUBCLASSES C08B, C08C, C08F, C08G or C08H
    • C08J9/00Working-up of macromolecular substances to porous or cellular articles or materials; After-treatment thereof
    • C08J9/04Working-up of macromolecular substances to porous or cellular articles or materials; After-treatment thereof using blowing gases generated by a previously added blowing agent
    • C08J9/12Working-up of macromolecular substances to porous or cellular articles or materials; After-treatment thereof using blowing gases generated by a previously added blowing agent by a physical blowing agent
    • C08J9/14Working-up of macromolecular substances to porous or cellular articles or materials; After-treatment thereof using blowing gases generated by a previously added blowing agent by a physical blowing agent organic
    • C08J9/143Halogen containing compounds
    • C08J9/144Halogen containing compounds containing carbon, halogen and hydrogen only
    • C08J9/146Halogen containing compounds containing carbon, halogen and hydrogen only only fluorine as halogen atoms
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08KUse of inorganic or non-macromolecular organic substances as compounding ingredients
    • C08K5/00Use of organic ingredients
    • C08K5/0008Organic ingredients according to more than one of the "one dot" groups of C08K5/01 - C08K5/59
    • C08K5/0016Plasticisers
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L75/00Compositions of polyureas or polyurethanes; Compositions of derivatives of such polymers
    • C08L75/04Polyurethanes
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C09DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • C09KMATERIALS FOR MISCELLANEOUS APPLICATIONS, NOT PROVIDED FOR ELSEWHERE
    • C09K3/00Materials not provided for elsewhere
    • C09K3/30Materials not provided for elsewhere for aerosols
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08GMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED OTHERWISE THAN BY REACTIONS ONLY INVOLVING UNSATURATED CARBON-TO-CARBON BONDS
    • C08G2101/00Manufacture of cellular products
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08JWORKING-UP; GENERAL PROCESSES OF COMPOUNDING; AFTER-TREATMENT NOT COVERED BY SUBCLASSES C08B, C08C, C08F, C08G or C08H
    • C08J2203/00Foams characterized by the expanding agent
    • C08J2203/12Organic compounds only containing carbon, hydrogen and oxygen atoms, e.g. ketone or alcohol
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08JWORKING-UP; GENERAL PROCESSES OF COMPOUNDING; AFTER-TREATMENT NOT COVERED BY SUBCLASSES C08B, C08C, C08F, C08G or C08H
    • C08J2203/00Foams characterized by the expanding agent
    • C08J2203/14Saturated hydrocarbons, e.g. butane; Unspecified hydrocarbons
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08JWORKING-UP; GENERAL PROCESSES OF COMPOUNDING; AFTER-TREATMENT NOT COVERED BY SUBCLASSES C08B, C08C, C08F, C08G or C08H
    • C08J2203/00Foams characterized by the expanding agent
    • C08J2203/14Saturated hydrocarbons, e.g. butane; Unspecified hydrocarbons
    • C08J2203/142Halogenated saturated hydrocarbons, e.g. H3C-CF3
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08JWORKING-UP; GENERAL PROCESSES OF COMPOUNDING; AFTER-TREATMENT NOT COVERED BY SUBCLASSES C08B, C08C, C08F, C08G or C08H
    • C08J2207/00Foams characterised by their intended use
    • C08J2207/04Aerosol, e.g. polyurethane foam spray
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08JWORKING-UP; GENERAL PROCESSES OF COMPOUNDING; AFTER-TREATMENT NOT COVERED BY SUBCLASSES C08B, C08C, C08F, C08G or C08H
    • C08J2375/00Characterised by the use of polyureas or polyurethanes; Derivatives of such polymers
    • C08J2375/04Polyurethanes

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Dispersion Chemistry (AREA)
  • Polyurethanes Or Polyureas (AREA)
  • Manufacture Of Porous Articles, And Recovery And Treatment Of Waste Products (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)

Description

Složení prepolymerů pro izolační pěny
Oblast vynálezu
Vynález se týká složení prepolymerů pro výrobu polyuretanových izolačních pěn z tlakových nádob. Toto složení sestává ze složky prepolymerů s alespoň jedním PU - pre polymerem s obsahem NCO - skupin od 4 do 20 hmot. % a z dalších obvyklých přídavných látek, jakož i z hnacího plynu. Dále se vynález týká použití polybutadienu jako přídavku ke složení prepolymerů pro výrobu jednosložkových a dvousložkových polyuretanových izolačních pěn za účelem otevření buněk a dosažení žádoucí rozměrové stability , zrovna tak jako tlakové nádoby s tímto složením prepolymerů a případně i odloučené složky polyolu pro výrobu těchto jednosložkových i dvousložkových polyuretanových izolač nich pěn.
Složení prepolymerů podle vynálezu slouží k výrobě polyuretanových izolačních pěn, které mohou být použity především k izolačním účelům tak, že se pěnou zaplní duté prostory. Hlavní oblastí použití je tedy stavebnictví, ale i jiné technické oblasti a produkty, kde je třeba zaplnit duté prostory, aby se zabránilo tvorbě kondezované vody. Pokud jde o jednosložkové polyuretanové pěny, pak se tyto pěny připravují vytlačením uvedeného složení prepolymerů z tlakových nádob, např. aerosolových nádob pomocí hnacích plynů přímo na místě, při čemž prostorová hmotnost se pohybuje od 10 do 50 g/l. Jednosložkové pěny na vzduchu tvrdnou, což znamená, že mohou samy o sobě na vzduchu obsahujícím vlhkost a i vzhledem k vlhkosti pří slušného substrátu dosáhnout žádoucí tvrdosti.
Dvousložkové polyuretanové pěny potřebují k vytvrzení daného složení prepolymerů ještě další složku, která obsa9 huje hydroxyl, což je obvykle polyol a kterou je nutno přidat bezprostředně před tvorbou pěny. Vytvrzení pak lze urychlit katalyzátorem. Prostorová hmotnost se přitom pohybuje od 10 do 100 g/1.
Jsou možné i přechodné formy mezi jednosložkovými a dvousložkovými pěnami. V tomto případě se k polymeru před tvorbou pěny přidá ještě hydroxylová složka, která není dostatečná pro reakci isokyanátových skupin. I tyto tzv. jeden a půlsložkové pěny zahrnuje předmětný vynález ; jde tedy o takové pěny, které se připravují s více než jednou odděleně přidávanou složkou.
Dosavadní stav techniky
Stávající složení prepolymerů pro jednosložkové a dvousložkové pěny obsahují složku prepolymerů, která vykazuje minimální obsah reaktivních NCO - skupin .Prepolymer sám o sobě je polymer o vhodné viskositě se stálými NCO - skupinami. Složení obsahuje menší či větší množství monomerního isokyanátu. Vhodné isokyanáty jsou např. isoforondiisokyanát, oznašovaný jako IPDI, tolylendiisokyanát, označovaný jako TDI, diisokyanátotoluen, 1,5-diisokya nátonaftalen, označovaný jako NDI, triisokyanátotrimetylměthan, 1,6-diisokynátohexan, označovaný jako HDI nebo 4,4-diisokyanátodifenylmethan v surové a čisté formě nebo jako směs. Použitelný je zejména 4,4-diisokyanátodifenylmethan, označovaný jako MDI, který lze použít jak v surové formě ( Roh-MDI), tak i ve formě čistých 2,4 a 4,4 - iso měrů nebo i jejich směs. Zrovna tak lze využít oba TDI isomery samotné nebo jejich směs. Za účelem přípravy složek prepolymerů se tyto isokyanáty nechají zreagovat s póly étery, polyestery nebo vícesytnými alkoholy obsahujícími hydroxylové skupiny, při čemž se dbá, aby měl prepolymer dostatečnou viskositu, která se pro složení prepolymerů vyžaduje.
Jak jsme již uvedli, obsahují vhodné PU-prepolymery pro přípravu polyuretanových izolačních pěn z tlakových nádob ještě zbytek nezreagovaného monomerního isokyanátu, který může činit až 40 hmot.% . Tento zbytek je však také žádoucí, protože se prokázalo, že má pozitivní vliv na použitelnost, zejména pak na tvarovou a rozměrovou stabilitu takto připravovaných pěn. Na druhé straně jsou monomerní isokyanáty přes jejich obvykle nepatrnou těkavost nebezpečnými látkami, které je nutno ohlašovat. Pro MDI, jemuž se dává přednost pro jednosložkové pěny, platí hodnota MAK 500 ppm. Vzhledem k toxicitě obsažených látek je nutno obaly, které obsahují zbytky těchto prepo lymerů, odstraňovat za vynaložení velkých nákladů.
Je však možno připravit prepolymery chudé na monomery nebo v podstatě monomery neobsahující t.j. s nepatrnými zbytky monomerů; tyto látky však nejsou příliš použitelné, zejména vzhledem k tomu, že se takto připravené pěny srážejí, což doposud zabránilo použití takových složení pre polymerů. Prepolymery chudé na monomery lze připravit např. odloučením monomerů destilací, i případně další reakcí s polyéterem a/nebo polyesterem a/nebo rostlinným olejem obsahujícím reaktivní hydroxylovou skupinu a to modifikovanými i nemodifikovanými.
Podstata vynálezu
Vzhledem k nevýhodám doposud známého PU - prepolymeru obsahujícího monomerní isokyanát by bylo žádoucí připravit takový PU -. prepolymer, který by obsahoval méně monomer ního isokyanátu než dosud a přesto přitom poskytoval rozměrovou stabilitu pěny, která se ve stavebním průmyslu požaduje Cílem vynálezu tedy je připravit takové složení prepolymerů vhodné pro přípravu rozměrově stabilních jednosložkových a dvousložkových polyuretanových pěn, které obsahují toxické nebo dráždivě látky pouze v takových množstvích, které již není třeba ohlašovat.
Dále je zapotřebí nalézt takové přídavné látky podporující rozměrovou stabilitu izolačních pěn, které by bylo možno použít u prepolymerů chudých na monomery i prepolymerů bez monomerů.
Tohoto cíle je možno dosáhnout složením prepolymerů výše uvedeného druhu s obsahem 0,01 až 2 hmot. % polybutadienu ve vztahu ke složkám prepolymerů.
Přidáním malého množství polybutadienu se docílí zlepšení dimensního chování na monomery chudých PU - prepolymerů a dosáhne se plně zpěnitelného, v podstatě di mensně stabilního a zcela využitelného izolačního materiálu. Polybutadien lze použít vždy ve spojení s PU - prepolymery ze všech obvyklých isokyanátů ; zejména výhodné je však spojení s PU - prepolymery na bási HDI a MDI.
Jako vhodné polybutadieny lze využít zejména kapalné produkty, které nabízí firmy Híils AG a které vykazují viskositu nejméně 500 mPa.s při 20°C. S výhodou se používá materiále viskositou nejméně 2000 mPA.s při 20*C a zejména i materiál s viskositou cca 3000 mPa.s při 2O*C. Dále je výhodný prodávaný kapalný polybutadien pod označením Polyól 130 s 75 % 1,4-cis dvojnými vazbami, s 24 % 1,4-trans dvojnými vazbami a cca 18% vinylovými dvojnými vazbami a s molekulovou hmotností cca 3000. Obsah kapalného póly butadienu činí podle vynálezu 0,01 až 2 hmot. %, s vý hodou 0,05 až 1 hmot. % ve vztahu na složky prepolymerů, k nímž se přimíchává.
Vhodné polybutadieny jsou dále takové produkty s vyšší molekulovou hmotností, které se přidávají ke složení prepolymerů v rozpuštěné formě nebo s nimi tvoří roztok.
Navíc se mohou rovněž využít polymerní uhlovodíky o vyšší molekulové hmotnosti, které obsahují dvojné vazby.
Molekulová hmotnost těchto vhodných stabilizujících přísad se pohybuje podle specielního účelu mezi 1000 až 9000, zejména do 5000.
Vedle čistého ( kapalného ) polybutadienu je možno také využít kopolymerů z 1,3-butadienu s dalšími 1,3 dieny jako je isopren, 2,3-dimethylbutadien a piperylen, zrovna tako jako s vinylaromatickými sloučeninami jako je styrol, alfa-methylstyrol, vinyltoluen a divinylbenzen. Obsah komonómerů v kopolymerizátech by neměl překročit 50 mol % . Takové kopolymerizáty se považují za vhodné, jestliže jsou kapalné nebo rozpustné pod označením ( kapalný ) polybutadien .
Uznává se, že dimensní stabilizující účinek póly butadienu spočívá v jeho zesítění za přítomnosti kyslíku.
Za účelem výroby složení prepolymerů podle vynálezu se používají obvyklé alifatické a aromatické polyisokyanáty. Zejména se k tomuto účelu používají polyfunkční isokyanáty a 2 až 4 isokyanátovými skupinami jak v mono měrní, tak i oligomerní formě. Jak jsme uvedli již na za čátku, jsou tato složení prepolymerů reakčními produkty monomerů nebo oligomerů obsahujících isokyanátové skupiny a tím i reaktivní složky, zejména pak hydrofunkční slou ceniny. Jako výhozí polysiokyanáty přicházejí v úvahu látky již výše uváděné, zrovna tak jako látky, které se uvádějí např. v DE-A-42 15 647.
Pro tato složení prepolymerů se zejména hodí isokyanátprepolymery na bási HDI, trimerizovaného TDI, NDI,
4,4'- dicyklohexylmethandiisokyanátu a IPDI, které je možno velice snadno převést v prepolymery chudé na mono mery nebo prepolymery bez monomerů. Je nutno však ještě jednou poukázat na to, že se zvláštní efekt podpory di mensní stability nevyskytuje pouze ve spojení s prepolymery chudými na monomery nebo bez monomerů, ale také při obvyklých složeních prepolymerů s vysokými obsahy monomerů .
Obsah NCO použitelných složek prepolymerů se pohybuje mezi 4 až 20 hmot. %, s výhodou mezi 6 a 18 hmot.% a zej ména mezi 7 a 13 hmot. % .
Při přípravě isokyanátprepolymerů se používají obvyklé složky obsahující hydroxylové skupiny, zejména polyéter, polyester nebo i modifikované rostlinné oleje s dostateč ným hydroxylovým číslem v rozsahu od 100 do 300. Také se hodí ricinový olej s hydroxylovým číslem 160, zrovna tak jako obvyklé glykoly, zejména polyethylenglykoly.
Prepolymer s redukovanými monomery je také možno při pravit např. odloučením monomerů v odparce s tenkou vrstvou. Rovněž je možno ( zbylý ) isokyanátmonomer nechat reagovat s polyéterem obsahujícím hydroxylové skupiny a/ nebo s polyesterem a/nebo modifikovaným rostlinným olejem. Vhodné rostlinné oleje jsou oleje s hydroxylovým číslem od 100 do 300, např. ricinový olej s hydroxylovým číslem 160. Podle vynálezu je možné docílit se složkami prepolymerů s takto redukovanými monomery stabilních pěn, pokud se přidá póly butadien. Složení prepolymerů chudé na monomery je složení obsahující méně než 10% monomerů, zejména méně než 5% monomerů. Za složení bez monomerů se pokládá složení s méně než 2%, s výhodou ještě méně než 1 % a zejména než 0,5 hmot.% monomerů ve vztahu na složky prepolymerů t.j. na reaktivní složky obsahující isokyanáty.
Vhodné výchozí prepolymery pro jednosložkové a dvousložkové pěny podle vynálezu na bási NDI jsou látky nabízené např. firmou Bayer pod označením Desmodur E21,E23,VPLS 2905 a VPLS 2924, které jsou již samy o sobě na monomery chudé.
Tyto materiály však ještě nebyly používány ve složeních prepolymerů pro výrobu příslušných izolačních pěn z tlakových nádob dle TRG 300.
Dále se pro jednosložkové a dvousložkové pěny podle vynálezu hodí výchozí prepolymery na bázi HDI, jak je např. firma Bayer nabízí pod označením Desmodur DA a N 3400. Tyto látky vykazují zbytkový obsah monomerního HDI méně než 0,5 hmot. %. Desmodur N 3400 je dimerní HDI. Také tyto materiály se doposud při přípravě izolačních pěn z tlakových nádob nevyužívaly.
Prepolymer může obsahovat obvyklé přídavné látky jako např. polysiloxan a to za účelem regulace buněk, ochranný prostředek proti ohni, změkčovadla, katalyzátory, regulárory viskosity, barviva, rheologické přísady a podobně. Složení prepolymerů, resp. PU - prepolymerů včetně všech přísad bez hnacích plynů má počáteční užitnou viskositu při 20*C od 5000 do 20000 mPa.s, s výhodou od 8000 do 15000 mPa.s. Podle vynálezu se pohybuje obsah NCO-skupin v PU - prepolymerů od 4 do 20 hmot. %, s výhodou od 6 do 18 hmot. % a zejména od 7 do 13 hmot. %, vždy ve vztahu k prepolymerů.
Složení prepolymerů podle vynálezu obsahuje zejména propan, butan a / nebo dimethyléter jako složky hnacího plynu. Jako další hnací plyn přicházejí v úvahu fluoro váné uhlovodíky, které je možno zkapalnit za podmínek panujících v tlakové nádobě, zejména R 125, R 134a, R 143 a R 152a. Aby se podíl hořlavých a halogen obsahujících hnacích plynů mohl udržet na nízké úrovni, je možno přidat ještě další plyny, které nelze za podmínek v tlakové nádobě kondenzovat, např. CC^, ^0 nebo Přednost se zvláště dává CC^, jelikož se ve složkách prepolymerů rozpouští a tím může přispět k tovrbě pěny ; navíc pak ještě působí jako dobrý hnací prostředek.
Složky hnacích plynů ve složení prepolymerů činí 5 až 40 hmot. % . Obsah CO2 v hnacím plynu se může pohybovat okolo 5 hmot. % ve vztahu na všechny složky hnacího plynu. Obsah plynů, které za daných tlakových podmínek nemohou kondenzovat, by měl být propočítán tak, aby objem vztažený na prostor tlakové nádoby vykazoval tlak cca 8 až 10 barů, vždy podle příslušných národních předpisů pro tlakové nádoby (nádoby pro aerosoly ) . Prázdný prostor tlakové nádoby je prostor, který je zabrán nekondenzovatelnými složkami složení prepolymerů.
Za tímto účelem se kapalný butadien v roztoku přidá spolu s emulgátorem - např. v hmotnostním poměru 80 : 20 - do složení prepolymerů, zejména v roztoku s rostlinným olejem obsahujícím hydroxylové skupiny, který je vhodný k tomu, aby se zvýšil obsah isokyanátů PU - prepolymerů. Jako zvláště výhodný se osvědčil ri cínový olej s hydroxylovým číslem 160, jistě je však možno využít i jiné rcštlinné oleje obsahující hydroxy lově skupiny, zrovna tak jako polyéter a polyester s obsahem hydroxylových skupin. Jedná se přitom o složky s obsahem hydroxylů, jak se obvykle používá při sesta vování složení prepolymerů za účelem modifikace viskosity
Složení prepolymerů podle vynálezu mohou být využita pro jednosložkové a dvousložkové polyuretanové pěny.
U dvousložkových pěn se uchovávají polyolové komponenty odděleně od složení'prepolymerů známým způsobem a teprve bezprostředně před zhotovováním pěny nebo i při tomto úkonu se ke složení prepolymerů tyto látky přidávají a to za účelem vytvrzení pěny. Tento postup byl již v li teratuře mnohokrát popsán a odborníkovi je dobře znám, zrovna tak jako vhodné tlakové nádoby pro dvě složky s odděleným zásobníkem pro druhou složku.
Jako druhá složka připadají zejména v úvahu obvyklé polyoly, zvláště však glykol, glycerin a butandiol. Za účelem urychlení reakce vedoucí k vytvrzení může být účelné přidat k této druhé složce obvyklý katalyzátor, např. dioktát cínu, naftenát a oktát kobaltu, dibutyl cíndilaurát, acetonylacetát kovu, zejména železa, DABCO kristalin a N-methyl-2-azanorboran. Další katalyzátory jsou trienthylendiamin, trimethylaminoethylpiperazin, pentamethyldiethylentriamin, tetraměthyliminobispropylamin, bis(dimethylaminopropyl)-N-isopropanolamin. Dále jsou vhodné heteroaromatické aminy, jak se např. uvádějí ve spise DE-A-4215647.
Vynález se dále týká použití kapalného polybutadienu, jak výše definováno, který se užívá jako přísada ke slo žení isokyanát-prepolymerů pro jednosložkové a dvousLožkové polyuretanové izolační pěny za účelem většího otevření buněk a dosažení dimensní stability. Vynález rovněž zahrnuje tlakové nádoby pro zhotovování jednosložkových a dvousložkových pěn ze složení prepolymerů a případně i jedné oddělené složky polyolu, jak výše popsáno.
Nehledě na již zmíněnou dimensní stabilitu má složení prepolymerů s přídavkem kapalného polybutadienu podle vynálezu i tu další výhodu, že neobsahuje ani chlor, ani brom a může být vytvořeno jako ohnivzdorné, aniž by se musil přidat obvyklý ochranný prostředek pro vznícení obsahující halogeny. To znamená, že je možno zcela nebo i do značné míry vynechat přídavek prostředků proti vznícení v případě pěn B2 podle DIN 4102. Je tomu zejména v tom případě, když složení obsahuje ředidlo nebo změkčovadlo s fosforem ( regulátor viskosity ) např. triethylfosfát. Synergický účinek na tato změkčovadla mají dusík obsahující přísady a rostlinné oleje, zejména pak říci nový olej. Jestliže je zapotřebí, pak je možno složení prepolymeru přizpůsobit v podstatě tak, že neobsahuje halogeny, což znamená, že je možno vynechat mimo prostředků obsahujících halogeny také fluorované uhlovodíky jako hnací plyny. V tomto případě postačí, aby složka hnacích plynů obsahovala propan, butan, dimethyléter a/nebo CC>2.
Prokázalo se, že tyto vlastnosti bránící vznícení lze přičíst zejména trialkyl - triarylfosfátům a - fosfonátům , Je možno jmenovat difenylkresylfosfát, trifenylfosfát, triethylfosfát, dimethylmethanfosfát a podobně. Dále lze také uvést 2-ethylhexyldifenylfosfát a 1,3fenylentetrafenylester kyseliny fosforečné, které lze obdržet pod označením Posflex 362 a Fyroflex RDP běžně na trhu. Takové fosfáty a fosfonáty lze přidat v množství 5 až 50 hmot. % ve vztahu na složky prepolymeru do pří slušného složení prepolymerů. Mají tu výhodu, že nikterak neruší vyváženou rovnováhu složenou z prepolymeru, hnacího prostředku a rozpouštědel, ale spíše ji stabilizují, zatímco dosavadní prostředky proti vznícení obsahující halogeny do této rovnováhy zasahují a mohou být přidány v množství pouze 12 až 14 hmot. % .
Složení prepolymerů podle vynálezu se provádí způ sobem známým odborníkovi i obecně, při čemž v případě použití monomerního prepolymeru se tato látka jako taková do tlakové nádoby vkládá nebo tam vzniká. K prepolymeru se pak přidává kapalný polybutadien, třebas ve směsi s nějakým tenzidem a emulguje v oleji obsahujícím hydroxy lové skupiny, např. v ricinovém oleji. Olej obsahující hydroxylové skupiny, např. ricinový olej slouží rovněž k úpravě obsahu NCO prepolymerů a snížení obsahu monomerů Dále se přidávají přísady jako jsou prostředky proti vznícení, stabilizátory, změkčovadla, katalyzátory atd., poté se tlaková nádoba ( aerosolová nádoba ) uzavře a pod tlakem se vpraví hnací prostředek.
V dalším textu bude vynález objasněn popisem různých složení prepolymerů.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Desmodur 21 jako prepolymer se pod ochranným plynem uvede do reakce s 1% emulsí kapalného polybutadienu s molekulovou hmotností cca 3000 a viskositou 3000 mPa.s při 20°C a tenzidem jako emulgátorem ( hmotnostní poměr 80/20 ; je možno obdržet od firmy Goldschmidt pod označením TEGO IMR 830 ) v ricinovém oleji s hydroxylovým číslem 160, při čemž se teplota velice pečlivě kontroluje. Poté se přidají obvyklé polysiloxany za účelem stabilizace a koloidální křemičitý gel pro zvýšení rheologie s aminovým katalyzátorem ( Texacat DMDEE, 2,2-dimorfolinodiethyléter ).
Za stálého míchání se pak určené množství výše popsané směsi převede do tlakové nádoby zbavené vlhkosti a připadne se přidá patrona s druhou složkou ; poté se nádoba uzavře záklopkou s ventilem. Po uzavření se určité množství hnacího plynu odčerpá. Je vhodné jednotlivé složky směsi hnacích plynů postupné vytlačit a případně je druhým prů chodem zase znovu do nádoby doplnit. Jě zejména výhodné využít směs z 40% propanu, 40% butanu a 20 % dimethyléteru ve spojení s fluorovaným uhlovodíkem ( R 152a a R 134a ) a co2.
Dále se uvádí příprava složení prepolymerů s redukovanými monomery, jakož i plnicí podíly pro tlakovou nádobu se stupněm naplnění 75 % . Složení poskytuje izolační pěnu o dobré dimensní stabilitě, jakož i dobrých izolačních vlastností. Obsah zbytkového monomeru ve složení činí pod 10 hmot % .
složky__příklad 1
Desmodur E 21 ( 16% NCO ) 890
polysiloxan
Togestab Β 8863T 15
polysiloxan
Tegostab BF 2270
(hydroxylové číslo 40 ) 15
Tego IMR 830 (1%) + 50
křemičitý gel Aerosil 200 15
aminový katalyzátor
Texacat DMDEE 15
složení prepolymerů ( hmot.podíly ) 1000
NCO ( hmot.% ) 13,7
3 hustota prepolymerů ( g/ cm ) 1,11
složení prepolymerů
modifikovaný prepolymer 312 g
směs plynů-propan/butan/
dimethyléter ( d=0,56) 30 g
fluorovaný uhlovodík R 152a 45 g
C°2 4 g
celkem 391 g
podíl plynu ( hmot. % ) 20%
+ 1% emulse v ricinovém oleji, hydroxylové číslo 160 ;
Tego IMR 830 obsahuje 80 % výše uvedeného kapalného
butadienu a 20% tenzidového emulgátoru
Příklady 2 a 3
Složení prepolymerů. podle vynálezu za použití obvyklých výchozích isokyanátů se připravuje podle dále uvedených re ceptur analogickým způsobem jako je tomu u příkladu 1.
Složení prepolymerů poskytují izolační pěny s dobrou di mensní stabilitou a dobrými izolačními vlastnostmi. Obsah zbytkového monomeru ve složeních se pohybuje okolo 7 hmot.%.
V seznamu označuje Desmophen PU 1578 polyol· s hydroxylovýcm číslem 213 a Desmodur 44 V 20 L polyisokyanát s 31,6 hmot.% NCO-skupin. Disflamoll DPK označuje změkčovadlo na bási difenylkresylfosfátu. Prostředek proti vznícení Fyroflex RDP označuje 1,3-fenylentetrafenylester kyseliny fosforečné.
složky příklad 2 příklad
Desmophen PU 1578 380 380
Disflamoll DPK 543 273
Fyroflex RDP - 270
Tegostab BF 2270 20 20
Tego IMR 830 (10%) + 50 50
Texacat DMDEE 7 7
Polyol-směs ( hmot. podíly ) 1000 1000
Polyol-směs 275 g 275 g
Desmodur 44 V 20 L 385 g 385 g
E 134a 75 g 75 g
i-butan 3 0 g 30 g
dimethyléter 35 g 35 g
celkem 800 g 800 g
podíl plynu ( hmot.%) 18 % 18%
NCO ( hmot.% ) 15,6 15,6
+ 10% emulse v ricinovém oleji, hydroxylové číslo 160
* Příklady 4 až 6 « Složení prepolymerů podle vynálezu za použití obvyklých výchozích isokyanátu se připravují podle dále uvedených re ceptur způsobem analogickým se způsoby popsanými v příkladech 1 až 3. Tato složení poskytují izolační pěnu o dobré dimensní stabilitě a dobrých izolačních vlastnostech. Obsah zbyt kových monomerů ve složeních se pohybuje pod 1% hmot %.
V seznamu uváděný Desmodur VPLS označuje prepolymer s obsahem isokyanátu 24,0 %, Firemaster 836 je obvyklý pro středek proti vznícení a směs plynů se skládá z 30% propanu,
30% isobutanu a 40% dimethyléteru.
Složky Příklad 4 Příklad 5 Příklad 6
Desmodur VPLS 2924 308 308 308
Firemaster 836 100 100 100
Disflammol DPK 500 500 500
Tegostab BF 2270 20 20 20
Tego IMR 830 + 50 50 50
Aerosil 200 15 15 15
složení prepolymerů 1000 1000 1000
(hmot.podíly )
NCO ( hmot %.) 13, 7 13,7 13,7
hustota ( g/ml) 1, 11 1,11 1,11
složení mod.prepolymerů 700 g 670 g 725 g
směs plynů
R 152 a 160 g
R 134a 80 g 140 g
dimethyléter 20 g
C°2 4 g 4 g 4 g
celkem 864 g 824 g 889 g
podíl plynu ( hmot. % ) 19 % 19 % 18 %
Příklad 7
Složení prepolymerů pro jeden a půlsložkové pěny * bylo připraveno takto :
složky hmot. podíly
ricinový olej' změkčovadlo 320 420
Lavagard PP (TMCP) Ixol M 125 170
Tego IMR (10%) Tegostab B 1048 katalyzátor 50 30 10
složky polyolů 1000
složky polyolů Desmodur N 3400 142 g 181 g
hnací plyn R 134a R 152a 30 g 60 g
DME 10 g
sítovací činidlo : ethylenglykol Thancat AN 10 12 g 5 g A
celkem 427 g
NCO ( hmot.%) 3,86
Desmodur N 3400 je alifatický HDI--polyisokyanát s 20% NCO. Ixol M 125 je polyesterpolyol s hydroxylovým číslem 239. TMCP označuje trismonochlorisopropylfosfát.

Claims (15)

1. Složení prepolymerů pro přípravu polyuretanových izolačních pěn z takových nádob sestávající ze složky prepolymerů s nejméně jedním PU-prepolymerem o obsahu NCO skupin od 4 do 20 hmot. %, z obvyklých přísad a složky hnacích pl vyznačené obsahem od 0,01 do 2 hmot. % polybutadienu ve vztahu na složku prepolymerů.
2. Složení prepolamerů podle nároku 1,vyznačené tím, že obsahuje PU-prepolymer na bási alifatických a aromatických polyisokyanátů a reakčních složek s obsahem hydroxylových skupin.
3. Složení prepolymerů podle nároku 2, vyznačené tím, že polyisokyanát je na bási hexamethylen-1,6-diisokyanátu, naftalín- 1 , 5-diisokyanátu, tolylendiisokyanátu, isoforondiisokyanátu, difenylmethandiisokyanátu nebo dicyklohexylmethandiisokyanátu.
4. Složení prepolymerů podle jednoho z předchozích nároků, vyznačené tím, že obsah kapalného polybutadienu se pohybuje pd 0,02 do 1 hmot. %.
5. Složení prepolymerů podle nároku 4, vyznačené tím, že kapalný polybutadien obsahuje asi 75 % 1,4-cis-dvojných vazeb, asi 24% 1,4 trans-dvojných vazeb a asi 1% vinylových dvojných vazeb a jeho molekulová hmotnost určená osmotickým tlakem činí 3000 a vykazuje viskositu asi 3000 mPa.s při 20°C.
6. Složení prepolymerů podle jednoho z výše uvedených nároků, vyznačené tím, že obsah hnacích plynů činí 5 až 40 hmot.%.
7. Složení prepolymerů podle jednoho z výše uvedených nároků, vyznačené tím, že složka hnacích plynů obsahuje propan, butan a/nebo dimethyléter.
8. Složení prepolymerů podle jednoho z uvedených nároků, vyznačené tím, že složka hnacích plynů obsahuje fluorovaný uhlovodík, zejména R 125,R 134a, R 143 a/nebo R 152a. .
it
9. Složení prepolymerů podle jednoho z předchozích nároků, vyznačené tím, že složka hnacích plynů obsahuje CC^.
10. Složení prepolymerů podle nároku 9, vyznačené tím, že obsah CC>2 činí asi 5 hmot. % ve vztahu na složku hnacích plynů.
11. Složení prepolymerů podle jednoho z předchozích nároků, vyznačené tím, že počáteční užitná viskosita PU-prepolymeru činí při 20°C od 5000 do 20000 mPa.s.
12. Složení prepolymerů podle nároku 11, vyznačené tím, že počáteční užitná viskosita PU-prepolymeru činí 8000 až 15000 mPa.s.
13. Použití kapalného polybutadienu jako přísady ke slo žení prepolymerů pro zhotovení jednosložkových a dvousložkových polyuretanových izolačních pěn za účelem většího otevření buněk a dimensní stability.
14. Tlaková nádoba pro zhotovení jednosložkových polyuretanových izolačních pěn ze složení prepolymerů podle nároku 1 až 12.
15. Tlaková nádoba pro zhotovení jeden a půlsložkových a dvousložkových polyuretanových izolačních pěn ze složení prepolymerů podle jednoho z nároků 1 až 12 a z alespoň jedné další oddělené složky.
CZ952027A 1993-02-10 1994-02-10 Composition of pre-polymers for insulation foams CZ202795A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4303849 1993-02-10
DE19934303848 DE4303848A1 (de) 1993-02-10 1993-02-10 Monomerarme Präpolymerzusammensetzung

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ202795A3 true CZ202795A3 (en) 1996-01-17

Family

ID=25922927

Family Applications (3)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ952027A CZ202795A3 (en) 1993-02-10 1994-02-10 Composition of pre-polymers for insulation foams
CZ952029A CZ202995A3 (en) 1993-02-10 1994-02-10 Composition of pre-polymers for insulation foams
CZ952028A CZ202895A3 (en) 1993-02-10 1994-02-10 Composition of pre-polymers for insulation foams

Family Applications After (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ952029A CZ202995A3 (en) 1993-02-10 1994-02-10 Composition of pre-polymers for insulation foams
CZ952028A CZ202895A3 (en) 1993-02-10 1994-02-10 Composition of pre-polymers for insulation foams

Country Status (13)

Country Link
US (2) US6054499A (cs)
EP (3) EP0683805B1 (cs)
JP (3) JPH08506602A (cs)
KR (2) KR960701114A (cs)
AT (3) ATE280199T1 (cs)
AU (3) AU690538B2 (cs)
CA (2) CA2155878A1 (cs)
CZ (3) CZ202795A3 (cs)
DE (3) DE59403659D1 (cs)
DK (2) DK0684968T3 (cs)
ES (2) ES2107190T3 (cs)
PL (3) PL175833B1 (cs)
WO (3) WO1994018265A1 (cs)

Families Citing this family (33)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ATE280199T1 (de) * 1993-02-10 2004-11-15 Rathor Ag Prepolymerzusammensetzung für dämmschäume
US6552097B1 (en) * 1993-02-10 2003-04-22 Rathor Ag Prepolymer compositions for insulating foams
CA2184107A1 (en) * 1994-02-24 1995-08-31 Hermann Kluth Foam plastic from disposable pressurized containers
WO1996006124A1 (de) * 1994-08-22 1996-02-29 Henkel Kommanditgesellschaft Auf Aktien Polyurethan-zusammensetzungen mit niedrigem gehalt an monomeren diisocyanaten
DE19829103B4 (de) * 1998-06-30 2009-12-10 Rathor Ag Prepolymerabmischung zur Erzeugung von Polyurethan-Dämmschäumen sowie deren Verwendung
US6410609B1 (en) 2000-07-27 2002-06-25 Fomo Products, Inc. Low pressure generating polyurethane foams
US7027665B1 (en) * 2000-09-29 2006-04-11 Microsoft Corporation Method and apparatus for reducing image acquisition time in a digital imaging device
DE60316431T2 (de) * 2002-05-20 2008-06-12 Great Lakes Chemical Corp., West Lafayette Mischungen von (alkylsubstituierten) triarylphosphatestern mit phosphor enthaltenden flammschutzmitteln für polyurethanschaumstoffe
DE102004031787A1 (de) * 2004-07-01 2006-01-26 Cognis Deutschland Gmbh & Co. Kg Viskositätssenker für hochviskose Polyole
US8501828B2 (en) * 2004-08-11 2013-08-06 Huntsman Petrochemical Llc Cure rebond binder
WO2006032061A2 (en) 2004-09-16 2006-03-23 Clayton Corporation Improved aerosol dispenser valve
US20060141239A1 (en) * 2004-12-28 2006-06-29 Gilder Stephen D Method for making a bonded foam product suitable for use as an underlayment for floor coverings
KR100901791B1 (ko) * 2005-03-21 2009-06-11 그레이트 레이크스 케미칼 코퍼레이션 난연제 및 난연화된 중합체
US7566406B2 (en) * 2005-05-05 2009-07-28 L&P Property Management Company Bonded foam product manufactured with vegetable oil polyol and method for manufacturing
EP1941000B1 (en) * 2005-10-26 2015-08-26 Industrial Property of Scandinavia AB Fire-resistant composition for coating, sealing and protection purposes
EP1798255A1 (en) * 2005-12-14 2007-06-20 de Schrijver, Aster Reactive diluent for one or two component PU foams
US8129457B2 (en) * 2006-03-22 2012-03-06 Chemtura Corporation Flame retardant blends for flexible polyurethane foam
CN102190775B (zh) * 2010-03-08 2014-12-17 拜耳材料科技(中国)有限公司 具有改进耐磨性能的聚氨酯及其制备方法和用途
JP5352507B2 (ja) * 2010-03-25 2013-11-27 倉敷紡績株式会社 フレームラミネート用ポリウレタンフォーム
CN102834427B (zh) * 2010-03-31 2015-02-04 陶氏环球技术有限责任公司 具有非液化惰性推进剂的单组分聚氨酯泡沫制剂
MX338585B (es) 2010-07-09 2016-04-22 Air Prod & Chem Aditivos para mejorar el desempeño de la espuma de poliuretano.
PL2614112T3 (pl) * 2010-09-07 2015-03-31 Bayer Ip Gmbh Spienione, światłotrwałe kształtki poliuretanowe
US9447223B2 (en) * 2011-07-07 2016-09-20 Air Products And Chemicals, Inc. Additives for improving natural oil based polyurethane foam performance
DE102011080513A1 (de) * 2011-08-05 2013-02-07 Henkel Ag & Co. Kgaa Monomerarme Polyurethanschäume
US9440996B2 (en) 2011-09-29 2016-09-13 Covestro Deutschland Ag Alpha-alkoxysilane-terminated prepolymer for fast-curing spray foams with improved propellant gas solubility
JP6141852B2 (ja) 2011-09-29 2017-06-07 バイエル・インテレクチュアル・プロパティ・ゲゼルシャフト・ミット・ベシュレンクテル・ハフツングBayer Intellectual Property GmbH 速硬化性アルコキシシランスプレーフォーム
EP2760488B1 (de) 2011-09-29 2015-06-03 Bayer Intellectual Property GmbH Schnellhärtende alkoxysilan-sprühschäume
US9534100B2 (en) * 2012-08-28 2017-01-03 Doe Global Technologies Llc One component spray polyurethane application
DE102016113988A1 (de) * 2016-07-28 2018-02-01 Rathor Ag Weichschaumformulierung
EP3549966A1 (de) * 2018-04-03 2019-10-09 Covestro Deutschland AG Herstellung von flammwidrigen pur-/pir-hartschaumstoff
PL443069A1 (pl) * 2022-12-07 2024-06-10 Rytm-L Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Jednokomponentowa piana PUR/PIR w pojemniku aerozolowym o niskiej zawartości monomeru izocyjanianowego
EP4549481A1 (de) * 2023-11-01 2025-05-07 Sika Technology AG Polyurethanschaum mit flammhemmenden eigenschaften
EP4644448A1 (en) * 2024-05-03 2025-11-05 Covestro Deutschland AG Composition comprising prepolymers

Family Cites Families (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3442827A (en) * 1961-08-07 1969-05-06 Union Carbide Corp Phosphorous urethanes
DE1251019C2 (de) * 1964-04-03 1973-03-22 Verfahren zur herstellung von polyurethanschaumstoffen
BE756238A (fr) * 1969-09-16 1971-03-16 Ici Ltd Compositions a expanser
DE2438369A1 (de) * 1974-08-09 1976-02-26 Basf Ag Verfahren zur herstellung selbstverloeschender urethangruppenhaltiger polyisocyanuratschaumstoffe
DE2842242A1 (de) * 1978-09-28 1980-04-10 Elastogran Gmbh Verfahren zur herstellung von formstabilen einkomponenten-polyurethanschaumstoffen
DE3271416D1 (en) * 1981-11-06 1986-07-03 Polypag Ag Pressured container for delivering assembly foam, especially one-component polyurethane foam
DE3367782D1 (en) * 1982-10-12 1987-01-08 Ciba Geigy Ag Fire-retarding compositions
EP0118171B1 (en) * 1983-03-04 1989-03-22 Arco Chemical Technology, Inc. Production of polyurethane-forming components having free-isocyanate or hydroxy groups
DE3322811C2 (de) * 1983-06-24 1996-12-12 Miczka Silvia Behälter, insbesondere Druckdose zum Ausbringen von ein- oder mehrkomponentigen Substanzen
DE3807247C1 (cs) * 1988-03-05 1989-05-24 Th. Goldschmidt Ag, 4300 Essen, De
US4929646A (en) * 1988-04-26 1990-05-29 The Dow Chemical Company Polyurethane foam prepared using high functionality cell openers
DE3837351C1 (cs) * 1988-11-03 1989-11-23 Th. Goldschmidt Ag, 4300 Essen, De
DE4019306A1 (de) * 1990-06-16 1991-12-19 Bayer Ag Verfahren zur herstellung von im wesentlichen geschlossenzelligen urethan-, harnstoff- und biuretgruppen aufweisenden hartschaumstoffen mit hervorragender haftung an festen oberflaechen und deren verwendung
DE4025843A1 (de) * 1990-08-16 1992-02-20 Peter Buesgen Lagerstabile einkomponenten-mischung zur herstellung von polyurethanschaum
DE4032294A1 (de) * 1990-10-11 1992-04-16 Tbs Engineering F W Mumenthale Einkomponentenmischung zur herstellung von polyurethanschaum
DE4109076A1 (de) * 1991-03-20 1992-09-24 Bayer Ag Verfahren zur herstellung von urethan- und ueberwiegend isocyanuratgruppen aufweisenden hartschaumstoffen und ihre verwendung als daemmaterialien
DE4140660A1 (de) * 1991-12-10 1993-06-17 Bayer Ag Ether- und urethangruppen aufweisende polyisocyanate, ein verfahren zu ihrer herstellung und ihrer verwendung
US5614566A (en) * 1993-02-10 1997-03-25 Th. Goldschmidt Ag. Method for the preparation of rigid foams having urethane and/or isocyanurate groups and being extensively open celled
US6552097B1 (en) * 1993-02-10 2003-04-22 Rathor Ag Prepolymer compositions for insulating foams
ATE280199T1 (de) * 1993-02-10 2004-11-15 Rathor Ag Prepolymerzusammensetzung für dämmschäume
US5690855A (en) * 1994-01-11 1997-11-25 Sealed Air Corporation Polyol blend, cellular polyurethane foam product made therefrom, and halogenated hydrocarbon-free process therefor
US5510054A (en) * 1995-06-29 1996-04-23 Dow Italia S.P.A. Polyurethane elastomer and foam exhibiting improved abrasion resistance

Also Published As

Publication number Publication date
DK0684968T3 (da) 1998-03-23
AU6108294A (en) 1994-08-29
EP0683805B1 (de) 2004-10-20
DE59410392D1 (de) 2004-11-25
PL175852B1 (pl) 1999-02-26
PL310175A1 (en) 1995-11-27
AU690538B2 (en) 1998-04-30
CA2155876A1 (en) 1994-08-18
JPH08506370A (ja) 1996-07-09
EP0684960B1 (de) 1998-08-05
ES2123767T3 (es) 1999-01-16
KR960701114A (ko) 1996-02-24
US20030050357A1 (en) 2003-03-13
ATE156499T1 (de) 1997-08-15
EP0684968A1 (de) 1995-12-06
PL175833B1 (pl) 1999-02-26
US6054499A (en) 2000-04-25
EP0684968B1 (de) 1997-08-06
AU6108494A (en) 1994-08-29
US6750265B2 (en) 2004-06-15
JPH08506371A (ja) 1996-07-09
ATE169312T1 (de) 1998-08-15
JPH08506602A (ja) 1996-07-16
DE59406619D1 (de) 1998-09-10
KR960701135A (ko) 1996-02-24
ATE280199T1 (de) 2004-11-15
AU690894B2 (en) 1998-05-07
AU6108394A (en) 1994-08-29
WO1994018268A1 (de) 1994-08-18
CA2155878A1 (en) 1994-08-18
WO1994018256A1 (de) 1994-08-18
WO1994018265A1 (de) 1994-08-18
EP0683805A1 (de) 1995-11-29
DE59403659D1 (de) 1997-09-11
PL175824B1 (pl) 1999-02-26
ES2107190T3 (es) 1997-11-16
CZ202995A3 (en) 1996-01-17
DK0684960T3 (da) 1999-05-10
PL310173A1 (en) 1995-11-27
CZ202895A3 (en) 1996-01-17
EP0684960A1 (de) 1995-12-06
PL310174A1 (en) 1995-11-27
AU691484B2 (en) 1998-05-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ202795A3 (en) Composition of pre-polymers for insulation foams
AU2019249959B2 (en) Polyurethane foam forming compositions
CA2419059A1 (en) Polyurethane foam composition
US6552097B1 (en) Prepolymer compositions for insulating foams
US20170369668A1 (en) Blowing Agent Composition of Hydrochlorofluoroolefin
WO2015041552A2 (en) One-component composition for production of polyurethane foam, including that of reduced MDI content and density, and its application
WO2005007721A1 (en) Prepolymer mixture for the production of polyurethane foam in aerosol container, with the low content of isocyanate monomer
EP2706074A1 (en) Low monomer polyurethane compositions for aerosol containers
AU689218B2 (en) Cellular plastic from disposable pressurized aerosol cans
KR102937774B1 (ko) 히드로할로올레핀 발포제를 함유하는 2성분 폴리우레탄 또는 폴리이소시아누레이트 분무 폼 조성물
AU2002302536B2 (en) Non-combustible polyesterpolyol and/or polyetherpolyol preblend for producing foamed products
DE4303848A1 (de) Monomerarme Präpolymerzusammensetzung
US20220267600A1 (en) Blowing Agent Composition of Hydrochlorofluoroolefin
JP2018527446A (ja) 低い初期収縮を実証する一成分窓割り発泡体配合物
US20010049454A1 (en) Prepolymer composition for producing insulating foams with increased foam yield
CA2155877A1 (en) Prepolymer composition for insulating foams
DE4405983A1 (de) Schaumkunststoff aus Einweg-Druckbehältern
EP3464410A1 (de) Reaktionssystem für einen 1-k polyurethanschaum